GeriAyşen GÜR İSKİ'ye öneri: Su kesintisi süresi gerçekçi verilmeli
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İSKİ'ye öneri: Su kesintisi süresi gerçekçi verilmeli

Ayşen GÜR

İSKİ zaman zaman büyük tesislerinde onarım, bakım ve yenileme yapıyor. Bu çalışma süresince birkaç ilçeyi kapsayan geniş yerlere verilen suyu kesiyor. Durumu önceden halka bildiriyor.

Ancak her zaman aynı sorun ortaya çıkıyor. Su, insanların evlerindeki musluktan, verilen süreden 6, 8 ya da 12 saat sonra akmaya başlıyor.

Her defasında okuyucularımız bizi arayarak ‘‘Niye su hala gelmedi?’’ diye soruyorlar. İSKİ'yi arıyoruz ve her defasında aynı cevapları alıyoruz:

Su, belirtilen saatte yeniden o bölgelere verilmeye başlandı. Programa uyuldu.

Ama belli bir süre borular boş kaldığı için suyun yüksek yerlere ulaşması zaman alıyor. Evler ve mahalleler arasındaki kot farkları nedeniyle su her musluktan aynı zamanda akmaya başlamıyor.

Hidroforlu binalarda önce depolar dolduğu için dairelere su gitmesi birkaç saat daha uzayabiliyor.

Ancak bu açıklamalar, doğru olduğu halde, sorunu ortadan kaldırmıyor. Çünkü halk, doğal olarak kendisine verilen süreyi İSKİ'nin suyu kesip açması arasında geçen süre olarak değil, kendi musluğundaki suyun kesilmesi ve yeniden akmaya başlaması arasında geçen süre olarak yorumluyor.

Dün de aynı şey oldu. İSKİ Beyoğlu, Şişli, Taksim ilçelerinde 36 saatlik su kesintisini 11 Nisan Salı saat 08.00'de başlattı. Halk evlerindeki suyun çarşamba akşamı 20.00'de akmaya başlayacağını düşünerek ona göre hazırlık yaptı. Örneğin, deposunun yeterli olduğunu düşünenler bir tedbir almadı.

Halbuki dün sabah, yani 36 saatlik sürenin bitmesinden 12 saat sonra, hala bazı evlerde musluklara su gelmemişti.

Bu da halkın resmi makamlara ve İSKİ'ye olan güvenini sarsıyor. Zaten aldatılmaya çok alışkın olan insanlar, kendilerine verilen sürenin doğru olmadığını, İSKİ'nin tepki görmemek için su kesintisi süresini olduğundan daha kısa açıkladığını düşünüyorlar.

Oysa buna hiç gerek yok. İSKİ, yaptığı kesintinin süresini hesaplarken suyun musluklara geç ulaşacağını da göz önüne alarak bir pay bırakabilir, örneğin son kesintinin 36 değil, 48 saat süreceğini, nedenleriyle birlikte açıklayabilir.

Böylece herkes tedbirini ona göre alır. İSKİ'ye olan güven de sarsılmaz.

X