GeriAyşe ARAL Hepimiz dipsomaniğiz
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Hepimiz dipsomaniğiz

Geçen hafta yazmıştım ben bir dipsomaniğim, siz de öyleyseniz bana yazın demiştim.

O kadar çok eposta geldi ki ben de diyen anladım ki hepimiz dipsomaniğiz. Ama şunu da anladım ki hepimizin ortak derdi karşı cinsle. Hep bir aşk hikayemiz var bizi yaralayan, canımızı acıtan.
İşte sizden gelen bazı dipsomani hikâyeleri.

SAYENİZDE TEŞHİSİMİ KOYABİLDİM

Ayşe Hanım Merhaba,

Bilmem belki hatırlarsınız ya da umarım sizinle ilk karşılaşmamızı unutmuşsunuzdur demeliyim aslında. Ben Gülşah, şu saçma sapan içinde biriktirdiklerini hiç alakası yokken size mal etmiş olan kişi işte (bilmem anlatabildim mi?)

Bugünkü yazınızı okuduktan sonra anladım ki, ben dipsomaniğin önde gideniyim.  2-3 sene kadar önce duygu-durum bozukluğu demişlerdi geçirdiğim çok depresif bir dönemde ama sizin listedeki teşhis ve tanılar bana daha uygun görüyorum ki.
Şimdilerde kendimi iyi zannederken bile işte 1-2 ay kadar önce sizinle yaşadığım durum aslında her şeyi gözler önüne seriyor, zaten doktorunuz da demiş ya “sen bu sapıtmalarını mutluyken bile yaşamıyor musun?”  diye aynen o durum. Tabi bir de sizinle çok benzeyen bir noktamız da şu; kendinin ne mok olduğunu çook iyi bilmek.
Ben de bu durumlarımın çooook farkındayım ama gelin görün ki bir tarafım yaptığım, yapamadığım o kadar çok şeyi biriktiriyor ki ve bunlar da aynen teşhisteki gibi “ya her şeyi çok yapma ya da kendi kabuğuna çekilme denecek kadar kopuk olma” haliyle nüksettiriyor işte. Saydıklarınızın hepsini dönem dönem yaşıyorum, kendimi törpülemeye çalışıyorum, bazen duvarlara çarpıyorum, kör topal idare ediyorum işte.

Bir teşhis de geçenlerde Ertuğrul Bey'in yazısını okurken koymuştum kendime, hani yazmıştı ya “ben sapık bir narsistim” diye. Oooof of orada anlatılanların %90'ı da bana cuk diye oturuyordu. Bu arada farkındaysanız hem sizi hem Ertuğrul Bey'i okumaktan da alamıyorum kendimi, bu benzerlikler mi çekiyor acaba beni sizlere bilmiyorum.

Sizden özür dilemek için sizi aradığımda o sesinizin tonundan, içtenliğinden ve daha yaptıklarımı kendime en yakınımdaki kocama anlatamazken sizin beni anlamanızdan, anlayışla affetmenizden anlamalıydım, bir dipsomaniğin halinden yine en iyi bir dipsomanik anlardı.
Şaka bir yana bu bir genetik özellik gibi sanki var işte kardeşim “dipsomanik damarım var” benim. Bunun yanında bir de adaletsizliğe hiç gelemeyen, asacaklarını bilsem söyleyeceğimi söyleyen bir halim.
Ama en iyi bildiğim de kalbimde gerçekten kötü niyet olmadığı, ondan galiba bir şekilde Allah beni hep koruyor, yani ben öyle inanıyorum, kendimle uğraşıp durmaktan halim başkasına kalamıyor ki zaten. İşte böyle bir deli kızım ben.

Sizi çok seviyorum ve takip ediyorum. Lütfen yeni Veli adaylarıyla ilgili çok dikkatli olun, olur mu? İnsanın ruh hali dengesini en çok da onlar oynatıverir yerinden. İçten içe ne kadar kırılgan ve hassas olduğunuzu tahmin etmek zor değil ve bunların birikiminin insanda yol açtığı deformasyonlar...

Ve ne olur beni o mutlusonik olduğum zamanlardaki halimle, gülen yüzümün olduğu bu fotoğraftaki gibi hatırlayın.

Sevgiler,
"Dipsomanik" Gülşah

CEVAP: Gülşah, dipsomanik dipsomaniğin halinden anlıyor haliyle. Üstelik yaptığına pişman olup özür dileyebilmek de bir erdemdir.
Gülen yüzün hep gülsün, mutlusonik kal.

…….

Tamam mı, devam mı Ayşe?

 

Sevgili Ayşe,

Bu konuda yalnız değilsin, neden mi? Çünkü ben de biliyorum kendimin ne mok olduğunu, potansiyelimin ne olduğunu da-iyi de de kötüde de-
Ayşe bir adam sevdim ben ama dibine kadar sevdim. Ben Bilkent’ten burslu işletmeyi dereceyle bitirmişken o ilkokul mezunuydu, doğuluydu ve evliydi. Ama onu sadece sevdim ne yattım ne de maddi bir beklentim oldu.
Zaten çok zengin bir adam da değildi, 6 çocuğu var şu an 2 tanesi benimleyken doğdu üstelik.
Tüm bunları saçmalık olarak görebilirsin ama onu çok mu çok sevdim. Yürek dolusu değil, beden dolusu. Beni çok sevdi ama hiç yalan söylemedi, senle evlenmeyi çok isterim ama karımı boşayamam dedi, seninle cinsel hayatım olsun isterim ama karımla yatmamazlık edemem. O bana sadık, sadece evde beni bekliyor, onun ihtiyaçlarını karşılamam gerek dedi. Sana aşığım, seni çok seviyorum ama karımı da seveceğim, seviyorum, o benim namusum, çocuklarımın annesi dedi.

Öyle saplantılı, öyle hastalıklı bir sevgiydi ki bendeki... Okul bitmeden iş teklifleri aldım, çok iyi bir holdingde işe başladım ama artık ben öğrenci olmadığım için görüşmemiz zorlaştı, ben pazar günü boşum, o pazar günü çocuklarıyla, ben akşam boşum o evde...
Ve ben İstanbul’da, o Ankara’da... Sevdim... Sevmeye devam ettim...
Baktım kendime engel olamıyorum, adamı deli gibi seviyorum, annemden, babamdan, kendimden, geleceğimden, kazandığım paradan vs vs her şeyden çok seviyorum, bana gel imam nikahlı karım ol dese olacağım gerçekten, kararımı verdim, bekliyorum ki teklif etsin...
Etti...
Kabul edeceğim ama naza da çekeceğim kendimi.
Bilmem ki nasıl olur filan falan konuşurken 58 yaşında bir profesörle konuştum nörolog.
“Sen tamamen beynindeki adama aşık oldun ve bir kere evet dersen bugüne kadar yaşadığın her şey yalan olacak, boşa olacak iyi düşün” dedi.
Aradan 2 hafta geçti, her gün bu profesörle konuşuyorum, dertleşiyorum. Bana dedi ki, “git; Amerika’ya, İngiltere’ye, nereye bulursan oraya git.
Gitmeden bu aşktan kurtulamayacaksın.”
Uzun bir zaman değil, 1 gece de karar verdim gitmeye. Ertesi gün yazışmalara başladım, 1,5 hafta çok yoğun gece gündüz yazışmalar yaptım, çeşitli okullarla bursu kaptım. Şimdi sessiz sedasız gidiyorum Ayşe.
Ama ben perişanım, yataktan çıkmıyorum tüm gün, telefonlarımı açmıyorum, ailemi arıyorum günde bir kez sadece...
Bu Amerika fikrinden hoşlanmadılar ama beni kararlı görünce kariyerim için izin verdiler. Kariyer bahane, yüreğimdeki aşktan kurtulmak lazım.
Yemek yemiyorum, kaç kilo olduğumu bilmiyorum, geceleri uyanıyorum onun yokluğu en çok geceleri uykuda geliyor. Kalkıp duş alıyorum, saçlarımdan su damlarken geri yatağıma giriyorum, perdeleri 3 haftadır açmadım, 3 haftadır çöp çıkarmadım kapıya.
Günde 2 dilim tam buğday ekmeği yiyorum, o da midem bulanınca midem de kusmak için bir şeyler olsun diye... Kaşlarım uzamıştır, olsun... Bugün kalktım çünkü konsolosluğa gitmem lazım, belgelerimi tamamlamam lazım, sağlık sigortası filan onları halletmem lazım, evimi toplamam, valiz satın almam lazım.
Ne giyeceğimi bile bilemedim, havalar pek güzelleşmiş, en son soğuk bir yağmurlu gecede dışarıdaydım; istifa ettiğim gece.

Ya hep ya hiç Ayşe. Onu çok sevdim ama hiç sevmemem gereken biriydi, bana zarar veriyordu Ayşe. Sana bu anlattıklarım anılardan uzak yazmaya korktuğum şeylerden noksan... Anılarla başa çıkamam hatırlarsam. Ben mutsuzum ve mutsuzluğumu dibine kadar yaşayacağım Ayşe, bunu can-ı gönülden istiyorum çünkü hızla yüzeye çıkmak benim için en dibi görmekten geçiyor.
Gidiyorum Ayşe, o burada ve ben onu bırakıp gidiyorum, gitme dese gidecek gücüm yok.
Ama artık çok yoruldum Ayşe, rüzgârgülleriyle savaşmaktan, Don Kişot olmaktan ve olmazları oldurmaya çalışmaktan. Biliyorum yine âşık olabileceğim, biliyorum yine yeni yeniden sevebileceğim. Biliyorum Ayşe ama bu ilk ve tek yaram. 4 sene yeter mi Ayşe koskoca bir aşkı bir yaşamı unutmaya? Söyle bana Ayşe tamam mı, devam mı Ayşe?

CEVAP: Devam tabi ki, sana en fazla 1 yıl veriyorum, emin ol 6 ayda onu unutacak, 1 yıla varmadan da yeniden âşık olacaksın. Üstelik de kendine uygun, seni mutlu edebilecek birine. Çünkü hayat böyle bir şey, bugün onsuz yaşayamam dediğine gün gelecek, nasıl böyle bir salaklık yapmışım diye şaşırır insan. Ama insanız, beşer şaşar demişler, şaşmadan duramıyoruz.
………


ERKEKLER VE KADINLAR


Merhaba,
Yazılarınızı şu son dönemde daha sık takip ediyorum. Çoğumuzun duygularını en yakın arkadaşına bile bu kadar açık ifade edemezken sizin çok doğal bir şekilde herkesle paylaşmanız gerçekten güzel.
Şimdiye kadar da hiç bir yazara mail atmadım tanıdıklarımın dışında.
Ama sizin son yaşadığınız ayrılık sıkıntısı benim ve arkadaşlarımın, çevremdeki pek çok kişinin dertleriyle o kadar örtüşüyor ki. Sizin yazınızı okuyunca dediğim gibi çok hoşuma gitti.
Ne tuhaf benzer ruh halleri, kadın nerede olursa olsun, hangi konumda olursa olsun pek değişmiyor galiba.
Çok okumak da, kariyer sahibi olmak da, istediğiniz maddi güce sahip olmak ya da olmamak hiç bir şey bu acıyı değiştirmiyor. Biz kadınlar genellikle aynı bağlanma ve aşk modundayız. İsteklerimiz de erkeklerin bize attığı çamur kadar ağır değil bence. Sadece sevmek ve sevilmek ama dürüstçe.
Kadınları anlamak zor diyorlar ya hep. Asıl ben bu erkekleri anlamıyorum.
Acaba bu erkekler tam olarak ne istiyor?
Hatta çevremdeki kızlarla bir araya geldiğimde çoğunun aynı acıyı yaşadığını görünce Amazon Kadınları olmak en iyisi demeye başladım. Çünkü artık hemen hemen neredeyse erkeklerin çoğu sevmeyi unutmuş başka modlardalar.
Aslında en büyük sorun o eski zamanlardaki adam gibi adam dediğimiz erkeklerin kalmaması. Şimdikileri de sıralarsak;
uçan kuşta gözleri olan tuhaf yaratıklar ya daha iyisi varsa deyip bağlanmaktan korkanlar, ben kadınlara bir lütuf olarak gönderildim diye düşünenler, param var, kariyerim var, kimi istersem alırım, ben biriciğim beni yüceltmeliler diyenler, sadece seks için yaşayanlar…
Karakterli ve iyileri az da olsa var ama onu da bulabilmek çok zor.

En iyisi erkeklerden uzak durup aşksız yaşamak diye karar verdim. Aşk acısı çekip depresyona girmektense, aşksız biraz boşlukta ama rahat olmak, hiç kimseye bağlanmamak daha doğru gelmeye başladı şu sıralar.
Sizin de kısa süre içinde yeni gelen teklifleri değerlendirmeye başlama düşüncenizi de çok cesur buldum doğrusu. Aynı sonu yaşamak korkusu sizi uzaklaştırmıyor yeni bir aşka başlamaya.

Sevgilerimle

İLKAY

CEVAP: İlkay’ım, erkekler de kadınları anlayamadıklarını söyleyip duruyorlar. Birbirimizi bir anlasak ne kolay olacak oysa şu 3 günlük dünyada yaşamak, değil mi?

……………

Ayşecim Selam;

Bir blok sayfasında kendinizden bahsedin kısmına bunları yazmıştım.


Belki iyi belki kötü, belki güzel, belki çirkin, belki esprili, belki sıkıcı, belki zeki, belki aptal, belki kültürlü, belki cahil,
belki sakin, belki sinirli, belki başarılı, belki başarısız, belki anlayışlı, belki anlayışsız, belki öyle, belki böyle...

Kime hangi rengimi gösterdiysem öyleyim. Belki de hepsiyim...

Senin durumunla benzer sanki.

Nadire

CEVAP: Nadireciğim, çok haklısın. Niye illa kategorize olmak zorundayız, her şeyden biraz olamaz mıyız? Bence oluruz, hem de pek de güzel oluruz.

….

TEŞHİSİMİ KOYAN ELLERİNİZ DERT GÖRMESİN İNŞALLAH

Ayşe Hanım merhaba,

Merak ettim boğa burcu musunuz acaba? Benim isimlendiremediğim, ya hep ya hiç diye geçiştirdiğim davranış durumumu, birisi burcumla açıklamıştı. Boğa burçları tüm dünyevi zevklerin (uyumak, yemek, sevişmek, içmek, gezmek...) tadını mokuna kadar çıkaran yegâne burç demişlerdi.

Çok yorucu bir durum. Milletin 3 ay yaşadığı üzüntü, acı gibi duyguları ben 3 hafta yaşıyorum ama birime vurduğunda aynı totalde ama daha konsantre, daha kanata kanata. İstihkakımı doldurunca bir uyanıyorum içim hafiflemiş, deli öpmüşçesine geziyorum sonra.

Bu hallerimi yine de seviyorum.

Sevgiler
Alev

CEVAP: Alev’im, kova burcuyum ben. Demek ki burçla da pek alakası yok olayın.

…………….


KALBİN DİLİ YOKTUR


Hani dili tutulur insanın, söz söylemeye yetmez. Öyle bir günümdeyim aslında, yorgun, mutsuz ama yazılarınızı okuyunca iyi geliyor. Okuduklarımı da yine baştan, en baştan okuyorum, sabrı, saflığı, iyiliği, dostluğu, içtenliği, kadınlığı... Her şeyi yeniden sorguluyorum. Başınıza gelen onca olaydan sonra hayata tutunuşunuzu, en yakınınızın el olduğunu, kalbinizin temizliği sayesinde bizlere ulaşıyor olmanızı...

Ex eşinizle olanlardan sonra Veli'den umutluydum ne yalan söyleyeyim.  Layık değilmiş demek ki, hiç önemli değil, çok paranın mutlu edeceği bir kadın değilsiniz.  Fizik olarak da zaten pek beğenmemiştiniz en başından beri.  Oysa size olan sevgisine ve ilgisine ben bile inanmıştım, değmezmiş. Umarım ruhunuza değer katacak, o duygusallığınızdan anlayacak, şefkat dolu bir adam çıkarır kaderin sahibi karşınıza, karşımıza Begüm'le mutluluklar diliyorum.

CEVAP: Sakine ne tatlısın ya, ne şekersin, ne özelsin, yüreğime su serptin. Nasıl tanımışsın beni şaka gibi ne olur arada yaz, yine sarılarak öpüyorum seni ve bana lütfen Ayşe de, ayrıca Allah da senin yüzünü her daim güldürsün inşallah tatlı kadın.

………..

 

YÜREK SIZISI

Ayşe Hanım Günaydın,

Size neden yazıyorum bilmiyorum ama içimden geldi size anlatmak istedim, içim acıyor ve aşk acısı çekiyorum öyle tarif edilmez bir duygu ki kelimelere sığmıyor, anlatamıyorum. Nefes alamıyorum, kelimeler tıkandı sanki, beynim uğulduyor.
Ben birine aşık olmuştum, 2 yıl çıktık 6 sene unutamadım, resmen akli dengemi yitirdim, o derece.
Sonra biri çıktı karşıma, aynı duyguları hissediyorum, aynı aşkı yeniden hissettim.
3 ay oldu henüz ama o kadar alınganım, o kadar sorunluyum ki durup durup sorun çıkarmaya, her şeyi kafama takmaya başladım.
Bu arada ben 28 yaşındayım, çocuk gibi düşündüğümün farkındayım ama elimden kayıp gidecek diye o kadar kötü oluyorum ki nefes almak için oksijen tüpüne ihtiyacım oluyor.
Ondan sırf bu yüzden ayrılmak istiyorum, ona da söyledim, ben mi zorluyorum seni diye, o da hayır öyle bir şey yok, ben de diyor.
Sen çok hassassın, alıngansın diyor yani ayrılsam daha iyi mi olur acaba ama bunun düşüncesi bile beni mahvediyor bu kadar severken ayrılmak da çok zor olacak, kusura bakmayın kafanızı şişirdim ama sizi ailemden biri olarak görüyorum, sizi çok seviyorum.
Sibel
CEVAP: Sibel’im, severken neden ayrılasın? Unut bunları, çıkar aklından, kendin beceremiyorsan çıkarmayı da git bir psikologa danış. Böyle yersiz düşüncelerin mutluluğunu çalmasına izin verme.
…..


BEN DE DİPSOMANİKİM!!!

Merhaba Ayşe Hanım,

Ayşe Meltem ben. Yazınızı okudum şimdi, yalnız olmadığımı görünce ne yalan söyleyeyim sevindim. Çok iyi anlıyorum sizi ama benim gibi olmayanlar ya da onlar gibi olmadıklarım beni anlamıyorlar.

Annem her şeyi tadında yaşa diyor da, yok ben tat falan bilmiyorum. Ağlamaktan öleceğimi sanırım mesela kötü bir şey olduğunda ya da aynen ben de mutluyken eve giremem gezmekten.
Bir şey soracağım, neden en normal şeymiş söylediğiniz şey yani doktora niye sadece o söylediğiniz normal gelmiş? Söylediğiniz her şeyi yaşadığım için bana hepsi normal gelmişti? Bir de sizden ricam bu geçmesi gereken bir şey miymiş, böyle yaşanması kötü mü olurmuş? Şu an sizi arayıp telefonda o kadar çok konuşmak istedim ki...

Beni yalnız bırakan sevgilim için de aylardır ağlıyorum, siz bu yazıyı yazınca o kadar yalnız olmadığımı gördüm, teşekkür ederim.

Sevgimle,
Ayşe Meltem 

CEVAP: Adaşım, geçse sence de fena olmaz mı? Sen de ağlamayı bırakıp yeni bir sevgili bulsan kendine şu 3 günlük dünya daha yaşanılır olmaz mı?

…………..


BEN DE BEN DE BEN DE

Valla içime su serptin, ben de kendimi bu özelliklerimden dolayı uzaylı gibi hissediyordum. Peki, senin doktor söyledi mi ya da sen bir sorsan bütün bunlarla hayatı nasıl daha kolaylaştırabileceğimizi? Yani kendimiz için.

Aynur

CEVAP: Aynur’um, yeni şeyler öğrendikçe yazacağım, merak etme. Ama herkesin durumunun da farklı olduğunu unutmamalı. Kendi kendimize teşhis koymak doğru olmayabilir.

…………..

 

RENKLİ MİYİM NE?


Sevgilim beni bırakalı tam tamına 1 ay oldu, nasıl depresiftim, aman kimse yanına yaklaşmasın, dipteyim bildiğin, havanın mavisi bana siyahlı mavi, insanların gülücükleri sinir bozucu gözüküyordu derken...

Ben de deliyim doluyum, gel gitlerim fazla, baktığında normal demediğin onca şeyi bünyemde barındırıyorum, çatlaklığım, saflığım, komikliğim bazen o kadar sakinliğim benim renklerim ve yaşadıklarım renklerimi parlatmaktan başka bir işe yaramıyor. Cazibem yeniden iş başında, flörtöz gülücükler saçıyorum etrafa. Ben böyle olmasam, sen böyle olmasan nasıl kalkardık yeniden ayağa?

Sevgilerimle,

Gülden

Not: Ayşe harikasın vallahi yeni aday lafı bile onu sinir etmiştir, düşünsene 3 hafta bitti, yeni Veli’ni arıyorsun.


CEVAP: Güldenciğim, ne güzel ne renkli yazmışsın. Umarım sen de yeni aşkını çabucak bulursun. Öpüyorum.

………….

SANIRIM BEN DE DİPSOMANİKİM


Yarın yani aslında bu sabah önemli bir vizem var fakat şu an gecenin dördü ve sizin köşe yazınızı okuyacak kadar ders çalışasım yok.
Ben de uzak bir mahallenin bir delisiyim. Kendime kondurduğum deli sıfatının dipsomaniklik olduğunu sizin yazınızla keşfettim. 24 yaşında bir erkek olarak çok şükür farkında olmam gereken şeylerin farkında olduğumu düşünüyorum.

Yani aslında ben deli değilim ( böyle diyenden korkacaksın ) mutluluklarım en uçta. Mutlu olduğum zaman bilinçli bir deli gibi davranmaktan büyük haz duyuyorum. Üzüntülü zaman ise dünyanın en berbat insanı olabiliyorum. Tam 1 hafta evden çıkmadığım ve sadece sigara almak için bakkalıma gitmek için evden çıktığım günler oldu.

Tıpkı tiyatronun gülen ve ağlayan maskeleri gibi mutluluklarım ve üzüntülerim de yüzümden, davranışlarımdan hemen belli olur. Bana yazın dediğinizde mutlu oldum aslında çünkü bunu kime, nasıl, niye anlatayım?
Dipsomaniklikte sanırım şu da olabilir, ben fotoğrafçı kelimesini tam hak etmesem de fotoğrafla ilgilenen bir insanım. Portre çekimlerinde model bana ne yapmamı söylediği takdirde kesinlikle onu yapmam, kendi bildiğimden giderim.

Eğer bir olay benim işime geliyorsa ve kafama yattıysa onu en sonuna kadar çabalayıp alırım fakat legonun parçaları tam oturmadıysa imkânı yok benden bir şey alamazsınız.

Tıpkı şu an size bu maili attığım gibi. Ben de 6 senelik kız arkadaşımdan ayrıldım ve (meğerse çocukluğumuzun Ankara’da beraber aynı mahallede geçtiği ve hiç tanışmadığım) bir kızla kilisede fotoğraf çekiminde karşılaştım ve şu an 1. ayımız. Hakkımızda hayırlısı, umarım hayat size de böyle mutluluklar getirir. Hala size niye yazdığım konusunda hiç bir fikrim yok, her neyse. Kendinize çok iyi bakın.

Anıl

CEVAP: Anılcığım, iyi ki yazmışsın. Fotoğraflarını da merak ettim. Kız arkadaşınla mutluluklar dilerim. Sınavlarına çalışmayı da unutma lütfen.

X

Yetiş Ayşe!

Sevgili dostlar geçen hafta Yetiş Ayşe yine birçok ailenin yüzünü güldürdü. Bu da sizlerin sayesinde oldu dostlar.

Kıyafet yardımı yapan Süheyla Hanım’a, bir okurumuzu sevindiren Başak Hanım’a, bir anneyi mutlu eden Füsun Hanım’a, 3 aileye yardım eden ve bizlere her zaman destek olan Elmas Hanım’a, yıllardır Yetiş Ayşe gönüllüsü olan ve yardım ettiği kişilerin sayısını unuttuğumuz Korhan Bey’e, yine her zaman yardım eden Hicran Hanım ve eczacı kızı Melodi Hanım’a, bir anneyi sevindiren Handan Hanım’a; mama ve bez yardımında bulunan Özge Hanım’a ve diğer yardımsever dostlar hepinize teşekkür ederiz…

Lütfen mama ve bez yardımı isterken çocuğun cinsiyetini-kilosunu-kaç numara ve hangi marka bez/mama kullandığını belirtin. Yardım yapacak okurlar da bunları dikkate alarak bez-mama gönderirse daha doğru olur çünkü her bebek maalesef her ürünü kullanamıyor. Böylelikle yaptığınız yardım gerçekten yerine ulaşmış olur.

Kıyafet yardımı yapacak dostlar, illa ki yeni kıyafet almak zorunda değilsiniz elbette ancak kullanılmış kıyafet gönderecekseniz lütfen kıyafetlerin temiz, yıkanmış, hasarsız olmasına özen gösteriniz.

Tüm talepler için adresimiz aaral@hurriyet.com.tr

Annemin dikiş makinesini tamir ettirebilir misiniz Babam olmadığı için evi annem geçindirmeye çalışıyor, evde dikiş dikiyoruz beraber. Makinesi yandı geçen ay. Tamire götürdük ama bize göre yüksek bir fiyat istediler. Makine olmayınca elindeki işleri bitiremedi, zor durumda kaldık. Allah rızası için bize yardım edebilecek birileri de olursa zor durumdan belki kurtulabiliriz. Teşekkür ediyorum. Makinenin fotoğrafını atabilirim isterseniz.

Hayallerime de umut olursanız çok sevinirim Merhaba Ayşe Abla daha önce bir kez yazdım ama yardım eden olmadı benim hayallerime de umut olursanız çok sevinirim. Liseden sonra bir kaç yıl ailevi sağlık durumlardan sınavlara hazırlanamadım. Geçen yılın yaz aylarından bu yana kuaförde çalışıyorum dershaneye gitmek için para biriktirmeye çabalıyorum. Ailemin ödeyecek durumu yok. Bu dönem sonundan itibaren dershaneye gidip sınavlara hazırlanmam gerekiyor. Damlaya damlaya bir şeyler yapmaya çabalıyorum. Hayallerim için destek istiyorum. Büyük yardımlara gözüm yok sadece sınavlara hazırlanabilmek istiyorum.

Gıda yardımı istiyorum Merhabalar sevgili Yetiş Ayşe gönüllüleri. Ben evli ve bir çocuk annesiyim, eşim sabıkalı olduğu için düzgün bir gelirimiz yok. Malum ramazan geliyor, sizden gıda yardımı istiyorum Allah hepinizden razı olsun.

Oğullarım için kıyafet

Yazının Devamını Oku

Yetiş Ayşe

Sevgili dostlar geçen hafta tüm yardım isteyenlere ulaşıldı, hepinize sonsuz teşekkürler. Şu mübarek Ramazan ayında yardım isteyenlere canla başla koşan herkesten Allah razı olsun.

Bir aileye yardım eden Füsun Hanım’a, yatak isteyen okurumuzu sevindiren Zeynep Hanım’a, birçok kişiye gıda yardımı yapan Çağla Hanım’a, 2 okurumuza yardım eden Hatice Hanım’a, bir öğrencimize yardım eden Feride Hanım’a, hasta bir çocuğumuza yardım eden Buket Hanım’a, bir ailemizi sevindiren Özlem Hanım’a, 2 annemizi sevindiren Sayın Korkut’a, kıyafet yardımı yapan Melahat Hanım’a, bir ailemizi sevindiren Burcu Hanım’a, başka bir aileyi sevindiren Çiğdem Hanım’a, 3 aileye yardım eden Füsun Hanım’a, bir okurumuza yardım eden Gülnur Hanım’a ve tam 8 aileye yardım eden Özgür Bey’e çok çok teşekkürler. İyi ki varsınız dostlar.

Tüm talepler için adresimiz aaral@hurriyet.com.tr

 

Oğlum ek gıdaya başladı ona doğru düzgün gıda yediremiyorum

Ablacım size çekinerek yazıyorum, bir tanıdığımdan duydum muhtaç olanlara yardımcı oluyormuşsunuz, Allah razı olsun sizden de aracı olandan da yardım edenden de. Ablacım eşim asgari ücretle çalışıyor, evimiz kira, 9 aylık bir oğlum var. Ben çalışıyordum ama işten çıkarttılar. Düğün borçlarımızdan kaynaklanan kredilerimizi ödüyoruz hala. O kadar sıkışık durumdayız ki bir ay kiramızı ödesek, diğer ay faturalarımızı yatırabiliyoruz. Çocuğuma mama alacak durumum bile yok. Şu Ramazan ayında ne sahurda ne de iftarda doğru düzgün yemek bile pişiremiyorum. Oğlum ek gıdaya başladı ona doğru düzgün gıda yediremiyorum. Lütfen sizden rica ediyorum benim sesimi de duyurur musunuz, belki bir hayırsever çıkar da çocuğumu sevindirir.

Dershaneye gitmek istiyorum

Ayşe abla ben 11.sınıfa gidiyorum. 3 yaşında bir kız kardeşim var. Annem ev hanımı, babam asgari ücretle çalışıyor. Babam evimizi geçindirmekte zorlanıyor. Dershaneye gitmek istiyorum. Bana bu konuda yardımcı olacak biri olursa inanın çok memnun olurum.

Erkek bebek kıyafetleri ve bebek malzemeleri vermek istiyorum

Yazının Devamını Oku

Yetiş Ayşe!

Sevgili dostlar geçen hafta Yetiş Ayşe yine birçok ailenin yüzünü güldürdü. Bu da sizlerin sayesinde oldu dostlar.

Hepinize teşekkür ederiz.

Lütfen mama ve bez yardımı isterken çocuğun cinsiyetini-kilosunu-kaç numara ve hangi marka bez/mama kullandığını belirtin. Yardım yapacak okurlar da bunları dikkate alarak bez-mama gönderirse daha doğru olur çünkü her bebek maalesef her ürünü kullanamıyor. Böylelikle yaptığınız yardım gerçekten yerine ulaşmış olur.

Tüm talepler için adresimiz aaral@hurriyet.com.tr

KEMOTERAPİ TEDAVİSİ GÖREN OĞLUM İÇİN BEZ VE MAMA İSTİYORUMEvli ve iki çocuk annesiyim. Ev hanımıyım. Eşim işsiz. Kirada oturuyorum. Küçük oğlum 5/12/2014 tarihinde Ege Üniversitesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Anabilim Dalı Bölümü'nde  omurilik tümörü ameliyat oldu. Bu ameliyattan sonra 2015 yılı ocak ayında 9 Eylül Üniversitesi Çocuk Hem./ Onkoloji servisine sevk edildi.

O tarihten itibaren 2015 eylül ayına kadar her hafta, 2015 eylül ayından itibaren ise iki haftada bir 9 Eylül Üniversitesi Hastanesi'ne kemoterapi tedavisi alıyor. Bazı haftalar maddi imkânsızlıklardan dolayı tedavi için İzmir'e gidemiyorum. Bazı haftalarda da doktorumuzun yardımlarıyla tedaviye gidebiliyoruz. Çocuğumuzun tedavisi aksadığı için bu durum beni çok üzüyor. Bezi ve maması için yeterli maddi gücüm de maalesef yok. Değerli okurlarınızdan ricam bana bu konuda yardımcı olmanızdır.

HAYALLERİME DE UMUT OLURSANIZ ÇOK SEVİNİRİM Merhaba Ayşe Abla daha önce bir kez yazdım ama yardım eden olmadı benim hayallerime de umut olursanız çok sevinirim. Liseden sonra bir kaç yıl ailevi sağlık durumlardan sınavlara hazırlanamadım. Geçen yılın yaz aylarından bu yana kuaförde çalışıyorum dershaneye gitmek için para biriktirmeye çabalıyorum. Ailemin ödeyecek durumu yok. Bu dönem sonundan itibaren dershaneye gidip sınavlara hazırlanmam gerekiyor. Damlaya damlaya bir şeyler yapmaya çabalıyorum. Hayallerim için destek istiyorum. Büyük yardımlara gözüm yok sadece sınavlara hazırlanabilmek istiyorum.

Yazının Devamını Oku

Yetiş Ayşe!

Sevgili dostlar mübarek Ramazan ayına girdiğimiz şu günlerde hepinizin ibadetlerinin ve yaptığının yardımların kabul olmasını dilerim. Sizden ricam, bu haftaki taleplere bütçeniz doğrultusunda ufak da olsa yardımcı olmanız. Yardım etmek sevaptır.

Ramazan ayında fitre ve zekâtlarınızı gerçekten yardıma muhtaç insanlarla paylaşmak isterseniz lütfen bize ulaşın. Adresimiz aaral@hurriyet.com.tr

Yardım etmek istediğinizde hangi tarihli Yetiş Ayşe’de yayınlandığını ve rumuzunu mutlaka belirtirseniz daha hızlı sonuçlar alabiliriz.

Özellikle geçen hafta Yetiş Ayşe’ye gönül veren tüm dostlara çok teşekkür ederiz.

Bir öğrencimize burs veren Dilek Hanım’a, 3 kişiye yardım eden Füsun Hanım’a, 2 kişiye yardım eden Burcu Hanım’a, gıda yardımı yapan Çağla Hanım’a, 3 aileye yardım eden Hüseyin Bey’e çok teşekkürler.

Ayrıca Güler Hanım’ın uzun süredir burs verdiği öğrencimiz Saliha’mız mezun oldu ve bizlere teşekkür ederek bu gururu paylaştı.

Özellikle burs isteyen öğrencilerden ricamız şudur, lütfen sabırlı olun! “Talebim yayınlandı mı?” diye sormanıza gerek yok,  Yetin Ayşe’yi okumanız yeterlidir! “Bana ne zaman yardım gelir?” diye lütfen sormayın, yardım etmek isteyen okur olunca hemen yönlendiriyoruz.

Benden ve asistanım Aslı’dan para isteyen okurlar, lütfen bize bu tarz taleplerle gelmeyin. Biz Yetiş Ayşe’de talebinizi yayınlarız, size yardım etmek isteyen okur olursa yönlendiririz. Bunun dışında benim ve Aslı’nın kimseye özel olarak yardım etme durumu yok, bu konuda anlayışınızı bekliyoruz.

Her hafta farklı bir okurun ihtiyacını karşılamaya, yardımcı olmaya çalışıyoruz. Aynı kişilerin taleplerini her hafta yayınlamıyoruz. Lütfen bu konuda ısrarcı olmayınız.

Yazının Devamını Oku

Yetiş Ayşe!

Sevgili dostlar mübarek Ramazan ayının yaklaştığı şu günlerde sizleri biraz daha duyarlı olmaya davet ediyorum. Gıda, burs, kıyafet ve diğer taleplere maksimum ilgi gösterirseniz mutlu olurum.

Tüm talepler için adresimiz aaral@hurriyet.com.tr

Mayıs ve Haziran'ı geçiremeyeceğimSadece 2 aylık cüzi miktar burs istiyorum. Erzurum'da okuyorum, iş arıyorum kimse okuldan dolayı iş vermiyor çok ihtiyacım var. Ailem yurt paramı ödeyip aylık 150 TL yolluyor, masraflarıma yetiştiremiyorum. Bu seneyi bitireyim yazın çalışıp biriktirip okula başlayacağım 2 aylık yardım bekliyorum.  

 

Canım Annem için Babamın bizi terk etmesiyle, 5 kadın birlikte yaşam mücadelesi verdiğimiz hayatımıza destek ricasında bulunmak için yazıyorum. Biz 4 kız kardeşiz, 2 yıl önce babam bizi terk etti. Küçük kardeşim 2 yaşında, ikiz kardeşlerim ise lise 3. sınıfa gidiyor. Annemin destek alabileceği ve tutunabileceği tek dal biziz. Ailem İstanbul'da yaşıyor, ben Ankara Hacettepe Üniversitesi'nde okuyorum. İlk yılım okulda sürekli cafelerde çalışarak kendimi geçindirmeye aileme destek olmaya çalıştım. Evimiz kira, annem tekstil fabrikasında asgari ücretle çalışıp 4 kızına bakmaya çalışıyor. En ufak bir desteğin bile anneme hayat olacağını düşünüyorum. Şimdiden çok teşekkür ederim.

Çaresizliğime çare ol Sevgili Ayşe Aral, bu yazıyı kararsızlığımı yenerek yazıyorum.  Ben kanser hastasıyım sağ akciğerimin %60 i  zorlu bir ameliyatla alındı. Çoğu zaman nefes sorunu yaşıyorum.  Doktorlar oksijen tüpü önerdiler, şu an her gece oksijen tüpü kullanıyorum.  Kemoterapi görüyorum  bu da beni fazlasıyla yıpratıyor, haftada en az 2 kilo zayıflıyorum, ek gıda takviyesi uyguluyorlar. Her hafta hastaneye gidiyorum, her gidişim 100 lirayı buluyor ayda 4 sefer gidiyorum. Taksi ile gitmek zorunda kalıyorum. Arkadaşlar dönüşümlü olarak benim bakımımı üstlendiler sağ olsunlar, tabi ki gıda da çok önemli protein ağırlıklı beslenme gerekli. Evim kira ve de rutubetli. Bu sağlığımı daha çok olumsuz etkiliyor. Ekonomik durumdan dolayı taşınamıyorum. Emekliyim maaşımız malum bu masrafları karşılamak mümkün değil bu nedenle borçlandım. Bu sıkıntılar yetmiyormuş gibi beni en çok üzen de oğlumun yurtdışında cezaevinde olması. 19 aydır çocuğumu göremiyorum, mahkemesi 22 Eylül’e ertelendi, ekonomik durumumuz iyi olmadığı için avukat da tutamadık. Gidip çocuğuma sarılıp hasret giderememem beni kahrediyor, ne kadar yaşarım bilemem ama şunu çok iyi biliyorum oğlumun hasreti gözlerimin açık gitmesine neden olur.

Sevgili Ayşe Hanım, ben bunları yazarken hayatımın bir kesitini dile getirdim, bu Türk filmi değil hepsi gerçek, hastane raporlarım mevcut dilerseniz birer kopyasını size gönderebilirim.  Benim ricam bu ekonomik sıkıntılarımı gidermeye yardımcı olacaklara aracı olmanız. Ayrıca kemoterapiden kaynaklı saçlarım azar azar dökülüyor.  Tamamen döküldüğünde kullanmam için kısa ve beyaz renkli bir peruk kullanmam icap edebilir yaşlı olduğum için, 63 yaşındayım. Beyazı tercih ediyorum. Bana peruk tedarik edebilecek bir okurunuz bulunur mu acaba? Şimdiden teşekkür ediyorum. Saygılar.

Gıda yardımı istiyorum

Yazının Devamını Oku

Yetiş Ayşe!

Sevgili dostlar geçen hafta Yetiş Ayşe yine birçok ailenin yüzünü güldürdü. Bu da sizlerin sayesinde oldu dostlar.

Bir öğrencimize yardım eden Gülnur Hanım’a,

Başka bir okurumuzun halı ihtiyacını karşılayan ve farklı iki anneyi sevindiren Korhan Bey’e,

Yardım isteyen bir okulumuza destek olan Azize Hanım’a,

Bir anneyi sevindiren Canan Hanım’a,

Üç aileye yardım eden kolilerce mama ve bez gönderen İrem Hanım’a,

Bir okulumuzun ihtiyaçlarını karşılayan Lale Hanım’a,

Kıyafet yardımı yapan Sibel Hanım’a sonsuz teşekkürler…

 Lütfen mama ve bez yardımı isterken çocuğun

Yazının Devamını Oku

Yetiş Ayşe!

Sevgili dostlar her hafta gelen yardım taleplerine gösterdiğiniz ilgi için çok teşekkür ederiz. Bu hafta da yardım isteyen dostlarımıza el uzatacağınızdan hiç şüphem yok. Yetiş Ayşe olarak sizlerle birlikte Türkiye’nin en büyük sosyal yardımlaşma platformu olduğumuzu biliyoruz ve bununla gurur duyuyoruz. Lütfen bütçeniz doğrultusunda yardımınızı esirgemeyin.

Tüm talepler için adresimiz aaral@hurriyet.com.tr

Oğlum ek gıdaya başladı ona doğru düzgün gıda yediremiyorumAblacım size çekinerek yazıyorum, bir tanıdığımdan duydum muhtaç olanlara yardımcı oluyormuşsunuz Allah razı olsun sizden de aracı olandan da yardım edenden de. Ablacım ben asgari ücretle çalışıyorum, evim kira 7 aylık bir oğlum var. Eşim çalışıyordu ama geçen ay işten çıkarttılar. Düğün borçlarımızdan kaynaklanan kredilerimizi ödüyoruz hala. O kadar sıkışık durumdayız ki çocuğuma mama ve bez alacak durumum bile yok. Oğlum ek gıdaya başladı ona doğru düzgün gıda yediremiyorum. Lütfen sizden rica ediyorum benim sesimi de duyurur musunuz belki bir hayırsever çıkar da çocuğumu sevindirir.

Çocuklarım için kıyafetBen Kayseri’de yaşıyorum 2 çocuk annesiyim. Çocuklarım için kıyafet ve erzak yardımı istiyorum.

Halıya ihtiyacım varEvli bir çocuk annesiyim, durumumuz nedeniyle oturduğum eve halı alamıyorum. Yerler beton. Evinde kullanılmayan halıları olan varsa gönderebilir misiniz Allah rızası için. 

Derdim o kadar büyük kiAblacım benim derdim o kadar büyük ki belki bir çare olursunuz diye size yazmamı söyledi komşular. Benim eşim hapiste. 3 çocuğum var abla. Kızım 16 yaşında, oğlum 10 yaşında. En küçük çocuğum da doğuştan engelli ve damak yarıklığı var. Sadece mamayla beslenebiliyor. Ben eşimle kaçarak evlendiğim için ailem beni sildi. Merdiven temizliğine gidiyorum, evim kira. Aldığım üç kuruş para ne kirama yetiyor, ne çocuklarımın okul masrafına, ne faturalarıma. Engelli olan çocuğumun tedavisini ve ilaçlarını bile alamıyorum. Ablacığım çok büyük çıkmazdayım. Bana bir el uzatan olursa duacı olurum.

Yol yemek yurt parası Merhaba ben ziraat fakültesi tarla bitkileri öğrencisiyim. Bölüm 2.siyim, babam 3 çocuk okutup  eve bakıyor. Annem ve babam işten çıkarıldı. Ben hem çalışıp  hem de okuyorum. 3. sınıfım  ve çok zorlanıyorum, yol yemek yurt parasını anca karşılamaya çalışıyorum  sizlerden yardımlarınızı bekliyorum.

Bana yardım eder misiniz Ben Ziraat Fakültesi 2. Sınıf öğrencisiyim. Bu sene yabancı dil kursuna gitmek istedim ama ailemin maddi durumu iyi olmadığından gidemedim. Bir meslekte en önemli şey yabancı dil hepimizin bildiği gibi. Bölümüm çizim ağırlıklı, çizim kurslarına gitmem de gerekiyor mezun olduğumda iyi bir yerde çalışa bilmem için. Bu kurslara ihtiyacım var. Maalesef babam serbest meslekle uğraştığı için maddi durumu bu iki kursa beni göndermeye yetmiyor, aynı zamanda devlet yurdunda kalıyorum ve yemekleri artık yiyemez hale geldim. Çok iyi bir ders çalışma ortamına sahip değilim bunların hepsinin yanı sıra banyo ve lavabolar görevliler ne kadar temizlerle temizlesinler çok pis. Çok sık hastalanıyorum artık. Ailemin gönderdiği para ile ay sonunu getiremiyorum sizlerden yardım bekliyorum...

Okula gidecek param yok

Yazının Devamını Oku

Yetiş Ayşe

Yetiş Ayşe için gösterdiğiniz ilgiye çok teşekkürler dostlar. Tüm talepler için adresimiz aaral@hurriyet.com.tr

38-40 beden kıyafet vermek istiyorum

18 yaşındayım. Birçok kıyafetim var ve bunları ihtiyacı olan insanlara vermek çok istiyorum. İhtiyacı olan kişiler olursa yönlendirebilir misiniz?

Kısa süre için yardım Kars’ta PDR okuyan bir öğrenciyim. Burada gerek iklim gerek de pahalılık nedeniyle maddi açıdan çok zorlanıyorum. Birkaç aylığına yardımcı olursanız çok mutlu olurum.

Burs istiyorum-Aksaray Üniversitesi

Aksaray Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünde birinci sınıf öğrencisiyim. Devletin verdiği bursa ve krediye başvuruda bulundum fakat bana çıkmadı. Çevreden de sizin öğrencilere burs şeklinde yardımda bulunduğunuzu duydum ve bana da burs verme imkânınız varsa yardımınızı beklemekteyim. Çok teşekkür ederim iyi akşamlar.

1,5 yaşındaki kızım için bez

Merhaba ben köyde oturuyorum. 2 tane çocuğum var, ihtiyaçlarını alamıyorum. Belimden rahatsızım, tedavi olamadım yataktan kalkamıyorum. Maddi imkânım yok, kızım bir buçuk yaşında bezi yok, oğlum 4 yaşında elbiseleri  ayakkabıları yok. Lütfen bize yardımcı olursanız sevinirim.

Burs istiyorum- Türk Dili ve Edebiyatı

Yazının Devamını Oku

Yetiş Ayşe

Sevgili dostlar Yetiş Ayşe için yaptığınız her iyilik ve yardımın sizlere katlanarak geri dönmesini diliyorum. Özellikle geçen hafta yardıma koşan herkese sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum.

Bu hafta da özellikle çocukları için yardım isteyen zor durumda olan annelerin derdine derman olmanızı rica ediyorum. Bütçeniz doğrultusunda bez, mama, gıda alışverişi yapabilirsiniz. 

Tüm talepler için adresimiz aaral@hurriyet.com.tr

Oğlum ek gıdaya başladı ona doğru düzgün gıda yediremiyorum

Ablacım size çekinerek yazıyorum, bir tanıdığımdan duydum muhtaç olanlara yardımcı oluyormuşsunuz Allah razı olsun sizden de aracı olandan da yardım edenden de. Ablacım ben asgari ücretle çalışıyorum, evim kira 7 aylık bir oğlum var. Eşim çalışıyordu ama geçen ay işten çıkarttılar. Düğün borçlarımızdan kaynaklanan kredilerimizi ödüyoruz hala. O kadar sıkışık durumdayız ki çocuğuma mama ve bez alacak durumum bile yok. Oğlum ek gıdaya başladı ona doğru düzgün gıda yediremiyorum. Lütfen sizden rica ediyorum benim sesimi de duyurur musunuz belki bir hayırsever çıkar da çocuğumu sevindirir.

Yemek pişirmek için tüp bile alamıyoruz

Bir konuda utana sıkıla yazıyorum. Aylardır babamın sağlık sorunundan dolayı gelirimiz yok. İki küçük kardeşim var. Yemek pişirmek için tüp bile alamıyoruz. Takı yapıp satıyorum pazarda ama yapmak için de malzeme almam gerekiyor, alamıyorum. Bu konuda ve ailem için yardım istiyorum. Küçük de olsa bizim için çok önemli. Teşekkür ediyorum.

Çocuklarıma bez ve gıda Benim 2 tane çocuğum var, 2 yaşında kızım 4 yaşında oğlum var. Onlara kıyafet alamıyorum. 2 yaşında kızımın bezi yok, gıdamız yok. Benim bel fıtığım patladı 2 tane, sağ ayağımda çekilmez sancılarım var yürüyemiyorum, yataktan kalkamıyorum. Maddi imkânım yok tedavi olamadım. Zor durumdayız bize de yardımcı olsanız Allah razı olsun sizden.

Bez ve mama

Yazının Devamını Oku

Yetiş Ayşe

Sevgili dostlar geçen hafta Yetiş Ayşe için gösterdiğiniz ilgiye çok teşekkür ederiz.

Bir öğrencimize burs sağlayan Canay Hanım’a,

kıyafet yardımı yapan Serap Hanım’a,

iki anneyi sevindiren ve her zaman yardıma koşan Gökçe Hanım’a,

yurt dışından yardım etmek için çırpınan Gülnaz Hanım’a,

iki anneyi sevindiren ve isminin gizli kalmasını isteyen Yetiş Ayşe gönüllüsüne,

üç aileye ulaşan ve bizlere her zaman destek olan Korhan Bey’e sonsuz teşekkürler.

İyi ki varsınız…

Sizler sayesinde geçen hafta birçok ailenin yüzü güldü, aldığınız dualar çok emin olun dostlar. Sağ olun var olun…

Yazının Devamını Oku

Yetiş Ayşe

Sevgili dostlar bu hafta gelen yardım isteklerine maximum ilgi göstermenizi özellikle rica ediyorum.

Annelerin çocukları için yardım çığlıkları inanın ki içimizi dağladı… Allah kimseyi zor duruma düşürmesin, kimseyi kimseye muhtaç etmesin. Çaresizlik gerçekten çok zor.

Sevgili dostlar lütfen ama lütfen gıda talepleri, kıyafet ve çocuk bezi taleplerine özellikle ilgi göstermenizi rica ediyorum.

Tüm talepler için adresimiz aaral@hurriyet.com.tr 

Ablacım benim derdim o kadar büyük ki belki bir çare olursunuz diye size yazmamı söyledi komşular. Benim eşim hapiste. 3 çocuğum var abla. Kızım 16 yaşında, oğlum 10 yaşında. En küçük çocuğum da doğuştan engelli ve damak yarıklığı var. Sadece mamayla beslenebiliyor. Ben eşimle kaçarak evlendiğim için ailem beni sildi. Merdiven temizliğine gidiyorum, evim kira. Aldığım üç kuruş para ne kirama yetiyor, ne çocuklarımın okul masrafına, ne faturalarıma. Engelli olan çocuğumun tedavisini ve ilaçlarını bile alamıyorum. Ablacığım çok büyük çıkmazdayım. Bana bir el uzatan olursa duacı olurum.

Ablam için hamile kıyafeti Merhabalar ben sizden hamile giyim için yardım isteyecektim. Ablam hamile, durumları iyi olmadığı için eşine de ihtiyacım var diyemiyor. Çok üzülüyorum, ben de öğrenci olduğum için sadece bir pantolon alabildim onu giyiyor. Diğer  giysileri artık olmuyor. Ben de çaresiz kaldığım için sizinle paylaşmak istedim. Ablam beş buçuk aylık hamile ve 65 kiloda, kızı olacak. Sizlerden giymediğiniz, dolabınızın bir köşesinde olan hamile giyiminiz varsa paylaşmanız bizi çok mutlu eder. İlginiz için teşekkür ederim şimdiden.

Kitap okumayı çok seviyorum Ben 23 yaşında üniversite öğrencisiyim. Kitap okumayı çok seviyorum ancak öğrenci olduğum için alamıyorum. Bu konuda bana yardımcı olmanızı istiyorum. Herhangi bir kitap sitesi için çek veya başka bir şekilde. İlginiz için teşekkürler.

1,5 yaşındaki kızım için bez

Merhaba ben köyde oturuyorum. 2 tane çocuğum var, ihtiyaçlarını alamıyorum. Belimden rahatsızım, tedavi olamadım yataktan kalkamıyorum. Maddi imkânım yok, kızım bir buçuk yaşında bezi yok, oğlum 4 yaşında elbiseleri  ayakkabıları yok. Lütfen bize yardımcı olursanız sevinirim.

Yazının Devamını Oku

Yetiş Ayşe

Yetiş Ayşe’den yardım isteyen dostlara bazı hatırlatmalar yapmakta fayda görüyorum. Tüm taleplerinizi aaral@hurriyet.com.tr adresine gönderirken e-posta’nın konu kısmında ne istediğinizi (burs, yakacak, kıyafet, vs) belirtiniz. Kıyafet taleplerinde lütfen cinsiyet, yaş, beden bilgisi göndermenizi rica ederim.

Bilinmelidir ki Yetiş Ayşe öğrencilere burs, bebeklere bez, mama, ailelere gıda, yakacak, ihtiyacı olanlara kıyafet yardımı yapan ve tamamen gönüllülerden oluşan bir sosyal yardımlaşma platformudur.

Yetiş Ayşe para dağıtan bir platform asla değildir! “Bankadan kredi çektim ödeyemiyorum”, “kredi kartlarımı ödeyemiyorum”, “düğün yapacağım param yok”, “bankadan kredi çekeceğim ama sicilim bozuk bana borç verir misiniz”, “kiramı ödeyemiyorum” gibi istekler çok geliyor. Kimseye nakit dağıtmak, borç kapatmak, kredi almasına yardımcı olmak gibi bir misyonumuz asla yok! Lütfen bu tarz istekleri bize göndermeyin.

Ayrıca her talebin doğruluğunu araştırdığımız gibi burs isteyen öğrencilerimizin taleplerinde daha titiz davranıyoruz. Burs istemenin de bir üslubu olduğunu düşünerek “Aylık 200 lira burs istiyorum” şeklinde gelen e-postaları hemen siliyoruz ve asla yayınlamıyoruz! Ekibimizce istenilen bilgileri gönderen öğrencilerin taleplerini yayınlıyoruz.

Tüm Yetiş Ayşe gönüllülerine sonsuz teşekkürler…

Konuşsun, Kaynaşsın Kendine Yetsin İstiyoruz. Çok Mu? Sevgili Ayşe Hanım, sizlere bir arkadaşımın kuzenine yardım için aracı olmuşsunuz, bu şekilde ulaştım. Umuyorum bizlere de umut elini uzatacak gönlü zengin biri ya da birileri için vesile olursunuz. Her hayat bir mücadele içerisinde, bizdeki ise 6 yaşında her çocuk gibi dünyalar tatlısı, can paresi, yeğenim Alp. Şuan 6 yaşında nöro-gelişimsel gerilik tanısı ve aynı zamanda epilepsi hastası bir kuzu kendisi. 1. yaşını doldurduktan sonra geçirdiği ilk epilepsi nöbeti sonrasında tanısı konuldu ve tedavi/terapilerine başladık. İlk zaferimiz Alp in 2,5 yaşında bağımsız/desteksiz yürümesini sağlayarak aldık. Tarif edilemez bir mutluluktu.. henüz yolumuz çok uzun, diğer umutla beklediğimiz ise konuşması. Maalesef henüz konuşamıyor. Eylül 2017 itibariyle Alp'i ilköğretime başlatmamız gerektiğini söylediler. Bunun için onu Alp gibi özel çocukların dilinden anlayan, şefkatli ellere teslim etmek istiyoruz. Bir nöbet geçirdiğinde ne yapacağını bilen doktorunun, hemşiresinin olduğu ve aynı zamanda öğretmenlerinin de bu konularda eğitimli olduğu bir okula! Bunun için araştırmalarımız sonrası Sabancı Vakfı’na ait Metin Sabancı Spastik Çocuklar Okulunun Alp’in gelişimini destekleyip yetişkin olduğu zamanlarda, tek başına hayatta kalmasını amaç edinen bir kurum olduğunu gördük. Alp'i bu 8 yıllık eğitim serüveninde onu hayata kazandırılmasına oldukça büyük katkısı olabilecek, bu okul için eğitim desteği arıyoruz. Umuyoruz, sesimize ses, umudumuza ışık için aracı olursunuz. Güzel haberler alabilmek ümidiyle, Kuzusunun Bir tanecik Halası, Begüm.

BURS İSTEYENLER

Burs istiyorum-Tarla Bitkileri Tarla Bitkileri bölümü 3. Sınıf  öğrencisiyim. Annem ve babam işten çıkarıldı. 3 kardeşiz ve üçümüz de okuyoruz. Ailem para yetiştirmekte  zorlanıyor. Kış döneminde çiftçilik de yapamadığımız  için zor durumdayım, sizlerden yardım bekliyorum.

Burs istiyorum-Gıda Mühendisi

Yazının Devamını Oku

Yetiş Ayşe

Sevgili dostlar Yetiş Ayşe için gösterdiğiniz ilgiye çok teşekkür ederiz. Bize gelen her talep çok değerli. Gönül ister ki herkese yardımcı olabilelim…

Sizler sayesinde elimizden geldiğinde herkesi mutlu etmeye çalışıyoruz. “Benim göndereceğim 50 liradan ne olur” demeyin lütfen, damlaya damlaya göl olur derler ve oldu da! Yılbaşından bugüne kadar bakın o küçük yardımlarla neler yaptık!  55 öğrencimize burs sağladık, çocukları için gıda-kıyafet-bez-mama isteyen 46 anneye ulaştık. Çok önemli sağlık problemleri için ameliyat olması gereken çocuklarımızı sağlığına kavuşturduk. Bunları hep sizlerin katkılarıyla yaptık. Ve bu hafta da yine bir sağlık sorunu için sizlerden destek bekliyoruz. Hepinize sonsuz teşekkürler, sağ olun var olun dostlar…

Tedavi olmak istiyorum Ayşe Hanım benim sizden bir ricam var. 2 tane bel fıtığım patladı, sağ ayağımda his ve güç kaybı, uyuşma oldu. Yürümekte zorlanıyorum, tedavi olamadım. Yataktan kalkamıyorum. Maddi imkânım yok. Kök hücre tedavisi olmam lazım acilen ve yoksa  felç riskim var. Ne olur bana yardımcı olun. Mutlaka yüreği güzel bir insan bana el uzatır diye düşünüyorum. Çok ağrıyor sağ bacağım, dayanamıyorum Ayşe Hanım, benim yazımı yayınlasanız çok sevinirim çok çaresizim. 

BURS TALEPLERİ

Lütfen burs isteyen öğrencilerimize gereken ilgiyi gösterelim dostlar!

Kardeşimin servis ücreti için yardım Ayşe hanim merhaba, bir arkadaşımın tavsiyesi üzerine yazıyorum. Çünkü çok çaresiz olduğumu gördü bir yol araştırdı ve sizi buldu Allah razı olsun ondan da sizden de.19 yaşındayım. 4 kişilik bir aileyiz, bilinçsiz değiliz, hiçbir şey yapmadan bize yardım gelsin diye beklemiyoruz elbette. Eğitime önem veriyoruz kardeşim okuyor, ben sınavlara hazırlanıyorum, annem kurslara gidiyor bir şeyler öğrenmek meslek edinmek için. Babam da aslında çalışıyordu ve güzel geçiniyorduk. Ama çalıştığı şirket battı ve babamın da üstüne pek çok borç bırakıp kaçtılar. Şimdilik yeni bir iş bulmaya çalışıyor. Bizim için en önemlisi kardeşimin okuluna devam edebilmesi. Babamın üzerine kalan borçlardan ve ev kirası ve diğer faturalardan dolayı sömestr tatilinden önceki 2 aylık servis ücretini ödeyemedik. Yeni dönem başlarken ödeyemezsek yeni ayın ücretini de veremezsek okula gidemeyecek. Otobüsle gidilebilecek uzaklıkta değil ve maalesef, otobüs ücretini bile verecek durumda değiliz. Gerisi hallolur ama sadece bu konuda utanarak yardım istiyorum. Sevgiler gönderiyorum.

Dershaneye gitmek için yardım istiyorum

Merhaba Ayşe Abla benim hayallerime de umut olursanız çok sevinirim. Liseden sonra bir kaç yıl ailevi sağlık durumlardan sınavlara hazırlanamadım. Geçen yılın yaz aylarından bu yana kuaförde çalışıyorum, dershaneye gitmek için para biriktirmeye çabalıyorum. Ailemin ödeyecek durumu yok. Bu dönem sonundan itibaren dershaneye gidip sınavlara hazırlanmam gerekiyor. Damlaya damlaya bir şeyler yapmaya çabalıyorum. Hayallerim için destek istiyorum. Büyük yardımlara gözüm yok sadece sınavlara hazırlanabilmek istiyorum. Sevgiler.

Burs istiyorum-Gıda Mühendisi

Yazının Devamını Oku

Sen ne zaman bu kadar büyüdün ya!

 Geçenlerde Begüşüm’le yan yana oturuyoruz.Begüş yani Begüm benim 24 yaşındaki kızım.

Bir an telefonu çalıyor ve konuşuyor, “Kim?” diyorum.
En yakın arkadaşlarından birinin adını söylüyor.
Arkadaşı daha yeni evlendi.
Ve devam ediyor konuşmaya...
“Hah şekerim yok hamile değilsindir, miden başka şeyden bulanıyordur!”
Bu konuşma bende bomba etkisi yaratıyor!
Ağzımı kapalı tutmak için mutfağa gidiyorum, yoksa konuşacağım!

Yazının Devamını Oku

Yetiş Ayşe

Sevgili dostlar geçen hafta Yetiş Ayşe için gösterdiğiniz ilgiye çok teşekkür ederiz.

Bir anneyi ve kızını sevindiren Ayşen Hanım harikasınız…

Bir öğrencimize el uzatan Elif Ece Hanım süpersiniz…

Başka bir annemizi ve çocuklarını sevindiren Ebru Hanım ne tatlısınız… Yaptığınız yardımları Allah kabul etsin, rahmetli babanızın mekânı cennet olsun…
İki güzel yavrumuzu ve annesini sevindiren Semra Hanım sağ olun var olun…

Sevgili dostlar sizlerden ricam bu hafta özellikle burs isteyen öğrencilerimize destek olmanız. Bir çok talep haftalardır yayınlanıyor ancak maalesef henüz bu çocuklarımıza yardım ulaşmadı. “Benim göndereceğim 50 liradan ne olur” demeyin lütfen, damlaya damlaya göl olur derler. Bütçeniz doğrultusunda bu çocuklarımıza yardım ederseniz çok mutlu oluruz.

Ayrıca “Diğer yardım talepleri” ve “Kıyafet talepleri” kısmında yayınlanan isteklere de dikkat etmenizi dilerim, belki evinizde kullanmadığınız fazladan bir eşya vardır ya da giymediğiniz kıyafetler. Bunları ihtiyaç sahiplerine ulaştırmanız ne büyük iyilik olur. Ya da gıda, mama, bez isteyen taleplere el uzatırsanız bir anneyi nasıl sevindireceğinizi düşünün…

Hepinize şimdiden sonsuz teşekkürler…

MomTalks…

Yazının Devamını Oku

Yetiş Ayşe

Sevgili dostlar Yetiş Ayşe için gösterdiğiniz ilgiye sonsuz teşekkürler. Her hafta olduğu gibi geçtiğimiz hafta da e-posta kutumuz yardım talepleriyle doldu taştı.

Bu yoğun ilgi Yetiş Ayşe’nin çok kişi tarafından okunuyor olduğunu gösteriyor. Bu da bizi hem mutlu ediyor hem de bu kadar çok yardım talebi gelmesi, yardıma muhtaç bu kadar çok kişinin olduğu gerçeği karşısında üzülüyoruz.

Elimizden geldiğince her talebi karşılamaya çalışıyoruz.

Bu hafta çok yoğun talep geldiği için özellikle kıyafet, gıda ve diğer yardım taleplerine yer verdik.

Sizlerden ricam lütfen her talebi okuyup, bütçeniz doğrultusunda gıda taleplerine yardımcı olmanız.

Evinizde dolabınızda giymediğiniz kıyafetleriniz mutlaka vardır, bunları ihtiyaç sahipleriyle paylaşmanızı isterim.

Tüm talepler için adresimiz aaral@hurriyet.com.tr

Tek gözü görmeyen kediciğe Ankara’da yuva arıyoruz

Yazının Devamını Oku

Yetiş Ayşe

Sevgili dostlar her hafta bizim yanımızda olduğunuz ve Yetiş Ayşe’den desteklerinizi esirgemediğiniz için çok teşekkür ederiz.

Bu hafta burs isteyen öğrencilerimize dikkatinizi çekmek istiyorum. Henüz yardım gelmediği için taleplerini tekrar yayınladıklarımız var. Sizden ricam lütfen bütçeniz doğrultusunda bu öğrencilerimize yardımcı olun. “Benim göndereceğim 50-100 liradan ne olur” demeyin, inanın öyle çok ihtiyaçları var ki o paralara…

Bu hafta da bizlerden yardım bekleyenlere duyarsız kalmayacağınızdan eminim dostlar. Tüm talepleri aaral@hurriyet.com.tr adresimize bekliyoruz…

BURS İSTEYENLER

Burs istiyorum- üniversiteli
Üniversite 1.sınıf öğrencisiyim. Annem ve babam 5 sene önce boşandılar annemle beraber kalıyorum. Ailemden aldığım parayı ailemin yüzüme vurmasından şikâyetçiyim. Babam evlendi ve onun da çok giderleri var birden fazla aileye bakıyor ve ona artık yük olmak istemiyorum. Bu bursa çok ihtiyacım var eğer geri ödemesi olursa öğrencilik hayatımdan sonra fazlasıyla ödeyebilirim. Bana yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

Servis ücretim için yardım

Ben lise 3 öğrencisiyim. Okula servisle gidip geliyorum ve servis ücretim 300 lira oldu. Evimiz kira. Babam inşaat işçisi, 58 yaşında olduğundan çalışırken zorlanıyor. Sizden okulum için yardım bekliyorum.

Burs istiyorum- Türk Dili ve Edebiyatı

Yazının Devamını Oku

Yetiş Ayşe

Geçen hafta bir annenin yüzünü güldüren Nergis Hanım’a çok teşekkür ederiz…Bir başka aileye yardımcı olan Selen Hanım iyi ki varsınız…Üç öğrencimize bur sağlayan ve ayrıca da iki ailemize yardım eden Mine Hanım harikasınız…

Bir okulumuza yardım eden Pelin Hanım çok çok teşekkürler…Ayrıca her ay öğrencilerimize düzenli burs desteğinde bulunan ve bunun bilgisini bizimle paylaşan Korhan Bey’e, Zerrin Hanım’a, Alpay Bey’e sonsuz teşekkürler.Yetiş Ayşe sizlerin sayesinde günden güne daha da çok güçleniyor dostlar. Hepinize sonsuz teşekkürler…Bu hafta da bizlerden yardım bekleyenlere duyarsız kalmayacağınızdan eminim dostlar. Tüm talepleri aaral@hurriyet.com.tr adresimize bekliyoruz…

Hayvanlar için…Sevgili dostlar Gamze ve Felix Bildiriyor… Bu haftaki bölümde size Gamze’nin bildirdiği bir yardım ihtiyacını paylaşmak istiyoruz.İrtibat için aaral@hurriyet.com.tr ve  aralgamze@yahoo.com adreslerine ulaşabilirsiniz.

YUVA ARIYOR!!!

Şu hayatta tüm devrelerimi yakan bir şey varsa o da; kendinden ve hayattan vazgeçecek kadar kötülük görmüş masum bir canlının gözleri. Karşıma çıktığında ayakta duracak hali yoktu ve sığınabileceği en kötü yere yığılmıştı. O Kopay cinsi bir güzellik. Ama onu alan sadece ırkını sevmiş, kendisini değil. Kullanmış, doğurtmuş, işi bitince de doğru sokağa, sokaktan belediyenin eline. Enfeksiyon tavan yapmış durumda, vücudundan iltihap akıyor ve sistit. Şu an klinikte, önce bedenindeki yaraları sarıyoruz. Ruhundaki yaralar için ve gözlerinin içinin tekrar gülebilmesi için klinik çıkışı çok acil geçici/kalıcı yuvaya ihtiyacı var.

DİĞER YARDIM TALEPLERİ

36-38 beden kıyafet vermek istiyorum

Yazının Devamını Oku

Yetiş Ayşe

Sevgili Yetiş Ayşe dostları hepinize kucak dolusu teşekkürler… Bu hafta yine harikalar yarattınız…

Yurt dışından bize ulaşıp iki ailemizin yüzünü güldüren Müge Hanım çok teşekkürler…

Bir öğrencimizin eğitimine katkıda bulunan Seza Bey’e teşekkürler…

Bir anneyi sevindiren Özlem Hanım harikasınız…

Geçmiş haftalardaki Yetiş Ayşe yazılarını okuyup daha fazla kişiye yardım etmeye çalışan Sema Hanım ne güzel yüreğiniz var sizin…

Arkadaşlarıyla birlikte yardım ekibi oluşturan ve üç aileyi sevindiren Nilüfer Hanım süpersiniz…

Bir annemizi sevindiren Aysel Hanım sağ olun var olun…

Ve yıllardır birlikte çalıştığımız, ülkemizin dört bir yanındaki okullara yardım eden Anıl öğretmene de kocaman teşekkürlerimizi gönderiyoruz….

Bu hafta da bizlerden yardım bekleyenlere duyarsız kalmayacağınızdan eminim dostlar. Tüm talepleri aaral@hurriyet.com.tr adresimize bekliyoruz…

Yazının Devamını Oku

Yetiş Ayşe

Sevgili dostlar geçen hafta yayınlanan Yetiş Ayşe çok büyük ilgi gördü, bunun için hepinize ayrı ayrı teşekkür ederiz.

Bir annenin çığlığına sessiz kalamayan Ebru Hanım harikasınız… Gıda desteğinde bulunan Gökçe Hanım çok teşekkürler… Hızır gibi yetişen Serap Hanım iyi ki varsınız… Yetiş Ayşe’ye her zaman yardımcı olan Korhan Bey’e sonsuz teşekkürler… Pınar Hanım çok teşekkürler… İki ailemizin yardımına koşan Özlem Hanım süpersiniz… Yardım ekibiyle birlikte bu sefer de Yetiş Ayşe’ye koşan Şeyda Hanım harikasınız… Yine seve seve yardıma koşan Ozan Bey ne zarifsiniz… Gıda taleplerine duyarsız kalamayan Özdem Hanım’a çok teşekkür ederiz…

Bütçeniz doğrultusunda bir öğrenciye burs verebilir ya da bir aileye gıda yardımı yaparak yardımcı olabilirsiniz. Tüm talepler için aaral@hurriyet.com.tr adresimiz.

Bu haftaya gelen acil bir yardım isteği ile başlıyoruz. Ameliyat olacak kızımız için yardımcı olmak isteyen tüm dostları, doktorlarımızı ve hastaneleri göreve çağırıyoruz. 

KARACİĞER AMELİYATI OLACAK KIZIMIZA ÇOK ACİL YARDIM

Ayşe Hanım merhaba, ben Gıda Yüksek Mühendisi Gözde. Sizi ve birlikte çalıştığınız kişileri çok acil olan bir konu ile ilgili rahatsız ediyorum, daha önce hiç böyle bir yardım talebinde bulunmadım, nasıl yönlenebileceğimi de bilememekteyim açıkçası, öncelikle umarım kusuruma bakmazsınız. Ailemin ve benim çok yakinen tanığı, geçimini tarım işleri ile uğraşarak sağlamaya çalışan bir aile dostumuzun 23 yaşındaki üniversite mezunu kızı küçüklüğünden gelen bir karaciğer sorunu ile yaşamakta, bu sorun kızımızın yaşı ilerledikçe çok daha tehlikeli bir hal almıştır.

Kızımızın bu sorununu çözmek için hastane hastane dolaşılmış, en sonunda birçok doktor tarafından gerçekleşmesi gereken ameliyatı Türkiye'de sadece 3-4 kişinin yapabileceği belirtilmiştir. Bu kişilerden (diğerleri zaten yurt dışında yaşamaktadır), A… Hastanesi Öğretim üyesi Prof Dr. ile anlaşılmış, kendisi …. Üniversitesi Hastanesinde 70.000 TL karşılığında ameliyat edebileceğini belirtmiştir.

Aile kendi imkânları ile ücretin ancak 20.000’lik kısmını toparlayabilmiş, diğer geri kalan ücreti ise maalesef ve maalesef hala muallâkta kalmıştır. Aile parayı henüz toparlayamadığı için, kızımız maalesef hastaneye yatamayarak ameliyat olamamaktadır. Kızımızın sağlığı maalesef kötüye gitmekte olup, maalesef zaman aleyhimize işlemektedir. Kızımıza yardım etmek isteyenlere tüm bilgileri ve raporları sunabiliriz. Şimdiden yardımlarınız için çok ama çok teşekkür ederim.

HAYVANLAR İÇİN…

Yazının Devamını Oku
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Yazarın Tüm Yazıları