İstanbul Park'ta bir ilk

İstanbul Parkta bir ilk

İngiliz pilot Jenson Button, Formula 1 ING Türkiye Grand Prix'sinde birinci olarak, İstanbul Park'ın, “Pole pozisyonu elde eden yarışı da kazanır” geleneğine son verdi.

Haberin Devamı

İstanbul'da bundan önce yapılan 4 yarışta da “pole pozisyon” sahibi pilotlar yarışı da birinci bitirirken, 5. yarışta Jenson Button, Türkiye Grand Prix'sine ilk sırada başlayan Sebastian Vettel'i geçerek bu istatistiği de tarihe gömdü.

İstanbul'da daha önce 2005'te Kimi Raikkonen ve son 3 yılda da Felipe Massa, hem “pole pozisyonu” almış, hem de yarışı kazanmışlardı.

MASSA'NIN ÜSTÜNLÜĞÜ BİTTİ

Jenson Button, aynı zamanda 3 yıldır İstanbul Park'ta süren Felipe Massa'nın saltanatına da son verdi. İngiliz pilot, İstanbul'da ilk kez kazanırken, İstanbul Park'taki son 3 yarışın galibi Massa, ancak 6. olabildi.

EN İYİ TUR ZAMANI BUTTON'IN

58 turluk yarışta en iyi tur zamanına da birinci olan Jenson Button imza attı. Button, 40. turda attığı 1.27.579'luk derecesiyle yarışın en hızlı turunun da sahibi oldu.

EN YÜKSEK HIZ 312.8 KİLOMETRE

Yarışta en yüksek hıza ise bugün kendinden beklenileni veremeyerek 14. olan Vodafone McLaren Mercedes pilotu Heikki Kovalainen ulaştı.

Fin pilot, 312.8 kilometre ile en yüksek hıza çıkarken, Williams takımından Kazuki Nakajima 312.1 ile ikinci, McLaren Mercedes'in son dünya şampiyonu Lewis Hamilton ise 311.6 ile üçüncü oldu.

HAMILTON GERİLERDE KALDI

Haberin Devamı

Son dünya şampiyonu Vodafone McLaren Mercedes pilotu Lewis Hamilton, yarışı 13. sırada tamamlayarak büyük hayal kırıklığı yaşadı. Ayrıca, Türkiye Grand Prix'sinin 2005'te yapılan ilk yarışını kazanan Ferrari pilotu Kimi Raikkonen de bugün ancak 9. olabildi.

İLGİ GEÇEN YILLARA GÖRE AZDI

Formula 1 ING Türkiye Grand Prix'sinde bugün yapılan yarışlara olan seyirci ilgisinin, geçen yıllara oranla azalma gösterdiği gözlendi. Bazı tribünlere boş kaldığı için brandalar çekilirken, yurt dışından da yarışı izlemeye gelenler vardı.

Haberle ilgili daha fazlası: