GAZİANTEP HABERLERİ

İdrarda kan kanser habercisi olabilir

DHA
07.04.2017 - 13:26 |Son Güncelleme :
DHA

GAZİANTEP, (DHA) - GAZİANTEP Anka Hastanesi Üroloji Uzmanı Doç. Dr. Fatih Rüştü Yalçınkaya, sık idrara çıkma, idrar yaparken yanma, kanama, idrar kaçırma, ani sıkışma, gibi şikayetlerle kendini gösteren mesane kanseri ile ilgili bilgi verip erken teşhis ve tedavinin önemine dikkat çekti.
Mesane kanserlerinin oluşumunda genetik yatkınlığın yanında sigara, kronik iltihaplar, boya sanayinde kullanılan bazı maddeler ve ilaçların etkili olabileceğini belirten Doç. Dr. Yalçınkaya, "Genellikle orta ve ileri yaşlarda idrarda kanamayla kendini gösteren hastalık, hastanın kendisinde herhangi bir ağrı hissetmediği bir durumla da karşımıza çıkabilir. Kanama, hastanın gözle görebileceği kadar belirgin olabileceği gibi, bazen laboratuar testleri ile ortaya konulabilecek kadar sinsi seyirlidir. Bunun yanında hastanın sürekli idrarı varmış hissi duyması, sık idrara çıkma, idrarda yanma hissi de hastalığın belirtileri arasındadır" dedi.
Mesane tümörü tanısının günümüz teknikleri ile oldukça kolaylaşmış olmasına rağmen, gerekli muayene ve incelemeler yapılmadan hızlıca karar verilebilecek bir durum olmadığını dile getiren Yalçınkaya, "Mesane tümörü şüphesi olan hastaların şikayetleri dikkatlice dinlenir, şüphenin gerçek olup olmadığına karar vermek için hasta muayene edilir, idrarda kanama tespiti için idrar tahlili, kitlenin görüntülenmesi için ultrasonografi, tomografi gibi laboratuar tekniklerinden yararlanılır" diye konuştu.
Erken tanının mesane kanserinin tedavisinde çok önemli yer tuttuğunu söyleyen Yalçınkaya "Tedavinin şekli, büyüklüğü, zorluğu tanının gecikmesi ile değişir ve gittikçe ağırlaşır. Erken tanı konulmuş olan mesane tümörlerinde genel olarak idrar yolundan girilerek, tümör yapısının hastadan alınıp gerekli ilaç desteği ve takiple hasta iyileşebilir. Geç kalmış bir mesane tümöründe ise hastanın idrar kesesinin tamamen alındığı ,çok daha ağır ameliyatlar ve tedavi süreçleri gerekir" şeklinde konuştu.
FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Gaziantep haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Gaziantep ilinden İdrarda kan kanser habercisi olabilir hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 07 Nisan 2017 tarihinde saat 13 26’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça İdrarda kan kanser habercisi olabilir haberi güncellenecektir.

GAZİANTEP NAMAZ VAKİTLERİ

21 Ocak 2021, Perşembe
 • İmsak
  06:10
 • Güneş
  07:34
 • Öğle
  12:47
 • İkindi
  15:27
 • Akşam
  17:50
 • Yatsı
  19:08
Sayfa Başı