GeriKelebek 10 soruda Formula 1 rehberi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

10 soruda Formula 1 rehberi

Pazar günkü Formula 1 yarışları aylardır büyük bir heyecanla bekleniyor. 2 milyon 215 bin metrekare parkta 155 bin kişinin yarışları izlemesi bekleniyor. Peki bu yarışları izlemek isterseniz ne yapacaksınız? Nereden bilet alabilir, arabanızı nereye park edebilirsiniz? Yanınızda ne götürmeli, en geç kaçta orada olmalısınız? İşte cevapları.

NASIL BİLET ALINIR?

Biletler işletmeyi yapan MSO’nun www.msoistanbul.com adresli sitesi ile tüm biletix gişeleri ve MSO’nun Eminönü ofisindeki gişesinden alınabilir. Bu gişeden bilet aldığınız takdirde Biletix hizmet bedeli ödenmiyor. Reşadiye Cad. ITO Ek Binası. Kat 1. Eminönü. Ayrıca pist etrafında 5 adet Biletix satış gişesi mevcut olacak. Yani orada da alabilirsiniz.

BİLETLER KAÇ PARA?

Gold biletler 507-140 YTL. Bunların kombineleri ise 612-218 YTL arasında değişiyor. Silver biletler 332-87,5 YTL. Kombineleri 385-148,5 YTL arasında. Bronzlar 192-75 YTL. Kombine bronzlar 227-113 YTL arasında. Açıkalan 122,5-35 YTL. Kombinesi 140-70 YTL. 16 yaşından küçükler için junior bilet alınabiliyor.

ORAYA NASIL GİDİLECEK?

İstanbul Speedpark Pisti, Tuzla /Kurtköy Akfırat Beldesi, Tepeören mevkiinde. E-5 ve TEM Ankara yolu üzerinden giderken Sabiha Gökçen Havaalanı çıkışından sonra F1 tabelalarını takip etmek gerekiyor. Parkın Taksim’e uzaklığı 54, Atatürk Havalimanı’na uzaklığı 70, İkinci Köprü’den 44 kilometre.

GÜRÜLTÜ RAHATSIZ EDECEK Mİ?

0-6 yaş grubu çocukların yarış alanına getirilmesi tavsiye edilmiyor. Bir F1 otomobilinin 20 metreden çıkardığı gürültü 150 desibel (uçağınki 130), Bu kadar gürültü de kulaklara zararlı. 5 yaş altı çocuklar bile tribünlerde kucakta oturtulmayacak, junior biletle koltuktan izleyecek. Ayrıca şu uyarıda bulunalım: Herkesin yanında bir kulak tıkacı getirmesinde fayda var çünkü gürültüden rahatsız olabilirsiniz.

AÇIK ALANDAN PİSTİ İZLEMEK MÜMKÜN MÜ?

Açık alanlar pistin görüneceği şekilde kot farkı ile yapıldı ve çimlendirildi. Bu biletle bütün açık alanlara gidilebiliyor. Parka sandalye sokmak yasak. Minder, yastık, vb. gibi gereçler izleyiciler tarafından tedarik edilecek.

OTOPARKTAN TRİBÜNLERE NASIL ULAŞILACAK?

Mesafe ulaşmak istediğiniz tribüne göre değişiyor. (200 metre- 1 km). Nereye gideceğiniz konusunda size yardım edecek görevliler olacak. Ancak gideceğiniz yere en yakın mesafeye park etmek için krokiye bir göz atmanızda fayda var.

NELERİN İÇERİ SOKULMASI YASAK?

F1 ‘i izlemek isteyen mangal meraklıları bu pazarı boş geçirecek. Çünkü içeriye erzak çantası sokmak mümkün değil. Kalabalıktan ve eğimden dolayı piknik yapmak da mümkün görünmüyor. Pistin etrafında 9 farklı noktada izleme tribünleri var. Her tribünün arkasında yiyecek-içecek alanları oluşturuldu. Meşrubat ya da benzeri ikramlar yok, herkes bunları kendi karşılayacak.

KAÇTA GİTMELİ?

Etkinlikler cuma-cumartesi sabah 08.00’den akşam 18.10’a kadar, Pazar günü 8’den 17.00’ye kadar sürecek. Etkinlik saatinden 30 dk.- 1 saat önce pistte olunması tavsiye ediliyor. 12 bin kişilik otoparkta yer kalmama ihtimali var. Herkes kendi bilet parkına (gold, silver, bronz, açık alan) girebiliyor.

AMBULANS VAR MI?

Padok binasında 2 adet helipeti ve hazır helikopterleri bulunan olan büyük bir sağlık merkezi ile pistin çeşitli bölgelerinde ambulanslar hazır bekleyecek. Acil durumlarda ilk müdahale pist yakınında kurulan iki katlı merkezde yapılacak.

YANINIZDA NE GÖTÜRMELİSİNİZ?

Formula 1 yarışlarına giderken yanınızda mutlaka bulundurmanız gereken gereçler var: Güneş kremi, şapka, rahat giyecek, güneş gözlüğü, şemsiye ve aşırı gürültü için mutlaka kulak tıkacı. Eğer yarışları daha profesyonelce izlemek isterseniz dürbün de iyi fikir olabilir.

(Ayrıntılı bilgi için bugün Hürriyet’le birlikte verilen Otoyaşam Formula 1 özel sayısına bir göz atmanızı tavsiye ediyorum.)

BU SERGİYİ GEZİN

Formula 1’in başfotoğrafçısı Alman Rainer W. Schlegelmilch’in 44 yıl boyunca çektiği 150 eşsiz Formula 1 fotoğrafı Siemens Sanat (Fındıklı) Güncel Sanat Merkezi’nde. Dünyada ilk kez Türkiye’de açılan ‘Formula 1 Tutkusu’ sergisinde fotoğrafların hikayeleri Frankfurter Allgemeine Zeitung gazetesinin motorsporları yazarı Anno Hecker tarafından kaleme alındı. 7 Ekim’e kadar gezilebilir. Tel: 0212-334 11 04.

BU PARTİYE KATILIN

F1 sponsorlarından Foster’s biranın düzenlediği Formula 1 Partileri’nin sonuncusu pazar akşamı (21 Ağustos) Nişantaşı Midpoint’te yapılacak. Bugüne kadar yapılan 11 parti son derece hareketli geçmişti, bence bu sonuncu daha da iyi olacak. Giriş ücretsiz. DJ’den müzik ve sürpriz F1 hediyeleri var. Tel: 0212-219 94 01.

TÜRK PİLOTU ALKIŞLAYIN

Petrol Ofisi, Jason Tahincioğlu’na sponsor oldu. Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu Başkanı Mümtaz Tahincioğlu’nun oğlu olan Jason Tahincioğlu, İngiltere’de Silverstone F1 pistinde deneme pilotu olarak test sürüşü yapmış, böylece ‘F1 pistine çıkan ilk Türk pilot’ olarak adını duyurmuştu. Annesi İngiliz olan Jason 21 yaşında ve Bath Üniversitesi’nde otomobil mühendisliği eğitimi görüyor. 21 Ağustos’ta İstanbul Park Pisti’nde Grand Prix öncesinde Jordan Takımı’nın aracıyla 5 turluk özel bir gösteri yapacak.

En lezzetli yemek tarifleri burada

False