SİVAS HABERLERİ

Kayak merkezinde muhtarlarla toplantı

DHA
26.12.2017 - 19:07 |Son Güncelleme :
DHA

SİVAS, (DHA)- SİVAS Valisi Davut Gül, kayak merkezinde Gürün ve Gemerek ilçelerinde görev yapan muhtarlar ile bir araya geldi.
Merkez ile ilçelere bağlı köy ve mahalle muhtarlarının sorun ve taleplerinin dinlenmesi amacıyla Sivas Valiliği İl Mahalli İdareler Müdürlüğü tarafından düzenlenen muhtarlar toplantısının bu yılki üçüncü toplantısı gerçekleştirildi. Yıldız Dağı Kayak Merkezinde yapılan ve Gürün ile Gemerek ilçelerinin muhtarlarının katıldığı toplantı, Sivas Valiliği Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nün hazırladığı ve son yıllarda kente yapılan yatırımların anlatıldığı tanıtım filminin izlenmesi ile başladı. Filmin ardından Vali Yardımcısı Yeliz Yıldızhan toplantının düzenlenmesinin amacı ve muhtarlara verilen hizmetler hakkında bilgi verdi.
Vali Davut Gül ise, her geçen sene hem ilçe merkezlerinde hem köylerde hem de il merkezinde bir önceki seneye göre daha fazla yatırım yapıldığını vurgulayarak, "Burada hiç şüphesiz sizin işleri takip etmeniz, sizin köydeki kamu yatırımlarını sonuçlandırmanız, ona sahip çıkmanız çok önemli. Kaymakamlarımızın bunu koordine etmeleri çok önemli. İl Genel Meclisimizin üyelerinin gayretleri çok önemli. Milletvekillerimizin, Sayın Bakanımızın bu işe imkân sağlamaları çok çok önemli. Gelecek sene içerisinde inşallah bu sene yapılanlardan daha fazlasını yapacağız" dedi.
Kırsalda yürütülen alt yapı çalışmalarına da değinen Gül, "Özellikle parke taşıyla ilgili hem Gürün’de hem Gemerek'te talep ettiğiniz alt yapısı bitmiş olan köylerimizin bütün taş ihtiyacını verip bu sorunun tamamen bitmesini istiyoruz. Su sayacı takmak şartıyla suyu yetersiz olan yerleşim alanlarına en yakın yerden ilave kaynak temin edebiliriz. Asfaltlarınızın geçmiş yıllarda yapılıp bakım ve onarıma ihtiyaç olan kısımları olabilir. Onunla ilgili daha genel bir program yapacağız. Sulama ile ilgili Devlet Su İşleri Bölge Müdürlüğümüzün prensibi şu; su olan, su tutulabilecek arazi olan ve sulanabilir arazi olan her yere çalışma gerçekleştirmek. Amacımız 330 hektarın üzerinde sulanabilir araziyi daha da arttırmak. Bunu dekara vurduğumuzda yaklaşık on katı bir sulanabilir arazimiz var. Yani 3 milyon 300 bin dekar sulanabilir arazimiz bulunmaktadır. Yeter mi? yetmez. Daha fazla olması lazım. Ama bunu Devlet Su İşlerinin bir program dâhilinde yaptığını görüyoruz. 50 yıldır istenilen Gemerek Barajı vardı. Çok şükür şuan inşaatı devam ediyor. Yine Gemerek’te yeni göletler var yeni barajlar var devam edenler ve talep edilenler var. Onları inşallah takip edeceğiz. Gürün'de ki Ayvalı Barajı ile diğer köylerimizde ki göletlerimiz yapıldı. İnşallah yeni su tutulabilecek yerlerimiz olduğunda onlarda yapılacak" diye konuştu.

'İSTİYORUZ Kİ VATANDAŞIN GELİRİN ARTIRALIM'
Kırsal alt yapıda talep edilse de edilmese de köylerin standardını belli bir seviyeye getirmek istediklerini vurgulayan Gül, "Ama ondan daha önemlisi biz istiyoruz ki köyde yaşayan çiftçilerimizin, vatandaşlarımızın gelirini arttıralım. Yani sizin köyünüzde yaptığınız herhangi bir iş varsa buna da devletin imkânı ile bir müdahalede bulunduğumuzda, bir destek verdiğimizde vatandaşlarımızın geliri artacaksa, o tür projeleri de yapalım. 2017 yılı içerisinde belli çiftçilerimize su soğutma tankları dağıttık. Amacımız sütlerin sağıldıktan sonra yarım saat içerisinde soğutulmaya başlaması dolayısıyla da bir liraya satacağı sütü bir buçuk liraya satabilmesi. İhtiyaç varsa bunu Gemerek’te, Gürün’de ve başka yerlerde de yaparız. Tarımla ve hayvancılıkla ilgili bu tür talepleriniz olursa kaymakamlarımıza ilettiğinizde inşallah bunları da yaparak sizlere yardımcı olmak istiyoruz. Taleplerinizin hepsi takip ediliyor. Bir önceki toplantıda söylediklerinizin önemli bir kısmı yapıldı. Yapılmayanlar da bir takvim içerisinde yapılaca." şeklinde konuştu.
Toplantının sonunda Vali Gül, muhtarlara katılım sertifikalarını verdi. 
Programa, Vali Yardımcısı Yeliz Yıldızhan, İl Emniyet Müdürü Kenan Aydoğan, İl Jandarma Komutanı Albay Sinan Şen, Gürün Kaymakamı Hicabi Aytemür, Gemerek Kaymakam Vekili Akif Pektaş, bölge il ve daire müdürleri, ilçelerin il genel meclis üyeleri de katıldı.

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Sivas haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Sivas haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Kayak merkezinde muhtarlarla toplantı haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

SİVAS NAMAZ VAKİTLERİ

07 Mayıs 2021, Cuma
 • İmsak
  03:40
 • Güneş
  05:19
 • Öğle
  12:34
 • İkindi
  16:25
 • Akşam
  19:38
 • Yatsı
  21:10
Sayfa Başı