GeriKelebek 100 bin çocuk için tiyatro
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

100 bin çocuk için tiyatro

100 bin çocuk için tiyatro
refid:1375839 ilişkili resim dosyası

Bu yıl 80’inci yaşını kutlayan Koç Holding, 100 bin çocuğu tiyatroya davet etti. Tabii hepsini bir günde değil! Şubat ayından beri faaliyet sürüyor, yakında Anadolu’daki illere gidecekler. 5-10 yaş arasındaki çocuklara seslenen bu proje için özel bir piyes yazıldı. "Sizinkiler - Dünya Kaç Bucak" adlı oyun, Türkiye’nin gelecek nesline hayal kurmanın güzelliğini, önemini anlatmaya çalışıyor.

Şubat ayında İstanbul’da sahnelenmeye başladı. Her hafta üç gün Beşiktaş Kültür Merkezi’nde (BKM) ücretsiz olarak perdelerini açıyor. Bu yıl sonunda toplam izleyici sayısı 100 bini bulacak.

Koç Holding’in kurucusu Vehbi Koç, 1926’da, Ankara’da küçük bir ticarethaneyle iş hayatına atılmış ve Türkiye’nin en büyük sermaye gruplarından birinin temelini atmıştı. Bu nedenle Koç Grubu 80. yılında "Hayallerinin Peşinden Git" sloganıyla genç kuşağa yönelik büyük bir proje başlattı. Çocukların hayal dünyasını zenginleştirmek amacıyla yazılan özel oyun, iki aydır Beşiktaş Kültür Merkezi’nde (BKM) sahneleniyor.

Oyunun kahramanları tanıdık isimler. Karikatürist Salih Memecan’ın "Sizinkiler" tiplemelerinden yola çıkarak metni Can Yılmaz yazdı, BKM oyuncuları sahneledi.
/images/100/0x0/55eac877f018fbb8f8966f32

Ailenin akıllı ve uslu kızı "Limon"un kurduğu bir hayalle başlayan oyunda Fransa, Amerika ve Japonya’nın da aralarında yer aldığı toplam yedi önemli ülke, geleneksel kıyafetleri ve danslarıyla eğlenceli bir şekilde tanıtılıyor. Sahneden sorular sorularak, izleyiciler oyunun içine çekiliyor. Örneğin çocuklar "Türkiye’nin çevresindeki denizler hangileridir" gibi soruları cevaplarken, bir yandan da gülüp eğleniyorlar.

BKM’de oyunu izlemeye gelen çocukları kapıda palyaçolar karşılıyor. Oyun bitiminde günün hatırası olarak şeker ve üzerinde "Sizinkiler"in karikatürü olan kalem kutuları dağıtılıyor. Çıkışta bir de sürpriz bekliyor izleyicileri. Biletlerin üzerindeki bölümleri doldurup, şans kutusuna atıyorlar. Şans kutusu, turne sırasında Anadolu kentlerini de dolaşacak. Temmuz ayında bir çekiliş düzenlenecek, 20 şanslı izleyici Paris’e Eurodisney’e gitme hakkı kazanacak.

ANADOLU’DA 33 BİN ÇOCUK

Şubat ayından bu yana İstanbul BKM’de sahnelenen oyun 15 Mayıs’ta Anadolu turnesine çıkacak. Şanlıurfa, Van, Hakkári, Gaziantep, Samsun, Trabzon, Ankara, Eskişehir ve Antalya dahil 16 ilde toplam 33 bin çocukla buluşacak. BKM oyuncularının turnesi 12 Haziran’a kadar sürecek.

Bu arada oyun çeşitli illerden hatta Azerbaycan ve Kıbrıs’tan davet aldı. Yetkililer, gelecek öğrenim yılında turne programını hazırlarken bu davetleri de dikkate alacaklarını söylüyorlar.

HAYAL GÜCÜNÜ KIŞKIRTMAK

Koç Holding Kurumsal İletişim Koordinatörü Oya Ünlü Kızıl "Sizinkiler müzikaliyle çocukların zihinsel ve kültürel gelişimlerine katkıda bulunmayı, hayal dünyalarını genişletmeyi amaçlıyoruz" diyor. "Oyunu izleyen çocukları hem keyifli bir macerayla dünyayı tanımaya, hem de sınırsız hayaller kurmaya ve hayallerinin peşinden koşmaya davet ediyoruz. Çünkü hayal gücü, insanın hedeflerini gerçekleştirmesi, coşkulu, mutlu ve yaratıcı bir birey olabilmesi için en gerekli hazine. Ülkelerin gelişmesi de bu yaratıcı beyinler sayesinde olabiliyor. Yetişen yeni neslin hayal kurma ve dolayısıyla yaratıcılık yönlerinin motive edilmesi ve özendirilmesi hepimiz için çok önemli."

Oyunun künyesi

Eser:
Salih Memecan, Yazan Can Yılmaz, Yöneten Caner Alkaya, Müzik Özer Atik, Koreografi Emre Çelik, Dekor kostüm Ayçın Tar, Işık Enver Başar, Oyuncular Bülent Emrah Parlak, Ezgi Mola, Hande Dane, Dünya Sevinç Yazgan, Bihter Özdemir, Sarp Apak, Ersin Korkut, Cem Aksakal, Metin Yıldız, Meral Yetil, Aydan Taş Dansçılar Melis Tuzcuoğlu, Erdinç Anaz, Oğuz Turgutgenç, Çiğdem Agas.

PİYANGOYLA DÜNYA SEYAHATİ

Oyun, akıllı ve uslu çocuk "Limon", tembel ve uykucu "Babişko", temizlik hastası anne "Çıtçıt" ve limonun en iyi arkadaşı yaramaz "Zeytin"den oluşan Sizinkiler Ailesi’nin maceralarını konu alıyor. Aile bir çekiliş sonucunda dünya seyahatine çıkar. Fransa, İspanya, Amerika, Japonya, Avustralya, Mısır ve Afrika’yı gezerken başlarına birbirinden ilginç olaylar gelir. Tembel Babişko çocukların gözünde kahraman olabilmek için komik şeyler yapar. Ancak oyunun sonunda tüm bunların, ne yazık ki, Limon’un rüyası olduğu anlaşılır.

Cinecity Sinemaları’nda 23 Nisan şenliği

Cinecity Sinemaları, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda bir eğlence merkezine dönüşecek.

23 Nisan Bayramı sırasında iki çocuk filmi Buz Devri 2 ve Afrika’nın vahşi ormanlarında yolunu kaybeden hayvanların maceralarını anlatan Vahşi Doğa filmleri gösterimde olacak. Bu filmleri Cinecity Sinemaları’nda izlemeye giden çocuklar için eğlenceler düzenleniyor. İstanbul Etiler-Alkent ve Kozyatağı-Trio’daki Cinecity Sinemaları’nın fuayelerinde "yüz boyama" ve "balon şişirerek hayvan figürleri oluşturma" aktiviteleri düzenlenecek.

Cinecity Sinemaları her cumartesi pazar 10.30 seansında çocuk sineması kuşağı sunuyor.

En lezzetli yemek tarifleri burada

False