Her yer sarı-laciverte büründü

Her yer sarı-laciverte büründü

Fenerbahçe'nin, Süper Lig'in son haftasında Sivasspor'u 4-3'lük skorla mağlup ederek 18. şampiyonluğa ulaşmasından sonra dünyanın her yerindeki Fenerbahçe taraftarları sokaklara çıkarak zaferlerini kutladı. Ancak bir isim vardı ki şampiyonluğu içtiği bir tek sigara ile kutladı.

Aziz Yıldırım, Sivas'ta son düdüğün çalmasından sonra sokaklara dökülen taraftarların aksine bu büyük zaferi maçtan sonra 4 Eylül Stadı'nın protokol tribününde içtiği sigara ile kutladı. 

Her yer sarı-laciverte büründü

DÜNYADA ŞAMPİYONLUK COŞKUSU

Almanya'nın Kehl ve Fransa'nın Strasbourg kentlerinde yüzlerce Fenerbahçeli taraftar şampiyonluğu büyük bir coşkuyla kutladı.

Üzerlerinde Fenerbahçe formaları ve bayraklarıyla Avrupa caddelerinde kutlamalar yapan taraftarlar, renkli görüntüler oluşturdu. Kutlamalar nedeniyle bazı kentlerde araba konvoyları trafiği alt üst etti. Fenerbahçe taraftarları Avrupalıları adeta uyutmadı.

KOSOVA

Spor Toto Süper Lig'in son haftasında Sivasspor'u 4 - 3 mağlup eden Fenerbahçe, 2010/11 sezonunun şampiyonu oldu. Fenerbahçe'nin bu zaferi sadece Türkiye'de değil, binlerce kilometre uzaklıkta Kosova'da da büyük coşkuyla kutlandı. Fenerbahçe'nin şampiyon olması ardından binlerce Kosovalı, ellerinde Fenerbahçe bayraklarıyla oluşturdukları araç konvoyları eşliğinde merkez sokaklarda tur attıktan sonra, davullar eşliğinde halaylar çektiler.  Kosovalı Türklerin çoğunlukta olarak yaşadığı Prizren'de büyük bir coşkuyla gerçekleşen kutlamalarda, Kosovalı Fenerbahçeli taraftarlar Prizren'in Şadırvan merkezinde bir araya geldi. Yüzlerce Kosovalı Fenerbahçeli taraftarın katıldığı kutlamalarda, çocukların yüzleri sarı-lacivert olarak boyanması ve Fenerbahçe üniformalarıyla taraftarla davul zurna eşliğinde Fenerbahçe'nin zaferini kutladı. Gece geç saatlere kadar süren kutlamalarda havai fişekler atıldı. Fenerbahçe'nin eski başkanlarından olan Ali Şen'in doğum büyüdüğü ve hala akrabalarının yaşadığı Prizren'de, Fenerbahçe'nin binlerce taraftarı mevcut.

ŞAMPİYONLUK AVRUPA'DA BÖYLE KUTLANDI / WEB TV

HER YER SARI-LACİVERTE BÜRÜNDÜ / WEB TV

Haberin Devamı

HOLLANDA

Spor Toto Süper Lig'de Sivasspor'u deplasmanda 4-3 yenen Fenerbahçe'nin 2010- 2011 sezonunda şampiyon olmasının ardından Hollanda'daki taraftarlar sevinç çığlıkları atarak sokaklara döküldü.  Başkent Amsterdam başta olmak üzere büyük kentlerde cadde ve meydanlar kutlamaların mekanı oldu. Sarı lacivertli taraftarlar ellerinde Fenerbahçe bayrakları ile kutlamalara katıldı. Beşkent Amsterdam'ın Museumplein meydanında yüzlerce taraftar meşaleler yakıp şampiyonluk şarkıları söylediler.  Kuzey Hollanda'nın Zaandam kentinde ki Poelenburg caddesinde toplanan taraftarlar ise ellerinde bayraklarla kutlamalara katıldı. Otomobilleri ile sokağa çıkan taraftarlar da kornalara basarak sevinç turu attılar.

FENERBAHÇELİLER TAKSİM'E AKIN ETTİ / WEB TV

BAĞDAT CADDESİ'NDE BÜYÜK COŞKU / WEB TV

BRÜKSEL

Sivasspor'u 4-3 yenerek Spor Toto Süper Lig'de şampiyonluğunu ilan eden Fenerbahçe Brüksel'deki taraftarlarını sokaklara döktü. Şampiyonluk maçını Belçika Fenerbahçeliler Derneği'nde ve etraftaki kahvehanelerde izleyen Fenerbahçeliler, maçın bitiş düdüğünün ardından ellerindeki bayraklarla sokakları bayram yerine çevirdi. Polis, Türklerin yoğun yaşadığı Schaerbeek ve Saint Josse semtlerinde ana caddeleri trafiğe kapatan Fenerahçe taraftarlarına müdahalede bulunmadı.

F.BAHÇE'NİN ŞAMPİYONLUK SEVİNCİ - Foto Galeri

Haberin Devamı

FENERBAHÇE SOYUNMA ODASINDA BÜYÜK COŞKU / WEB TV

Sivasspor-Fenerbahçe maçının son dakikalarında Bağdat Caddesi'nde toplanan Sarı-lacivertli taraftarlar, takımlarının şampiyonluğunu tezahüratlar yapıp, meşaleler yakarak kutladı. Bağdat Caddesi'nde araç trafiği tamamen dururken, binlerce taraftar şampiyonluk sevincini doyasıya yaşadı. Fenerbahçe taraftarları şampiyonluğu kutlamak için Anadolu yakasında Bağdat Caddesi'e, Avrupa yakasında da Taksim'e akın etti.

ŞİLE

Şile'deki Fenerbahçeli taraftarlar, takımlarının 2010- 2011 Spor Toto Süper Lig şampiyonluğunu sokaklarda kutladı. Maçın bitiş düdüğüyle birlikte sokaklara akın eden taraftarlardan bazıları araçların üzerine yattı, bazıları ise ellerinde bayrak ve meşalelerle sevinç gösterilerinde bulundu.

TARAFTARLAR BİRBİRİNE GİRDİ

Bolu'da şampiyonluk kutlamaları için Hükümet Meydanı'nda toplanan yaklaşık bin 500 Fenerbahçe taraftarı şampiyonluğu doyasıya kutladı. Trabzonspor ve Fenerbahçe taraftarları arasında arbede yaşandı.Fenerbahçe'nin şampiyonluğunun ardından taraftarlar sokağa döküldü. Yaklaşık bin 500 Fenerbahçe taraftarı maçın bitiş düdüğü ile birlikte Hükümet Meydanı'nda toplanarak şampiyonluğu kutladı. Fenerbahçe taraftarı ile kendilerine tepki gösteren bir grup Trabzonspor taraftarı arasında kısa süreli arbede yaşandı. Polisin müdahalesi ile taraftarlar kısa sürede dağılırken, olaylar büyümeden yatıştırıldı. Hükümet Meydanı'ndan belediye önüne yürüyen grup, burada da Bolusporlu taraftarların tepkisi ile karşılaştı. Bolusporlu yaklaşık 50 kadar taraftar, "Bolu'da 4 büyük istemiyoruz" diye tezahüratta bulunarak, Fenerbahçeli taraftarları protesto etti. Bolu Valiliği'nin geçtiğimiz aylarda almış olduğu karar gereği, konvoy oluşturma ve korna çalma yasağına uymayan sürücülere de ceza kesildi. Bolu Valiliği önünde uygulama yapan trafik ekipleri, sürücüleri korna çalmadan gezmeleri hususunda uyarırken, korna çalarak gezen araçların plakaları alınarak ceza kesildi. Kutlamalar emniyetin aldığı karar gereği saat 23.00'dae sona erdi.

Haberin Devamı

FENERBAHÇE TARAFTARLARI SOKAĞA DÖKÜLDÜ / WEB TV

KASTAMONU

Ligi şampiyon olarak tamamlayan Fenerbahçe yüzlerce taraftarını Kastamonu'da sokağa döktü. Sivas deplasmanında Sivasspor'u yenerek şampiyon olan Fenerbahçe taraftarları Kastamonu'da gönüllerince eğlendiler. Maçın bitiş düdüğü ile birlikte Kastamonu Fenerbahçeliler Derneği'nin önünde buluşan taraftarlar davul zurna eşliğinde eğlendiler. Kutlamalar nedeniyle Kastamonu sokaklarında oluşan uzun araç konvoyları nedeniyle trafik durma noktasına geldi. Kastamonu yöresel kıyafetleriyle hazırlanan davul zurna ekibi eşliğinde eğlenen Fenerbahçe taraftarları daha sonra Cumhuriyet Meydanı'nda buluşarak şampiyon Fenerbahçe sloganları attılar. Polisin çevrede geniş güvenlik önlemi aldığı kutlamalar kapsamında Fenerbahçeliler gecenin ilerleyen saatlerine kadar Cumhuriyet Meydanı'nda eğlendiler.

HAKKARİ

Fenerbahçe'nin Spor Toto Süper Lig'de sezonu şampiyon olarak tamamlaması Hakkari'de Sarı-lacivertli taraftarları sokağa döktü. Fenerbahçenin galibiyetiyle birlikte Hakkari'deki taraftarları Cumhuriyet ve Bulvar Caddelerini trafiğe kapatarak sevinç gösterisi yaptı. Atatürk heykelinin etrafında toplanan yaklaşık 300 kişi, 'Fenerbahçe şampiyon' sloganları atıp eğlenirken, sevinç turları atan bazı araçlar da kalabağın arasında kalarak zor anlar yaşadı.

KADIKÖY CADDELERİNDE ŞAMPİYONLUK SEVİNCİ - Emre Oktay'ın objektifinden

FENERBAHÇE TARAFTARLARI MAÇI BÜYÜK HEYECANLA İZLEDİ / FOTO GALERİ

ESKİŞEHİR

Fenerbahçe'nin Sivasspor'u yenip şampiyon olmasının ardından Eskişehir'de 100 kadar Eskişehirspor taraftarları toplu halde cadde ve sokaklada "En büyük Es-Es" diye bağırdı. Fenerbahçe bayrağı yakan ve küfürlü tezahüratta bulunan grup, polisin ikazı üzerine dağıldı. Porsuk Bulvarı'nda toplanan Eskişehirspor taraftarları, Sivasspor- Fenerbahçe maçının bitiminde meşaleler yakıp yürüdü. Sokak ve caddelerde Fenerbahçe taraftarı arayan grup yaklaşık bir saat boyunca kentin sokak ve caddelerinde küfürlü tezahüratta bulundu. Polisin küfür etmemesi konusunda sık sık uyardığı Eskişehirspor taraftarları yerde buldukları bir Fenerbahçe bayrağını da yaktı. Kalabalık Espark Alışveriş Merkezi önünde bir otomobilde Fenerbahçe Bayrağı sallayan kişiyle tartıştı. Bayrağı çekip alan bir Eskişehirspor taraftarı polislerin müdahalesiyle karşılaştı ve ekip otosuna bindirilerek gözaltına aldı. Emniyet Müdürlüğü Çevik Kuvvet Şubesi polisler Espark Alışveriş Merkezi'nin İsmet İnönü Caddesi girişinde grubu dağılamları için uyardı. Grup polisin uyarısı üzerine olyaysız bir şekilde dağıldı.

MARMARİS VE BODRUM

Marmaris'te ise kutlamaların adresi Atatürk Caddesi ve Atatürk Meydanı oldu. Meydanda toplanan yüzlerce sarı-lacivertli taraftarlar, yaktıkları değişik renklerdeki meşalelerle şampiyonluğu kutladı. Büyük bir Fenerbahçe bayrağı açan taraftarlar, takımları lehine tezahüratlar yaptı. Otomobillerin yanı sıra yüzden fazla motosikletlinin oluşturduğu konvoy, zaman zaman trafiğin durmasına neden oldu. Bodrum'da Belediye Meydanı'nda toplanan Fenerbahçeli taraftarlar, Neyzen Tevfik Caddesi boyunca yürüyerek takımlarının şampiyonluğunu kutladı. Ellerinde meşaleler ve Fenerbahçe bayrakları taşıyan gruptakilere, eğlence merkezlerindeki turistler de destek verdi. Bu arada, kutlamalar sırasında iki grup arasında çıkan kavgada darp edilen bir kişi ambulansla hastaneye kaldırıldı. Polis, kent merkezinde bir olumsuz yaşanmaması için yoğun güvenlik tedbirleri aldı. Fenerbahçe'nin şampiyonluğu Fethiye, Milas ve Yatağan ilçelerinde de coşkuyla kutlandı.

BURSA'DA TARAFTARLAR BİRBİRİNE GİRDİ 

ALİ KOÇ'TAN ŞAMPİYONLUK YORUMU - WEB TV

ADANA

Spor Toto Süper Lig'de Fenerbahçe'nin Sivasspor'u 4-3 yenerek şampiyon olmasının ardından, Adana'da kentin çeşitli noktalarında toplanan taraftarlar şampiyonluğu kutladı. Maçın bitiş düdüğünün ardından özellikle Gazipaşa Bulvarı ve Atatürk Caddesi'nde toplanan Fenerbahçeli taraftarlar, ellerinde bayraklarla marşlar söyleyerek şampiyonluğu coşkuyla kutladı. Cadde ve sokaklarda uzun araç konvoyları oluşturan taraftarlar, şampiyonluk sevincini uzun süre sokak ve caddelerde tur atarak yaşadı. Gazipaşa Bulvarı'nda toplanan kalabalık taraftar topluluğu, havai fişekler eşliğinde marşlar söyledi. Polis ekipleri, taşkınlık yapan taraftarlar nedeniyle yoğun güvenlik önlemi aldı.

LONDRA

Fenerbahçe taraftarları İngiltere'nin başkenti Londra'da şampiyonluğu kutladı. Türklerin yoğun olarak yaşadığı Wood Green civarı ve Haringey bölgesinde, Türk ve Fenerbahçe bayraklarıyla sokaklara çıkan sarı-lacivertli taraftarlar, büyük sevinç yaşadı. Londra sokaklarında konvoylar oluşturan Fenerbahçeli taraftarlar, takımları için tezahüratlarda bulundu.

ANKARA

Spor Toto Süper Lig'de, sezonun son haftasında Sivasspor'u deplasmanda 4-3 yenen Fenerbahçe'nin 18. şampiyonluğu başkent Ankara'da da coşkuyla kutlandı. Fenerbahçe'nin şampiyonluğu ile sona eren karşılaşma sonrasında Trabzonsporlu ve Fenerbahçeli taraftarlar arasında kısa süreli bir gerginlik yaşandı. Güvenpark'ta takımlarının şampiyonluğunu kutlayan Fenerbahçeli taraftarlarla, yaklaşık 50 kişilik Trabzonsporlu taraftar arasında sataşmalar oldu. Trabzonsporlu taraftarların saldırısı sırasında basın mensupları da zor anlar yaşadılar. Bu arada, bu kısa gerginlik sonrasında bir bordo-mavili taraftarın elinde döner bıçağı olduğu görüldü. Taraftarların trafiği kapatmaması için güvenlik güçleri yoğun çaba harcadılar ancak zaman zaman bunda başarılı olamadılar.

EDİRNE

Fenerbahçe'nin, Sivasspor'u 4-3 yenerek Spor Toto Süper Lig'de 2010-2011 sezonu şampiyonluğunu ilan etmesinin ardından sarı-lacivertli taraftarlar, Edirne'yi adeta bayram yerine çevirdi. Karşılaşmanın bitiş düdüğünün ardından Saraçlar Caddesi olmak üzere Edirne'nin çeşitli yerlerinde sokaklara çıkan taraftarlar, şampiyonluğu doyasıya kutladı. Edirne'nin çeşitli mahalle ve sokaklarından Saraçlar Caddesi'ne gelen taraftarlar, bayraklar sallayıp, meşaleler yakıp, bir kafeteryadan çalan yüksek sesli Fenerbahçe marşları ile coştu. Bu arada araçlarıyla caddelere çıkan sarı-lacivertli taraftarlar, trafiğin zaman zaman tıkanmasına neden oldu. Özellikle Saraçlar Caddesi'nde yoğunlaşan taraftarlar, “Şampiyon Fener” diye tezahüratlar yaptılar.

GAZİANTEP

Sarı-lacivertli taraftarlar, Gaziantep'i de adeta bayram yerine çevirdi. Karşılaşmanın bitiş düdüğünün ardından Maarif Meydanı, Sarı Güllük ve Ordu Caddesi olmak üzere Gaziantep'in çeşitli yerlerinde sokaklara çıkan taraftarlar, şampiyonluğu doyasıya kutladı. Gaziantep'in çeşitli mahalle ve sokaklarından Sarı Güllük Bulvarına gelen taraftarlar, bayraklar sallayıp, meşaleler yakıp şampiyonluğu kutladı. Bu arada, araçlarıyla caddelere çıkan sarı-lacivertli taraftarlar, trafiğin zaman zaman tıkanmasına neden oldu. Gaziantepsporlu bir grup genç de Fenerbahçe'nin şampiyonluk kutlamalarına tepki göstererek “Yüzde 100 Gaziantepsporluyuz” diye slogan attı. Polis çevrede olay çıkmaması için yoğun güvenlik tedbiri aldı.

KÜTAHYA

Kütahya'nın Simav ilçesinde, deprem sonrası çadır kentte kalan Fenerbahçeli vatandaşlar, televizyondan izledikleri maç sonrası takımlarının şampiyonluğunu kutladı. Artçı sarsıntılar nedeniyle hasarlı evlerine giremeyen vatandaşlar için Türk Kızılayı, panayır alanına çadır kent kurdu. Yaşamlarını burada sürdüren yaklaşık 7 bin kişi, Türk Kızılayı ve Kriz Merkezine başvurarak, Spor Toto Süper Lig'in son haftasında şampiyonu belirleyecek Sivasspor-Fenerbahçe ve Kardemir Karabükspor-Trabzonspor maçlarını televizyondan izlemek istediklerini bildirdi. Depremzedelerin talebi üzerine çadır kentin üç ayrı noktasına dev ekranlar kuruldu ve sporseverlerin maçları izlemelerine imkan sağlandı. Dev ekranlarda karşılaşmaları izleyen Fenerbahçeli vatandaşlar, 4-3'lük Sivasspor galibiyeti sonrası elde edilen şampiyonluğu kutladı. Kriz Merkezinin, şampiyonluk kutlaması için araç konvoyu düzenlenmesini yasaklamasına tepki gösteren Fenerbahçeli depremzedeler, şampiyonluğu buruk kutlamak zorunda kaldıklarını söylediler.

EREĞLİ

İskele Caddesi'nden yolu araç trafiğine kapatan Fenerbahçe taraftarları, takımlarına sevgi gösterisinde bulundu. Bazı taraftarın taşkınlık yapması üzerine polis biber gazı sıktı, 2 kişiyi gözaltına aldı. Biber gazından etkilenen ve astım hastası olduğu ileri sürülen bir taraftar, Ereğli Devlet Hastanesine kaldırıldı. Bir grup Trabzonsporlu taraftar, Fenerbahçelilerin arasına katılarak takımları lehine sloganlar attı.

BARTIN

Fenerbahçe'nin şampiyonluğu, Bartın'da da taraftarlarca kutlandı. Hükümet Caddesi ve Yukarı Çarşı Havuzbaşı Mevkisini dolduran Fenerbahçe taraftarları, ellerinde meşaleler ve takımlarının dev bayrağı ile şampiyonluk coşkusunu yaşadı. Emniyet ekipleri, kutlamalarda olumsuzluk yaşanmaması için geniş güvenlik önlemi aldı, kent merkezindeki bazı caddeler bir süre trafiğe kapatıldı. Bu arada, bir taraftarın köpeğine Fenerbahçe kravatı takması ilginç görüntü oluşturdu.

ZONGULDAK

Zongudak'ta ve Ereğli İlçesi'nde, Fenerbahçe'nin Spor Toto Süper Lig şampiyonluğu kutlamalarında olaylar çıktı. Şampiyonluğu belirleyen Karabükspor-Trabzonspor ve Sivasspor-Fenerbahçe maçları öncesi Zonguldak'ta bir grup Trabzonspor taraftarı, Gazipaşa Caddesi'ndeki Madenci Anıtı önünde toplanarak takımlarına destek verdi. Caddede Trabzonspor bayrağı açıp trafiği ulaşıma kapatarak şampiyonluk kutlamalarına erken başlayan Trabzonspor taraftarları, Fenerbahçe'nin şampiyon olmasıyla hüsran yaşadı.

POLİS COP KULLANDI

Maçlar sonunda Fenerbahçe taraftarları ise sokaklara döküldü. Taraftarların kimisi araçlarıyla caddede tura çıkarak şampiyonluğu kutlarken, yaklaşık 200 kişilik grup da Gazipaşa Caddesi'ni takiben Valilik önüne kadar yürüdü. Burada, Zonguldakspor taraftarı olduklarını söyleyen yaklaşık 30 kişilik grup, "Burada Zonguldakspor dışında başka bir takımın kutlaması yapılmaz" diyerek Fenerbahçe taraftarlarına tepki gösterdi. Araya giren polis, iki grup arasında fiziki teması önlerken, cop kullanarak Zongudakspor taraftarlarını dağıttı. Fenerbahçe taraftarları ise şarkılar ve marşlarla şampiyonluğu kutlamaya devam etti.

EREĞLİ'DE TARAFTARLAR BİBER GAZIYLA DAĞITILDI

Ereğli İlçesi'nde de maç bitimiyle birlikte Fenerbahçe taraftarları sokaklara döküldü. Taraftarların bazıları, Fenerbahçe bayraklarıyla süsledikleri araçlarıyla ilçe merkezinde tur atarak şampiyonluğu kutlarken, kalabalık bir grup da Devrim Bulvarı üzerinde toplandı. Burada trafiği ulaşıma kapatan yaklaşık bin 500 kişilik grup, meşaleler eşliğinde marşlar ve şarkılar söyleyerek şampiyonluğu kutladı. Polis, kutlamalar sırasında ulaşıma kapanan yolu açmak istedi. Kalabalığın arasında kalan polisler, biber gazı kullanarak taraftarları dağıtmaya çalıştı. Bazı taraftarlar buna tepki gösterdi. Çıkan olaylarda 2 taraftar gözaltına alındı. Ancak polis yolu ulaşıma açmayı başaramadı. Bazı Trabzonsporluların da katıldığı yaklaşık 1.5 saat süren kutlamaların ardından taraftarların dağılmasıyla yol ulaşıma açıldı.

Haberle ilgili daha fazlası: