GeriSpor İstanbul 2008'e yeterli bulunmadı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İstanbul 2008'e yeterli bulunmadı


Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) Değerlendirme Komisyonu, İstanbul'u 2008 Olimpiyat Oyunları için yetersiz görürken, gerekçeler arasında Türkiye'nin içinde bulunduğu ekonomik krizi ilk sırada değerlendirdi.

Lozan'da düzenlene basın toplantısında Türkiye'nin içinde bulunduğu ekonomik krizden etkilenen IOC Değerlendirme Komisyonu üyeleri, raporda, Türkiye'nin oyunların finansmanını yapamamasından endişe duyduklarını belirterek, bu konuya şüpheyle baktıklarını belirttiler. İstanbul ile birlikte şans verilmeyen bir diğer kent olan Osaka için de, şehrin potansiyel trafik problemi ve oyunların altyapısı için gerekli olan paranın bulunmasından endişelendiği belirtildi. Komisyon üyeleri, Pekin, Paris ve Toronto'yu riskten uzak adaylar olarak gösterirken, raporda Pekin'den en uygun aday kent olarak söz edildi.

SIRALAMA DEĞİL
IOC Değerlendirme Komisyonu, yaptıkları çalışmanın bir sıralama çalışması olmadığını, sadece bir risk analizi çalışması olduğunu belirterek aday kentlerden İstanbul ve Osaka'nın daha riskli kentler olduğunu açıkladı.

KRİZ ADAYLIĞI VURDU
Türkiye'nin son yaşadığı son yaşadığı ekonomik kriz nedeniyle trafik ve çevre düzenlemeleriyle ilgili yatırımları yapıp yapamayacağı konusunda endişelerin olduğu belirtildi.

Ayrıca İstanbul ve Osaka'nın deprem bölgesinde yer almasının bu kararda etkili olduğu ifade edildi.

TMOK BAŞKANI SİNAN ERDEM:BAŞARACAĞIMIZA İNANIYORUM
"Raporun detayına baktığımızda, spor alt yapımızın çok geliştiği ve bu konuda aşama kaybdettiğimiz belirtiliyor. Olimpiyat stadı'ndan, metro projesinden ve tüp geçitten övgüyle bahsediliyor. Bu memnuniyet verici.

Kendileri bu raporun bir risk analizi çalışması olduğunu belirtiyorlar. Buna göre Osaka daha riskli bir kent. Biz dördüncü sıradayız. Raporda Türkiye'nin şu an içinde bulunduğu ekonomik kriz nedeniyle, yapması gereken 10 milyar dolarlık alt yapı yatırımı konusunda endişe dile getiriliyor. 13 Temmuz'a kadar bu durumun değişeceğini düşünüyorum. Bu Mart ayında çekilmiş bir fotoğraftır. Bu ekonomik krizin, ben bunu siyasi kriz olarak görüyorum, 2 ay içinde değişeceğini düşünüyorum. O zaman biz bunu çok kolay anlatırız.

Bu rapora rağmen oyunları alabileceğimizi düşünüyorum. Bunun en güzel örneği Yunanistan. Bu raporda belirtilen bir çok risk Atina'da var.

Ümidimizi hiç bir zaman yitirmedik. Bunu da daha çok çalışarak başaracağımıza inanıyorum."

ARIPINAR:ŞANSIMIZ MOSKOVA'YA KADAR DEVAM EDİYOR
Türkiye milli Olimpiyat Komitesi Başkan Yardımcısı Erdoğan Arıpınar, kararı önyargılı bulduğunu belirterek, "Raporda üç olumsuz unsurdan bahsediliyor. Bunlar ulaşım, hava kirliliği ve güvenlik. Bu unsurları buradan giderlerken de belirtmişlerdi. Ancak kendilerine 2008 Oyunlarının bize verilmesi halinde bunları çok kısa sürede halledebileceğimizi iletmiştik.

Yalnız komitenin farkında olmadığı bir şey var. Bizi güvenlik konusunda yeterli görmeyen Komisyan daha bir hafta önce Atina'da patlayan bombadan haberi yok sanırım. Pekin favori olarak öne çıkarılıyor ama orada oturmuş bir hava kirliği var. Bizim doğal bir vantilatörümüz var: Boğazlar.

İstanbul'un şansı Moskova'ya kadar devam ediyor. 13 Temmuz'da Moskova'da yapılacak oylamada 106 üye oy kullanacak. Şimdiden kazanmamışları kazanmış, kaybetmememişleri de kaybetmiş olarak göstermek yanlış olur." dedi.

TSYD BAŞKANI GÖKÇE:
"RAPOR GELECEĞİ GÖRMEDEN OLUŞTURULMUŞ"

Türkiye Spor Yazarları Derneği Başkanı Atilla Gökçe, denetleme komisyonu raporunun İstanbul’un gerçeklerinin bir bölümünü yansıttığını ifade ederek, "Ancak, bugünkü ortam 2008’in ortamı değil. Onların geleceği hesaba katmaları gerekiyordu. Gelecekte hangi koşullar oluşacak, bunları görmeleri gerekliydi. Bunu anlatmak da Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi’ne (TMOK) düşüyor" dedi.

TMOK’un hangi kentin olimpiyatları düzenleyeceğine karar verecek olan 106 delegeye raporun geleceği görmediğini anlattığı taktirde, raporun etkilerini bir derece hafifletebileceğini kaydeden Gökçe, "Ancak, rapordaki olumsuz görüşleri değiştirmek kolay değil, hayalci olmamak lazım. Adaylık sürecini yenile yenile, ayakta durmasını öğrenerek, zafere erişebiliriz. Türkiye’nin sabırlı olması, gerçeklerini görmesi lazım. Trafik sorunu, çevre sorunları var. Demek ki, denetleme komisyonunu inandıramamışız. Bu konuda, daha iyi çalışmalar yapıp, kendimizi anlatmamız lazım" dedi.

TİBETLİ GÖSTERİCİLERDEN ÇİN’E PROTESTO
Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) Değerlendirme Komisyonu’nun, 5 aday kent ile ilgili raporunu sunmasından önce, Tibetli göstericiler, IOC Binası önünde Çin aleyhtarı bir protesto gösterisi düzenlediler.

Sabah erken saatlerde bina önüne gelen 50 kadar Tibetli, yaptıkları eylemle Pekin’in adaylığına karşı çıktıklarını belirterek, IOC yetkililerinin Çin lehine oy vermemelerini istedi. Şarkılar söyleyen protestocular, Tibet özgür oluncaya kadar Çin’e olimpiyat verilmesini ve tüm siyasi tutukluların serbest bırakılsını istediler.

Bir grup Tibetli, Çin’in adaylığı aleyhinde bir dilekçeyi IOC yetkililerine verdi.

Tibet’in sürgündeki Budist lideri Dalai Lama, geçen hafta yaptığı açıklamada, "Çin, olimpiyatlara ev sahipliği yapmayı hak ediyor" demişti.

False