SİVAS HABERLERİ

Hafik'te muhtarlarla toplantı

DHA
21.09.2017 - 17:34 |Son Güncelleme :
DHA

SİVAS, (DHA)- SİVAS Valisi Davut Gül Hafik ilçesinde mahalle ve köy muhtarlarıyla bir araya geldi.
Cumhuriyet Üniversitesi Hafik Kamer Örnek Meslek Yüksek Okulu’nda gerçekleşen programda konuşan Vali Gül, taleplerini dinlemek, yapılacakları planlamak ve yapılanları anlatmak için toplantı düzenlediklerini belirterek, "Zaman zaman da ilçe kaymakamımızla da bir araya geliyorsunuz. Hepimiz yollarımızın daha fazla asfalt olmasını istiyoruz, asfaltı olan köylerimiz ise kalitesinin artırılmasını talep ediyor, kimi köylerimiz yollarının genişletilmesini arzuluyor, kimileri de su kaynaklarının artırılmasını bekliyor, verilen parke taşından daha fazlasını köyde görmek istiyorsunuz, sosyal donatı bekliyorsunuz, eğitimle ilgili talepleriniz var. Hepsi de yerinde ve haklı taleplerdir. Ama kaynaklar sınırlı, bu taleplerin hepsini aynı anda karşılama şansımız yok. Her geçen sene bir önceki seneden daha fazla hizmet yapılıyor. Millet zenginleştikçe, devlet zenginleştikçe birliğimiz bütünlüğümüz, istikrarımız muhafaza edildikçe daha da çok bu hizmetler gelecek'' dedi.
Köylere yapılan hizmetler hakkında bilgi veren Vali Gül, "Bu sene toplamda 97 bin metrekare parke taşı verildi. İnşallah gelecek sene verdiklerimizden eksik kalanları ya da veremediklerimizi de planlayacağız. İçme suyu ile ilgili Sivas’ın genelinde bir sıkıntı var. İklimlerin değişmesi ile beraber su kaynakları azalıyor. Bununla beraber nüfusumuz artıyor. Köy sakinleri de kapısının önündeki bahçesini sulamak istiyor. Sivas genelinde aldığımız karar şudur; Su sayacının köylerde tüm hanelere takılmasıdır. Sayaç takmazsak biz Kızılırmak’ı bağladığımızda yine suyu yetiremeyiz" diye konuştu.
Su sayacı takıldıktan sonra suyun belli bir miktarının bedava olacağını hatırlatan Gül, daha sonraki süreçte ihtiyaçtan fazla kullanılmasında ücretin de ona göre oranlanacağını ifade etti. Köylerde birinci önceliğin içme suyu olduğunu vurgulayan Gül, ancak su sayaçlarının takılması gerektiğini buna rağmen su kaynağı yeterli değilse devletin gereğini yapacağını ifade etti. Köylerde parke taşını yaygınlaştırdıklarını ifade eden Gül, herkesin ayağının çamurdan kurtarılması gerektiğini söyledi. Stabilize yolların bakımının yapılmasını da önemsediklerini dile getiren Gül, her köyün yolunun asfalt yapılamadığını ancak her köyün stabilizesinin çok kaliteli bir şekilde hayata geçirilebileceğini ifade etti. Sivas’ın 8 bin kilometre yol ağı bulunduğunu ve bu yolların tamamının asfalt yapılmasının maddi imkanlarla gerçekleşebileceğini belirten Gül, "Yol ağımızın yüzde 40’ı asfalt, diğer kısmı ise stabilizedir. İmkân buldukça daha fazlasını ve iyisini yapacağız. Grup yolları ve nüfusu fazla olan köyler başta olmak üzere yollarımızı yapmaya çalışacağız" şeklinde konuştu.
Yazın köylerde nüfusun fazla olmasının yatırımın bölgeye getirilmesinde problem yarattığını ifade eden Gül, "Yazın nüfusu fazla olan köydeki vatandaşlarımızın İller Bankası, İl Özel İdaresi gibi kurumlara gelen paraya bir katkıları yok. 1 Ocak’taki nüfusumuz ne kadarsa biz o nüfusun parasını alıp o para ile köylerimize hizmet götürüyoruz. Sivas nüfusuna kayıtlı olmayan vatandaşlarımızın ilimize merkezi hükümet tarafından gelen paraya bir katkısı olmuyor" ifadelerini kullandı.
Devlet Su İşleri’nin baraj ve göletlerle sulu tarıma katkı sağladığını hatırlatan Gül, duble yol ve hızlı tren gibi yatırımlar ile Hafik’in ulaşım açısından çok şanslı bir ilçe olduğunu aktardı. İlçenin güzel bir gölünün de bulunduğunu hatırlatan Gül, finansmanının bulunduğunda ve uygun şartlar oluştuğunda göle yakışır çalışma yapılacağını sözlerine ekledi.

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Sivas haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Sivas haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Hafik'te muhtarlarla toplantı haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

SİVAS NAMAZ VAKİTLERİ

08 Mayıs 2021, Cumartesi
 • İmsak
  03:38
 • Güneş
  05:17
 • Öğle
  12:33
 • İkindi
  16:25
 • Akşam
  19:39
 • Yatsı
  21:12
Sayfa Başı