GeriİK/Yeni Ekonomi Bekarlar tatili evliler BES’i tercih ediyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bekarlar tatili evliler BES’i tercih ediyor

Bekarlar tatili evliler BES’i tercih ediyor
refid:29518248-spot ilişkili resim dosyası
Abone Olgoogle-news

Mercer’ın Türkiye’de 11.034 çalışanın tercihlerin incelendiği esnek yan haklar araştırmasına göre evli çalışanlar en çok Bireysel Emeklilik Sistemi (BES), diş/gözlük teminatı ve hayat sigortasını, bekarlar en çok check-up, tatil ve spor imkanlarını tercih ediyor.

İnsan kaynakları yönetim danışmanlığı firması Mercer, çalışanların esnek yan haklar tercihlerini inceledi.

Araştırma kapsamında, 2009 ve 2014 yılları arasında, Türkiye’de ilaç, hızlı tüketim ürünleri, dayanıklı tüketim malları ve teknoloji sektörlerinde faaliyet gösteren 9 firmada çalışan 11.034 kişinin 16 seçim döneminde yaptıkları seçimler analiz edildi.

‘Esnek Yan Faydalar Programlarında Seçim Eğilimleri Araştırması’nın sonuçlarına göre, evli çalışanlar esnek bütçelerini oluştururken, yıllık izin günleri ve yemek çeki tutarlarını azaltmayı tercih ediyor. Evli ve çocuğu olan çalışanlar ise, en çok sağlık sigortasında eş kapsamını azaltıyor. Evli çalışanların en çok almayı tercih ettiği seçenekler ise, BES, diş/gözlük teminatı, hayat sigortası ve alışveriş kartı. Bekar çalışanlar esnek bütçelerini oluştururken sağlık ve hayat sigortasını azaltmayı tercih ederken, en çok check-up, tatil ve spor imkanlarından yararlamayı tercih ediyor.

En çok satış ve pazarlamacılar kullanıyor
Araştırmanın sonuçlarına göre, en çok esnek yan haklar programlarını ve mevcut hakları yerine başka bir yan hak almayı tercih eden çalışanlar satış ve pazarlama departmanlarında görev yapıyor. Bu pozisyonda çalışanlar, en çok BES, diş/gözlük teminatı, çok amaçlı çekler ve spor kulübü üyeliği programlarını tercih ediyor. Merkez ofis pozisyonlarında çalışanlar ise, sağlık ve hayat sigortası kapsamını artırmayı tercih ediyorlar. Merkez ofis pozisyonlarında çalışanların en çok tercih ettikleri yan haklar arasında, BES, Check-up, eş için sağlık sigortası ve akaryakıt çeki yer alıyor.

30 yaşından sonra BES kaçınılmaz
Araştırmanın yaş gruplarına göre sonuçları incelendiğinde, 18-30 yaş grubu çalışanlar esnek bütçelerini oluştururken en çok sağlık ve hayat sigortalarını azaltmayı tercih ettikleri görülüyor. Bu yaş grubu yan haklarda en çok tatil paketi, profesyonel gelişim ve eğitim yardımı, diş/gözlük teminatı, çok amaçlı alışveriş çekleri ve spor kulübü üyeliği seçeneklerini tercih ediyor. 30-40 yaş grubu çalışanları en çok sağlık sigortasında çocuk kapsamını azaltırken, check-up, BES ve temel ihtiyaç çekleri ise en çok tercih ettikleri uygulamalar olarak dikkat çekiyor. 40-50 yaş arasındaki çalışanlar esnek bütçelerini oluştururken en çok yıllık izin günleri, yemek çeki tutarları ve sağlık sigortasındaki eş kapsamını azaltıyorlar. Daha çok tercih edilen yan haklar ise, kendi ve çocuklarının sağlık sigortalarındaki genişleme, BES ve eş için hayat sigortasıdır.

En çok sağlık sigortaları esniyor
Erken çalışanlar esnek bütçelerini oluştururken en çok yıllık izin günlerini, yemek çeki tutarlarını, sağlık sigortasında kendilerinin veya çocuklarının kapsamını azaltmayı tercih ediyor. Diş/Gözlük teminatı, check-up, BES, kritik hastalıklar sigortası ve çok amaçlı alışveriş çekleri en çok tercih ettikleri yeni yan haklar arasında yer alıyor. Kadın çalışanlar en çok hayat sigortasında kendilerinin veya sağlık sigortasında eşlerinin kapsamını azaltmayı tercih ediyor. Kadınların en çok tercih ettiği yeni yan haklar ise, kendilerinin veya çocuklarının sağlık sigortası kapsamında genişleme, BES, eş için hayat sigortası ve spor kulübü üyeliği olarak dikkat çekiyor.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle