Katar, Eğitim ve İnnovasyon

Tam 5 gün boyunca Katar’daydıım. Başkent Doha’da çok önemli bir eğitim zirvesi yapıldı. Eğitimi geleceği WISE’ın(Dünya Eğitim İnovasyonu Zirvesi) organizasyonuyla konuşuldu. 104 ülkeden, 39 konuşmacı ve eğitim alanında yazı yazan 123 basın mensubu eğitimin geleceğini tartıştı. 1250 kişi bu toplantıları izledi. Şehir, bu 5 gün boyunca eğitimle yatıp, eğitimle kalktı.

2022’de dünya kupasını yapacak olan Doha’iki gün içinde kupa ve top posterleriyle kuşatılsa da her tarafta yine WISE’nin bayrakları yine dalgalanıyordu.

Belki kafanıza takılabilir. Bir Arap ülkesinde eğitime dair ne olabilir?

Ben de öyle düşünüyordum. Buraya gelince gördüm. Katar’da son yıllarda eğitime yönelik çok büyük adımlar atılıyor.   

 

Katar’da eğitim baş tacı

 

Evet, Katar Emirliği Arap Yarımadası’nın doğusunda, Basra Körfezine uzanan küçük bir ülke. Kültür, sağlık, spor, turizm, ulaşım ve alt yapı gibi alanlarda devasa yatırımlar yapılıyor. Ama eğitim yatırımları onların baş tacı. Çünkü, Katar Emiri Şeyh Hamad Bin Halife Al Thani başa geçince eşi Sheikha Mozah Bint Nasser Al Missned’leülkenin kadarinin eğitimle değişeceğine inanıyorlar. Ve Katar’ı yeni baştan bilgi üzerine kurmaya başlıyorlar. Her ikisi de kişisel, ulusal ve dünya çapında düzeninin ve sürdürülebilirliğin anahtarı olarak eğitimi görüyor. Tüm dünyada öncelikler arasında eğitimin olması gerektiğini düşünüyorlar ve kendi ülkelerinde bu nedenle bu konuyu bir numaraya oturtuyorlar.

Bunun için Katar Emiri’nin eşi Sheika Mozah’ın başında bulunduğu Katar Foundation (Katar Vakfı) ilk adımını eğitimle ilgili organizasyonlar ve çalışmalara ayırıyor. Katar Vakfı’nın amiral gemisi dünyanın sayılı üniversitelerini örneklerinin bulunduğu Eğitim Şehri gittikçe büyürken, bir yandan da dünya eğitimcilerini bir araya getirecek WISE’ı oluşturuyorlar.

 

Yeni teknoljiler ve eğitim

 

WISE (Dünya Eğitim İnovasyonu Zirvesi) nin başına da eğitime çok önem veren Dr. Abdulla bin Ali Al-Thani geliyor.Geçen yıl bu toplantıların ilki yapılıyor. Bu yıl ikinci toplantısı ama, sanki senelerdir yapılıyor gibi. Toplantıların amacı eğitim ve teknoloji konularını tüm dünya eğitimcileriyle konuşmak. Bu yıl yapılan ikinci toplantıda gelişen yeni teknolojiler ışığında eğitim konsepti belirleme üzerinde duruldu.

WISE  bilimsel araştırma, eğitim ve toplum, kültürü bir çatı altında topluyor.  Bu kuruluş inovatif, global platformda yer alacak, farklılık içerecek her çalışmaya kapısını açmış durumda.. Yeter ki bu eğitimi yapanlar ortak çalışmaya yönelip, etkin olsun. Kuruluş kendi ülkesinde de, dünyada da her türlü eğitim seviyesini ele alıyor. Yani aile içi şiddetle de, hayat boyu eğitimle de, okulöncesi ile de yakından ilgileniyor. Yeter ki, projeler topluma hitap etsin ve efektif olsun.

İşte tüm dünyadaki bu tür projelere kapısını açan WISE, eğitimde değişimi yakalamak için bu hafta olduğu gibi yılda bir kez eğitimcileri bir araya getiriyor. Eğitimde değişimi yakalamak için toplanan farklı kültürden katılımcılara ortak platform yaratıyor. Kanada’dan da, Afrika ülkelerinden gelen de fikirlerini aktarıyor. Bu fikirlerden ilham almak isteyen alıyor, eğitime gönül verenler birbirinden çok şey öğreniyor.

 

AÇEV ödül aldı

 

Toplantılarda herkes kendi deneyimlerini paylaşıyor. Zaten WISE’nin istediği de bu. Dünyada eğitim adına yapılan çalışmaları yakından takip ediyor. Uluslar arası platformda tanınan ve başarılı çalışmalara imza atan 6 kişilik uzmanlar kurulu bunları değerlendiriyor. Ve örnek olması için projelere ödül veriyor ve tüm dünyaya projeleri duyuruyor.  Bu yıl Pakistan, Türkiye, Nijerya, Amerika, İngiltere ve Güney Afrika ödülü aldı.

Hürriyet

 

Türkiye’den ödülü alan AÇEV (Anne Çocuk Vakfı)in oldu. AÇEV, üç gün boyunca projesini konferans alanında sergiledi. Ödülü alan AÇEV Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve CEO’su Ayla Göksel, gece boyunca Sheikha Mozah Bint Nasser Al Missned’leaynı masayı paylaştı.  Vakfın Başkanı Ayşen Özyeğin ve işadamı eşi Hüsnü Özyeğin ile vakfın kurucularından Prof.Dr. Çiğdem Kağıtçıbaşı bu özel gecede Göksel’i yalnız bırakmadı.

Sonuç olarak, Katar’da insan potansiyeline en büyük yatırım yapılıyor, eğitim adına çok şey oluyor.Küçücük bir ülke ama, sadece içlerine kapanmıyor, dünyadaki modelleri alıp, kendi ülkelerine uyarılıyorlar.

Bizde ise eğitim yap boz tahtasının ötesine gidemiyor. Sistemlerin sürekli değiştiği ülkemizde eğitimde yenilik denince ne yazık ki siyasilerin aklına sadece sınavlar geliyor.

Yazarın Tüm Yazıları