İZMİR HABERLERİ

İzmir'den kurultay değerlendirmesi

DHA
04.02.2018 - 13:59 |Son Güncelleme :
DHA

CUMHURİYET Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun yeniden genel başkan seçilmesine, partililerden ilk yorumlar geldi. Bazı partililer, 2019'u işaret ederken bazıları ise Kılıçdaroğlu'nun aday olması için verilen imza sayısı ile sandıktan çıkan oy sayısı arasındaki farka dikkat çekti.

CHP'nin 36'ncı Olağan Kurultay'ında 790 oyla rakibi Muharrem İnce'ye karşı genel başkanlık yarışını kazanan Kemal Kılıçdaroğlu, 8 yıldır sürdürdüğü görevine bir kez daha seçildi. Kurultayın İzmir delegeleri, kurulan 16 ve 17 numaralı sandıklarda oy kullandı. 16 numaralı sandıkta İzmir'den giden 9 kurultay delegesi oy kullanırken, 17 numaralı sandıkta ise 43 delege tercihini yaptı. 16 numaralı sandıktan Kemal Kılıçdaroğlu'na 39, Muharrem İnce'ye ise 8 oy çıktı. 3 oy da geçersiz sayıldı. İzmir delegesinin oy kullandığı 17 numaralı sandıktan Kılıçdaroğlu'na 34 oy çıkarken, İnce ise 13 oyda kaldı.

Kemal Kılıçdaroğlu'nun yeniden genel başkan seçilmesine dair İzmir'den ilk yorumlar da geldi. CHP İzmir Milletvekili Tacettin Bayır, Kılıçdaroğlu'nun 790, İnce'nin ise 447 oy aldığı seçim sonucuna dair "Beklenen bir sonuçtu" ifadesini kullandı. Bayır, Kılıçdaroğlu'nun adaylığı için toplanan imza sayısı ile sandıktan çıkan oylar arasındaki farka dikkat çekerek, "Toplanan imza sayısı ile verilen oy farklı. Bu da bazı delegasyonun kendisini sakladığını gösteriyor. İmza desteğini Genel Başkana veriyor ancak oyun bir kısmını götürüp Muharrem İnce'ye veriyor. Bu şekilde kendi mevkiisini koruyor. Bunların hangi bölgeden olduğu tespit edilebilir" dedi.

"PARTİ İNCE'Yİ HARCAMADI"

CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay da, Muharrem İnce'nin aldığı oy sayısını farklı bir bakış açısıyla yorumladı. CHP'nin, Kemal Kılıçdaroğlu ile bir dönem daha yürümeye karar verdiğini söyleyen Mustafa Balbay, delegelerin Muharrem İnce'yi de harcamadığını kaydetti. Balbay, şunları söyledi:

"Partililer, Muharrem İnce'ye 'Biz aslında seni de partide iyi bir yerde görmek istiyoruz. Partimizin potansiyel genel başkanısın' mesajı verdi."

"KÜÇÜMSENMEYECEK BİR OY"

CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel, Kemal Kılıçdaroğlu'nun 8 yıldır görevde olmasına rağmen aldığı oyun önemli olduğuna değindi. Muharrem İnce'nin aldığı oyun da  küçümsenemayecek bir oy olduğunu kaydeden Sertel, delegasyonun önemli bir kısmının İnce'ye destek verdiğini ifade etti. Sertel, "Bu dikkate alınması gereken bir durum ama Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'nun da 8 yıldır görevde olmasına rağmen aldığı oy hiç küçümsenecek bir oy değil. Hepsini bir arada değerlendirmek lazım. Genel başkanımızın önümüzdeki süreci yeniden değerlendireceğine olan inancım sonsuz. Ama en önemlisi partideki birlik ve beraberlik. Çünkü bırakın partiyi, Türkiye gidiyor. Partinin kendi içindeki uzun süreli ve sıkıntılı çekişmesi, Türkiye'ye zarar veriyor" dedi.

"HAYIR CEPHESİNE ÖNCÜLÜK EDİLMELİ"

CHP İzmir eski milletvekili ve İzmir eski İl Başkanı Alattin Yüksel ise, seçimlerin artık geride bırakılması gerektiğini vurguladı. Kimin seçildiğinden çok nasıl bir örgütlenme yapısının oluşturulduğuna bakmanın daha doğru olacağını söyleyen Yüksel, CHP'yi çok büyük görevlerin beklediğini belirtti. Bundan sonraki süreçte CHP'nin referandumda oluşan yüzde 50'lik 'Hayır' cephesine öncülük etmesi gerektiğini kaydeden Yüksel, "Partinin tepeden tırnağa bütün örgütlenme yapısı gözden geçirilmeli. Ayrıca tutarlı olmak gerekiyor. Duruma göre tavır almak, nabza göre şerbet vermemek gerekiyor. Seçmenleri küstürürüz anlayışı ile hareket etmeyi bırakmalıyız. Sol, sosyalist yapı neyi gerektiriyorsa, açık ve cesurca tavır almak gerekiyor. Yerel yönetimlere de çok büyük görevler düşüyor. Mesela barışı cesaretle savunabilmeliyiz. Kürt sorununun var olduğunu ve bunun çözülmesi gerektiğini açık yüreklilikle söyleyerek buna göre tavır almak gerekiyor. Çok sorunlu bir ülkede yaşıyoruz. Bu nedenle örgütlü ve etkin bir çalışma ortaya koymamız gerekiyor" diye konuştu.

PM'NİN İZMİR ADAYLARI

İlk gün genel başkanlık seçimlerini yapan CHP'de, Parti Meclisi (PM) için de kıyasıya bir yarış var. 60 kişilik PM'ye İzmir'den 33 kişi başvurdu. Başvuru yapanlar arasında CHP İzmir milletvekillerinden 7 isim bulunuyor. Başvuru yapan şunlar: Hakkı Akalın, Erdal Aksünger, Zeynep Altıok, Mustafa Balbay, Mehmet Şakir Başak, Tacettin Bayır, Ester Bulut, Filiz Ciritoğlu Sengel, Emre Çam, Ali Yiğit, Özkan Yıldız, Umut Tekin, Nurgül Uçar, Atila Sertel, Kamil Okyay Sındır, Selin Sayek Böke, Tuncay Özkan, Banu Özdemir, Salih Özçiftçi, Hasan Nebi, Nilay Kökkılıç, Rıfat Nalbantoğlu, Altan İnanç, Sıla İlgi Akkaş, Saniye Nazik Işık, Ersu Hızır, Asuman Ali Güven, Bahar Gürsul, Sevda Erdan Kılıç, Ali Engin, Esin Doğan Metin, Mehmet Ali Çelebi, Ester Bulut.

Yüksek Disiplin Kurulu (YDK) için ise başvuruda bulunanlar şu şekilde: Ednan Arslan, Selahattin Balta, Banu Gençkan, Şehrazat Mercan, Mahir Polat, Erkut Tamay, Yolcu Bilgiç, Bahadır Koçak ve Fikret Doğan.

Umut KARAKOYUN / İZMİR, (DHA)

FOTOĞRAFLI

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin İzmir haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği İzmir haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde İzmir'den kurultay değerlendirmesi haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ

06 Mayıs 2021, Perşembe
 • İmsak
  04:27
 • Güneş
  06:02
 • Öğle
  13:13
 • İkindi
  17:02
 • Akşam
  20:14
 • Yatsı
  21:43
Sayfa Başı