ESKİŞEHİR HABERLERİ

"İkiz meyve ve sebzelerin nedeni hormon değil"

AA / Zehra Aydın
20.01.2015 - 11:25 |Son Güncelleme :

- ESOGÜ Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölüm Öğretim Üyesi Doç. Dr. Evrenseloğlu: "Kiraz, vişne, şeftali ve nektarin gibi meyve türlerindeki ikiz meyve oluşumunda kesinlikle hormon uygulaması söz konusu değildir. Bu, doğal bir oluşumdur ve insan sağlığı için zararlı bir yönü yoktur" - Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Yılmaz: "İkiz meyveler hormon kullanımı sonucu değil, ağaç üzerinde doğal iklim koşullarının olumsuzlukları neticesinde oluşmaktadır" - "Yüksek sıcaklık, kuraklıkla daha şiddetli olarak etki etmekte ve daha fazla ikiz meyve oluşmaktadır. Bazı tür ve çeşitlerde bu anormal oluşumdan dolayı yüzde 50'lere varan ürün kayıplarıyla karşılaşılmaktadır"

AA / Zehra Aydın

ESKİŞEHİR (AA) - ZEHRA AYDIN - Sebze ve meyvelerde görülen ikiz oluşumların hormon kullanımından değil, tomurcuklanma döneminde doğal iklim koşullarının olumsuzluklarından etkilenme nedeniyle kaynaklandığı belirlendi.

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölüm Öğretim Üyesi Doç. Dr. Yasemin Evrenseloğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, sert çekirdekli türlerde meyve tutumu için yapay hormon kullanılmadığını söyledi.

Bazı durumlarda domates ve patlıcan gibi bazı sebzelerde meyve tutumunu sağlamak için yapay hormon kullanıldığı bilgisini veren Evrenseloğlu, şöyle konuştu:

"Yapay hormon uygulaması sonucu özellikle yüksek dozlarda meyvede şekil bozuklukları görülebilmektedir. Bu şekil bozuklukları görülen domates meyvelerinde tohum yoksa hormon uygulamasından şüphelenilmelidir. Kiraz, vişne, şeftali ve nektarin gibi meyve türlerindeki ikiz meyve oluşumunda kesinlikle hormon uygulaması söz konusu değildir. Bu, doğal bir oluşumdur ve insan sağlığı için zararlı bir yönü yoktur. Bu türlerin yanında çilek, muz, yenidünya gibi türlerde de ikiz meyve oluşumu görülmektedir. Yine bu türlerde de ikiz meyve oluşumunun hormonla ilgisi bulunmamaktadır."

- İkiz meyve oluşumunun etkileri

Aynı bölümde görevli Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Cenap Yılmaz ise hormon uygulama zamanının çok önemli olduğunu vurguladı.

Büyümeyi düzenleyici maddelerin bahçe bitkilerindeki etkilerinin, uygulama zamanı ve dozuna göre değiştiğini anlatan Yılmaz, "Yetersiz veya fazla dozaj, çok olumsuz etkiler oluşturabileceği gibi uygulama zamanının tam belirlenememesi de istenmeyen sonuçlara neden olabilir. Bahçe bitkileri yetiştiriciliğinde değişik amaçlarla büyümeyi düzenleyici maddeler kullanılmaktadır fakat tavsiye zamanında ve dozunda kullanılan bu preparatlar herhangi bir kalıntı ve olumsuz etkiye neden olmamaktadır. İkiz meyveler hormon kullanımı sonucu değil, ağaç üzerinde doğal iklim koşullarının olumsuzlukları neticesinde oluşmaktadır" değerlendirmesinde bulundu.

İkiz veya çift meyve olarak adlandırılan anormal meyve oluşumunun, iki dişi organ ihtiva eden çiçeklerin döllenmesinden oluştuğunu dile getiren Yılmaz, bunun hormon kullanımına bağlı olmadığını aktardı.

Yılmaz, ikiz meyve oluşumunun özellikle sert çekirdekli meyve türlerinde çiçek tomurcuğu şekillenirken yaz mevsiminde ağaçların aşırı sıcaklara maruz kalmasından kaynaklanabileceğine işaret eden Yılmaz, şunları kaydetti:

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Eskişehir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Eskişehir ilinden "İkiz meyve ve sebzelerin nedeni hormon değil" hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 20 Ocak 2015 tarihinde saat 11 25’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça "İkiz meyve ve sebzelerin nedeni hormon değil" haberi güncellenecektir.

ESKİŞEHİR NAMAZ VAKİTLERİ

15 Şubat 2020, Cumartesi
 • İmsak
  06:21
 • Güneş
  07:45
 • Öğle
  13:17
 • İkindi
  16:12
 • Akşam
  18:40
 • Yatsı
  19:58
Sayfa Başı