ADANA HABERLERİ

"İlasik" Lazer Yöntemiyle Gözlük Kullanmaya Son

IHA
27.08.2015 - 11:42 |Son Güncelleme :

GÜVENLİ VE MÜKEMMEL DÜZEYİNDEKİ SONUÇLARIYLA, ÇAĞIN EN GELİŞMİŞ YÖNTEMİ OLAN “İLASİK LASER” YÖNTEMİ İLE GÖZLÜK KULLANMAK TARİHE KARIŞIYOR.

IHA

Güvenli ve mükemmel düzeyindeki sonuçlarıyla, çağın en gelişmiş yöntemi olan “ilasik laser” yöntemi ile gözlük kullanmak tarihe karışıyor.
Gelişmiş bir laser tekniği olan yöntemin insanların gözlüğe bağımlı kalmadan bir yaşam sürdürmelerine olanak tanıdığını belirten Nivgöz Hastanesi uzmanlarından Op. Dr. İbrahim Taşkın, “İlasik, ABD’de NASA çalışanları ve savaş pilotlarında bile kullanma izni olan bir yöntemdir. Bu da, astronotlar ve savaş pilotları gibi çok iyi görmeyi gerektiren ve ağır şartlarda çalışan insanlarda bile uygulanabilen yöntemin güvenilirliğinin göstergesidir” dedi.
GÖZ KUSURLARININ BELİRTİLERİ
Gerek yaptığı cerrahi müdahalelerin çeşitliliği gerekse teknolojik alt yapı ve hekim kadrosu yönünden bölge lideri konumunda olan Nivgöz uzmanlarından Op. Dr. İbrahim Taşkın, göz kusurları ve tedavi yöntemleri konusunda bilgi verdi. Uzaktaki cisimleri net olarak görememeye “miyopi”, denildiğini belirten Taşkın, “hipermetropi”de tam tersi bir durum söz konusu olduğunu, “astigmatisma”da ise cisimlerin hem uzakta hem de yakında bulanık görüldüğünü kaydetti.
Taşkın, yaşa göre değişmekle birlikte miyopi ve hipermetropide, bulanık görme, baş ağrısı; astigmatizmada ise kitap okurken göz sulanması, TV’yi yakından izleme, sınıftaki tahtada yakını görememe gibi belirtiler olabileceğini söyledi.
Nivgöz’de bu hastalıkların tedavilerinin yapıldığı yöntemleri anlatan Op. Dr. İbrahim Taşkın, “Refraksiyon kusurları olarak adlandırdığımız bu kusurların tedavisinde en üstün yöntem ‘excimer laser’ yöntemidir. Excimer laser yöntemleri içinde ise bıçaksız laser olarak da bilinen “ilasik” yöntemi gelişmiş bir laser tekniği olup bıçaksız kişiye özel bir tedavi yöntemidir” dedi.
ÇOK AZ MERKEZDE YAPILIYOR
Ülkemizde çok az merkezde ilasik yöntemi ile excimer laser yapılabildiğini vurgulayan Op. Dr. İbrahim Taşkın, “Bu tedavide mekanik keratomlar kullanılmamaktadır. Ayrıca CustomVue yöntemi ile insan gözündeki normal muayenelerle tespit edilemeyen aberasyonlar özel bir aletle tespit edilmekte ve tedavi nomogramı oluşturulmaktadır. Bu da halk arasında ‘kartal görüş’ olarak adlandırılan daha net bir görüş sağlamaktadır” diye konuştu.
HER HASTA LASERLE TEDAVİ EDİLİR Mİ?
Op. Dr. İbrahim Taşkın, her hastanın laserle tedavi olmasının mümkün olmadığını, keratokonus, glokom, keratitler, üveitler gibi gözün değişik hastalıkları nedeniyle ya da bazan yüksek gözlük numarası yüzünden laser tedavisi uygulanamadığını bildirdi. Taşkın, “Özellikle -8-10 derecenin üzerindeki miyoplar, +6-8 derecenin üstündeki hipermetroplar ve 6 derecenin üzerindeki astigmatları laserle tam düzeltmek mümkün olamamaktadır. Ancak, Nivgöz sahip olduğu teknoloji ve hekim kadrosu ile tüm güncel cerrahi yöntemleri uygulayabilmektedir. Özellikle yüksek miyoplarda -25 dereceye kadar fakik göz içi lensi ile tedavi mümkün olmaktadır. Bu tedavi Nivgöz’de başarı ile uygulanmaktadır" ifadelerini kullandı.
Op. Dr. İbrahim Taşkın, bu yöntemlerde kullanılan cihazların çok pahalı oluşu yüzünden ülkemizde ve dünyada bir çok merkezde halen klasik tedavi yöntemlerinin sürdüğünü ancak dört yıl önce intralase cihazının en üst modelini hizmete sunan Njvgöz’de “klasik lasik” tedavisinin özel durumlar dışında kullanılmadığını belirterek “Çünkü intralasik veya ilasik çok daha güvenli ve mükemmele yakın sonuç vermektedir” dedi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Adana haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Adana ilinden "İlasik" Lazer Yöntemiyle Gözlük Kullanmaya Son hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 27 Ağustos 2015 tarihinde saat 11 42’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça "İlasik" Lazer Yöntemiyle Gözlük Kullanmaya Son haberi güncellenecektir.

ADANA NAMAZ VAKİTLERİ

24 Şubat 2021, Çarşamba
 • İmsak
  05:50
 • Güneş
  07:09
 • Öğle
  12:57
 • İkindi
  16:04
 • Akşam
  18:34
 • Yatsı
  19:49
Sayfa Başı