İZMİR HABERLERİ

Hünü, Esnaf Ve Sanatkarlarda Güven Tazeledi

IHA
04.03.2015 - 13:18 |Son Güncelleme :

İZMİR ESNAF VE SANATKARLAR KREDİ VE KEFALET KOOPERATİFLERİ BİRLİĞİ 44. OLAĞAN GENEL KURULU’NDA MEVCUT BAŞKAN SALAHADDİN HÜNÜ YENİDEN BAŞKAN SEÇİLEREK GÜVEN TAZELEDİ

IHA

İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birliği 44. Olağan Genel Kurulu’nda mevcut başkan Salahaddin Hünü yeniden başkan seçilerek güven tazeledi. Kurulda konuşan Hünü, ustalık belgesi olan esnaf ve sanatkarlar ile kaybolmaya yüz tutmuş meslek dallarında 5 yıl vadeli faizsiz kredi verileceğini söyledi.
İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birliği’nin 44. Olağan Genel Kurulu, Birlik Toplantı Salonu’nda yapıldı. Genel kurula, birliğe bağlı 50 kredi ve kefalet kooperatifinden 148 delege katıldı. Genel kurulun divan başkanlığını İzmir Kooperatif Delegesi Ahmet Dere yaparken, üyeliklerini Hayrullah Şahin ile Turgut Usluca yaptı. Genel kurula, Ticaret İl Müdürü Cevat Akgönüllü, Lokantacılar Federasyonu Başkanı ve AK Parti İzmir Başkan Yardımcısı Aykut Yenice, Otelciler Odası Başkanı Mehmet Gönen, Elektrik Teknisyenleri Odası Başkanı Cumhur Şencambaz, AK Parti İl Yönetim Kurulu Üyesi Musa Yılmaz, Avukat Metin Altmışkara ve Kar Esnaf Odaları Birliği Başkanı Adem Burulday ile birlik delegeleri katıldı. Açık oylama ile yapılan genel kurulda, tek liste ile seçime giden mevcut başkan Salahaddin Hünü yeniden başkan seçilerek güven tazeledi.
“EN UYGUN FAİZLİ KREDİ ESNAF VE SANATKARA VERİLİYOR”
Genel kurulda bir konuşma yapan Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birlikleri (TESKOMB) Genel Başkan Vekili ve İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Ve Kefalet Kooperatifleri Birliği Başkanı Salahaddin Hünü, en uygun faizli kredinin esnaf ve sanatkarlara verildiğini belirterek “Esnaf ve sanatkarların kooperatiflerimiz kefaletiyle Halk Bankası’ndan kullandıkları kredilerin faizi şu an da yüzde 5 olarak uygulanıyor. Vadesi bir yıla kadar olanlara ise yıllık yüzde 4 faiz uygulanıyor” dedi. Kooperatif ortaklarının eline daha fazla para geçmesini sağlamak amacı ile de kesintilerin asgari seviyeye indirildiğinin altını çizen Hünü, “Merkez Birliğimizin kredi faiz oranlarındaki düşüşe paralel olarak kullandırılan kredilerden yapılan kesintilerin asgariye indirilmesini teminen, kredilerde yapılan kesintilerle ilgili olarak yapılan düzenlemelerle komisyon oranları düşürülmüş, ayrıca kredi taksit sürelerinin azami 4 yıldan 5 yıla çıkartılması kararlaştırılmıştır” diye konuştu.
5 YIL VADELİ FAİZSİZ KREDİ
Ustalık belgesi olan esnaf ve sanatkarlar ile kaybolmaya yüz tutmuş meslek dallarında 5 yıl vadeli faizsiz kredi verileceğini kaydeden Hünü, şöyle konuştu: “Geleneksel, kültürel, sanatsal değeri olan kaybolmaya yüz tutan meslek kollarında faaliyet gösteren ve “Esnaf Vergi Muafiyeti Belgesi” sahibi esnaf ve sanatkarlar ile kredi başvuru tarihi itibarıyla en az 3 yıllık ustalık belgesine sahip olan ve ustalık belgesiyle ilgili meslek kolunda, son bir yıl içinde kendi adına işletme kurduğunu belgeleyen girişimci esnaf ve sanatkarlara, 1 Ocak tarihinden itibaren kullanılacakları krediler için yüzde 100 faiz indirimi uygulanacak. Başka bir ifade ile faiz alınmayacak, bu tanıma uyan esnaf ve sanatkarlarımız 0 faizle kredi kullanacaklar. Kooperatiflerimize başvuran, esnaf ve sanatkarlarımız, 5 yıla kadar vadeli, faizsiz krediden yararlanma koşulları ile ilgili bilgi alabilirler.” Hünü, İzmir’deki birliğe bağlı ortakların 16.3 milyon liralık temerrüt faizinin silindiğini ifade etti.
“HÜKÜMETİMİZE TEŞEKKÜR EDİYORUZ”
Geçtiğimiz günlerde Ankara’daki merkez birlik tarafından düzenlenen toplantıda Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun esnaf ve sanatkarlara verdiği müjdeleri hatırlatan Hünü, “Hükümetimize şükranlarımızı sunuyorum. Her zaman esnafımızın yanlarında oldular. Beklentilerimizden daha fazlasını verdiler. Huzurlarınızda Hükümetimize bir kez daha teşekkür ediyor ve bütün salonun ayakta alkışlamasını istiyorum” dedi.
“BİRAZ DAHA KONUŞURSANIZ AYAĞIN YENİSİ GELİR”
Konuşmasında esnaf ve sanatkarlara hizmet etmeyi ibadet saydığını dile getiren Hünü, “Bazen kulağıma laflar geliyor. ‘Ayağı sekiyor, hala oturuyor’ diyorlar ama bunu söyleyenler 3’ü 5’i geçmez. İnanın ayıbıyla eğlenmek hiç kimseye yarar getirmez. Arkamdan ‘dili kekeme’ dedikten sonra dilim açıldı. Ayağımla ilgili biraz daha fazla konuşursanız ayağın yenisi gelir” diye konuştu.
HÜNÜ, GÜVEN TAZELEDİ
Birliğe bağlı 50 kooperatife ait 148 delegenin yer aldığı ve tek liste ile gidilen seçimlerde, mevcut başkan Salahaddin Hünü oy birliği ile yeniden başkan seçildi. Yönetim kurulu listesi şu isimlerden oluştu: Salahaddin Hünü, Ahmet Koreli, Zeki Özgüler, Hasan Kırmacı, Vahdettin Akdeniz, A. Rüştü Çelikgil, Melih Çakırca, Latif Pazarcı, Mehmet Argun, Mesut Güler, Erdoğan Nazcan. Denetim kurulu üyeliklerinde ise Temel Küçük, Salih Zeki Koç ve Sabri Kurt yer aldı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İzmir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İzmir ilinden Hünü, Esnaf Ve Sanatkarlarda Güven Tazeledi hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 04 Mart 2015 tarihinde saat 13 18’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Hünü, Esnaf Ve Sanatkarlarda Güven Tazeledi haberi güncellenecektir.

İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ

14 Mayıs 2021, Cuma
 • İmsak
  04:17
 • Güneş
  05:55
 • Öğle
  13:13
 • İkindi
  17:03
 • Akşam
  20:21
 • Yatsı
  21:52
Sayfa Başı