Dördüncü sanayi durağında inecek var mı?

Güncelleme Tarihi:

Dördüncü sanayi durağında inecek var mı
Oluşturulma Tarihi: Mayıs 22, 2017 12:42

İçinde bulunduğumuz şu günlerde, iş ve sosyal hayatımıza en çok müdahale eden şey 4. Sanayi Devrimi. GoogleX’in ve UDACITY’nin kurucusu Sebastian Thrun’ün dediği gibi insanoğlu icat edebileceklerinin şu ana kadar sadece yüzde 1’ini icat etti.

Haberin Devamı

Dördüncü sanayi durağında inecek var mı
İçinde bulunduğumuz şu günlerde, iş ve sosyal hayatımıza en çok müdahale eden şey 4. Sanayi Devrimi. GoogleX’in ve UDACITY’nin kurucusu Sebastian Thrun’ün dediği gibi insanoğlu icat edebileceklerinin şu ana kadar sadece yüzde 1’ini icat etti. O bile bu sanayi devrimini yapmaya yetti. İşte kocaman bir dalga gibi coştu geliyor üzerimize. Bu devrim, o dev dalganın içinde, hayatımızı üç alanda etkileyecek unsurlar ve değişimler barındırıyor. Bunları sadece ben değil WEF’un kurucusu Klaus Schwab her yıl DAVOS’ da söylüyor. Bakalım nedir bu 3 değişim:

1.FİZİKSEL: Bizim vücudumuzda değil kullandığımız şeylerde fiziksel değişim var. İlki “SÜRÜCÜSÜZ ARAÇLAR” büyük ihtimal torunlarımız otomobil demeyecekler “otonomus” diyecekler. Şu anda sürücüsüz araç dünyanın her yerinde deneniyor. Uber elli bin teneke kutu içeceği 180 km öteye sürücüsüz kamyonlarla taşıdı. 5-7 yıl içinde 1,3 milyon adet kamyon şoförü işsiz kalacak. Bir sonraki aracınız muhtemelen elektrikli, ondan sonraki aracınız sürücüsüz olacak. Bir diğer konu “DRONE’LAR” Bu yılın sonunda Dubai’de drone hava taksiler başlıyor. Bu yazıyı okurken Youtube’a Dubai Drone Taksi yazın, görün ne gün başlıyor ve nasıl çalışacak. Bir başka büyük fiziksel değişim “3 BOYUTLU YAZICILAR”. Adidas mağazada ayakkabı üretmeye başladı. Ayakkabının en karmaşık yeri tabanı, tabanını 3 boyutlu yazıcılarla mağazada üretiyor. Eskisi gibi ‘o modelden kalmadı’ yok artık. Evler, dokular ve daha niceleri yolda. Bir başka önemli fiziksel değişim hayatımıza bolca giren “ROBOTLAR”. Kullandığınız akıllı telefonları, Uzakdoğu’da üreten şirket, 26 bin tane robotu devreye sokup çalışanlarını işten çıkardı. Ve şimdi isterseniz Amerika’da da üretiriz diyorlar. Bu sanayi devrimi, bugüne kadarki sanayi devrimlerinden daha fazla insanı işinden edecek ve daha fazla insana iş imkanı sağlayacak. Hangi tarafta olacağınıza siz karar vereceksiniz, şirketleriniz karar verecek, yönettiğiniz ekipler karar verecek. Hayatımıza daha fazla “YENİ MALZEMELER” giriyor. Bu yeni malzemeler kimi zaman sıvı, kimi zaman tekstil, kimi zaman metal ama yeni malzemeler nano düzeyden makro düzeye kadar hayatımızı değiştiriyor. Bahsi geçenler farklı şekilde düşünmeyi, farklı beceride insanların üretmesini, satmasını, pazarlamasını ve toplam tedarik zincirini yönetmesini gerektiriyor.

Haberin Devamı

2.DİJİTAL: “DİJİTAL DÖNÜŞÜM” dediğimiz şey 4. Sanayi Devriminin en önemli unsuru. Türkiye’de 44,5 milyon insanın elinde mobil cihaz var. Günde ortalama 374 dakikalarını ekranlarda harcıyorlar. Bu ekranlarda yoksanız, yandı gülüm keten helva. Artık 7/24 o akılla yaşayan insanlar her şeyi orada görmek istiyorlar. Siz çalışanınıza geri bildirim vermek için bir yıl performans görüşmesini bekliyorsunuz, o ise saatinden nabzıyla ilgili, yaptıklarıyla ilgili dakikada bir geri bildirim alıyor. Buna alışmış birisine yılda bir verdiğiniz geri bildirimin bir değeri var mı? Bir başka unsur dijital dünyada “NESNELERİN İNTERNETİ”. Hayatımızdaki bütün eşyaların, kullandığımız her şeyin kendi aralarında konuşması. Evlerin, şehirlerin, enerji reaktörlerinin, meşrubat otomatlarının vb. lerinin. Bugün BLOCKCHAIN diye bir teknoloji aracıları ortadan kaldırıyor. Geçenlerde iki kişi Blockchain üzerinden evlendi. Evlendirme dairesini ortadan kaldırdı. Bankalar sigorta şirketleri kullanmaya başladılar bile. Sonsuz sayıda bilgisayara bırakılan kayıtlarla, kayıtlar birbirine güveniyor ve kayıtlar artık birbirine sadık, size değil. Ayrıca tüm bunların yanında “YAPAY ZEKA, ARTIRILMIŞ GERÇEKLİK, SANAL GERÇEKLİK” ve daha niceleri var bu dijital değişimde.

Haberin Devamı

3.BİYOLOJİK: “GENETİK” değişiyor. Gıda üretimi dünyaya yetmiyor yiyecek kaynaklarının genetiğiyle mecburen oynanıyor. Bir önemli diğer nokta “CRISPR”. Bu bioteknoloji sayesinde, anne karnında çocukların genlerini inceleyip düzeltmeye başlıyorlar. Bu şu demek insanlar çok uzun yaşayacak. 49 yaşında emekli olan birisi 90 yaşına kadar yaşarsa sosyal güvenlik sisteminin bunu kaldırması mümkün değil. Buna çözüm bulunması gerekecek. Son olarak gelecekte en değerli çiftlikler “ORGAN ÇİFTLİKLERİ” olacak. İç organların 3 boyutlu yazıcılarda üretilemediği durumların imdat çağrısına bu çiftlikler yetişecek.
İşte Dördüncü Sanayi Devrimi durağında özetle bunlar var. İnecek misiniz, binecek misiniz karar sizin...

*MCT CEO’su

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!