EDİRNE HABERLERİ

İstiklal Marşı'nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy'u Anma

AA / Salih Baran
11.03.2016 - 15:43 |Son Güncelleme :
İstiklal Marşının Kabulü ve Mehmet Akif Ersoyu Anma
AA / Salih Baran

EDİRNE (AA) – CHP Edirne Milletvekilleri Erdin Bircan ve Okan Gaytancıoğlu, Mehmet Akif Ersoy'u andı.

Bircan, anma mesajında Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde yürütülen, Kurtuluş Savaşı’nın canla başla bir bütün olarak verilen onurlu bir mücadele olduğunu belirtti.

Tarihin akışını değiştiren Kurtuluş Savaşı ulusal birlik ve dayanışmanın en üst düzeye çıktığı büyük bir kahramanlık destanı olduğunu ifade eden Bircan, şunları kaydetti:

Kurtuluş Savaşı'yla bağımsızlığımızın anıtı dikilirken, Mehmet Akif Ersoy, İstiklal Marşı ile bu savaşı ölümsüzleştirmiştir. İstiklal Marşımız, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin 12 Mart 1921 tarihli oturumunda ‘Milli Marş’ olarak kabul edilmiştir.

Mehmet Akif Ersoy, İstiklal Marşı'yla bağımsızlığına düşkün Türk Milletinin duygu ve düşüncelerini anlatmıştır. Türk Ulusunun, yurt ve bayrak sevgisinin, özgür yaşama tutkusunun, haksızlıklara karşı duruşunun, ulusal birlik ve bütünlüğünün simgesi olan İstiklal Marşı, olanaksızlıklar içinde verdiğimiz mücadeleden sonra yeniden şahlanışımızı anlatan eşsiz bir eserdir.

İstiklal Marşı'nın Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından ulusal marş olarak kabul edilişinin 95’inci yıldönümünde, başta Yüce Önder Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, Kurtuluş Savaşı'nın tüm kahramanlarını, meclis üyelerini ve Kurutuluş Savaşımıza yürekli kalemiyle destek olan ve milletimize İstiklal Marşını armağan eden büyük şair Mehmet Akif Ersoy'u rahmet ve saygıyla anıyorum.”

Gaytancıoğlu da, kurtuluş mücadelesinin binbir zorlukla verildiğini belirtti.

Türk Milleti Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk öncülüğünde emperyalizme karşı ulusal kurtuluş mücadelesini başarıya ulaştırdığını ve bağımsız bir ülke yaratarak tarihte eşine rastlanmayan bir kahramanlık destanı yazdığını ifade eden Gaytancıoğlu, şunları kaydetti:

“Her mısrasında büyük anlamlar yüklü olan İstiklal Marşımız Türk Milletinin bağımsızlığı ve özgürlüğü için verdiği mücadeleyi gelecek nesillere aktaran eşsiz bir eser, Türkiye Cumhuriyeti'nin devleti ve milletiyle bölünmez bütünlüğünün simgelerinden birisidir.

Milletimizin özgürlük ve egemenliğini haykıran, büyük bir gururla, saygıyla ve heyecanla söylediğimiz İstiklal Marşımız bayrağımız ile birlikte sonsuza kadar varlığını sürdürecektir.

Bu düşünceler ışığında İstiklal Marşı'nın kabulünün 95. yılında başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve İstiklal Marşı'nın şairi Mehmet Akif Ersoy olmak üzere bağımsızlık savaşı kahramanlarını, şehit ve gazileri bir kez daha minnetle ve şükranla anıyorum.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Edirne haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Edirne ilinden İstiklal Marşı'nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy'u Anma hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 11 Mart 2016 tarihinde saat 15 43’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça İstiklal Marşı'nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy'u Anma haberi güncellenecektir.

EDİRNE NAMAZ VAKİTLERİ

28 Temmuz 2021, Çarşamba
 • İmsak
  04:08
 • Güneş
  05:57
 • Öğle
  13:25
 • İkindi
  17:22
 • Akşam
  20:44
 • Yatsı
  22:25
Sayfa Başı