İZMİR HABERLERİ

İşler: İzmir hak ettiği yerde değil

DHA
21.03.2018 - 13:22 |Son Güncelleme :

TÜRKİYE Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkan Yardımcısı ve Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK) Başkanı Mehmet İşler, İzmir’in turizmden hak ettiği payı alamadığını söyledi. İzmir’in 'ihmal edilmiş bir şehir' olduğunu söyleyen İşler, "Geçmiş yıllarda 1 milyon 200 bin olan turist sayımız bu yıl 850 bine geriledi. Bu çok düşük bir rakam. Demek ki tanıtımda bir problem var. İzmir hak ettiği yerde değil" dedi.

DHA

 

TÜROFED Başkan Yardımcısı ve ETİK Başkanı Mehmet İşler, İzmir Ekonomi Üniversitesi Meslek Yüksekokulu Turizm ve Otel İşletmeciliği Programı öğrencileriyle 'Çıraklar ustalara soruyor' etkinliğinde bir araya geldi. Gençlere sevdikleri işi yapmalarını öneren ve yaşamından örnekler veren İşler, "Başarılı olmak için birilerini örnek alın, sabredin. Başarıyı yakalamak için gönüllü olduğunuzu, işi istediğinizi gösterin. Karamsar olmayın. Düştüğünüz zamanlar olacaktır, ama işinizi severseniz çabuk kalkarsınız, bir yol bulursunuz" diye konuştu.

Okul başarısının işe girerken tek kriter olmadığını anlatan Mehmet İşler, "Günceli takip etmelisiniz. Arkadaşlarınızla, çevrenizle iyi ilişkiler kurmalı, sosyal ve girişimci olmalısınız. Turizm sektöründe çalışacaksanız, teknolojiye ayak uydurmak da en az bu kadar önemli" dedi. Gençlere en az bir yabancı dili öğrenmelerini öğütleyen İşler,

"Sektörde iyi eğitim görmüş kalifiye bir eleman her zaman iş bulabilir ve iyi ücretle çalışabilir. İzmir bu sektörden hak ettiği payı aldığında, özellikle genç istihdamına daha büyük katkı sağlayacaktır" dedi.

"TÜRK TURİZMİ HAK ETTİĞİNİ ALAMIYOR"

Yunanistan’ın nüfusunun 11.5 milyon olmasına karşın bugün nüfusunun üç katı kadar turist ağırladığını anlatan Mehmet İşler, Türkiye’nin 2016’da yaşadığı kriz nedeniyle gelen turist sayısının 40 milyondan 30 milyona gerilediğini söyledi. İşler, "Türkiye hak ettiğinden çok daha azını alıyor şu anda. 2023 hedefimiz 50 milyon turist, 50 milyar dolar gelir. Ancak şu an 26 milyar dolar gelir 30 milyon turist noktasındayız. Aradaki açığı kapatmak için siz gençlere büyük iş düşüyor. Bu da iş potansiyeli demek" dedi. İşler, turizm sektörünün yaklaşık yüzde 98’inin milli olduğunu ve yerinde ihracat yapan bir sektör olduğunun altını çizdi.

"İZMİR İHMAL EDİLMİŞ BİR ŞEHİR"

Turizmin başladığı kentlerden biri olan İzmir’in, ilklerin ve öncülerin şehri olmasına karşın turizmden hak ettiği payı alamadığını söyleyen Mehmet İşler, "İzmir ihmal edilmiş bir şehir" dedi. İzmir’in turizmde İstanbul ve Antalya ile birlikte en önemli üç üründen biri olduğunu anlatan İşler, "Geçmiş yıllarda 1 milyon 200 bin olan turist sayımız bu yıl 850 bine geriledi. Paris’teki Eyfel Kulesi’ni gezmeye yılda 8 milyon turist gelirken, İzmirimize yılda 800 bin kişi geliyor. Bu çok düşük bir rakam. Demek ki tanıtımda bir problem var. Bu İzmir’in hak ettiği değer değil" diye konuştu.

İzmir’in sadece deniz, kum, güneş değil, neredeyse her türlü turizmin yapılabildiği ender kentlerden biri olduğuna dikkat çeken ETİK Başkanı Mehmet İşler, İzmir turizminin yol alabilmesi, iş ve turist potansiyelini artırabilmesi için gerekli beş önemli unsura dikkat çekerek sözlerini şöyle sürdürdü:

"İzmir’in en önemli sorunlarından biri direkt uçuşlar. İzmir’in THY’nın hub’ı olması gerekiyor. İkincisi kent içinde bir marinaya büyük ihtiyaç var. Dünya değişiyor, teknoloji interaktif müzecilik almış başını gidiyor, ama bizim hala bir Ege Medeniyetleri Müzemiz yok. Tarihi eserlerimiz depolarda duruyor. Spor turizmi en önemli ayağımız ama turnuvaların yapılabileceği, kulüpleri ağırlayacağımız bir stadımız hala yok. Antalya’da bu yıl 154 takım kampa girdi arkadaşlar. Kayseri’de, Konya’da, Bursa ve Adana’da müthiş statlar yapılıyor, biz hala bekliyoruz. Ve en kritik olan tanıtım konusu. İzmir’in yaşam tarzı hiçbir yerde yok. Bunu tanıtmak, anlatmak, tüm dünyaya duyurmak zorundayız."

İzmir’in özellikle sağlık turizminde çok büyük bir potansiyel taşıdığını belirten, kentin EXPO 2015 ve 2020 adaylık süreçlerini anımsatan Mehmet İşler, "Hemen yanıbaşınızdaki İnciraltı sağlık turizmi için büyük önem taşıyor. Farkındalığınız olsun sizin de. İnciraltı EXPO alanında sağlık turizmine yönelik planlama yaşama geçerse, direkt uçuş başlar, müzemiz yapılır, spor komplekslerimiz tamamlanırsa İzmir uçar. Bu da iyi eğitim almış sizler için iş demek" dedi. Tüm dünyada sağlıklı beslenmenin, kişiye önem veren uygulamaların öne çıktığını anlatan İşler, İzmir’in butik tarzı turizm anlayışıyla önümüzdeki yıllarda Antalya’yı geçeceğini dile getirdi.

İzmir’in bozulmamış doğasıyla, butik tarzdaki işletmeleri, bireyi öne çıkaran kaliteli servis anlayışıyla, yetişmiş eleman gücü ve kaliteli tesisleriyle gençlere ciddi iş olanağı yaratacağına inandığını söyleyen TÜROFED Başkan Yardımcısı ve ETİK Başkanı Mehmet İşler, öğrencilere sorgulayan, araştıran bireyler olmaları önerisinde bulundu. İzmir Ekonomi Üniversitesi Meslek Yüksekokulu Turizm ve Otel İşletmeciliği Program Koordinatörü Edit Habif, söyleşiye konuk olan ve deneyimlerini paylaşan Mehmet İşler’e bir teşekkür belgesi verdi. Habif, bölüm öğrencilerini her hafta turizm sektöründen bir duayenle buluşturduklarını, öğrencilerin sektörle ilgili bilgi edinmeleri için bu deneyim paylaşımlarının çok önemli olduğunu söyledi.

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İzmir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İzmir ilinden İşler: İzmir hak ettiği yerde değil hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 21 Mart 2018 tarihinde saat 13 22’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça İşler: İzmir hak ettiği yerde değil haberi güncellenecektir.

İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ

04 Mart 2021, Perşembe
 • İmsak
  06:12
 • Güneş
  07:32
 • Öğle
  13:28
 • İkindi
  16:41
 • Akşam
  19:14
 • Yatsı
  20:30
Sayfa Başı