GeriKelebek 2300 billboardu Gül’ün babası yapacak
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

2300 billboardu Gül’ün babası yapacak

2300 billboardu Gül’ün babası yapacak
refid:6874477 ilişkili resim dosyası
Abone Olgoogle-news

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin toplam 2300 billboard’u yenileme projesi Abdullah Gül’ün babasının şirketi Asteksan’a verildi. 2300 billboard’un imalat bedeli, ortalama 1200 Euro’dan yaklaşık 5 milyon YTL’yi buluyor.

Olay, 300 bilboardın haksız olarak elinden alındığını iddia eden Ada Medya’nın başvurusuyla ortaya çıktı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Kültür A.Ş.’ye yüzde 43 kár payı ile verdiği billboard sayısı 1800’dü. Kültür A.Ş.’nin aynı kár oranıyla Ströer-İlbak Firması’na devrettiği billboardlardan TCDD mülkiyetindeki 300’ünün haksız olarak elinden alındığını savunan Ada Medya, Rekabet Kurulu’na ve yargıya başvurdu. Yürütmeyi durdurma kararı alan şirket, ihalenin yasadışı ve usulsüz yapıldığını öne sürdü. İstanbul billboardlarında Belediyece yandaş firmalar kollanıp tekelleşme yaratıldığı şikayeti üzerine Rekabet Kurulu, devri izinsiz yaptığı gerekçesiyle Kültür A.Ş. ve Ströer-İlbak grubundan Inter Tanıtım firması yönetimine idari para cezası kesti. 2300 billboardın imalat bedeli, ortalama 1200 Euro’dan yaklaşık 5 milyon YTL’yi buluyor.

SAYISINI 500 ARTIRDILAR:

Belediyenin ihaleyle ve yüzde 43 kár payı ile yan şirketi Kültür A.Ş.’ye, Kültür A.Ş.’nin de aynı oranla Ströer-İlbak’a devrettiği, sayısı 500 artırılıp yenilenen 2300 billboard’un imalat işi Bakan Gül’ün babası Ahmet Hamdi Gül ile kardeşi Mehmet Macit Gül’ün ortağı oldukları Asteksan Makina ve Madeni Eşya İnşaat Taahhüt Ltd.’ne verildi. Ströer-İlbak Ceo’su Murat İlbak, "İmalatı yapacak şirketleri Almanya’daki ortağımız Ströer belirliyor. Ströer’den Michael Schmidt ile konuştum. 2300 billboardu imal işi Asteksan’a verilmiş" dedi. ASTEKSAN’ın planlama yetkilisi İbrahim Canbey, Ströer-İlbak’ın ’Neden kendilerini seçtiği?’ sorusuna, "Referanslarımızı ve verdiğimiz fiyatı uygun buldular herhalde. Sipariş hazır" yanıtını verdi. ASTEKSAN’ın planlama yetkilisi İbrahim Canbey ise belediyelere yıllardır park mobilyası ürettiklerini belirterek, Ströer-İlbak’ın billboard üretiminde neden ASTEKSAN’ı seçtiği sorusuna şu yanıtı verdi:

UYGUN BULDULAR HERHALDE:

"Türkiye’de billboard üretiminde önde gelen firmalardan biriyiz ve referansımızı, verdiğimiz fiyatı uygun buldular herhalde. Araştırıp, kıyaslamışlar, bizde karar kılmışlar. Bize sipariş yapılır, tamamlayıp sadece İstanbul değil dünyanın her yerine teslimatı yaparız. İstanbul için verilen billboard siparişini tamamladık ve teslim ettik. Yeni siparişler olursa biz hazırız."

Baba Gül’ün genişletilen fabrikasını Erdoğan yeniden açmıştı

ASTEKSAN,
uzun yıllar tornacılık yapan Ahmet Hamdi Gül tarafından 1972’de Kayseri’de PARKIM adıyla kurulmuştu. Birkaç yıl önce üretim alanını genişletince Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından yeniden açılışı yapıldı. Toplam 4000 metrekarelik kapalı alanda faaliyet gösteren Asteksan fabrikası, şehir, park ve bahçe mobilyaları, çöp kutuları, otobüs durakları, aydınlatma elemanları ve reklam bilboardları üretiyor. Asteksan’ın Adana’da ve Romanya’da da şubeleri bulunuyor. Ahmet Hamdi Gül ve oğlu Mehmet Macit Gül’ün İstanbul Ticaret Odası’na (İTO) kayıtlı bir şirketleri daha bulunuyor; Kitoko İç ve Dış Tic. Ltd. İTO kayıtlarındaki sicil bilgilerine göre bu şirketin uğraş alanı demir ve çelik üretimi. Şirketin internetteki veb sayfasında referansları arasında Ankara, Adana, Kayseri, Sivas, Tokat, Afyon, Balıkesir, Nevşehir, Kırşehir, Beyoğlu gibi 42 AKP’li belediye, İstanbul Büyükşehir’e bağlı İETT ve İSTON da bulunuyor.
False