TRABZON HABERLERİ

"Karadeniz ihracatının yüzde 32,6'sı Trabzon'dan"

AA / Meltem Yılmaz
10.02.2015 - 14:03 |Son Güncelleme :

- DKİB Yönetim Kurulu Başkanı Gürdoğan: "Karadeniz'den geçen yıl yapılan 4 milyar 51 milyon 228 bin dolar tutarındaki ihracatın yüzde 32,6'sını Trabzon tek başına gerçekleştirdi"

Karadeniz ihracatının yüzde 32,6sı Trabzondan
AA / Meltem Yılmaz

TRABZON (AA) - Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği (DKİB) Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Hamdi Gürdoğan, Karadeniz'den 2014 yılında yapılan 4 milyar 51 milyon 228 bin dolar tutarındaki ihracatın yüzde 32,6'sını Trabzon'un tek başına gerçekleştirdiğini bildirdi.

Gürdoğan, yaptığı yazılı açıklamada, 2014 yılı ihracat istatistiklerine göre 18 ilin yer aldığı Karadeniz'den en fazla ihracatı Trabzon'un gerçekleştirdiğini belirtti.

Karadeniz'den geçen yıl yapılan 4 milyar 51 milyon 228 bin dolar tutarındaki ihracatın yüzde 32,6'sını tek başına Trabzon'un gerçekleştirdiğini vurgulayan Gürdoğan,18 il içinde de 1 milyar dolar sınırını aşan tutarda ihracat gerçekleştiren Trabzon'un, bu performansıyla 81 il arasında en fazla ihracat gerçekleştiren 15'inci il olduğunu vurguladı.

Gürdoğan, ihracattaki artışın Türkiye ortalamasının üzerinde olduğuna da dikkati çekerek, şunları kaydetti:

"2014 yılında ülkemizden gerçekleşen ihracatta yüzde 4 oranında artış yaşanmasına rağmen, Trabzon'dan gerçekleşen ihracatta, bir önceki yıla oranla yüzde 13,2 oranında bir artış yaşanması da Trabzon'un ihracattaki performansını açıkça ortaya koymuş oldu. Trabzon konum itibariyle tarihin her döneminde dış ticarette bir merkez işlevi gördü. Kentin ihracat rakamlarından da görüldüğü üzere Karadeniz'in en fazla ihracat yapan ili olması nedeniyle bölge ihracatının önemli bir kısmını tek başına gerçekleştirmiştir."

Trabzon'daki ihracatçı firma sayısının da her geçen gün artmasına bağlı olarak il ihracatının da her geçen yıl artarak yükseldiğini anlatan Gürdoğan, "Birlik olarak ihracatçılara etkin bir şekilde hizmet vererek, ihracatın daha üst noktalara ulaşmasını sağlayacağız. Tarihin her döneminde bölgenin bir dış ticaret merkezi olan Trabzon ihracatının önümüzdeki yıllarda daha da üst noktalara ulaşacağından ümitliyiz. İhracat altyapısı olarak önemli konumda bulunan Trabzon'un dış ticaret açısından da önemli potansiyellere sahip olduğunu biliyoruz" ifadelerini kullandı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Trabzon haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Trabzon ilinden "Karadeniz ihracatının yüzde 32,6'sı Trabzon'dan" hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 10 Şubat 2015 tarihinde saat 14 03’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça "Karadeniz ihracatının yüzde 32,6'sı Trabzon'dan" haberi güncellenecektir.

TRABZON NAMAZ VAKİTLERİ

23 Haziran 2021, Çarşamba
 • İmsak
  02:42
 • Güneş
  04:42
 • Öğle
  12:28
 • İkindi
  16:28
 • Akşam
  20:04
 • Yatsı
  21:55
Sayfa Başı