Hamit Kaplan'ın “kerpiç evi” müze oluyor

Hamit Kaplanın “kerpiç evi” müze oluyor

Dünya ve Olimpiyat Şampiyonu milli güreşçi Hamit Kaplan'ın Amasya'nın Hamamözü ilçesindeki evinin müze olması için başlatılan çalışmalar tamamlanma aşamasında.

Haberin Devamı

Hamamözü Belediye Başkanı Mehmet Canıbek, efsane sporcunun adının yaşatılması ve ilçeye güzel bir eser kazandırılması için yaklaşık 8 ay önce başlatılan çalışmaların artık sona geldiğini belirtti.

Yaşamı boyunca 175 kez milli mayoyu giyerek Türkiye'yi gururlandıran Hamit Kaplan'ın evini kaymakamlık, belediye ve İl Özel İdaresi ortaklığında bir çalışmayla müzeye çevirmek istediklerini anlatan Canıbek, şöyle devam etti:
“Efsane sporcumuz Hamit Kaplan'ın doğduğu ilçede onun adına 1960'lı yıllarda güçlükle ve yoklukla, komşularının da yardımıyla yaptığı 4 odalı evini onarıp müze yapmak istedik. Bu hizmet hem vefa adına hem de ilçeye kültür ve spor adına önemli bir hizmet olacak. Yaklaşık bir ay içinde müzeyi tamamlayarak hizmete açmayı planlıyoruz.”

Müze evde sporcunun kullandığı eşyalar, madalyaları ile fotoğraflarının yer alacağını dile getiren Canıbek, bu evin ilçenin de tek müzesi olacağını sözlerine ekledi.

Hamit Kaplan kimdir

Amasya'nın Hamamözü ilçesinde 20 Eylül 1934 yılında dünyaya gelen Hamit Kaplan, antrenör Adil Cindemir'in hocalığında genç yaşında minder güreşlerine başladı. 1965'e kadar katıldığı ulusal ve uluslararası müsabakalarda,geçilmesi zor başarılara imza attı. 1965'te güreşi bırakan ve ticarete atılan Kaplan, 5 Ocak 1976'da Çorum yakınlarında geçirdiği kaza sonucu 42 yaşında yaşamını yitirdi.

Efsane sporcunun kariyerinde elde ettiği bazı şampiyonluklar şöyle:
“1954 Balkan Şampiyonası (grekoromen), 1955 Akdeniz Oyunları Barcelona (grekoromen), 1956 Uluslararası Budapeşte (grekoromen), 1956 Dünya Şampiyonası İstanbul (serbest), 1956 Melbourne Olimpiyat Oyunları (serbest), 1957 Dünya Şampiyonası (serbest), 1957 Dünya Şampiyonası İstanbul (serbest), 1958 Balkan Şampiyonası (serbest), 1959 Dünya Şampiyonası Tahran (serbest), 1959 Akdeniz Oyunları Beyrut (serbest) ve 1960 Dünya Şampiyonası Budapeşte (serbest).”

Sporcunun ayrıca uluslararası 10 müsabakada ikinciliği, 4 müsabakada da üçüncülüğü bulunuyor.

Haberle ilgili daha fazlası: