GeriKelebek 15 bin dolar hayat kurtaracak
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

15 bin dolar hayat kurtaracak

Çapa Çocuk Acil Servisi'nde yılda 10 binden fazla hasta tedavi ediliyor. Servisin yoğun bakımında her yıl hayati tehlike içindeki 500 hasta yaşama döndürülüyor. Ancak Acil Servis'in en büyük sıkıntısı yatak azlığı ve kullanılan aletlerin yetersizliği.

1980 yılında ağır hastaların bakımı için kurulan Çapa Hastanesi Çocuk Acil Servisi'nde yılda 10 binden fazla hastaya bakılıyor.

Gözlem, acil servis ve yoğun bakım olmak üzere toplam 3 üniteden oluşan Çapa Çocuk Acil'de 28 kişi görev yapıyor. Acil Servis'in doktor kadrosu Prof. Dr. Nedret Uzel ile birlikte Doç. Dr. Metin Karaböcüoğlu, Doç. Dr. Raif Yüksel ve Dr. Agop Çıtak'tan oluşuyor. Serviste ayrıca 15 hemşire, 5 asistan, 4 de yardımcı personel görev yapıyor.

Her yıl Acil Servise kısa süreli bakım için 10 bin, acil 1000-1500 hasta başvuruyor. Yoğun bakım servisinde ortalama 500 hastaya bakılıyor. Buradaki hastaların yüzde 50'si tamamen iyileşiyor, yüzde 20'si sakat kalıyor, yüzde 30'u da kaybediliyor.

Sadece 4 yatak var

Dünya standartlarında sonuçlar alınan servisin en büyük sorunu yatak sayısının azlığı ve kullanılan aletlerin yetersizliği. Bu servislerde kullanılan aletler ve yapılan tedavi oldukça pahalı. Hastaların büyük çoğunluğunun ailesi, giderleri ya hiç karşılıyamıyor ya da belli bir süre sonra karşılayamaz duruma geliyor. Bu nedenle servise destek olması için bir yıl önce Acil Pediatri Derneği kuruldu, fakat derneğe yapılan bağışlar yeterli değil.

Özellikle 4 yataktan oluşan yoğun bakım ünitesinin ihtiyaca yanıt vermediğini söyleyen servis doktorları ‘‘Öyle zaman oluyor ki ne yapacağımızı şaşırıyoruz, hasta geliyor 72 saat suni solunum için makineye bağlanabilse çocuk kurtulacak ya da sakat kalmayacak; fakat tüm yataklar dolu! Ona yer bulmaya çalışıyoruz, erişkinler için olan yoğun bakım servislerine gönderiyoruz. İmkanlarımız daha yeterli olsa birçok çocuk ölümünü engelleyebiliriz’’ diyorlar.

Servisin ve Acil Pediatri Derneği'nin kurucularından Prof. Dr. Nedret Uzel ‘‘Yoğun bakım yüksek teknoloji ister, bunun koşullarını sağlamak gerekiyor. Elbetteki yoğun bakım sadece alet ve yatak değil. Yetişmiş eleman demek. Yoğun bakımda çalışanların da uzman olması gerekiyor. Bizim servisimiz için Türkiye'de tek diyebilirim, çünkü varolan yoğun bakım servisleri yetişkinler için. Oysa ki çocuk yapısı ile yetişkin yapısı farklı’’ diyor.

Çocuk Acil Servisi doktorlarının çektiği tüm sıkıntılar tanesi 15-20 bin dolarlık makinelerle çözülecek türden sıkıntılar. Tüm servisin daha verimli hale gelmesini sağlayacak para ise sadece 100-150 bin dolar. Geçen yılbaşı hayırsever bir kadın (kimse tanımıyor) arkadaşı aracılığıyla eşe dosta göndereceği hediye parasıyla servise çocukların vücut ısılarını düzenleyen bir makina bağışlamış. Servis doktorları ‘‘bu makine sayesinde birçok çocuğun hayatı kurtuldu, bundan güzel yılbaşı hediyesi düşünemiyoruz’’ diyorlar.

Acil Pediatri Derneği hesap numarası: 1200 304400 3141158

Tel: 0 (212) 534 00 00 - 1659, 1603

0 (212) 635 96 20 - 117, 120

Bitcoin ve Ethereum ne kadar?

Bitcoin ve Ethereum ne kadar?

False