Kurumsal akademiler iş sonuçlarını etkiler

Kurumsal akademiler iş sonuçlarını etkiler

İstanbul Bilgi Üniversitesi Yönetici Geliştirme Merkezi, Türk Hava Yolları ve TEGEP Eğitim ve Gelişim Platformu Derneği işbirliği ile düzenlenen ‘Kurumunuz, Çalışanlarınız, Tedarikçileriniz ve Paydaşlarınızın gelişimi için; Akademiniz!’ semineri 11 Haziran’da Bilgi santralistanbul kampusunda yapıldı.

Haberin Devamı

Kurumsal akademiler iş sonuçlarını etkiler
Seminere konuşmacı olarak katılanlardan biri de The Next Generation of Corporate Universities ve Corporate University Handbook kitaplarının yazarı Dr. Mark Allen idi. Dr. Allen, konuşmasında “Kurumsal üniversitelerin olmazsa olmazlarından biri ölçülebilen sonuçlara öncü olmalarıdır. Liderlik geliştirmeye yönelik çalışmaların çoğu boşa gidiyor çünkü iş dünyasında elle tutulur sonuçlara öncü olamıyorlar. Kurumsal üniversiteler, yetenek geliştirme açısından ana basamaklardan biri olabilir” dedi.

Dr. Allen sorularımızı yanıtladı:
- Kurumsal akademinin eğitim departmanından farkı nedir?
Tipik bir eğitim departmanı, eğitim faaliyetleri yürütür. Kurumsal akademi ise eğitim çalışmalarının yanı sıra katılımcıların gelişmesine yönelik çeşitli faaliyetler de barındırır. Bu faaliyetler arasında iş eğitimi, koçluk ve mentorluk yer alıyor. Kurumsal eğitim önemlidir ancak kurumsal akademiler iş sonuçlarını etkilemek üzere tasarlanır. Kurumsal üniversiteler ise daha stratejik bir seviyede faaliyet gösterirler ve ana farkları da budur.

- İlk kurumsal akademi ne zaman, kim tarafından kuruldu? Bugün dünyada ne kadar yaygın?
On binlerce kurumsal akademi her kıtada yaygın şekilde bulunuyor. Bu olgu 1990’larda ABD’de başlamış olsa da Batı Avrupa’da da yaygındı. Güncel duruma baktığımızda ise Doğu Avrupa, Asya, Ortadoğu ve Güney Amerika’da muazzam bir büyüme olduğunu söyleyebiliriz. İlk kurumsal üniversite ABD’de, uçak yapımı için yeterli kalifiye eleman bulamayan bir uçak üreticisi olan Northrop tarafından II. Dünya Savaşı sırasında kuruldu. Çalışanları, ihtiyaçları doğrultusunda eğitmek üzere bir kurumsal üniversite kurdular.

- Başarılı kurumsal akademiler hangileri?
En başarılı kurumsal üniversitelerden biri ABD’de, Farmers Insurance’taki University of Farmers. Bu kadar başarılı olmalarının nedeni ise her dersin, programın veya girişimin spesifik bir iş sonucu elde etmeye odaklı şekilde tasarlanmış olması.

- Başarılı bir kurumsal akademi şirkete ne katar?
Başarılı kurumsal akademiler, ölçülebilir iş sonuçları elde ederler. Bunun sonucunda da organizasyonların temeline değer katarlar. En başarılı kurumsal akademiler ise artık geleneksel hale gelen kişisel gelişimin ötesine geçerek çalışanlarla ilişkilerin geliştirilmesi ve onların korunması gibi çalışmalarla diğer yetenek yönetimi faaliyetlerini de destelemektedir.

Haberle ilgili daha fazlası: