EKSTRA
MENÜ

Zülfü Livaneli

Zülfü Livaneli haberleri sayfasında güncel ve son dakika Zülfü Livaneli hakkında haberler ile bilgiler bulunmaktadır. Toplam 2.712 Zülfü Livaneli haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber..

Zülfü Livaneli Haberleri

Dilek Taşı hayatımın dönüm noktası

"Dilek Taşı hayatımın dönüm noktası"

Usta sanatçı Gülden Karaböcek, TRİP Dergisi Haziran sayısında Olcay Ünal Sert'in sorularını yanıtladı.

26.06.2018Keyif
Onlar ‘gölge’ değil birer kahraman

Onlar ‘gölge’ değil birer kahraman

Zülfü Livaneli’nin yeni kitabı ‘Gölgeler’de edebiyat tarihimizin önemli isimlerinin müstearları bir araya gelip uzun bir öykü anlatıyorlar. Artık gölgeler diyarında olan isimler İstanbul’u yanlarına alıp şehre kâh hüzünlü kâh keyifli bir saygı duruşunda bulunuyorlar.

14.06.2018Kitap Sanat
Burcu Sinem Ünsal kimdir Açıklamada bulundu

Burcu Sinem Ünsal kimdir? Açıklamada bulundu

Esra Erol'un stüdyo şefliğini yapan Eda Gök'ün Emrah Albayrak ile 7 yıllık evliliğini bitiren kişi olarak gündeme gelen Burcu Sinem Ünsal, sosyal medyadan sessizliğini bozdu. İki çocuk annesi olan Burcu Sinem Ünsal’a en sert tepkilerden biri Demet Akalın’dan geldi. Peki Burcu Sinem Ünsal kimdir?

4.06.2018Magazin
55 yıllık hasret

55 yıllık hasret

Şair Nâzım Hikmet’in ölümünün 55’inci yılında Moskova’daki Novodeviç’i Mezarlığı’nda anma töreni düzenlendi.

3.06.2018Kitap Sanat
Esra Erol ile tanınan Burcu Sinem Ünsal kimdir Kaç yaşındadır İşte hayatına dair bilgiler

Esra Erol ile tanınan Burcu Sinem Ünsal kimdir? Kaç yaşındadır? İşte hayatına dair bilgiler

Esra Erol programının ekibinde yaşanan ihanet gündeme bomba gibi düştü. Programın eski solistlerinden Burcu Sinem Ünsal’ın yakın arkadaşının eşi olan orkestra şefi ile bir süredir ilişki yaşadığı ortaya çıktı. Çıkan ihanet haberlerinin ardından Burcu Sinem Ünsal’ın hayatına ilişkin detaylar merak konusu oldu. Peki Burcu Sinem Ünsal kimdir?

24.05.2018Magazin
Sonuna kadar Erdoğancıyım

Sonuna kadar Erdoğancıyım

Yavuz Bingöl’le arkadaşlığımız 25 yıla, daha onun ilk albümünü çıkarmadığı, bilardo oynayıp muhabbet ettiğimiz günlere dayanır… Bugün eski dostlarının pek çoğu Yavuz’a kızıyor, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı desteklediği, hükümete yakın durduğu için… Geçen ay çıkan albümü “İhsan” daha piyasada yokken röportaj için sözleşmiştik. Müzikten başladık ama röportajın çoğunda siyaset konuştuk.

12.05.2018Magazin
Özge Özpirinçci kimdir

Özge Özpirinçci kimdir?

Kadın dizisinin başrol oyuncusu Özge Özpirinçci, başarılı performansıyla adından söz ettiriyor. Pek çok dizi projesinde yer alan Özge Özpirinçci, ilk olarak ‘Cesaretin var mı Aşka?’ Dizisiyle dikkatleri üzerine çekmişti. Peki Özge Özpirinçci kimdir, onu ne kadar tanıyoruz? İşte güzel oyuncunun hayatıyla ilgili bilgiler!

8.05.2018Televizyon
Bağlama ustasıyla sahneye çıkıyor

Bağlama ustasıyla sahneye çıkıyor

Yunanistan’ın ünlü seslerinden Maria Farantouri, bağlama ustası Taner Akyol’la Berlin’de konser verecek.

2.05.2018Avrupa
Ülkü Tamer şiiri bir sevinç savunusudur

Ülkü Tamer şiiri bir sevinç savunusudur

Ülkü Tamer ‘özgürleştirici’ tutumuyla ‘İkinci Yeni’nin de yenisi’ bir şair sayılır. Şiirini yazıp serüveniyle hiç ilgilenmeyen tek büyük şairdir belki şiirimizde. Şairleri çok etkileyen şairlerin başında gelir.

6.04.2018Kitap Sanat
İçine çektiği şiirdi

İçine çektiği şiirdi

Türk edebiyatının büyük ustalarından Ülkü Tamer dün Bodrum’da düzenlenen cenaze töreniyle sonsuzluğa uğurlandı. ‘İçime Çektiğim Hava Değil Gökyüzüdür’ diyen Tamer, İkinci Yeni akımının son temsilcilerindendi.

2.04.2018Kitap Sanat
Sabahattin Ali kimdir Sabahattin Ali ölüm yıldönümünde anılıyor...

Sabahattin Ali kimdir? Sabahattin Ali ölüm yıldönümünde anılıyor...

Eserleri hala çok satanlar listesinden düşmeyen, yazdıklarıyla genç nesli etkilemeye devam eden Sabahattin Ali ölüm yıldönümünde unutulmadı. Başarılarla geçen ömrü sırlarla sona eren Sabahattin Ali, büyük bir özlem ve sevgiyle anılıyor. Büyük ustanın ölüm yıldönümünde gelin onun hayatını bir kez daha öğrenelim.

2.04.2018Gündem
Sabahattin Ali’nin şiiri

Sabahattin Ali’nin şiiri

Sabahattin Ali’nin şiirleri Ahmet Kaya’dan Zülfi Livaneli ve Sezen Aksu’ya birçok gözde sanatçı tarafından bestelenip seslendirilmiştir. Türk şiir ortamı fark etmemiştir ama şiiri tekrar geri dönmektedir. Bu durum, onun, romancılığına ilişkin kamusal ilginin ortaya çıkmasından önceki evreye tekabül eder.

23.03.2018Kitap Sanat
Türkiye ile AB birbirine şunu söyleyebilmeli: Gitme sana muhtacım

'Türkiye ile AB birbirine şunu söyleyebilmeli: Gitme sana muhtacım'

Fransa’nın İstanbul Başkonsolosu Bertrand Buchwalter, ilk röportajını Hürriyet’e verdi. Türkiye ve AB’nin birbirine ihtiyacı olduğunu belirten Buchwalter, Türkiye-AB ilişkilerini, Zeki Müren’in ‘Gitme sana muhtacım’ şarkısıyla anlatıyor. Çocukluğu ve gençliği Türkiye’de geçen, Orhan Gencebay ve Zülfü Livaneli dinleyen Buchwalter, oğlunun adını ise şarkıcı Teoman’dan esinlenerek ‘Teoman’ koymuş.

15.03.2018Dünya
NİSAN TAKVİMİNDE YER ALAN KONSERLER, TİYATROLAR

NİSAN TAKVİMİNDE YER ALAN KONSERLER, TİYATROLAR

İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa ve Antalya’da Nisan boyunca bahar coşkusunu yaşatacak konser ve tiyatro etkinliklerini sizler için sıraladık. En sevilen sanatçıların ve en gözde tiyatro oyunlarının bulunduğu listemizdeki etkinliklerin indirimli biletlerine yakala.co’dan ulaşabilirsiniz.

14.03.2018Keyif
Alman sefireden bağlama ziyafeti

Alman sefireden bağlama ziyafeti

ALMANYA’nın Ankara Büyükelçisi Martin Erdmann’ın eşi Marion Erdmann ve Zülfü Livaneli, okuma akşamında buluştu. Gecede Morion Erdmann, bağlama çalarak ‘Yiğidim Aslanım’ ve ‘Güneş Topla Benim İçin’ şarkılarını seslendirdi.

24.02.2018Gündem
Livanelinin üzerinde çalıştığı Abdülhamid romanından ilk pasajlar: İmparator ve Doktoru

Livaneli'nin üzerinde çalıştığı Abdülhamid romanından ilk pasajlar: İmparator ve Doktoru

Zülfü Livaneli, Doğan Kitap’tan yayımlanacak Abdülhamid romanından bazı bölümleri ilk kez Hürriyet Pazar okuyucularının beğenisine sunuyor. 100’üncü ölüm yıldönümü vesilesiyle alevlenen, Google’ı bile onun icat ettiğine kadar varan tartışmalar bu romanla yeni bir boyut kazanacak. Kitaptan bu ilk metinlerde, II. Meşrutiyet’in ilanını, devrilen padişah ve yakın çevresinin gözünden okuyoruz.

24.02.2018Hürriyet Pazar
Unutamadığım dost: Yaşar Kemal

Unutamadığım dost: Yaşar Kemal

Yaşar Kemal aramızdan ayrılalı üç yıl olmuş. Yıldönümlerinde anılar tazelenir, en azından kitaptaki işaretli satırlar yeniden okunur. Konuşmaları kulağınızda çınlar, birlikte yurtiçi ve yurtdışı geziler bellekte yeniden yaşanır...

22.02.2018Kitap Sanat
Bu hafta takvime giren tiyatro ve konserler

Bu hafta takvime giren tiyatro ve konserler

Tüm gün ve hafta boyunca çalışıyoruz değil mi? Peki, stresimizi atıp, enerjimizi nerede kazanıyoruz? Müzik ruhun gıdası, tiyatro ise kültür ve sanatın olmazsa olmazı… İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa ve Antalya’daki konser ve tiyatro etkinlik takvimlerini, sizler için sıraladık. Üstelik tüm bu etkinliklerin indirimli biletlerine yakala.co’dan ulaşabilirsiniz.

6.02.2018Keyif
Eskiden ‘acı vatan’dı, şimdi ‘ikinci vatan’

Eskiden ‘acı vatan’dı, şimdi ‘ikinci vatan’

Bir iş kurup bir ev ya da traktör alacak kadar para biriktirip geri döneceklerdi, ‘ömürlük misafir’ oldular. Nebil Özgentürk bu kez; bundan 57 yıl önce Frankfurt’tan Berlin’e, Köln’den Düsseldorf’a, bir ‘umut yolcusu’ olarak varanların hikâyelerini aktarıyor. Özgentürk’le yeni belgeseli ‘Almanya’ya Göçün Hatıra Defteri’ni konuştuk...

Yazar Sonuçları

Kemal Bey’e bu sefer neden fazla yükleniliyor?

DOKUZ seçimdir yenilen Kemal Bey’e, onuncu yenilgisinde biraz fazla yüklenilmeye başlandı?

1.07.2018

Livaneli, 2018 yazını tanımlıyor: Denizler durulmaz dalgalanmadan!

Dün başlayan Zülfü Livaneli röportajı bugün de devam ediyor. Son kitabı ‘Gölgeler’den girdik, ‘Kardeşimin Hikâyesi’nden çıktık ve gele gele 2018 yazına geldik. “Hava kurşun gibi ağır ve yüreklerin kulakları sağır ama aynı zamanda da bir şeylere gebe...” diyen Livaneli’yle sizi baş başa bırakıyorum...

12.06.2018

Çocuklar her şekeri yemesin!

Bandırma Kaymakamı Günhan Yazar, okul kantinlerinde bulunan “mısır ve glikoz şurubu” gibi sağlığa zararlı tatlandırıcılı ürünleri büyük ölçüde kaldırdıklarını anlatarak, konuyu kamuoyu gündemine getirdi.

8.06.2018

Remzi Taşkıran'dan İstanbul ve Anadolu

İstanbul peyzajları ve Anadolu’dan ağırlıklı köy manzaraları Remzi Taşkıran’ın eserlerinde öne çıkan konulardır. Uzun bir aradan sonra Star Galeri ve RC Art, ortak işbirliği ile Taşkıran’ın resimlerini İncek Loft Art Gallery’de Ankaralı sanatseverlerin beğenisine sundu. Geçen cuma günü açılan sergi 14 Haziran’a kadar sürecek.

13.05.2018

Berrak düşler saydam gerçekler

Mustafa Albayrak, genç kuşak ressamlardan. 2004’te yerleştiği İstanbul’da, iki yıl sonra Beyoğlu’nda atölye çalışmalarına başlamış.

6.05.2018

Akciğer kanserinde alarm

ÖNCEKİ gün Türk Toraks Derneği Türkiye’deki akciğer hastalıklarının artışı konusunda bir açıklama yaptı.

18.04.2018

Üçlü saldırının Türkiye’ye etkileri

ABD, İngiltere ve Fransa’nın ortak hava harekâtıyla Suriye’de üç hedefi vurmaları, Esad üzerinden Putin’e bir mesajdı.

15.04.2018

Çalıntı roman toplatılıyor

YAYINCILIK tarihinde örnek vaka olarak gösterilecek bir çalıntı olayını yazmıştım dün. Zülfü Livaneli’nin ‘Kardeşimin Hikâyesi’ adlı romanını satır satır kopyalayan Nurşen Karayanız, ‘Kıyamet Çiçeği’ adıyla yayınlatmıştı. K

13.04.2018

Zülfü Livaneli’nin romanını çaldılar

BİR kitabın çok satması için ne yapmak gerekir diye sorsalar, asla aklıma gelmeyecek bir cevapla karşılaştım bu hafta.

12.04.2018

Ne vakit girecek evimize bahar

Son günlerde çokça bunu düşünür oldum...

4.04.2018

Başkomutan’a özel askeri üniformanın hikâyesi

Aslında ilk kamuflajı iki ay önce Zeytin Dalı harekâtı ile ilgili bilgi alırken giymişti.

4.04.2018

Bugün bu kadarcık bir yazı işte bu kadarcık

HAYAT alınan ilk nefesle başlayıp, verilen son nefesle biten bir süreçse eğer...

2.04.2018

Korkma! Asla sönmez!

Allah analı babalı büyütsün, nur topu gibi bir gündemimiz daha oldu bu hafta. ‘İstiklal Marşı’mız değişmeli mi?’

17.03.2018

Manyak mıyım ben kendimi böyle öveyim

Selda Bağcan iki hafta önce BBC Türkçe’ye verdiği röportajıyla sosyal medyada en çok konuşulan isim oldu. Bir anda karşımıza kendini öven, egosu tavan yapmış, sesini mükemmel bulan, alışmadığımız bir Selda Bağcan çıktı. “40 yıldır sizi böyle bilmezdik” diye dayandım kapısına. “Gel işin perde arkasını anlatayım” dedi... Aleyna Tilki’nin yaşlısı yorumlarından, 80’lerdeki yasaklı yıllara uzanan bir sohbete daldık. Tarık Akan’a aşkından, çocuk isteğine kadar uzandık. Sol kesimdeki mahalle baskısından, her kesimdeki trollere kadar meğer ne çok dertliymiş. “Yaz Gazeteci” dedi, ben de yazdım.

3.03.2018

Bilkent'te iki müzayede

Daha önceki yazılarımda da kaleme almıştım. Resim edinmenin en bilinen üç yolu, koleksiyonerler arasındaki takas ve alış-veriş dışında, ya galeriden, ya doğrudan ressamdan veya müzayededen satın almadır.

11.02.2018

Sana katılmıyorum ama seninle kahve içerim

AYRIŞMA, bölünme, farklılıkları sorun olarak görme hemen her toplum için en büyük tehlikelerden biri.

3.02.2018

Bir galeri üç sanatçı

Sergi alanının geniş olması nedeniyle Galeri Soyut, daha önceki yıllarda olduğu gibi bu yıl da genelde üç sanatçıya birden sergi açma geleneğini sürdürüyor.

28.01.2018

Türkiye’nin en büyük gazetecisi Uğur Mumcu’yu sevgiyle anıyoruz...

Bir gazetecinin düşünceleri yüzünden hayatının tehlikede olması sadece Türkiye’ye özgü değil. Maalesef insan denilen varlık gücü eline geçirdi mi, bir daha bırakmak istemiyor. Bu gücü elinde tutmak isterken hak yiyebiliyor, yolsuzluklara karışabiliyor, başkalarına bilerek ve isteyerek zarar verebiliyor.

23.01.2018