İZMİR HABERLERİ

İzmir'de kültür sanat

AA / Emre Umurbilir
04.12.2014 - 10:01 |Son Güncelleme :

- İzmir, yarından itibaren iki tiyatro festivaline ev sahipliği yapacak - İZDOB, "Giselle" balesi ile "Aida" operasını sahneleyecek - İZDSO, "Polonya-Türkiye diplomatik ilişkilerinin 600. yıldönümü" dolayısıyla Polonyalı şef Pijarowski yönetiminde sahne alacak

İzmirde kültür sanat
AA / Emre Umurbilir

İZMİR (AA) - İzmir, bu hafta iki tiyatro festivaline ev sahipliği yapacak.

Toplumsal Araştırmalar Kültür ve Sanat İçin Vakıf (TAKSAV) tarafından 5-15 Aralık'ta düzenlenecek 3. Uluslararası İzmir Tiyatro Festivali'nde, 33 oyun sahnelenecek.

Festival süresince 200'e yakın başvuru içinden seçilen 33 oyun, kentteki 12 noktada seyirciyle buluşacak.

İsviçre'den Ad-Hoc topluluğunun "D'exil en Exil (Sürgünden Sürgüne)" oyunuyla açılacak festivalde, İstanbul ve Mardin'den de iki Kürtçe oyun sahnelenecek.

Festival çerçevesinde bazı oyunlar, belediyelerce belirlenmiş gün ve salonlarda, yaklaşık 2 bin 500 kişiye ücretsiz sunulacak.

Oyun Hamuru Tiyatrosunca bu yıl dördüncü kez düzenlenecek İzmir Doğaçlama Tiyatro Festivali de cuma günü başlayacak.

Bu yıl "Barış" konseptiyle gerçekleştirilecek festivale, 13 doğaçlama tiyatro grubu katılacak. Festivale katılan gruplar, oyunlarını İzmir'in farklı sahnelerinde oynayacak.

Doç. Dr. Selen Korad Birkiye, Yrd. Doç. Dr. Selda Ergün ve Öğr. Gör. Erdem Erem yönetiminde atölye çalışması gerçekleştirilecek festival, pazar günü sona erecek.

-İZDOB

İzmir Devlet Opera ve Balesi (İZDOB), bu hafta izleyicilerinin karşısına "Giselle" balesi ve "Aida" operasıyla çıkacak.

Konusu Alman şairi Heinrich Heine'nin "Almanya Üzerine" adlı kitabında anlattığı Wililer Efsanesi'nden alınan "Giselle", Fransız besteci Adolphe Adam'ın (1803-1856) müzikleri üzerine Jean Coralli-Jules Perrot-Marius Petipa koreografisiyle hayat buldu.

Kırsal yaşam biçimi ile olağan dışı dünyayı bir arada işleyen, aşkın yüceliği ve tutkunun vazgeçilmezliğini vurgulayan romantik balenin en önemli birkaç yapıtından biri olarak gösterilen eser, Serhat Nüfusçu yönetiminde sahneye konuluyor.

Orkestra şefliğini Slavil Zdravkov Dimitrov'un üstlendiği eserin dekor tasarımı Nihat Kahraman, kostüm tasarımı Nursun Ünlü, ışık tasarımı Oktay Kanca'ya ait.

"Giselle", bu akşam Elhamra Sahnesi'nde izlenebilir.

Aynı mekan, cumartesi günü "Opera Bale Yıldızları" konserine ev sahipliği yapacak. Konserde, İZDOB orkestrası, korosu ve çocuk balesi, sahne alacak.

Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi'nde (AASSM) 8 Aralık Pazartesi günü sahnelenecek "Aida" operası, 4 perdeden oluşuyor.

Verdi tarafından 1860'da yapılan Süveyş Kanalı'nın açılışını kutlamak için bestelenen, zengin dekor ve kostümleriyle Firavunlar idaresinde bulunan Mısır'ın en görkemli şekliyle gösterildiği operanın yönetmenliğini, Aytaç Manizade yaptı.

Tulid Gagliardo'nun orkestra, Joachim Gallus'un koro şefliğini üstlendiğini, Aytaç Manizade'nin yönetmenliğini yaptığı "Aida"da, dekor tasarımı Kemal Çağda Çitkaya, kostüm tasarımı Ayşegül Alev'e, koreografi Uğur Seyrek'e, ışık tasarımı Müfit Özbek'e ait.

- İZDSO

İzmir Devlet Senfoni Orkestrası (İZDSO), "Polonya-Türkiye diplomatik ilişkilerinin 600. yıldönümü" dolayısıyla Polonyalı şef Marek Pijarowski yönetiminde yarın AASSM'de sahne alacak.

Piyanist Özgür Aydın'ın solistliğini üstleneceği orkestra, Frederic Chopin'in "Piyano Konçertosu No.2 Fa Minör Op.21" ve Ulvi Cemal Erkin'in "Senfoni No 1" eserlerini seslendirecek.

-İzmir Devlet Tiyatrosu

İzmir Devlet Tiyatrosu, bu hafta "Vişne Bahçesi" ve "Neşeli Kampçılar" oyunlarını sahneleyecek.

Anton Çehov'un yazdığı, Ataol Behramoğlu'un Türkçe'ye çevirdiği, Vladlen Alexandrov'un yönettiği "Vişne Bahçesi"nde, Ceyhan Gölçek, İbrahim Raci Öksüz, Hakan Özgömeç, Ekrem Kocaçal, Musa Zindan, Özlem Başkaya, Canan Erener Şen, Serkan Kunter, Yağmur Gören, Emrah Şenışık, Mesure Tahir, Ömer Polat ve Ümit Ufuk Tosun rol alıyor.

Değişen dünya düzeni karşısında, varlık alanlarını korumaya çalışan feodal kökenli aristokrat ailenin ve yakın çevresinin dağılma süreci ekseninde, Rusya’nın yüzyıl başındaki değişimini gözler önüne serdiği ifade edilen oyunun dekor tasarımı Savaş Çevirel’e, kostüm tasarımı Funda Çebi’ye, ışık tasarımı Osman Uzgören’e, Besteleri Cem İdiz’e, koreografisi Neslihan Öztürk’e, dramaturjisi Füsun Ataman Berke’ye ait.

Oyun, pazar ve pazartesi hariç her gün seyircisiyle buluşacak.

Sezonun yeni oyunlarından "Neşeli Kampçılar" ise pazar günü izlenebilir.

Evin Kayran ve Nesrin Sütçü'nün yazdığı, Ümit Dikmen'in yönettiği oyunda, Ender Şeviker, Mina Yorulmaz, Derya Kara, Burak Özbaykuş, Muhittin Şimşek, Soner Akçay, Direncan Mansuroğlu, İsmail Başışık ve Atacan Öztekin rol alıyor.

Oyunun konusu şöyle:

"Büyükbaba Neri, torunu ve onun arkadaşına, yaz kampı için söz vermiştir. Onları çok güzel orman kampına götürerek bu sözünü yerine getirir. Aynı kampa avcı olan Kuta ve Pata da gelir. Kampın beklenmeyen misafiri de vardır. İnsanların kötü davranışlarından dolayı yeryüzüne inen, ışığını kaybetmiş bir yıldız. Neri, Zizi ve Poko, yıldızın tekrar ışığına kavuşması için çabalar ve yıldız, pırıl pırıl parlayarak gökyüzüne döner."

- Diğer etkinlikler

AASSM'de bu akşam, Özsoy Quartet ve Kağan Korad, Anıl Gelenler ile sahneye çıkacak. E.T. Band İzmir Sanat’ta, şef Yolcu Bilgiç yönetimindeki İzmir Büyükşehir Belediyesi Türk Halk Müziği Korosu da İsmet İnönü Sanat Merkezi’nde konser verecek.

Edip Akbayram, yarın İzmir Sanat'ta sahne alacak.

AASSM, pazartesi günü Bülent Evcil ve Phillip Moll'un flüt-piyano resitaline, salı günü Burak Çebi'nin piyano resitaline, çarşamba da "I Musica Di Roma ve Halit Turgay" konserine evsahipliği yapacak.

-Sergiler

AASSM'de "Materyaller ile Diyalog" adlı çağdaş Japon güzel sanatlar ve el sanatları sergisi, Çetin Emeç Sanat Galerisi'nde disiplinler arası karma sergi "Soma" ile İbrahim Doğantepe'nin İzmir Sanat'taki resim sergisi, ziyaretçilerini bekliyor.

İzmir Sanat'ta açılacak "Kule B" adlı karma resim sergisi, 10-30 Aralık'ta gezilebilir.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin İzmir haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği İzmir haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde İzmir'de kültür sanat haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ

24 Temmuz 2021, Cumartesi
 • İmsak
  04:17
 • Güneş
  05:59
 • Öğle
  13:23
 • İkindi
  17:15
 • Akşam
  20:37
 • Yatsı
  22:12
Sayfa Başı