GeriDiğer Kapadokya maratonunun galibi Rus kadın atlet oldu
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kapadokya maratonunun galibi Rus kadın atlet oldu

Kapadokya maratonunun galibi Rus kadın atlet oldu
refid:27462924 ilişkili resim dosyası
Abone Olgoogle-news

Kapadokya’da düzenlenen The North Face Kapadokya Ultra Trail Koşusu’nda 110 kilometrelik parkuru 33 yaşındaki Rus atlet Elena Polyakova birinci bitirdi. Yarıştaki Türk sevglisi Alper Dalkıran’ı ve diğer tüm erkekleri geride bırakan Polyakova, en yakın rakibi Jean-Marc Delorme’ye de 36 dakika fark attı.

UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde yer alan Kapadokya yöresinin vadilerinde 110 km, 60 km ve 30 km olmak üzere üç zorlu parkurda toplam 3360 m tırmanışı kapsayan The North Face Kapadokya Ultra Trail, Rus kadın atlet Polyakova’nın zaferiyle sonuçlandı.

Dün sabah 07.00’de startı verilen ve maksimum 22 saat süren, gece de devam eden 110 km’lik parkuru, 13 saat 33 dakikada bitiren Elena, 3360 m tırmanışlı koşu rotasında limitleri sonuna kadar zorlayarak, kadın erkek tüm yarışçıları geride bıraktı. 20 ülkeden yabancı atletlerde olmak üzere yaklaşık 200 kişinin katıldığı ultra maratonda Türk atletler Caner Odabaşoğlu ve Alper Dalkılıç da yarıştı.
110 km’lik parkurun birincisi Elena Polyakova, 60 km’lik yarışın birincisi Kemal Kukul ve 30km’lik etabın birincisi birincisi ise Fryderyk Pryjma oldu. Polyakova, aynı zamanda erkek arkadaşı olan Alper Dalkılıç dahil tüm sporcuları geride bırakarak bir ilke de imza attı.


Zorlu rota
Kapadokya’nın dağlık ve tepelik alanlarının yanı sıra toprak ve taşlık patikaların kapsayan rota boyunca koşucular, Ürgüp, Ortahisar, İbrahimpaşa, Uçhisar, Göreme, Çavuşin, Akdağ, Ürgüp, Karlık, Mustafapaşa olmak üzere bölgenin önemli köy ve kasabalarından geçti. Gece de görülebilen parlak bantlarla işaretlenen koşu güzergahı üzerinde 10 km aralıklarla yerleştirilen dokuz ara istasyonda katılımcılara yiyecek ve içecek desteği sağlandı.
Yoğun bitki örtüsüne sahip toprak ve kayalık zeminde gerçekleşecek 60 km’lik zorlu yarış saat 07:00’de Ürgüp’te start aldı. Atletler, 1860 m tırmanışı kapsayan İbrahimpaşa, Uçhisar ve Akdağ’ı geçerek bitiş noktasına vardı. Toplam limiti 12 saat olan koşu güzergahında su, yiyecek, dinlenme ve tıbbi destek sağlayan beş ara istasyon da bulunuyordu. Katılımcıların Ürgüp, İbrahimpaşa ve Göreme güzergahlarını izlediği 30 kilometrelik rotaysa altı saatle sınırlandırıldı. Kıran kırana bir yarışla toplamda 910 m tırmanış içeren koşu, iki ara destek istasyonu içerdi.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle