GeriSpor İtalyan mı, İspanyol mu tartışması DNA testiyle son bulacak
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İtalyan mı, İspanyol mu tartışması DNA testiyle son bulacak

İtalyan mı, İspanyol mu tartışması DNA testiyle son bulacak
refid:3908390 ilişkili resim dosyası
Abone Olgoogle-news

Colombo, Colon, Colom ve Coulomb soyadlarını taşıyan 250 kadar erkekten tükürük örneği alan İtalyanlar ve İspanyol bilim adamları, ünlü gezginin hangi ırka ve ülkeye ait olduğunu saptamak için en sonunda DNA testine başvuruyorlar.

Kristof Kolomb gerçekten de İtalyan mıydı? Ünlü serüvencinin (1451-1506), kısa yoldan Asya’ya ulaşmaya çalışırken, Amerika’yı keşfetmiş olduğu kesin olarak bilinirken, kökeni hala tam olarak açıklanamadı.

Tartışmalar özellikle de Cenova ve İspanya arasında sürmekte. 20 Mayısta Kristof Kolomb’un doğum günü. Bilim adamları bu vesileyle genetik testle kaşifin kesin doğum yerini saptamak istiyorlar.

Roma’daki araştırmayı yöneten Tor Vergata Üniversitesi moleküler antropolog Olga Rickards, şansımız yaver giderse, DNA testiyle Kolomb’un doğum yerini açıklığa kavuşturacağız diye konuştu.

Y kromozomun izinde

İspanyol bilim adamları, Kolomb’un oğlu Hernando’nun iskeletinden araştırma için gerekli Y kromozomunu izole etmişlerdi. Ancak babasının tam olarak nerede gömülü olduğu bilinmediği için DNA testini tamamlamak mümkün olmamıştı.

Bunun üzerine Roma ve Granada’daki araştırma ekipleri, Colombo, Colon, Colom ve Coulomb soyadlarını taşıyan 250 kadar erkekten tükürük örneği aldılar.

Çünkü Y kromozomu sadece erkeklere geçmekte. İncelenecek olan bölge Cenova’dan, Katalonya ve Balear adalarına kadar uzanmakta. Kolomb ise doğum yerinden sadece bir kez söz etmişti. Vasiyetnamesinde şöyle der kaşif: "GŽnoba’da doğduğum için..."

Orası neresi

Bu yer Ligurya’daki liman kenti olabilir ama Mallorca’da "Genova" diye bir köy de bulunmakta. İspanyollar, sadece kenar notlarının İtalyanca, geriye kalanları Kastilya ve Portekiz dilinde yazılmış olmasını dikkate alarak, kaşifin "Crist?bal Col?n" ismini taşıdığına inanıyorlar.

Bu arada üniversitenin çağrısı yanıtsız kalmadı. Şimdiden çok sayıda tükürük örneği toplandı. Tanesi 100 Avroya mal olan testler Granada Üniversitesi tarafından finanse edilmekte.

Bilim adamları Kolomb’un İtalyan mı, yoksa İspanyol mu olduğunun birkaç ay içinde kesin olarak belli olacağını söylediler.
False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle