YOZGAT HABERLERİSORGUN HABERLERİ

İl Sağlık Müdürü Şahin: Gereksiz antibiyotik kullanmayın

DHA
15.08.2017 - 11:28 |Son Güncelleme :
DHA

SORGUN(Yozgat), (DHA)- YOZGAT Akılcı İlaç İl Koordinatörlüğü tarafından, Sorgun Devlet Hastanesi'nde, 'Akılcı İlaç Kullanımı Farkındalık Standı' açılarak, hastalara bilgi verildi. Hastalara, broşür, akılcı ilaç kullanımını vurgulayan mesaj içeren kalem, dağıtıldı. 
Akılcı İlaç İl Temsilcisi Eczacı Nihan Konya, günümüzde hala gereksiz yere antibiyotik kullanıldığını, oysa özellikle bu grup ilaçların hekimlerin reçete ettiği takdirde eczacıların danışmanlığında kullanılması gerektiğini söyledi, standın başında hasta ve hasta yakınlarına akılcı ilaçla ilgili bilgi verdi. Yozgat İl Sağlık Müdürü Dr. Fatih Şahin, akılcı olmayan ilaç kullanımının tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de ciddi bir halk sağlığı sorunu olduğunu hatırlattı. Şahin, ilaçların nasıl kullanıldığı, hangi dozda, hangi sıklıkta ne kadar süre ve saklama koşulları hakkında hastanın bilinçlendirilmesi gerektiğini vurgulayarak, doğru uygulamada, aç veya tok kullanımı, kullanım süresi, kullanım zamanı, doz değişikliğinin önemli olduğunu ifade etti. Şahin, "Ayrıca her ilacın dozaj şekli kullanım yolu aynı değildir. Kimi ilaçlar kırma, çiğneme yoluyla kimileri de suda ya da başka bir sıvıda eritme şeklinde olabilir. Bunlara dikkat ederek ilacın alımı sağlanmalıdır. Uygun şekilde kullanılmayan ilaçlarda etkinlik azalabilir, İstenmeyen bozulma ürünleri oluşabilir, zehirlenme meydana gelebilir, yan etki görülme sıklığı veya şiddeti artabilir. Halk arasında yapılmakta olan en büyük hatalardan bir tanesi de kişinin kendi tedavisi için kullandığı ilacı yakınlarına tavsiye etmesidir" dedi.
Yozgat Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Op. Dr. İsmail Kurca da, doğru ilacı, doğru kişiye, doğru dozda kullanmanın çok önemli olduğunu anlattı. Kurca, “Araştırmalar sonucunda görüyoruz ki; Avrupa'da en çok antibiyotik tüketen ülkeler arasındayız. İlaçların yararları olduğu gibi pek çok da zararları var. Gereksiz ilaç kullanımı ilerleyen zamanlarda iç organlarımızı tahrip edebilir. Unutmayalım ki hiç bir ilaç masum değildir. Hekim yazmadığı sürece antibiyotik kullanmamak gerekir. Hekim yazdıktan sonra eczacılarımızın, ilaç kullanımı ile ilgili verdikleri bilgiler doğrultusunda ilaçlarımızı almalıyız. En çok yapılan hatalardan bir tanesi de, üç gün ilaç kullandıktan sonra, doktorun söylediği gün sayısı kadar kullanmayıp, ilacı kullanmayı bırakmaktır" diye konuştu. 
FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Sorgun haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Sorgun haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde İl Sağlık Müdürü Şahin: Gereksiz antibiyotik kullanmayın haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

YOZGAT NAMAZ VAKİTLERİ

15 Mayıs 2021, Cumartesi
 • İmsak
  03:36
 • Güneş
  05:19
 • Öğle
  12:42
 • İkindi
  16:36
 • Akşam
  19:55
 • Yatsı
  21:31
Sayfa Başı