GeriOya BERBEROĞLU Harvard mezunu Türkler bölündü
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Harvard mezunu Türkler bölündü

Oya BERBEROĞLU

Türk Harvard'lılar yeni bir dernek daha kurdular.

ABD'nin bu önemli üniversitesinde okuma şansına sahip olan Türkler, Harvard Mezunları Derneği'ni kurmuşlardı. Eski Başkanları Zeynep Bodur'du. Şimdi Ali Poyraz Başkanlık ediyor.

İşte şimdi, bazı Harvard'lı Türkler, yeni bir dernek kurdular. Bir anlamda Harvard'lı Türkler ayrıldı... Yeni derneğin adı; Harvard İş İdaresi Yüksek Okulu Türk Mezunları Derneği. Genel kurullarını yaptılar. Başkanları Haluk Alacaklıoğlu. Alacaklıoğlu, Egon Zehnder International'in Genel Müdürü. Harvard'ın iş idaresi dalında 2 yıllık master programını bitirenler bu derneğin asil üyeleri. Oluşumun şimdilik 24 üyesi var. Üyeler arasında Interbank Genel Müdürü Esat Erkuş da bulunuyor. Türkiye'de bu derneğe üye olabilecek 80 kişi olduğu belirtiliyor. Harvard İş İdaresi Yüksek Okulu'nun kısa süreli programlarına katılanlar da bu derneğe üye olabiliyor. Derneğin kurucuları Alacaklıoğlu'nun yanı sıra Makro Danışmanlık Firması'ndan Orhan Arkan ile GİMA üst düzey yöneticilerinden Murat Çavuşoğlu.

Bu dernek tamamen kişisel gelişmeye yönelik. Bireyi herşeyin üstünde tutan bir anlayış hakim. Diğer Harvard Clup'lar gibi değil. Harvard İş İdaresi Kulübü'nün, bu yeni derneğin amaçları arasında üstün yetenekli öğrencilerin Harvard İş İdaresi Yüksek Okulu'na başvurularını desteklemek, kâr amacı gütmeyen küçük işletmelere danışmanlık hizmeti vermek gibi gönüllü faamiyetlerde bulunmak, muhtaç öğrencilere burslar vermek, iş idaresi biliminin gelişmesi için bilimsel faaliyetlerde bulunmak da var.

Harvard İş İdaresi Yüksek Okulu Mezunları Derneği Yönetim Kurulu'nda çarpıcı bir isim var. Ali Y. Koç... Rahmi Koç'un küçük oğlu. İş dünyasında Ali Koç için, ‘‘vizyon sahibi, dedesi Vehbi Koç gibi, onun kopyası’’ nitelemeleri sıkça yapılır. Omuzlarına da böylece büyük sorumluluk yüklenir. Ali Koç, Ford Otosan ile Migros'un da Yönetim Kurulu'nda. Harıl harıl yeni stratejiler hazırlıyor. Dev sanayi kuruluşlarında, üçüncü jenerasyon bomba gibi geliyor...

Sinop Başbakanı!

HÜRRİYET'in ANASOL-D Kabinesi'ne verdiği davette, Sanayi Bakanı Yalım Erez, yine esprileriyle gecenin en renkli simalarındandı... Erez, ekonomi politikaları açısından iki Bakan'ın ‘‘sıkı durmaları’’ gerektiğini söylüyordu. Maliye Bakanı Zekeriya Temizel ile Ekonomi Bakanı Güneş Taner'i kastediyordu tabii ki. Sıkı durmaktan kasıt da eli sıkılıktı anlaşılan. Bu açıdan şikâyetçi olduğu kabinedeki bazı arkadaşlarına takılmadan edemedi:

- Biliyorsunuz değil mi? Aslında üç cumhuriyetimiz var. Türkiye Cumhuriyeti, Sinop Cumhuriyeti (Sinoplu Bayındırlık Bakanı Yaşar Topçu) ve Gaziantep Cumhuriyeti (Gaziantepli Devlet Bakanı Mehmet Batallı)!

O sırada yanımıza gelen Yaşar Topçu'ya Sinop Başbakanı’ diye hitap ederek şakayı sürdürdü:

- Neden Türkiye Başbakanı değil de Sinop Başbakanı diyorum biliyor musunuz? Yaşar Topçu, Tansu Çiller'in seviyesine inmesin diye!

Fişler aylık, iade yıllık

ANKARA'da Maliye Bakanı Zekeriya Temizel ile uzun uzun sohbet ettik. Zekeriya Bey'in ağzı sıkıdır. Ağzından laf almak zordur. Bazı konularda planları tam olgunlaşmadan kolay kolay bilgi vermez. Geçen hafta bu sütunda, kara paranın takibi ve kara parayla savaşım açısından yeniden düzenlenmekte olan ve yılbaşında yürürlüğe girecek yönetmelik ve tebliğe atıfta bulunmuştum. Bankacılık kesiminin, Mali Suçlar Kurulu'na önerilerini ilettiğinden söz etmiştim. Finans kesimi, sözü edilen Kurul'a, para hareketleriyle ilgili her ay düzenli bilgi aktarmaya sıcak bakmıyordu. İşte bu düzenli bilgi aktarma konusundan vazgeçildi. Bankalara böyle bir yükümlülük getirilmeyecek. Halen yürürlükte olan 2 milyarın üstündeki işlemler için kimlik sorulması, kayıt tutulması, bilgilerin saklanması konusu alt limit açısından değişecek. 5 milyarın altı olacak, ama sınır henüz net değil. Kara parayı takip bakımından şüpheli işlemler tanımı ağırlık kazanıyor. Madde madde şüpheli işlemler nelerdir belirleniyor. Mali Suçlar Kurulu'nun, bilgisayar ağı, yazılımı da TAI tarafından yapılacak.

Bu arada, işçi ve memurlar için halen yıllık olarak uygulanan vergi iadesi konusunda da alternatifli çalışmalar var. Yani vergi iadesinde aylık ödemeye dönüş kararlaştırılmış değil. Kayıp ve kaçağın önüne geçilmesi için fatura ve fişler aylık teslim edilebilir, ama vergi iadesi yıllık bazda yapılabilir. Bu seçenek, mevcut uyglama, aylık, iki aylık dilimler halinde geri ödeme gibi çeşitli alternatifler üzerine hesaplar yapılıyor. Devlet açısından en kârlı olanına karar verilecek...

X