MERSİN HABERLERİMERKEZ HABERLERİ

İstismara karşı 'eğitim' vurgusu

DHA
04.07.2018 - 12:35 |Son Güncelleme :
DHA

MERSİN, (DHA) - MERSİN Baro Başkanı Bilgin Yeşilboğaz, çocukların istismar ve ölüm olaylarına karşı anne-babaları tarafından eğitilmesi gerektiğini belirterek, ıslah edici önlemlerin alınmaması halinde cezaların da yeterli olmayacağını söyledi.
Yeşilboğaz, çocuk istismarı ve ölümleri konusunda ailelere önemli tavsiyelerde bulundu. Velilerin çocukları birey olarak görmeleri gerektiğini ifade eden Yeşilboğaz, "Anne-babaların, çocuklarına ne gibi hak ve yükümlülüklerinin olduğunu öğretmeleri gerekiyor. Okullarda eğitim veriliyor ancak eğitim temelde, ailede başlar. Aile çocuğa cinsel eğitimi, başkasının kendi vücuduna dokunmamasını ve yabancı kişilerle görüşmemesini öğretmeli. Çocuğun birey olarak ne yapması gerektiğini anlaması gerekiyor. Veliler çocuğuyla güven ilişkisi kurmak zorunda. Klasik bir anne-baba modundan çıkıp, eğitmen ve arkadaş modeli olmak zorundalar. Bu ilişkiyi kurduğunuz zaman çocuk her zaman size açık olur" diye konuştu.
Eylemleri basit bir suç olarak algılamanın hatayı da beraberinde getireceğini kaydeden Yeşilboğaz, şunları söyledi:
"Islah edici önlemler alınmazsa cezalar asla yeterli olmaz. Bu konuyu geniş çaplı ele almak gerekiyor. Sadece hukuki boyutu ile ele alırsak, asla bir sonuca varamayız. Siyasal, ekonomik ve toplumsal ve sosyal yönü vardır. Tüm uzmanlar tarafında incelenmesi gerekiyor. Toplumda bir cinnet ve korku hali var. Toplumdaki güven duygusu kayboldu. Biz çocukların eğitimine bu nedenle çok önem veriyoruz. Eğitim çocuktan başlar ve temeli eğitmek zorundayız. Çok önem verdiğimiz Kadın Hakları, Çocuk Hakları, İnsan Hakları ve Hayvan Hakları Merkezlerimiz topluma dönük yüzümüzdür ve çok daha aktif hale getireceğiz. Zorunlu görürsek, başka merkezler de kurabiliriz. Ekim ayından itibaren bu projelerimizin hepsi uygulamaya girecek."

(FOTOĞRAFLI)

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Merkez haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Merkez haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde İstismara karşı 'eğitim' vurgusu haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

MERSİN NAMAZ VAKİTLERİ

19 Nisan 2021, Pazartesi
 • İmsak
  04:30
 • Güneş
  05:55
 • Öğle
  12:46
 • İkindi
  16:27
 • Akşam
  19:26
 • Yatsı
  20:46
Sayfa Başı