GeriSeyahat İstanbul’un en iyi 10 kaldırım üstü kahvesi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi
İstanbul’un en iyi 10 kaldırım üstü kahvesi

İstanbul’un en iyi 10 kaldırım üstü kahvesi

Yaz geliyor. Artık sokaklara çıkmak, açık havada yiyip içmek, oturmak, sohbet etmek istiyoruz. Bunun için kapılarından dışarı taşan kafeler çok ideal. Kapılarının önündeki kaldırımlara masa ve sandalyeleri atıyorlar. Müşteriler hem gelen geçene bakıyor, hem de kışın alıştığı lezzetleri havadar bir ortamda tadıyor.

Kaldırımdaki bir masada, bir kahve eşliğinde hiç sıkılmadan, çevreyi seyrederek oturmak bile zevk. Paris’e özgü sokak kahveleri, bir kentin can damarlarından biri. İstanbul’da son 15 yılda sokak kahveleri hızla yayıldı. Bu hafta jüri, kentin en güzel 10 sokak kafesini seçti.

EN İYİ 10

1. Beymen Brasserie - NİŞANTAŞI

2. House Cafe - TEŞVİKİYE CAMİİ

3. Teşvikiye Cafe - TEŞVİKİYE CAMİİ

4. House Cafe - TÜNEL

5. Kaktüs - CİHANGİR

6. La Favorita - BEBEK

7. Sultan Pub - SULTANAHMET

8. Bistro - ERENKÖY

9. Cafe Cadde - ŞAŞKINBAKKAL

10. Smyrna - CİHANGİR

BEYMEN BRASSERIE
/images/100/0x0/55ea2f6df018fbb8f8703f02

Nişantaşı’nın seyir noktası


Nişantaşı’nın en stratejik noktalarından birinde, Abdi İpekçi Caddesi’nin ortasında, her yönden gelen geçeni görebileceğiniz bir yerde. Caddenin geniş kaldırımında üç sıra masa var. Toplam 100 kişiyi ağırlayabiliyor. Hem restoran, hem kafe hem de bar. Mönüsü Fransız bir şef tarafından düzenlendi. Klasik Avrupa brasserie’lerinde ne varsa burada da o var. Öğlen yemeklerinde daha çok salata, en çok da niçoise salatası tercih ediliyor. Güzel havalarda Beymen Brasserie’nin kaldırımında yer bulmak için çok şanslı olmanız gerekiyor. Tel: 0212 343 0444

HOUSE CAFE TEŞVİKİYE

Teşvikiye’nin yeni adresi


Eskiden Teşvikiye Camii’nin kiracılarından biri Mado Cafe’ydi. Fakat bu sene tamamen farklı bir dekorasyonla caminin köşesinde House Cafe’nin yeni bir şubesi açıldı. Sahipleri burayı daha çok ayak üstü bir kahve ve tatlı yensin diye düşünmüş. Vitrinindeki yaratıcı tartlar, kişler ve beyaz çikolatalı brownie yoldan geçenleri çekmek için yeterli. Havalar ısınınca kaldırımın üstüne iki kişilik bir çok masa attı. Müşteriler artık içerideki uzun masadan çok, kaldırımdaki bu iki kişilik masaları tercih ediyor. Tel: 0212 327 17 74.

TEŞVİKİYE CAFE

Yağmurda bile oturanlar var


Yine Teşvikiye Camii’nin kiracısı olan bu kafe, kaldırıma yayılan en eskilerden. Müdavimleri yağmur çiselediğinde bile kapüşonlarını kapatıp dışarıdaki ahşap masalarda oturur. Mönüsünde İtalyan, Fransız, Arap ve Çin mutfaklarından örnekler var. Pazar günleri kahvaltı için tercih edilen mekanın omlet ve tostları çok lezzetli. Mozaik pasta en çok sipariş edilen tatlılarından biri. Tarihi mekandaki kafenin içi eski tuğlalarla örülü. 08.00-24.00 arası açık. Tel: 0212 236 13 54.

HOUSE CAFE TÜNEL

Masa bulamayan ayakta takılıyor


House Cafe’nin bu şubesi, Tünel’de tarihi Tünel Geçidi’nde. Kafenin, hem bu pasaja, hem de ön girişteki sokağa cephesi var. Bu cephede tik ağacından latalarla kaplı küçük bir terasta rengarenk masa ve sandalyeler bulunuyor. Mönüsü diğerlerinden farklı değil. Akşam, barı çok hareketli. 22.00’den sonra müziğin sesi açılıyor, isteyen dans edebiliyor. Havalar ısındığından beri müşteriler pasaj ve sokaktaki masaları tercih ediyor, masa bulamayanlar eline içki bardağını alıp dışarıda ayakta takılıyor. Tel: 0212 245 95 15.

KAKTÜS CİHANGİR

Orijinal Kaktüs’ten daha ferah


Kaktüs 15 yıldır Beyoğlu İmam Adnan Sokak’ta hizmet veren ünlü bir kafe. Geçen şubatta Cihangir Caddesi’nde ikinci şubesini açtı. Mönü yenilendi. Orijinal Kaktüs’e oranla daha ferah. Kapının önüne atılan masalar da daha geniş. Kaktüs, Cihangir’deki şubesinde de kedi dostu. Duvarlarda kedi resimleri var. Amerikan servisler, fincanlar, küllükler hep kedili. Yakında evlere servis yapmaya başlayacaklar. Dışarıdaki masalarda Murathan Mungan, Hümeyra ya da Ata Demirer’e rastlayabilirsiniz. Sabah 08.00’den, 04.00’e kadar açık. Tel: 212 243 57 31.

LA FAVORİTA BEBEK

Yemeklerinde iddialı


La Favorita’nın yemekleri çok lezzetli, bembeyaz tahta sandalye ve masalardan oluşan dekorasyonu aydınlık ve ferahlık hissi veriyor. Gerçek İtalyan yemeklerini bulabilirsiniz. Makarna, pizza, ekmek ve lazanya ev yapımı. Salataları da çok lezzetli. Farklı şarap çeşitleri bulunuyor, iyi bir kavları var. Bebek’in tam ortasında kaldırıma yayılmış beyaz ahşap masalardan birine, bir öğleden sonra kurulup limoncello’yla yapılmış tiramisu yemenin zevki başka. Tel: 0212 287 49 11.

SULTAN PUB

Tarihi yarımadanın ortasında


1975’ten beri Sultanahmet’te hizmet veren, İstanbul’un ünlü pub kafelerinden biri. Divanyolu Caddesi’nin yayalara özel yoluna attığı sandalye ve masalar, hem turistleri hem de yolu Tarihi Yarımada’ya düşenleri ağırlıyor. Ayasafya’ya 50 Atmeydanı’na 20 Topkapı Sarayı’na 150 metre, mesafede. Alkollü alkolsüz her tür soğuk içeceği bulabileceğiniz mönüsünde dünya mutfağından örnekler var. Teras katının manzarası, tüm İstanbul’u ayaklar altına seriyor. Tel: 0212 528 17 19.

BİSTRO 33

Mutfak gece yarısına kadar açık


Bistro 33, Bağdat Caddesi’nin popüler mekanlarından. Havalar ısındığından beri dışarıdaki masaları dolup taşıyor. Barı Amerikan usülü, yemekleri Akdeniz mutfağı, dekorasyonu ve atmosferi İtalyan kafelerini andırıyor. Sicilya pizzaları çok tutuluyor. En çok tercih edilen kahvesi espresso, tatlısı ise meyveli milföy aşkı. Yaz aylarında 120, kış aylarında 150 kişi kapasiteli. Gece 24’e kadar aralıksız yemek, 01’e kadar içki servisi devam ediyor. Tel: 0216 478 65 50.

CAFE CADDE

Pazar kahvaltısı adresi


Daha ortada bu kadar kafe yokken, Bağdat Caddesi’nde Cafe Cadde vardı. 1994’ten beri hizmet veriyor. Yıllar içinde kendine has bir müdavim kitlesi oluştu. Tercih edilmesindeki en büyük etken, yazın kaldırım üstüne attığı masalar. Bağdat Caddesi’nin otopark sıkıntısına karşı park yeri hizmeti sunması da cabası. Mönüsünde klasik bir kafede bulabileceğiniz her şey var. Makarnaların ev yapımı olduğunu belirtelim. Tatlılardan en çok muzlu çikolatalı krep ve cheesecake tercih ediliyor. Pazar günleri açık büfe kahvaltı çok popüler. Tel: 0216 302 76 24.

SMYRNA

Kaldırım için sıraya girin

Cihangir’in en çok tercih edilen kafelerinden biri. Akarsu Sokak’ta yürürken karşınıza çıkan küçük sevimli bir mekan. Kaldırıma attığı birkaç masa havalar güzel olduğunda dolu oluyor. 10-15 dakika barda vakit geçirebilir, sonra dışarıya taşınabilirsiniz. Dekorasyonu ev ortamını yansıtıyor. Tarhana çorbası, ev yapımı makarnaları, salataları, zeytinyağıyla birlikte servis edilen köy ekmeği nefis. Limon soslu tavuk en bilinen yemeklerinden. Yoldan geçerken kaldırımdaki masalarda tanınmış birine rastlama olasılığınız çok fazla. Tel: 0212 244 24 66.
False