GeriSpor İki kardeş aynı gün şampiyon oldu
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İki kardeş aynı gün şampiyon oldu

Kayakta Alp disiplini dünya şampiyonası İsviçre'nin St. Moritz kentinde devam ediyor. Kayak sezonunun zirve noktası kabul edilen bu şampiyonada en formda kadın ve erkek kayakçılar kozlarını paylaşıyor. Bunların arasında ikisi var ki hem iddialarıyla hem de akrabalıklarıyla ilgi çekiyor: Hırvat Kostelic kardeşler.

20 yaşındaki Janica ile 23 yaşındaki ağabeyi Ivica bu sezon kayak pistlerinde fırtına gibi esiyor. İki kardeşin en iddialı disiplini slalomda finaller gelecek pazar yapılacak. Kostelicler bir ay önce dünya kupası yarışlarında aynı gün içinde slalom yarışı kazanarak bir ilki gerçekleştirmişlerdi. Babaları Ante Kostelic'in yetiştirdiği ikili bu başarıyı St. Moritz'de tekrarlamayı amaçlıyor.

Janica Kostelic kadınlar dünya kupası yarışlarında sezon başından beri tüm rakiplerine büyük bir üstünlük kurdu. Slalom, büyük slalom, süper büyük slalom ve iniş ayrımı yapmaksızın tüm disiplinlerde yarışıyor. Dünya Şampiyonası nedeniyle ara verilen yarışlarda en yakın rakibinin 550 puan önünde. Ivica ise erkekler genel klasmanında altıncı sırada ama bunun nedeni slalom dışında fazla yarışa katılmaması. Buna karşın slalom klasmanında rahatça dünya kupasını kazanacak güçte gözüküyor.

DOĞUM GÜNÜ HEDİYESİ

İki kardeş kariyerlerinin belki de en başarılı gününü geçen 5 Ocak'ta yaşadılar. Aynı gün iki ayrı ülkede slalom yarışlarındaydılar. Janica, İtalya'nın Bormio kentindeki yarışa çıkarken dünya kupası klasmanında liderliğini pekiştirmenin peşindeydi. Rakiplerine hiç aman vermedi, slalomun iki ayağını da ilk sırada bitirip yarışı kazandı. Bu, Janica'nın sezon başından beri dördüncü slalom birinciliğiydi. Üstelik 5 Ocak doğum günüydü. Ama basın toplantısına girdiği sırada bile heyecanı yatışmamıştı. Antrenörlüğünü yapan babası Ante Kostelic'le birlikte akılları Slovenya'nın Kranjska Gora kayak merkezindeydi. Çünkü ağabeyi Ivica birazdan erkekler slalom yarışının ikinci ayağına başlayacaktı. Gözleri basın toplantısı salonundaki dev ekrandan ayrılamıyordu bir türlü. Kendisini soru yağmuruna tutan gazetecilerden biraz sabretmelerini rica etti. Bir dakika sonra baba-kız sevinç çığlıkları içinde havalara sıçradılar. Aynı anda Kranjska Gora'da binlerce Hırvat, vatandaşlarının başarısıyla zafer sarhoşluğu yaşıyor, evsahibi Slovenler de komşularını kutluyordu. Çünkü Ivica Kostelic ikinci ayağı yeterli bir dereceyle bitirip yarışı kazanmıştı. Alp disiplini kayakta ilk defa iki kardeş aynı gün yarış kazanmayı başarmıştı.

ZAGREB'DE YAŞIYORLAR

Kostelic kardeşleri çocukluk yıllarından beri babaları Ante Kostelic çalıştırıyor. İlk yarışlarına katıldıkları yıllarda otomobilin içinde uyuyup zorluk çektiklerini çok iyi hatırlıyor. Halen Zagreb'deki mütevazı apartman dairesinde yaşamayı sürdürüyorlar. Kışın Avusturya ormanlarında zorlu koşullarda yaptıkları kamplardan vazgeçmiyorlar. St. Moritz'deki dünya şampiyonasına da böyle hazırlandılar. Şampiyonanın ikinci haftasında ikisini de zorlu bir parkur bekliyor. Özellikle Janica Kostelic'i; çünkü pazartesi günü kombine yarışına katıldıktan sonra perşembe günü büyük slalom ve cumartesi slalomla madalya avını sürdürecek.

KOSTELIC KARDEŞLER

JANICA KOSTELIC (21, solda) Zagreb doğumlu. 1.74 m boyunda, 68 kilo. 2002'de Salt Lake City'deki kış olimpiyatlarında kombine, slalom ve büyük slalomda altın, süper büyük slalomda gümüş madalya kazandı. 2001 dünya kupası genel klasman şampiyonu.

IVICA KOSTELIC (23, sağda) O da Zagreb doğumlu. 1.82 m boyunda, 88 kilo. Geçen yılki kış olimpiyatlarında büyük slalomda dokuzuncu sırayı aldı. Geçen yıl dünya kupasını yedinci sırada bitirdi.

DİĞER KARDEŞ ŞAMPİYONLAR

Spor tarihinde aynı dalda mücadele verip ayı oranda başarılı olmuş birçok kardeş sporcu var:

Futbolda Bobby ve Jacky Charlton kardeşler İngiliz Milli Takımı'yla 1966 Dünya Kupası'nı kazandılar.

Basketbolda Drazen ve Alexander Petrovic Yugoslavya'nın ve Cibona Zagreb'in 1980'li yıllardaki başarılarında önemli pay sahibiydi.

ABD'li Venus ve Serena Williams tenisteki başarılarıyla isimlerini en fazla duyuran kardeşlerin başında geliyor. İki kızkardeşten 21 yaşındaki Venus 2000 yılında Wibledon'da ilk grand slam turnuvasını kazandı. 2002'de dünya sıralamasında bir numaraya kadar yükseldi. Bir yaş daha genç Serena ise asıl patlamayı geçen sene yaptı. Roland Garros finalinde ablasını yenip ilk grand slam şampiyonluğuna ulaştı. Bu final eşleşmesi Wimbledon, Amerika Açık ve en son olarak geçen ay Avustralya Açık'ta devam etti ve Serena bütün bu finallerde Venus'ı yenmeyi başardı. Serena dünya sıralamasında açık farkla birinci sıradaki yerini koruyor.

DÜNYA KAYAK ŞAMPİYONASI

İLK HAFTANIN YARIŞLARI

Kadınlar süper büyük slalom : Michaela Dorfmeister (Almanya)

Erkekler süper büyük slalom : Stephan Eberharter (Avusturya)

Erkekler kombine : Bode Miller (ABD)

İKİNCİ HAFTANIN PROGRAMI

9 Şubat Pazar : Kadınlar iniş

10 Şubat Pazartesi : Kadınlar kombine (iniş+slalom)

12 Şubat Çarşamba : Erkekler büyük slalom

13 Şubat Perşembe : Kadınlar büyük slalom

15 Şubat Cumartesi : Kadınlar slalom

16 Şubat Pazar : Erkekler slalom


DÜNYA KUPASI KLASMANI

ERKEKLER

1. Stefan Eberharter (Avusturya) 965 puan

2. Bode Miller (ABD) 957 puan

3. Kjetil Andre Aamodt (Norveç) 776 puan

KADINLAR

1. Janica Kostelic (Hırvatistan) 1342 puan

2. Karen Putzer (İtalya) 790 puan

3. Anja Paerson (İsveç) 760 puan
False