KAYSERİ HABERLERİ

Kayseri Şeker’in yeni hedefi, şeker pancarı tarımında dünya ile rekabet edebilmek

DHA
27.01.2018 - 10:47 |Son Güncelleme :
DHA

KAYSERİ,(DHA) - KAYSERİ Pancar Ekicileri Kooperatifi Başkanı Hüseyin Akay yaptığı açıklama da şeker sektörünün dünya ile rekabet edebilecek seviyeye gelmesinin yolunun şeker pancarı tarımının tarladan sofraya kadar olan aşamalarının dünya standartlarına uygun hale gelmesinden geçtiği ifade etti.

Pancar Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay,  şeker sektöründe dünya ile rekabet edebilecek bir seviyede pancar ve şeker üretimi gerçekleştirilmemesi  durumunda işin sürdürülebilirliği mümkün olmadığına belirtti. Başkan Akay, " Şeker sektörünün dünya ile rekabet edebilecek seviyeye gelmesinin yolunun şeker pancarı tarımının tarladan sofraya kadar olan aşamalarının dünya standartlarına uygun hale gelmesinden geçmektedir. Biz öncelikli olarak çiftçimizin Avrupa ve Dünya standartlarında üretim başarısını sağlamak amacıyla eğitim desteğini vermekteyiz. Bu kapsamda, Şeker pancarı ekiminde münavebeye riayet, tarla hazırlığı, coğrafi şartlara uygun tohum seçimi, ilaçlama, hastalık ve zararlılarla mücadele uygulamaları, ekim-söküm ve nakliye esnasında zayiatların önlenerek verimliliğin artırılması, pancarda şeker oranının yükselmesi, Randevulu söküm ve tesellüm uygulaması konuları geliyordu. Bu konularda uzmanları çiftçilerle buluşturmak suretiyle beş yıl süresince eğitim seminerleri düzenledik. Çiftçilerimiz ve çalışanlarımız da bu konulara gereken ilgiyi göstererek hep birlikte başarıyı yakaladık" dedi.

Ülkedeki şeker pancarı tarımını olumsuz yönde etkileyen unsurlardan birisi olan NBŞ hakkında ise görüşlerini dile getir. Akay," Ülkemizde NBŞ’nin kota harici üretiminin yapılması, yurt dışından kaçak olarak getirilmesi yanında ürün etiketlerinde kullanılan tatlandırıcı ürünlerin belirgin şekilde yazılarak tüketicinin doğru bilgilendirilmesini istiyoruz. Çünkü sağlıkçılar nişasta bazlı şekerin insan sağlığı üzerindeki olumsuz etkileri konusunda çeşitli çalışmalar yapmak suretiyle araştırmaları da kamu ile paylaşıyorlar bu nedenle bir tüketici bilinci oluşursa NBŞ’ye bakışın biraz daha farklılaşacağı kanaatindeyim" diye konuştu.

FOTOLU

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Kayseri haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Kayseri haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Kayseri Şeker’in yeni hedefi, şeker pancarı tarımında dünya ile rekabet edebilmek haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

KAYSERİ NAMAZ VAKİTLERİ

21 Ocak 2021, Perşembe
 • İmsak
  06:19
 • Güneş
  07:45
 • Öğle
  12:54
 • İkindi
  15:31
 • Akşam
  17:54
 • Yatsı
  19:14
Sayfa Başı