GeriFutbol Kayserili işini bilir
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  5
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kayserili işini bilir

Kayserili işini bilir
refid:11883087 ilişkili resim dosyası
Abone Olgoogle-news

"Mehmet Topuz artık büyük takımlardan birinde oynamak istiyordu ve Kayserispor da bundan gereken yararı sağlamaya çalıştı. Tahmin ediyorum ki iyi bir kazanç sağlandı.
Zaten Kayserililer işin bu yönünü iyi bilir. Mehmet Topuz’un Fenerbahçe’ye gitmesine üzülmedim. Aslında onun büyük bir kulübe gidişi Kayseri için onurdur."

TÜRKİYE Spor Yazarları Derneği (TSYD) Yönetim Kurulu, önceki gün Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ü Çankaya Köşkü’nde ziyaret etti. Yaklaşık 1 saat süren ziyarette konuklarıyla son derece samimi biçimde sohbet eden Gül, spora olan yakın ilgisini gösterdi.

TSYD Genel Başkanı Esat Yılmaer, sunuş konuşmasında, TSYD’nin ülke sporuna hizmet için çalışan bir dernek olduğunu ve AIPS (Dünya Spor Yazarları Birliği) Kongresi gibi etkinliklerin de uluslararası alanda saygınlığımızın artmasına katkıda bulunduğunu söyledi.

Hidayet ve Mehmet bize gurur veriyor

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ise, kendisinin iyi bir sporsever olduğunu ve sporun ülkelerin sosyal yaşantısında önemli yeri bulunduğunu vurgulayarak, "Spor gençliğin eğitilmesi açısından da büyük önem taşıyor. Spor yapan ve yapmayan gençler birbirinden çok farklı yetişiyor" dedi. Sporun ülkeler arasındaki ilişkilerde de büyük önem taşıdığını belirten Cumhurbaşkanı Gül, şunları söyledi:

"ABD başkanlarından hem Bush hem Obama NBA’deki oyuncularımıza atıfta bulundular. Hidayet Türkoğlu ve Mehmet Okur’un başarıları bize gurur veriyor... Avrupa’da oynayan futbolcularımız da
/images/100/0x0/55eb3802f018fbb8f8b314b4
ülkelerini başarıyla temsil ediyorlar... Ayrıca sporun büyük bir ekonomik boyutu da var. Brezilya Devlet Başkanı’nın ziyareti sırasında bunu da konuştuk. Brezilya hem bu işten para kazanıyor hem de uluslararası alanda sempati topluyor. Futbol, Brezilya’nın önemli bir ihracat kalemi olarak kabul ediliyor."

Daha sonra spor gündemindeki konulara ilişkin görüşlerini dile getiren Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Kayserisporlu Mehmet Topuz’un olaylı transferi ile ilgili çarpıcı bir değerlendirmede bulundu. Kendisi de Kayserili olan Gül, şunları söyledi:

Kayserililer hep birbirlerini tutar

"Mehmet Topuz artık büyük takımlardan birinde oynamak istiyordu ve Kayserispor da bundan gereken yararı sağlamaya çalıştı.
Tahmin ediyorum ki iyi bir kazanç sağlandı. Zaten Kayserililer işin bu yönünü iyi bilir. Aslında Kayserililer birbirlerini her konuda tutar. Ayrı partilerden Kayserili milletvekilleri sık sık bir araya gelir. Sadece milletvekilleri değil kentin mülki amirleri, öteki yetkililer, işadamları hep bir arada hareket eder. Bundan da kent için önemli bir sinerji doğar... Mehmet Topuz’un Fenerbahçe’ye gitmesine üzülmedim. Aslında onun büyük bir kulübe gidişi Kayseri için onurdur... Geçen sezon Gökhan’ın, bu sezon Mehmet Topuz’un gitmesiyle Kayserispor güç kaybetmiş gibi görünüyor ama daha önce Ertuğrul Sağlam iyi bir hocaydı, şimdi de Tolunay Kafkas işi iyi götürüyor. Başarılı olacaklarını umuyorum. Yeni statları da büyük bir avantaj."

Kadir Has Stadı herkese örnek olmalı


Ülkemizde son yıllarda tesis bakımından önemli atak yapıldığını ama daha yapılacak çok işin bulunduğunu belirten Gül, Kayseri Kadir Has Stadı’nın inşa modelinin herkese örnek olması gerektiğini kaydetti. Gül, şöyle konuştu:

"Bu tür tesislerin yapımında en büyük sıkıntıyı finansman oluşturuyor. Kayseri’deki stadın yapımında bu sorun çok akılcı bir yolla aşıldı. Şehrin içindeki eski stadın yeri çok para eder durumdaydı. Belediye orayı satıp bu yeni stadı ve çevresindeki tesisleri yapabilecek kaynağı elde etti. Biz bunu başka şehirlerin belediye başkanlarına da anlatmaya çalışıyoruz. Hemen her şehirdeki stat bu durumda. Örneğin Antalya’da şehrin en değerli yerlerinden birinde stat. Orada da Kayseri modeli uygulanabilir."

Hayrunnisa Hanım, "Spor programları için uykusuz kalmana değer mi" diyor

CUMHURBAŞKANI Abdullah Gül, televizyonlardaki spor programlarını kimi zaman uzunca sayılacak sürelerde izlediğini belirtirken, eşi Hayrunnisa Hanım’ın buna tepki gösterdiğini de ifade etti. Hayrunnisa Hanım’ın, "Ne var sanki bu programlarda! Uykusuz kalmana değer mi?" dediğini anlatan Cumhurbaşkanı Gül, buna karşın kendisinin, "Bu programların eğitici özelliklerinin yanında dinlendirici bir yanı var. Ondan da yararlanıyorum" cevabını verdiğini söyledi.

EN ÇOK BEŞİKTAŞ’I İZLİYORUM

Futbolu yakından takip ettiğini ve maçlara gitmeye gayret ettiğini söyleyenCumhurbaşkanı Abdullah Gül, ağırlıklı olarak Beşiktaş’ın karşılaşmalarını tercih ettiğini söyledi.

Beşiktaş’ın şampiyonluğu TAM ZAMANINDA geldi

CUMHURBAŞKANI Abdullah Gül bir Beşiktaş taraftarı olarak siyah beyazlı takımın bu sezonki şampiyonluğuna çok sevindiğini söyledi. Beşiktaş’ın sıkıntılı bir dönemden geçtiğini belirten Gül, "Aslında daha önce de Beşiktaş yöneticilerine söylemiştim. Galatasaray ve Fenerbahçe arayı her geçen yıl biraz daha açıyor. Taraftar sayısında olsun öteki yönlerden olsun, onlar daha yukarıda görünüyor. Çeşitli nedenlerle gittiğimiz Anadolu’nun dörtbir yanında sırtında Galatasaray ve Fenerbahçe forması olan çocukların sayısının Beşiktaşlılar’dan daha fazla olduğunu görüyoruz... Aranın daha çok açılmaması için Beşiktaş’ın bir an önce şampiyon olması gerekiyordu. Bunun çifte kupayla gelmesine çok sevindim" diye konuştu.

AIPS Kongresi için herkes TSYD’ye destek vermeli

CUMHURBAŞKANI Abdullah Gül, 2010 yılında Antalya’da yapılacak olan Dünya Spor yazarları Birliği (AIPS) Kongresi’nin ülke tanıtımı açısından taşıdığı önemi vurgulayarak, başta Türk Hava Yolları olmak üzere ilgili kuruluşların TSYD’ye her türlü desteği vermesi gerektiğini söyledi. Gül, "Toplantıya katılacak 400 spor gazetecisinin ülkelerine döndüklerinde yazacakları yazılar ve yorumlar milyonlarca insana ulaşacak ve böylece büyük bir tanıtım olanağı doğacak. Böyle bir imkan en iyi biçimde değerlendirilmelidir" dedi.

Çankaya’ya çıktıktan sonra koşu bandına mahkum oldum!

GENÇLİĞİNDE güreş ve karate yaptığını, lise takımında da futbol oynadığını belirten Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Dışişleri Bakanlığı döneminde bile her gün mutlaka 1 saat yürümeye çalıştığını, ancak Çankaya’ya çıktıktan sonra bunun zorlaştığını anlattı. Dışarıda spor yapmak istemesinin güvenlik açısından sorun oluşturduğunu belirtin Gül, koruma ordusunun ve güvenlikle ilgili öteki tedbirlerin işi zorlaştırdığını ifade ederek, ancak koşu bandında spor yapabildiğini açıkladı.

Bazen çok erken saatlerde Eymir Gölü’nün kıyısına gidip yürüyüş yaptığını söyleyen Gül, alınan güvenlik önlemleri konusunda, "Ben üç kişiden fazla olmasın talimatını veriyorum ama çevrede çok daha fazla görevliyi farkediyorum" dedi.

Bir yerden başka yere giderken alınan olağanüstü önlemlerden, yolların kesilmesinden ve vatandaşın sıkıntıya düşmesinden kendisinin de hoşlanmadığını belirten Gül, bunun için dışarıda yürüme imkanının bile kalmadığını belirtiyor.

Spor müsabakalarını yerinde izlemeye gayret ettiğini ifade eden Cumhurbaşkanı Gül, "Benden önce Cumhurbaşkanlığı Kupası maçlarına filan pek gidilmemiş. Ben gitmeye çalışıyorum. Bunu spora destek görevi olarak kabul ediyor ve zevk de alıyorum" dedi.

Olimpiyat için ben de devredeyim

İSTANBUL’da Olimpiyat oyunları yapılması konusundaki görüşünü açıklayan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türkiye’nin buna benzer büyük organizasyonlarda rüştünü ispat ettiğini söyledi. Gül, "Bunu yapabileceğimizi bir yığın dev organizasyonla gösterdik. İstanbul’da olimpiyat yapılabilmesi için ben de bizzat devredeyim. Geçen yıl Türkiye’de Uluslararası Olimpiyat Komitesi’nin toplantısı yapıldı. Orada olimpiyatı ne kadar istediğimizi ve bu işi mükemmel biçimde yapabileceğimizi üyelere anlattım" diye konuştu.

Dışişleri olmasaydı cezamız ağır olurdu

FUTBOL sahalarındaki şiddetin bir türlü önlenemeyişinin üzücü olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Gül, 2005’teki Türkiye-İsviçre maçında çıkan olayların ülkemizi sıkıntıya soktuğunu hatırlattı. "Uçağın kapısına kadar gidebilmiş bazı kişilerin yaptıkları, olacak işler değildi. Sonrasında da çok yakışıksız şeyler oldu" diyen Gül, bu olaylar nedeniyle Türkiye’ye çok daha ağır bir ceza verilmesi gündemde iken Dışişleri Bakanlığı’nın devreye girip, sessiz ama etkili bir diplomasi yürüttüğünü açıkladı. Dönemin Dışişleri Bakanı olarak kendisinin de bizzat olaya müdahil olduğunu açıklayan Gül, bu çabalarla çok daha ağır bir cezanın engellenebildiğini ifade etti.

TSYD’nin yeni yönetim kurulunu Çankaya Köşkü’nde kabul eden Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, konuklarını son derece sıcak biçimde ağırladı. Kabul, normalde yarım saat olarak planlanmasına karşın Gül, sohbeti kesmek istemedi ve ziyaret bir saate yakın sürdü. Esat Yılmaer başkanlığındaki TSYD heyetinde, yönetim kurulu üyeleri Devrim Sağıroğlu, Ahmet Çakır, Aybars Hünalp, Zafer Ertem, Halil Özer, Murat Ağca, Can Uyguç, Güven Göktaş, Güray Soysal, Haluk Güney, Adnan Poyraz ve Uğur Tenekecioğlu yer aldı. TSYD Genel Başkanı Yılmaer, günün anısına Cumhurbaşkanı Gül’e bir plaket takdim etti.
False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle