GeriİK/Yeni Ekonomi Türk yatırımcıların yurtdışı ilgisi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Türk yatırımcıların yurtdışı ilgisi

Türk yatırımcıların yurtdışı ilgisi
Abone Olgoogle-news

Startuplar kadar Türk yatırımcılar da yurtdışındaki girişimlere yatırım yapmanın peşinde. Son 8 yılda Türk girişimciler yurtdışındaki startuplara yaklaşık 100 kere yatırım yaptı. En çok yatırım yapılan yıl ise 2017 oldu.

Türk yatırımcıların yurtdışı ilgisiGİRİŞİMCİLİK ekosisteminde global pazarlara açılmak hem Türkiye’nin marka değerine hem de ekonomisine oldukça önemli katkılarda bulunuyor. Bunu uygulayan birçok startup ya Türkiye’de ya da direkt olarak yurtdışında şirket kurarak global pazarlara ve müşterilere yöneliyor. Başka bir deyişle okyanuslara açıldıklarını da ifade edebiliriz. Bu anlamda daha önceki yazılarımızda yurtdışına açılan ve başarıya ulaşan girişimlere sık sık yer vermiştik. Şimdi paylaşacağımız veriler ise işin yatırım boyutunda. Yani Türk yatırımcıların yurtdışındaki startuplara yaptıkları yatırımlarla ilgili.

Girişimcilik ekosistemi verilerini bir araya getiren platform olan Startup.Watch verilerine göre yerli yatırımcılar son 8 yılda toplamda yaklaşık 100 yurtdışındaki girişime yatırım yaptı. Ancak burada bir parantez açmak gerekiyor. Türk yatırımcıların yurtdışında genellikle tercih ettiği girişimler ise yine Türk girişimcilerin kurdukları startuplara yönelik oldu. Çok az örnekte yabancı girişimcilerin kurdukları startupların yatırım turlarına Türk yatırımcılar katılmayı başardı.

EN İYİ YIL 2017
Önceklikli olarak hangi yıl Türk yatırımcıların gözdesi olduğundan başlayalım. Son 8 yılın verilerine baktığımızda Türk yatırımcıların gözde yılının 2017 olduğunu görüyoruz. Söz konusu yılda yurtdışında kurulan girişimlere yapılan yatırım sayısı 30 olarak belirtiliyor. 500 İstanbul, Revo Capital, Vestel Ventures ve Starters Hub gibi fonların aktif olarak yatırım yaptığı görülürken, bireysel yatırımcıların da dikkat çektiğini paylaşalım. Hasan Aslanoba, Ali Karabey ve Fırat İşbecer 2017’nin yurtdışındaki girişimlere melek yatırım yapan isimler arasında yer alıyor. Yatırımların çoğunun ise girişimcilik merkezi olarak bilinen ABD’ye gittiğini belirtelim. Yıllara göre yapılan yatırımlar açısında ikinci sırada 2016 yılı geliyor. Bu yıla damga vuran fonlar arasında 500 İstanbul ve Starters Hub’ın yanı sıra melek yatırımcılar arasında ise yine Hasan Aslanoba öne çıkıyor. Bu yılda Starters Hub toplamda 10 yurtdışında kurulan girişime yatırım yaparken ikinci sırada yer alan 500 İstanbul’da bu rakam 6 olarak gerçekleşti. Melek yatırımcılar arasında yer alan Hasan Aslanoba ise 2016’da 2 girişime yatırım yaptı.

ASLANOBA HIZLI BAŞLADI
Yurtdışındaki girişimlere yatırım yapılan sayı bakımında üçüncü olan yıl ise 2014. 19 yatırım turuyla tamamlanan bu yıla damga vuran isim ise Hasan Aslanoba oldu. Aslanoba 2016’da 6 girişime yatırım yaptı. Fonlar ve diğer melek yatırımcılar ise ağırlıklarını 2014 yılında çok fazla gösteremedi. Dördüncü sırada ise 2015 var. Türk yatırımcılar yurtdışındaki girişimlerin yatırım turlarına 17 kez katıldı. Söz konusu yıla yine damgasını Hasan Aslanoba vurdu. Tecrübeli yatırımcı Aslanoba bu yıl 5 girişimin yatırım turuna katıldı.
Paylaşılan verilerde en az yatırım yapılan yıl ise 2012 oldu. Hatta verilerde 2012 yılında Türk yatırımcıların hiçbir yurtdışındaki startupa yatırım yapmadığı görülüyor. Az yatırım yapılan yıllardan diğerleri ise 2011 ve 2010 yılları yer aldı. Her iki yılda da 2’şer yatırım turuna katıldığı görülüyor.

2018’DE FRENE BASTILAR
Bu yıl yatırım sayısı yavaş ilerliyor. Şu ana kadar Türk yatırımcılar 3 kez yurtdışındaki startuplara yatırım yaptı. Bu yatırımların ikisi 500 İstanbul tarafından gerçekleştirildi. 500 İstanbul bu yatırımlardan birini nisanda ‘StructionSite‘a, diğerini ise haziranda 3D Look şirketlerine yaptı. Diğer yatırım ise Revo Capital tarafından mayısta TransferGO‘ya gerçekleştirildi. 2018’de yapılan bu yatırımların yılın ikinci yarısında artması bekleniyor. Ancak yeni bir rekor çıkıp çıkamacağı ise merak konusu.

False