EKSTRA
MENÜ

Zühtü Arslan

Zühtü Arslan ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Zühtü Arslan haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 377 Zühtü Arslan haberi bulunmuştur.

Zühtü Arslan Haberleri

Devletin zirvesi AYMde biraraya geldi

Devletin zirvesi AYM'de biraraya geldi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar ve Anayasa Mahkemesi Başkanı Prof.Dr. Zühtü Arslan, Anayasa Mahkemesi üyeliklerine seçilen Recai Akyel ile Yusuf Şevki Hakyemez'in ant içme törenine katıldı. İşte törenden dikkat çeken kareler...

5.10.2016Gündem
Suudi Arabistan Veliaht Prensine Cumhuriyet nişanı

Suudi Arabistan Veliaht Prensine Cumhuriyet nişanı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, resmi ziyaretini gerçekleştirmek üzere Türkiye’ye gelen Suudi Arabistan Veliaht Prensi, Başbakan Birinci Yardımcısı ve İçişleri Bakanı Muhammed Bin Nayif Bin Abdülaziz Al Suud’u Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda kabul etti. Yemek öncesi veliaht prense Cumhuriyet Nişanı Tevcih Töreni yapıldı.

30.09.2016Gündem
Milletin mekânında açılış yargı bağımsızlığını güçlendirir

'Milletin mekânında açılış yargı bağımsızlığını güçlendirir'

Adli yıl, ‘yer tartışmaları’nın ardından dün Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda törenle açıldı. İlk kez adli yıl açılışında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Millet adına görev yapan yargının, milletin mekânında açılış töreni yapması yargı bağımsızlığını güçlendirir” dedi. Erdoğan, darbe girişimiyle ilgili de dünyaya “241 kişi şehit oldu. Bizler kalkıp da güvenlik güçlerimize ‘Darbecileri vurun’ diye bir talimatı vermedik, ‘Adalete teslim edin’ dedik. Ey dünya hâlâ bize hangi gözle bakıyorsun? Kalkıp ‘Endişe ile izliyoruz’ diyorsunuz. Bu terbiyesizlik değil mi?” diye seslendi.

1.09.2016Gündem
Adli Yıl Açılış Töreninden kareler

Adli Yıl Açılış Töreni'nden kareler

2016-2017 Adli Yıl Açılış Töreni Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi'nde başladı. Törene Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Başkanı İsmail Kahraman, Başbakan Binali Yıldırım, Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan, Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit, Danıştay Başkanı Zerrin Güngör, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar ve Adalet Bakanı Bekir Bozdağ da katıldı.

1.09.2016Gündem
Cumhurbaşkanı Erdoğan adli yıl açılışında konuştu

Cumhurbaşkanı Erdoğan adli yıl açılışında konuştu

2016-2017 Adli Yıl Açılış Töreni Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi'nde yapıldı. Törende konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "O gece 30 küsür kişi darbecilerden öldü. Fakat 241 kişi darbe karşısında direnenlerden şehit oldu. Demek ki bizler darbecilere kalkıp da güvenlik güçlerimize bunların hepsini vurun diye bir emir vermedik. Bunları yakalayın adalete teslim edin dedik" dedi. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun katılmadığı açılış töreninde, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Başbakan Binali Yıldırım ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin sohbet ettikleri görüldü.

1.09.2016Gündem
Cumhurbaşkanı, Anayasa Mahkemesi Başkanı ile görüşecek

Cumhurbaşkanı, Anayasa Mahkemesi Başkanı ile görüşecek

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan'ı kabul edecek.

21.07.2016Gündem
flaş

flaş

21.07.2016Ankara
AYM Başkanına mektup: Tarihi sorumluluğunuz var

AYM Başkanı'na mektup: Tarihi sorumluluğunuz var

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin Yargıtay ve Danıştay’ın yapısını değiştiren yasanın iptali için yaptığı başvurunun ardından Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan’a mektup yazdı.

1.07.2016Gündem
Sivil plakayla geldi 0002 ile çıktı

Sivil plakayla geldi '0002' ile çıktı

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ne sivil plakalı araçla gelen Başbakan Binali Yıldırım, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmesinin ardından '0002' plakalı araçla çıkış yaptı.

24.05.2016Gündem
Kanun çıkarın vermeyelim

'Kanun çıkarın vermeyelim'

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile Anayasa Mahkemesi (AYM) Başkanı Zühtü Arslan’ın 5 Nisan’da Cumhurbaşkanlığı’ndaki görüşmesinde gazeteciler Can Dündar ve Erdem Gül’e tahliye yolunu açan hak ihlali kararı ile teröristlere tazminatların da gündeme geldiği öğrenildi.

26.04.2016Gündem
AYM Başkanı Zühtü Arslan: Kimliğe değil ihlallere bakarız

AYM Başkanı Zühtü Arslan: Kimliğe değil ihlallere bakarız

Anayasa Mahkemesi’nin 54’üncü kuruluş yıldönümünde konuşan Başkan Zühtü Arslan önemli mesajlar verdi:

25.04.2016Gündem
Törende Erdoğan ve Kılıçdaroğlu arasında soğuk anlar

Törende Erdoğan ve Kılıçdaroğlu arasında soğuk anlar 

ANAYASA Mahkemesi'nin kuruluşunun 54. yıldönümü için düzenlenen törende soğuk rüzgar esti.

25.04.2016Gündem
Erdoğan, Zühtü Arslanla görüştü

Erdoğan, Zühtü Arslan'la görüştü

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan'ı kabul etti.

5.04.2016Gündem
AYM personeli Kızılay patlamasında ailesini kaybetti

AYM personeli Kızılay patlamasında ailesini kaybetti

Türkiye Ankara’daki hain saldırıda kaybettiği 37 vatandaşının arkasından gözyaşı döküyor. Anayasa Mahkemesi’nin yaptığı açıklamaya göre kurumda çalışan Çermik soyadlı bir personel faciada annesi, babası ve kız kardeşini kaybetti. Bu büyük acı akıllara 5 ay önce Ankara Garı önündeki saldırıda kızı ve kardeşini kaybeden, eşi yaralanan İzzettin Çevik'i getirdi.

14.03.2016Gündem
AYMnin gerekçeli kararı: Haberler dışında delil yok

AYM'nin gerekçeli kararı: Haberler dışında delil yok

Anayasa Mahkemesi’nin Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve Ankara Temsilcisi Erdem Gül’e tahliye yolunu açan hak ihlali kararının gerekçesinde, haber dışında somut olgu ortaya konulmadan tutuklama kararı verilmesinin basın üzerinde caydırcı etki doğurabileceği uyarısı yapıldı.

9.03.2016Gündem
Başbakan Davutoğlu: AYM yetkisini aştı

Başbakan Davutoğlu: AYM yetkisini aştı

Başbakan Ahmet Davutoğlu, gazeteciler Can Dündar ile Erdem Gül’e tahliye yolunu açan ‘hak ihlali’ kararını veren Anayasa Mahkemesi’ne sert eleştiriler yöneltti. Davutoğlu, “Birinci mahkeme kararını yönlendirmesi, ona bir takım istikamet çizmesi AYM’nin yetkisini aşan tutumdur” dedi. KKTC Başbakanı Kalyoncu ile ‘KKTC’ye Su Temin Projesi’ni imzaladıktan sonra basın toplantısında soruları yanıtlayan Davutoğlu özetle şöyle konuştu:

2.03.2016Gündem
Bülent Arınç: Anayasa Mahkemesi Başkanını tebrik ediyorum

Bülent Arınç: Anayasa Mahkemesi Başkanı'nı tebrik ediyorum

EskiBaşbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Anayasa Mahkemesi'nin gazeteciler CanDündar ve Erdem Gül hakkında verdiği 'hak ihlali' kararının ardındangelen eleştirileri değerlendirdi.Arınç, dünkü konuşmasından dolayı Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan'a destek vererek, "Anayasa Mahkemesi Başkanı'nı tebrik ediyorum. Ben Zühtü Arslan'ın yanındayım. Kararından dolayı tebrik ediyorum." dedi. BilkentÜniversitesi'nde 'Dünden Bugüne Türk Siyaseti' konulu konferanstakonuştu. Arınç konuşmasının son bölümünde ise güncel gelişmelerideğerlendirdi.

2.03.2016Haber
Bülent Arınç: Anayasa Mahkemesi Başkanını tebrik ediyorum

Bülent Arınç: Anayasa Mahkemesi Başkanı'nı tebrik ediyorum

Eski Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Anayasa Mahkemesi'nin gazeteciler Can Dündar ve Erdem Gül hakkında verdiği 'hak ihlali' kararının ardından gelen eleştirileri değerlendirdi.

2.03.2016Gündem
AYM Başkanı Zühtü Arslan: AYM kararları herkesi bağlar

AYM Başkanı Zühtü Arslan: AYM kararları herkesi bağlar

Anayasa Mahkemesi (AYM) Başkanı Zühtü Arslan, Can Dündar ve Erdem Gül için verdikleri ‘hak ihlali’ kararını “Uymuyorum, saygı da duymuyorum” diye eleştiren Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın sözlerine karşılık, “AYM kararları, herkesi ve her kurumu bağlamaktadır. Bizim şiarımız herkes için hukuk ve adalettir” dedi. Arslan, AB ortaklı ‘AYM’ye Bireysel Başvuru Sisteminin Desteklenmesi Projesi’nin açılış konferansında şunları söyledi:

1.03.2016Gündem
Anayasa Mahkemesinden gerekçe açıklaması

Anayasa Mahkemesi'nden 'gerekçe' açıklaması

Anayasa Mahkemesinin verdiği iptal kararlarının gerekçesi yazılmadan açıklanamayacağına ilişkin kuralın, iptal davası ve itiraz başvurusu sonucu verilen "iptal kararları" için geçerli olduğu, bunun, bireysel başvuru sonucu alınan "ihlal kararları" yönünden herhangi bir hüküm ifade etmediği bildirildi.

1.03.2016Gündem
AYM Başkanı Arslan Bireysel Başvuru Sistemi Destek projesi toplantısında konuştu

AYM Başkanı Arslan Bireysel Başvuru Sistemi Destek projesi toplantısında konuştu

Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan, "Anayasa Mahkemesinin, anayasanın ve kanunların kendisine verdiği yetkileri kullanarak verdiği kararlar, herkesi ve her kurumu bağlamaktadır. Bu bir Anayasa kuralıdır" dedi.

1.03.2016Gündem
CHP lideri Kılıçdaroğlundan Cumhurbaşkanına sert tepki

CHP lideri Kılıçdaroğlu'ndan Cumhurbaşkanı'na sert tepki

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Türkiye Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler Odaları Birliği (TÜRMOB) ziyaretinde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Anayasa Mahkemesi (AYM) kararına ilişkin açıklamalarını değerlendirdi. Kılıçdaroğlu, "Bir ülkenin cumhurbaşkanı yargıya saygı duyar. 'Mahkeme kararına uymayacağım' demek narsist kişiliğin çok öne çıktığı bir olay demektir ve bunu kabul etmiyoruz" dedi.

1.03.2016Gündem
AYM Başkanı Arslandan eleştirilere cevap

AYM Başkanı Arslan'dan eleştirilere cevap

Anayasa MahkemesiBaşkanı Zühtü Arslan, "Anayasa Mahkemesi’ne Bireysel Başvuru SistemininDesteklenmesi Ortak Projesi"nin açılış konuşmasını yaptı.

1.03.2016Haber
AYM Başkanı Arslandan eleştirilere cevap

AYM Başkanı Arslan'dan eleştirilere cevap

Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan, "Anayasa Mahkemesi’ne Bireysel Başvuru Sisteminin Desteklenmesi Ortak Projesi"nin açılış konuşmasını yaptı.

1.03.2016Gündem
#sabahkahvesi: Gün başlarken bilmeniz gerekenler – 01.03.2016

#sabahkahvesi: Gün başlarken bilmeniz gerekenler – 01.03.2016

Bugünün haberlerini Ertuğrul Özkök seçti...

1.03.2016Gündem
AYMde denge 2020de değişebilir

AYM'de denge 2020'de değişebilir

CUMHURİYET Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ile Ankara Temsilcisi Erdem Gül’ün tutukluluğunda “hak ihlali” olduğuna karar veren 17 üyeli Anayasa Mahkemesi’nin geçen haftaki tarihi genel kurul toplantısına 17 üyeden 15’i katıldı.

27.02.2016Gündem
Can Dündar tahliye sonrası açıklama yaptı

Can Dündar tahliye sonrası açıklama yaptı

Anayasa Mahkemesi, MİT TIR’larına ilişkin haber nedeniyle 26 Kasım’dan bu yana tutuklu olan gazeteciler Can Dündar ve Erdem Gül için ‘hak ihlali’ kararı vererek tahliye yolunu açtı. Kararda ‘kuvvetli suç şüphesinin olmadığı’ da vurgulandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın seçtiği bir, TBMM’nin seçtiği iki üye ihlal kararına karşı oy kullandı. Başkan Zühtü Arslan ile 11 üye ise ihlal yönünde oy verdi. İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi, AYM’nin kararına uyarak Dündar ve Gül’ün tahliye etti. Silivri Cezaevi önünde açıklama yapan Can Dündar, sözlerine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın doğum gününü kutlayarak başladı. İşte detaylar...

26.02.2016Haber
Can Dündar ve Erdem Gül 92 gün sonra serbest

Can Dündar ve Erdem Gül 92 gün sonra serbest

Anayasa Mahkemesi, MİT TIR’larına ilişkin haber nedeniyle 26 Kasım’dan bu yana tutuklu olan gazeteciler Can Dündar ve Erdem Gül için ‘hak ihlali’ kararı vererek tahliye yolunu açtı. Kararda ‘kuvvetli suç şüphesinin olmadığı’ da vurgulandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın seçtiği bir, TBMM’nin seçtiği iki üye ihlal kararına karşı oy kullandı. Başkan Zühtü Arslan ile 11 üye ise ihlal yönünde oy verdi. İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi, AYM’nin kararına uyarak Dündar ve Gül’ün tahliyesine karar verdi. Saat 03.15’de tahliye edilen ve Silivri Cezaevi önünde açıklama yapan Can Dündar, sözlerine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın doğum gününü kutlayarak başladı. İşte detaylar...

25.02.2016Gündem
AYM raportörü: Tutuklama hak ihlali mahkeme bıraksın

AYM raportörü: Tutuklama hak ihlali mahkeme bıraksın

Anayasa Mahkemesi Birinci Bölümü, tutuklu gazeteciler Can Dündar ile Erdem Gül’ün bireysel başvurusunu Genel Kurul’a sevk etti. AYM raportörü ise Dündar ve Gül’ün tutuklanmasında hak ihlali olduğu yönünde rapor verdi. Raporda, Gül ve Erdem’in tutukluluğunun devamına ilişkin mahkeme kararlarındaki gerekçelerin yeterli olmadığı vurgulandı.

18.02.2016Gündem
Erdoğan yasama, yürütme ve yargı organlarının başkanlarıyla bir araya geldi

Erdoğan yasama, yürütme ve yargı organlarının başkanlarıyla bir araya geldi

CUMHURBAŞKANI Recep Tayyip Erdoğan, yasama, yürütme ve yargı organlarının başkanları ve temsilcileriyle Cumhurbaşkanlığı Sarayı’ndaki öğle yemeğinde bir araya geldi.

5.01.2016Gündem

Yazar Sonuçları

O fotoğrafın sırrı

BAŞBAKAN Binali Yıldırım, AK Partili eski bakanlarla yemekte bir araya gelmişti.

2.09.2016

Nikâhtan başbakan izlenimleri

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kızı Sümeyye’nin nikâh törenine yetişmek üzere birkaç saat öncesinden yola çıktım.

14.05.2016

Hukukta değişim

ANAYASA Mahkemesi Başkanı Sayın Zühtü Arslan’ın bu seneki konuşmasında da hukukun üstünlüğü, hukuki güvenlik, ifade hürriyeti ve yargı bağımsızlığı kavramlarını vurgulaması dikkat çekidir. Bu kavramlar Türkiye’de maalesef tam benimsenmiş değildir.

25.04.2016

Hayâsız akın hayâsız akındır

CUMHURBAŞKANI Erdoğan, şu siteminde haklı.

5.04.2016

Hep birlikte ayağa kalkmanın zamanıdır

Dün bir kez daha canımızı yaktılar.

13.03.2016

Hukuk ve liberalizm

ATİLLA Yayla, Yeni Yüzyıl gazetesinde  beni eleştiren bir yazı yazdı.

6.03.2016

Anayasa Mahkemesi

HUKUK tarihine geçecek bir olayı yaşıyoruz.

29.02.2016

Sistem tartışması

ANAYASA konusunda partilerimizin kuvvetler ayrılığı ve yargı bağımsızlığı gibi temel prensiplerde uzlaşmış görünmesi iyi bir başlangıçtır.

5.01.2016