ANKARA HABERLERİ

Her yıl 150 bin kişi kansere yakalanıyor

Hürriyet Haber
04.01.2007 - 00:00 |Son Güncelleme :

ATO’nun hazırladığı "Kanser Yükü 2006" raporuna göre, erkeklerde akciğer, kadınlarda ise meme kanseri ilk sırda yer alıyor. ATO Başkanı Sinan Aygün, TSE denetimi dışında bazı ithal ürünlerin de kanser yapıcı etkisi bulunduğunu vurgularken, anne-babaların kanser riskine karşı Çin malı oyuncaklara dikkat etmesi gerektiğini ifade etti.

Hürriyet Haber

ANKARA Ticaret Odası’nın (ATO), Türk Kanser Araştırma ve Savaş Kurumu ve Hacettepe Üniversitesi Onkoloji Enstitüsü ile birlikte "Kanser Yükü 2006" raporu hazırladı. Her yıl dünyada 11 milyon, Türkiye’de ise 150 bin kişinin kansere yakalandığı kaydedilen raporda, 2020 yılında bu rakamların yaklaşık yüzde 50 oranında artış göstereceği belirtildi.

KALPTEN SONRA GELİYOR

Uluslararası Kanser Araştırma Merkezi, Ortadoğu Kanser Konsorsiyumu, Otomatik Çocukluk Çağı Kanser Bilgilendirme Sistemi, Sağlık Bakanlığı, Hacettepe Hastaneleri ve İzmir Kanser İzleme ve Denetim Merkezi verileri kullanılarak hazırlanan rapora göre, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de kanser, ölüm nedenleri arasında kalp hastalıklarından sonra ikinci sırada geliyor.

İLK SIRADA AKCİYER

Uluslararası Kanser Araştırma Merkezi’nin Türkiye ile ilgili 2002 yılı verilerine göre, erkeklerde en sık görülen kanser türleri arasında ilk sırayı yüzde 33.8 ile akciğer kanseri alıyor. Mide kanseri yüzde 8.7 ile 2’nci sırada, mesane kanseri yüzde 7.8 ile 3’üncü sırada, barsak kanseri yüzde 6.7 ile 4’üncü sırada, gırtlak kanseri yüzde 5.8 ile 5’inci sırada, prostat kanseri yüzde 5.5 ile 6’ncı sırada bulunuyor.

ÇİN MALINA DİKKAT

Rapora ilişkin değerlendirmelerde bulunan ATO Başkanı Sinan Aygün, kanserin tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de önemli önemli bir halk sağlığı sorunu haline geldiğini söyledi. Sigaranın kanser oluşumundaki etkisine dikkati çeken Aygün, sigarayla savaşın kanser vakalarını yüzde 30 oranında azaltabileceğini belirterek, tiryakilere, "Sigarayı bırakın, kanser riskini azaltın" uyarısında bulundu. Erkeklerde akciğer kanserinin tüm dünyada en çok öldüren kanser türü olduğunu altını çizen Aygün, sigara kullanımının akciğer kanseri ile doğrudan ilişkili olduğunu hatırlattı. TSE denetimi dışında bazı ithal ürünlerin de kanser yapıcı etkisi bulunduğunu vurgulayan Aygün, anne-babaların kanser riskine karşı Çin malı oyuncaklara dikkat etmesi gerektiğini bildirdi.

25 milyon kanser hastası var

DÜNYADAKİ tüm ölümlerin yüzde 12.5’i kanserden kaynaklandığı ifade edilen rapora göre, kanser nedeniyle meydana gelen ölümlerin AIDS, verem ve sıtma yüzünden gerçekleşen ölümlerin toplamından daha fazla. Dünyada bugün yaklaşık 25 milyon kanser hastası bulunuyor. 2002 yılı istatistiklerine göre her yıl 11 milyon kişi kansere yakalanıyor. 2020 yılında bu rakamın yaklaşık yüzde 50 artış göstererek 16 milyona ulaşacağı ve üçte ikisinin gelişmekte olan ülkelerde olacağı tahmin ediliyor. Dünyada her yıl 7 milyon kişi kanserden ölüyor.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Her yıl 150 bin kişi kansere yakalanıyor haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

19 Haziran 2021, Cumartesi
 • İmsak
  03:17
 • Güneş
  05:13
 • Öğle
  12:55
 • İkindi
  16:53
 • Akşam
  20:27
 • Yatsı
  22:14
Sayfa Başı