ANKARA HABERLERİ

İdrar kaçırmaya doğru egzersiz

Hürriyet Haber
24.06.2017 - 14:09 | Son Güncelleme :

Dünya Kontinans Haftası’nda kadınlarda idrar kaçırma problemine dikkat çeken uzmanlar, doğru egzersizlerle bu sorunun kâbus olmaktan çıkabileceğini söylüyor.

Hürriyet Haber

Birçok kadının yaşadığı sorunun kendiliğinden düzeleceğine inandığını ve doktora başvurmaktan çekindiğini belirten Fonksiyon Manuel Terapi ve Fizyoterapi Merkezi’nden fizyoterapist Yasemin Aydoğdu, şunları söyledi: “Kontinans, idrarı mesanede depolayabilme yani kısaca idrar tutabilme yeteneğidir. İnkontinans ise bu durumun aksine istemsiz kaybedilen mesane kontrolü yani idrar kaçırma durumudur. Kadınlarda hamilelik, doğumlar, karın içi ameliyatlar, sigara kullanımı, uzun süreli kabızlık şikayeti, obezite ve menopoz mesaneye destek görevi gören pelvik kaslarımızın fonksiyonelliğinin bozulmasına ve zamanla idrar kaçırma problemine neden olur. Gülerken, hapşırırken, öksürürken ve spor yaparken damla şeklinde idrar kaçırma olarak belirtiler gösterir. Tedavi edilmediği takdirde organ sarkmalarına kadar gidebilir. Türkiye’de artık kadın sağlığı ve çocuklar konusunda eğitim alan ve çalışan fizyoterapistlerin sayısı gün geçtikçe artmaktadır. Doğru egzersiz, gevşeme ve solunum teknikleriyle idrar kaçırmanın kaynağına inilerek sorun çözülebilir. İdrar kaçırma probleminin mesaneye alttan destek görevi gören pelvik kaslarımızın zayıflığından kaynaklandığı düşünülerek kegel tarzı egzersizlerle kuvvetlendirmeye çalışılıyordu fakat her zaman kas zayıflığından değil aksine bu kasların stres ve kültürel baskılar nedeniyle toplumumuz kadınlarında aşırı gergin ve kasılı olmasından da kaynaklanabildiğini görüyoruz. Bu durum iyi bir değerlendirme ile gevşeme ve solunum teknikleri, biofeedback gibi yöntemlerle tedavi edilebilir.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden İdrar kaçırmaya doğru egzersiz hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 24 Haziran 2017 tarihinde saat 14 09’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça İdrar kaçırmaya doğru egzersiz haberi güncellenecektir.

ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

18 Ocak 2021, Pazartesi
 • İmsak
  06:32
 • Güneş
  08:00
 • Öğle
  13:04
 • İkindi
  15:35
 • Akşam
  17:58
 • Yatsı
  19:20
Sayfa Başı