Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Kapanmanın eşiğinde Avrupa Birliği’ne girdi

Geçtiğimiz hafta oldukça önemli olan ancak basında yeterince yer bulamayan bir gelişme yaşandı.

Türkiye’nin farklı şehirlerinde düzenlenen beş farklı tiyatro festivali, genel merkezi Belçika’da bulunan ve dünyanın en saygın festivaller birliği olarak kabul edilen ‘Avrupa Festivaller Birliği’ tarafından birlik üyesi olarak kabul edildi. Kısacası Türk tiyatro festivalleri, Avrupa üyesi oldu. Bu festivallerin bir ortak özelliği de Devlet Tiyatroları tarafından düzenlenmesi. Sabancı Uluslararası Adana Tiyatro Festivali, Konya Bin Nefes Bir Ses Uluslararası Türkçe Tiyatro Yapan Ülkeler Festivali, Ankara Küçük Hanımlar Küçük Beyler Uluslararası Çocuk Tiyatroları Festivali, Trabzon Uluslararası Karadeniz Tiyatro Festivali ve Antalya Uluslararası Tiyatro Festivali, birliğe üye olarak kabul edilen festivaller. Yeni hazırlanan yasa tasarısıyla Devlet Tiyatroları ile opera ve bale kurumlarının yapısının kökten değiştirilmesi, kimilerine göre bu kurumların ortadan kalkmasının söz konusu olduğu bir dönemde, Avrupalıların bizim tiyatrolarımıza ve festivallerimize değer verip, onları bünyelerine alması oldukça ironik doğrusu.

İlk butiğini açtı

Geleceğin moda tasarımcıları arasında gösterilen Ece Salıcı, son yıllarda Ankara’nın yetiştirdiği en önemli tasarımcılardan biri. Tasarımları, sadece Türkiye’deki ünlüler tarafından değil, dünyaca ünlü starlar tarafından da tercih edilen Salıcı, bir süre önce ilk mağazasını Ankara’da açtı. Salıcı, Kavaklıdere’deki mağazanın açılışı için bir davet verdi. Davete, Ankara cemiyet hayatının önde gelen isimleri katıldı. Milano’da moda eğitimi alan ve sonrasında birkaç firmada çalışan Salıcı, kısa sürede Ankaralı modaseverlerin beğenisini kazandı. Butiğinde kendi tasarımlarının yanısıra başka tasarımcıların da kıyafetlerini satışa sunan Salıcı, mağazada yaşam stili sunduklarını söylüyor.

Sürpriz doğum günü

Ekranların sevilen dizisi Unutma Beni’nin oyuncuları ve teknik ekibi, sezonun son çekimlerini de tamamlayarak tatile girdi. Unutma Beni ailesi, tatil öncesi düzenlenen mangal partisinde bir araya geldi. Partiye, dizinin tüm oyuncu kadrosu ve teknik kadro katıldı. Bu özel parti ise Ankara’da çekilen bir başka dizi Beni Affet’in set olarak kullandığı Mühye’deki villada yapıldı. Gece bir yandan da rolü sona eren ve diziden ayrılacak oyuncular için veda anlamı taşıyordu. Biraz klişe olacak ama üzüntü ve sevinç bir aradaydı. Bu arada gecenin sürprizini ise dizide Asu karakterini canlandıran Gülşah Çomoğlu yaşadı. Arkadaşları, Çomoğlu için bir doğum günü pastası hazırlamıştı. Üzerinde set ortamının temsil edildiği figürler olan pastayı gören Gülşah Çomoğlu, şaşkınlığını gizleyemedi.

X