ANKARA HABERLERİ

Kaçak hafriyat kamyonlarına GPS'li takip

DHA
02.03.2017 - 15:06 |Son Güncelleme :
DHA

ANKARA, (DHA)- KAÇAK hafriyat dökümüyle ilgili denetim yetkisini Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan alan Ankara Büyükşehir Belediyesi, 2 bin kamyona CPS cihazı taktırıp, izinsiz yerlere kaçak hafriyat atığı ve moloz önleyici dökümleri yüzde 70 oranında engelledi.

Yaklaşık 2 bin kamyonu GPS cihazıyla takip eden Büyükşehir Zabıtası, 2016 yılında kurallara uymayan veya eksiklikleri bulunan ticari araçlara 1 milyon 161 bin TL peşin para cezası uyguladı. Bu miktarın 1 milyon 21 bin TL'sini, kurallara uymayarak çevreyi kirleten hafriyat kamyonları ile iş makinelerine kesilen cezalar oluşturdu. Bu araçlar yaklaşık 20 bin kez denetlenirken, 1227 hafriyat kamyonuna da geçici park yaptırımı uygulandı. Ankara sınırları içinde hafriyat toprağı ve moloz taşıyan kamyonlara, rastgele yerlere kaçak döküm yapmalarının engellenmesi için Araç Takip Sistemi (GPS) takıldı. Halen 637 firmaya ait toplam 1988 hafriyat kamyonu, Zabıta Koordinasyon Merkezi'nden, GPS sistemiyle takip ediliyor. Ankara sınırları içinde Bağlum, Pursaklar, Mamak, İncek, Polatlı, Polatlar (Sincan) ve Ballıkuyumcu'da hafriyat döküm sahaları bulunuyor.

TAKİBİN OLUMLU SONUÇLARINI ALDIK

Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanı Abdurrahman Karabudak, hafriyatta denetimle ilgili tüm yetkiyi, 2015'te Ankara Büyükşehir Belediyesi olarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na başvurarak aldıklarını belirterek, "Yetki devrinin ardından, yer gösterme ve yerin fiziki şartlarını oluşturarak, hafriyat dökümünü Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığımız, bununla ilgili denetimleri de yani hafriyatı belirlenen yerlerin dışında yerlere dökenlerle ilgili denetimleri de Zabıta Daire Başkanlığı olarak yapıyoruz. Denetimlerimizi iki etapta gerçekleştiriyoruz; Biri Kabahatler Kanunu'na göre kaçak inşaat atıkları ve maddelerinin dökümünün engellenmesi, diğeri de Çevre Kanunu'ndan aldığımız yetkiyle hafriyatın Belediyemiz tarafından belirlenen yerlere dökülmesini sağlayarak, başka alanlara dökülmesini engellemek. Bu çerçevede; hafriyat kamyonlarını GPS sistemiyle takip ediyoruz. Bölgemizdeki bütün hafriyat firmalarına bunun tebliğini yaptık. Bu tebliğden sonra tüm hafriyat firmaları, hafriyatta çalışan kamyonlarının sayılarını belirleyerek GPS taktırdı. Hepsinin GPS takip sistemleri, bizim Zabıta Daire Başkanlığı bünyesinde uydu kanalıyla takip ediliyor. Yani hafriyat kamyonları takip edilebilir durumda. 2015'ten itibaren de bu takibin olumlu sonuçlarını, 2016 yılında kaçak hafriyatı yüzde 70 oranında azaltarak aldık" dedi.

EVLERDEN ÇIKAN ATIKLARIN TÜMÜNÜ TAKİP EDEMİYORUZ

Karabudak, inşaat atık maddeleri, evlerden tadilatlardan sonra çıkan tüm atıklar ile dekorasyon atıklarını ise ekiplerin 24 saatlik bölge taramasına rağmen takip edemediklerini kaydederek, “Bu atıklar da bazı sorumsuz kişilerce küçük kamyonetler, hafif ticari araçlar, hatta küçük otomobillerin bagajlarında taşınarak tenha yerlere atılıyor ve bu da çevre kirliliğine neden oluyor" dedi. Karabudak, bu noktada Ankaralıların büyük desteğine ihtiyaç duyduklarının altını çizdi, "Günün 24 saatinde ekiplerimiz çalışıyor. Vatandaşlardan, kaçak hafriyat dökümü yapan kişileri ALO 153 hattına ihbar etmelerini rica ediyoruz. Ekiplerimiz, neresi olursa olsun, tüm şikayetleri değerlendiriyor. Bu aynı zamanda bir vatandaşlık görevidir" dedi.

Kaçak dökümlerde Kabahatler Kanunu'na göre 7 bin liraya kadar, Çevre Kanunu'na göre ise 51 bin liraya kadar çeşitli kategorilerde cezalar verildiğini bildiren Başkan Karabudak, kaçak hafriyat döken kişilerin araçlarının denetimlerin başladığı günden itibaren kayıtlarında yer aldığını vurgulayarak, "Kaçak hafriyat döken kişi ikinci kez karşımıza çıktığı zaman ceza miktarını artırıyoruz. Kaçak döküm yaparken yakaladığımız kamyona önce döktüğü yeri temizlettiriyoruz, temizlenme işi bittikten sonra bunun cezasını Kabahatler Kanunu veya suçun niteliğine göre Çevre Kanunu kapsamında yazıyoruz. Bu arada ilgili aracın plakası kayıtlarımıza giriyor ve tekrarında da cezaları artırarak uyguluyoruz. Bunlar tamamen Meclis kararımızın verdiği yetki ve kanunlara göre belirlenmiş rakamlardır, Meclis kararı ve kanunu dışında çalışma yapılmamaktadır" dedi.

HAFRİYAT ATIĞI TALEBİ ALO 153'E

Hafriyat atığı olanların da ALO 153'i aramaları halinde, kendilerine bu atıkları dökebilecekleri yerlerin bilgilerini vererek cezalı duruma düşmemelerini sağladıklarını belirten Karabudak, “Bu noktada atık döküm sahalarını kategorize ettik, hafriyatın dökümü ile inşaat atıklarını ayrı kategoride değerlendirerek, vatandaşlarımızı döküm alanlarına yönlendiriyoruzö bilgisini verdi.

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Kaçak hafriyat kamyonlarına GPS'li takip hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 02 Mart 2017 tarihinde saat 15 06’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Kaçak hafriyat kamyonlarına GPS'li takip haberi güncellenecektir.

ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

30 Mart 2020, Pazartesi
 • İmsak
  05:03
 • Güneş
  06:29
 • Öğle
  12:58
 • İkindi
  16:30
 • Akşam
  19:17
 • Yatsı
  20:37
Sayfa Başı