GeriSpor Haksız atıldı erteleyin
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Haksız atıldı erteleyin

 Haksız atıldı erteleyin

Beşiktaş, Konya ile oynanan kupa maçında kırmızı kart gören ve Başakşehir karşısında cezalı duruma düşen Marcelo’nun cezasının ertelenmesini istedi. Kulüp, öncesinde ofsayt olduğunu ve oyuncunun haksızca atıldığını savundu.

BEŞİKTAŞ, Torku Konyaspor maçında oyundan atılan Marcelo’nun cezasının ertelenmesi için Türkiye Futbol Federasyonu’na (TFF) başvurdu. Siyah beyazlı kulüp, dün yaptığı açıklamada ‘vahim ve kasıtlı hatalarla haklarının çiğnendiğini’ vurguladı. Kulüp açıklamasında, “Maçın 65. dakikasında çıplak gözle bile fark edilen ofsaytı göremeyen hakem heyetinin ofsayt pozisyonunun ardından stoperimiz Marcelo’ya gösterdiği kırmızı kart bütünüyle maçın skorunu ve Beşiktaş’ın o dakikaya kadar oyunda kurduğu hakimiyeti ortadan kaldırmaya yönelik bilinçli bir karar algısını yaratmıştır” ifadeleri kullanıldı.

‘GENÇERLER’İN SİCİLİ MALUMUMUZDUR’

İnternet sitesinden yapılan yazılı açıklamada hakem Tolga Özkalfa ve yan hakem Serkan Gençerler’in pozisyona çok yakın olmalarına rağmen hata yaptığı vurgulanarak şunlar dile getirildi: “Bu hataların sehven olmadığı inancına sahibiz. Zira Tolga Özkalfa ve özellikle Serkan Gençerler’in geçmişte Beşiktaş’ı şampiyonluk yolundan uzaklaştıran, hakkımızı çiğneyen pek çok kararı hafızamızdadır. Gençerler soyadının mesleki sicili malumumuzdur. TFF’ye gerekli başvuruyu yaparak ofsayt olduğu aşikâr olan bir pozisyonun ardından kırmızı kart gören Marcelo’nun oynamama cezasının ertelenmesini talep ettik, takipçisiyiz.” 

‘BİZİM PENALTIMIZ VERİLMEDİ’

SİYAH beyazlıların açıklamasında hakemin lehlerine bir penaltı vermediği de savunularak, “Cenk Tosun’un 6. dakikada girdiği gol pozisyonunda rakip oyuncunun eline çarpan topu ve hemen ardından futbolcumuza yapılan faul görülmeyerek penaltı çalınmaması, kusuru aşan vahim bir karardır” denildi.

KEREM VE RÜŞTÜ’NÜN CEZASI İPTAL EDİLMİŞTİ

-PFDK, Samsunspor- F.Bahçe maçında kırmızı gören kaleci Kerem İnan’ın Nobre’ye dokunmadığına hükmedip 1 maçlık cezayı kaldırdı. 

-PFDK, Trabzon-Beşiktaş maçında Rüştü Reçber’in ceza sahası dışında elle oynamadığını belirtip 2 maçlık cezayı kaldırdı. 

ERTELEME ÇOK YAYGIN

TFF Tahkim Kurulu son yıllarda bir çok oyuncunun cezasını 1 yıl erteledi. İşte bunlardan bazı örnekler:

Mart 2013’te G.Saraylı Gökhan Zan’ın 1 maçlık cezası 1 yıl süreyle ertelendi.

Beşiktaşlı Veli’nin 2 maçlık cezasının 1 maçı geçen ocakta 1 yıl süreyle ertelendi.

Şubat 2015’te Gençler’den Ahmet’in 2 maçlık cezasının 1 maçı 1 yıl ertelendi.

G.Antepli Chibuike’nin 2 maçlık cezasının 1 maçı geçen aralıkta 1 yıl ertelendi.

Aralık 2015’te Bursasporlu Dzsudzsak’ın 3 maçlık cezasının 1 maçlık kısmı 1 yıl ertelendi.

Geçen aralıkta Fenerbahçeli Hasan Ali Kaldırım’ın 2 maçlık cezasının infaz edilmeyen 1 maçlık kısmı 1 yıl süreyle ertelendi.

MUSTAFA ÇULCU - NE İPTAL OLUR NE DE ERTELEME

BEŞİKTAŞLI Marcelo’nun, Rangelov’u düşürdüğü pozisyonun başlangıcında Torku Konyalı oyuncu ofsaytta...
Ancak deneyimli yardımcı Serkan Gençerler’e göre ofsayt değil. Devamında hakem haklı olarak bariz gol şansını engellemekten Marcelo’yu attı. Beşiktaş’ın buna itiraz hakkı var ancak kırmızı kartın iptali söz konusu olamaz. Çünkü yardımcı hakem ve hakem pozisyonun ofsayt olmadığını değerlendirerek, oyunu devam ettirdiler.
Kart iptali gibi bir uygulama, sonrası için yeni bir yol açar. Benzer kararlarda kendince haklı olduklarını düşündükleri gerekçelerle tüm kulüplere itiraz yolu açılmış olur, bu da futbolun yönetim biçimine darbe vurmak demektir. Önünü alamazsınız.

HAKEMLER CEZA ALIR

Şimdi Beşiktaş, erteleme talebinde bulunuyor. Talimatlara göre bu da mümkün değil. Çünkü söz konusu ceza 1 maç... 2 maç olsaydı birinin ertelenmesi gündeme gelebilirdi.
Bu ofsaytı atlayan hakemlerin kırmızı kart gören Marcelo’dan daha fazla maç yönetememe cezasını MHK’dan alacakları ise kesin.

False