GeriKampüs Türkiye'den Etiyopya'ya fahri doktora!
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Türkiye'den Etiyopya'ya fahri doktora!

Türkiye'den Etiyopya'ya fahri doktora!
Abone Olgoogle-news

İstanbul Kemerburgaz Üniversitesi tarafından Etiyopya Federal Demokratik Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Dr. Mulatu Teshome Wirtu’ya, Türkiye-Etiyopya arasındaki yakınlaşmaya katkılarından dolayı Fahri Doktora takdim edildi.

Altınbaş Vakfı İstanbul Kemerburgaz Üniversitesi’nin, Mahmutbey Yerleşkesinde düzenlenen fahri doktora tevdi törenine, Etiyopya Federal Demokratik Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Dr. Mulatu Teshome Wirtu’nun yanı sıra Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağrıcı, Bakırköy Belediye Başkanı Bülent Kerimoğlu, Sağlık ve Turizm Eski Bakanı Bülent Akarcalı, Altınhas Holding Yönetim Kurulu Başkanı İmam Altınbaş, İstanbul Kemerburgaz Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Ali Altınbaş, Üniversite Rektörü Prof. Dr. Çağrı Erhan ve davetliler katıldı.

 

Etiyopya Federal Demokratik Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Dr. Mulatu Teshome Wirtu, törende yaptığı konuşmada, küresel bir üniversite olan İstanbul Kemerburgaz Üniversitesi’nde unvan almaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, Altınbaş ailesine ve üniversite yönetimine teşekkür etti.

 

Etiyopya ve Türkiye arasındaki ilişkilerin istikrarlı bir şekilde geliştiğine dikkat çeken Dr. Mulatu Teshome Wirtu, “Türk yatırımcıları alt yapı ve enerji anlamında çalışmalar yapmaya davet ediyoruz. Etiyopya 2025 yılında orta gelir seviyesine ulaşacak. Etiyopya’yı imalat sektörünün merkezi yapmak istiyoruz. Bu anlamda iş adamlarını ülkemize çağırıyoruz, sermaye alanları kuruyoruz. Türk yatırımcıların da ülkemizde öncü olmalarını istiyoruz.” dedi.

 

İmam Altınbaş:” Fahri Doktora unvanı ülkelerimiz arasındaki dostluk ve kardeşliğin yeni bir simgesi olacak”

 

Altınhas Holding Yönetim Kurulu Başkanı ve Etiyopya Fahri Konsolosu İmam Altınbaş törende yaptığı konuşmada,  Dr. Mulatu Teshome Wirtu’nun, 2006-2013 yılları arasında Etiyopya'nın Ankara Büyükelçisi olarak görev yaptığını, bu nedenle Türkiye’yi yakından tanıdığını ve ardından üstlendiği Cumhurbaşkanlığı görevinde de Türkiye-Etiyopya ilişkilerinin gelişimine büyük katkı sağladığını kaydederek, şunları söyledi:

 

“Büyükelçiliği döneminde Etiyopya’ya gitmemiz, burada ekonomik ve sosyal bir misyonla; modern pamuk tarımı ve entegre tekstil konusunda yatırımlara girmemiz de kendilerinin tavsiye ve destekleriyle gerçekleşmiştir. Başkan Mulatu vizyoner ve deneyimli bir devlet adamı olmasının yanı sıra bilge ve mütevazı bir kişilik olarak da,  gönlümüzde taht kurmuştur.

Bugün kendilerine takdim edilecek olan Fahri Doktora unvanı ülkelerimiz arasındaki dostluk ve kardeşliğin yeni bir simgesi olacaktır.”

 

İki Ülke Arasındaki İşbirliği Artarak Devam Edecektir

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, geçtiğimiz kasım ayında İstanbul’da düzenlenen Türkiye -Afrika İş Forumu’nda ifade ettiği gibi, Türkiye ile Afrika ülkeleri her şeyden önce “kader ve yol arkadaşı” olduğunun altını çizen İmam Altınbaş, Etiyopya’nın ülkemizin yeni Afrika vizyonunda özel bir yeri ve önemi bulunduğuna dikkat çekerek, şöyle devam etti:

 

“Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın da ifade ettikleri gibi Etiyopya Türkiye’nin Afrika’daki en önemli stratejik ortağı olup, gelecekte bu ülkeyle iş birliğimiz her alanda artarak devam edecektir. Etiyopya’nın Türk Dostu Cumhurbaşkanı Doktor Mulatu, bugüne kadar olduğu gibi, gelecekte de ülkelerimiz arasındaki olumlu ilişkilerin gelişmesinin en büyük güvencesi olacaktır.”

 

Konuşmaların ardından Etiyopya Cumhurbaşkanı’na cübbesi giydirildi ve fahri doktora unvanı takdim edildi.

 

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle