EKSTRA
MENÜ

Zühtü Arslan

Zühtü Arslan ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Zühtü Arslan haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 377 Zühtü Arslan haberi bulunmuştur.

Zühtü Arslan Haberleri

CHPli Tezcan’dan Danıştay Başkanı’na sert tepki

CHP'li Tezcan’dan Danıştay Başkanı’na sert tepki

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Sözcüsü Bülent Tezcan, Danıştay Başkanı Zerrin Güngör’e 'Adalet Kurultayı’yla ilgili açıklaması üzerinden tepki göstererek, "Bir Danıştay Başkanı düşünün ki yaptığı açıklamada, ana muhalefet partisini bir siyasi hasım gibi karşısına alıp, ana muhalefet partisine yönelik açıklamalarda bulunuyor. Bizim de bir çift sözümüz var Sayın Başkana. Cübbede iliklemek için ilik arayacağına ağzını kilitle" dedi.

6.09.2017Gündem
Cumhurbaşkanı Erdoğan resepsiyona da gelmedi

Cumhurbaşkanı Erdoğan resepsiyona da gelmedi

Dün sabahki Adli Yıl açılış törenine katılmayan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, TBMM’de düzenlenen resepsiyona da gelmedi.

6.09.2017Gündem
Adli yıl çıkışları

Adli yıl çıkışları

Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit adli yıl açılış töreninde, FETÖ mensuplarını iade etmeyen ülkeleri eleştirdi, 15 Temmuz öncesi hâkim ve savcıların üçte birinin ‘terörist faaliyetlerin odağında olduğunu’ belirtti. Cirit, Yargıtay ve Danıştay üyelerinin, Anayasa Mahkemesi üyelerinden daha düşük maaş aldığını da belirterek “Maalesef verilen sözler tutulmamıştır” dedi, farkın giderilmesini istedi.

5.09.2017Gündem
HDPden AYMde adalet nöbeti

HDP'den AYM'de adalet nöbeti

HDP Parti Sözcüsü Osman Baydemir ile Kadın Meclisi Sözcüsü Dilan Dirayet Taşdemir, Grup Başkanvekili Ahmet Yıldırım, milletvekilleri Meral Danış Beştaş ve Garo Paylan, tutuklu HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve milletvekillerinin durumunu görüşmek için adli yıl açılışı dolayısıyla dün öğle saatlerinde Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) gitti.

5.09.2017Gündem
İşte AYM Başkanı Zühtü Arslanın manipülasyonun çirkin bir örneği dediği fotoğrafın videosu

İşte AYM Başkanı Zühtü Arslan'ın "manipülasyonun çirkin bir örneği" dediği fotoğrafın videosu

Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın önünde eğildiğine dair fotoğraflara ilişkin, “O fotoğraf gerçeği yansıtmıyor. Üzerinde çalışılmış, kadraj oyunuyla manipülasyonun çirkin bir örneği. O videoyu izlediğinizde zaten normal bir tokalaşma olayı olduğunu, ama o fotoğrafın üretilmiş, üzerinde çalışılmış, belli bir imaja yönelik bir kare olduğunu anlarsınız” dedi.

5.09.2017Haber
Başbakan Yıldırım: Almanyada akıldan ziyade duygu ön planda

Başbakan Yıldırım: Almanya'da akıldan ziyade duygu ön planda

BAŞBAKAN Binali Yıldırım, Kuzey Irak’ta yapılması planlanan referandumla ilgili, “Bölgesel yönetimin yapmaya çalıştığı referandum kararının vahim hata olacağını hep söyledik. Bu referandum yapılmamalı” diye konuştu. Yıldırım, TBMM’deki Yargıtay’ın Adli Yıl açılış resepsiyonunda soruları yanıtladı.

5.09.2017Gündem
AYM Başkanından o fotoğrafa açıklama

AYM Başkanı'ndan o fotoğrafa açıklama

ANAYASA Mahkemesi (AYM) Başkanı Zühtü Arslan, 30 Ağustos Zafer Bayramı tebrik töreninde Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ı selamlarken çekilen fotoğrafına yönelik tartışmalarla ilgili dün Adli Yıl Açılış resepsiyonunda ilk kez konuştu ve “Kadraj oyunuyla manipülasyonun çirkin bir örneği” dedi. Arslan, “Törende Sayın Cumhurbaşkanı ile normal bir tokalaşma ve arkasından bu tür manipülatif bir karenin maksatlı şekilde, özenle seçilmiş şekilde servis edilmesi olayı var. Ben bunu şahsıma ve Sayın Cumhurbaşkanına yönelik haksızlık olduğunu düşünüyorum. Özellikle de şunu ifade edeyim, şahsıma karşı bir hakaret, Sayın Cumhurbaşkanına da haksızlık” dedi.

5.09.2017Gündem
Törenlerde Tansu Çiller sürprizi

Törenlerde Tansu Çiller sürprizi

Eski Başbakan Tansu Çiller, 15 Temmuz Şehitleri Köprüsü'nde düzenlenen anma törenine katıldı. Çiller, Şehitler Makamı açılışında protokol alanında en ön sırada yer aldı. Tansu Çiller İstanbul'un ardından Ankara'da TBMM bahçesindeki törene de katıldı.

15.07.2017Gündem
Yüksek yargıda nikah buluşması

Yüksek yargıda nikah buluşması

CUMHURBAŞKANI Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım, Danıştay Başkanı Zerrin Güngör’ün kızı Gözde Güngör ile Hazım Açanal’ın nikah töreninde şahitlik yaptı.

1.07.2017Gündem
AYM Başkanı Arslandan OHAL sunumu

AYM Başkanı Arslan'dan OHAL sunumu

Gürcistan'ın Batum kentinde düzenlenen Avrupa Anayasa Mahkemeleri 17. Kongresi'nde, Türkiye'yi temsil eden Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan olağanüstü hal dönemlerinde anayasa mahkemelerinin rolü hakkında katılımcıları bilgilendirdi.

30.06.2017Gündem

Erdoğan'dan AKPM'nin 'siyasi denetim' kararına sert tepki

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi'nin (AKPM) "siyasi denetim" kararına ilişkin, "Fransa olağanüstü hal şartlarında seçime gidince ses çıkarmayanların, üstelik de bir darbe girişiminin ardından Türkiye aynı yöntemi uyguladı diye bizi yeniden denetim sürecine almaları en hafif ifadesiyle ayıptır. Tarih en büyük hakemdir. Bugünler gelip geçecek ama herkesin doğruları ve yanlışları bir ibret vesikası olarak ortada kalacaktır. Biz Türkiye olarak doğru bildiğimiz yolda kararlılıkla ilerlemeyi sürdüreceğiz." dedi.

27.04.2017Gündem
Sırrı Süreyya Önder HDP için randevuyu böyle almış

Sırrı Süreyya Önder HDP için randevuyu böyle almış

Sırrı Süreyya Önder, tutuklu milletvekilleri için Anayasa Mahkemesi'nden ilginç bir yönetmle randevu aldı. Anayasa Mahkemesi'nin kuruluş yıldönümüne "Tüm vekiller geleceğiz” diyen Önder telefon diplomasisi sonunda randevu almayı başardı.

26.04.2017Gündem
‘Şaibeyi ortaya koydu’

‘Şaibeyi ortaya koydu’

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, AYM Başkanı Zühtü Arslan’ın “Yasaları yorum yoluyla değiştirmek mahkeme eliyle Anayasa değişikliği yapmaktır” sözlerini hatırlatarak, “Anayasa Mahkemesi Başkanı referandumun şaibeli olduğunu açık ve net ortaya koymuştur” dedi. Kılıçdaroğlu, referandum sonrası yol haritasını tartışmak için toplanan Parti Meclisi öncesinde dün özetle şunları söyledi:

25.04.2017Gündem
Anayasal sınırlar hepimizi bağlar

'Anayasal sınırlar hepimizi bağlar'

Anayasa Mahkemesi (AYM) Başkanı Zühtü Arslan, “Anayasal demokrasilerde yetki haritasını çizen kurucu iktidar, başka bir ifadeyle anayasa koyucudur. Yetki haritası ise Anayasa’dır. Değişinceye kadar mevcut anayasal sınırlar hepimizi bağlamaktadır” dedi. Anayasa Mahkemesi’nin 55’inci kuruluş yıldönümü dolayısıyla Yüce Divan Salonu’nda düzenlenen törende Zühtü Arslan özetle şunları söyledi:

25.04.2017Gündem
CHP lideri Kılıçdaroğlundan sert sözler: Sen artık bir siyasetçisin kardeşim

CHP lideri Kılıçdaroğlu'ndan sert sözler: 'Sen artık bir siyasetçisin kardeşim'

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, YSK'yı sert sözlerle eleştirdi. Kılıçdaroğlu, "Hakimlik mesleğine de gölge düşürdüler. Bırakınız bir referandumu şaibeli hale getirmeyi, yargıçlık mesleğine gölge düşürdüler. Bir Allah'ın kulu çıkıp bana bunu, bize bunu anlatmak zorundadır. Bunları yapanlara hakim denmez. Cübbe giymelerini de doğru bulmuyorum. Gidip bir siyasi partinin cübbesini girebilirler. 'Ben siyasetçi değilim cevap vermiyorum' diyor. Sen artık bir siyasetçisin kardeşim, sen o cübbeyi giymeye layık değilsin. Gayri meşru bir halk oylamasının tek nedeni, sorumlusu sensin" dedi.

25.04.2017Gündem
Anayasa Mahkemesi 55 yaşında

Anayasa Mahkemesi 55 yaşında

Anayasa Mahkemesinin 55. Kuruluş Yıl Dönümü nedeniyle düzenlenen törende konuşma yapan Zühtü Arslan, “16 Nisan’da yapılan halk oylamasında halkımız yüksek bir katılımla ve büyük bir demokratik olgunlukla sandığa gitmiştir. Halk oylamasının yüzde 85’i aşan bir katılım oranıyla gerçekleşmiş olması demokrasimiz açısından başlı başına bir kazanımdır” dedi.

25.04.2017Haber
AYM Başkanı Zühtü Arslan: Yetkimiz dışında

AYM Başkanı Zühtü Arslan: Yetkimiz dışında

Referandum sonrası devletin zirvesinde yer alan isimler ilk kez Anayasa Mahkemesi'nin kuruluş yıldönümünde buluştu. Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan, "Anayasa Mahkemesi OHAL KHK'larını denetleme yetkisine sahip değildir. AYM'den anayasal sınırların dışına çıkması beklenmemelidir" dedi. Arslan, "OHAL döneminde bireysel başvuru incelemesinin nasıl yapılabileceğine dair teknik ve hukuki çalışmaya aylar öncesinden başlanmıştır. Bu çalışma tamamlanmak üzeredir" diye konuştu.

25.04.2017Gündem
HDPden Anayasa Mahkemesine başvuru

HDP'den Anayasa Mahkemesi'ne başvuru

HDP Mardin Milletvekili Mithat Sancar, Anayasa Mahkemesi'nin tutuklu HDP milletvekilleriyle ilgili dosyayı gündeme alması ve kararı bir an önce vermesi gerektiğini belirterek, "Kim yargının fonksiyonunu yerine getirmekten korkuyorsa o makamı işgal etmeye hak sahibi de değildir" dedi.

24.04.2017Gündem
AYMden OHAL Komisyonuna 65 bin dosya

AYM'den OHAL Komisyonu'na 65 bin dosya

OHAL uygulamalarıyla mağdur olduğunu düşünen kişi ve kurumların itirazlarını incelemek üzere kurulmasına karar verilen 7 kişilik ‘Olağanüstü Hal İşlemleri İnceleme Komisyonu’nun işyükü ağır olacak. Anayasa Mahkemesi’nden 65 bin OHAL kaynaklı bireysel başvurunun komisyona gönderilmesi bekleniyor. Kamuda 90 bini aşkın ihraç, 10 bini aşkın kapatma olduğu için dosya sayısı artabilir.

24.01.2017Gündem
‘Adalet herkese eşit davranılmasını gerektirmez’

‘Adalet herkese eşit davranılmasını gerektirmez’

Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan, İstanbul Tahkim Merkezi’nce düzenlenen Kamu Kurum ve Kuruluşları Açısından Tahkim Konferansı’nın açılışına katıldı.

19.12.2016Gündem
Zühtü Arslan: 15 Temmuz sonrası 60 bin başvuru oldu

Zühtü Arslan: 15 Temmuz sonrası 60 bin başvuru oldu

Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan AYM Tahkim Konferansı’nda konuştu. Arslan, AYM'ye 15 Temmuz sonrasında 60 bin başvuru olduğunu açıkladı.

19.12.2016Gündem
Eski YARSAV Başkanı FETÖ’den gözaltında

Eski YARSAV Başkanı FETÖ’den gözaltında

OHAL kapsamında çıkarılan Kanun Hükmünde Kararnameyle kapatılan Yargıçlar ve Savcılar Birliği (YARSAV) Başkanı Murat Arslan ile eski Anayasa Mahkemesi (AYM) Genel Sekreteri Mehmet Oğuz Kaya’nın da aralarında olduğu 19 Sayıştay denetçisi, FETÖ soruşturmasında gözaltına alındı.

19.10.2016Gündem
AYMden KHK talebine ret

AYM'den KHK talebine ret

Anayasa Mahkemesi, CHP'nin OHAL'e ilişkin KHK'nın iptali istemiyle yaptığı başvuruyu reddetti. Gerekçeli karar 10 gün içinde açıklanacak.

12.10.2016Gündem
Anayasa Türk evladına emanet

Anayasa Türk evladına emanet

Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan, iki yeni üyenin yemin töreninde darbe girişimini, “Darbeler siyasi irademize ve aklımıza giydirilen deli gömleğidir” diye eleştirdi. Arslan, 15 Temmuz şehitlerinden bahsederken, Anayasa’nın başlangıç kısmındaki ‘demokrasi ve Türk evlatları’ ifadelerini hatırlatarak, “Bu ifadeler artık toplumsal ve siyasal bir gerçekliğe tekabül etmektedir” dedi.

5.10.2016Gündem

Yazar Sonuçları

Başı açık kadınları kabuğu soyulmuş domatese benzeten Necip Fazılcılar

“YÜRÜYEN Büyük Doğu Sempozyumu” diye bir sempozyum düzenlemişler.

4.09.2017

Bugün Erdoğan’ın önünde eğilenler

Bu işte bir tuhaflık var. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan “Biz yalnız rükûda Allah’ın önünde eğiliriz” dedikçe daha çok kişi önünde eğilmeye başladı. En son Anayasa Mahkemesi (AYM) Başkanı Zühtü Arslan’ın 30 Ağustos töreninde Cumhurbaşkanı karşısında öne eğilerek selam vermesi konuşuluyor.

4.09.2017

Yargısal aktivizm ve referandum

ANAYASA Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan’ın, mahkemenin kuruluş yıldönümünde yaptığı konuşmada şöyle bir bölüm var:

28.04.2017

CHP’de sokak - mahkeme ikilemi

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan dün "Bu iş kesin olarak bitti" dedi ama toplumdaki tartışmanın bitmediğini herhalde kendisi de görüyor ona ulaşan bilgilerden.

20.04.2017

YSK, TCK 250'nci maddeyi yok saydı

ESKİ DPT uzmanı, ekonomist ve eski CHP milletvekili Ali Nejat Ölçen Odatv’de diyor ki:

18.04.2017

CHP bastırıyor, YSK bocalıyor, gözler Erdoğan’da

CHP dün Yüksek Seçim Kurulu'na (YSK) giderek 16 Nisan’da başkanlık sisteminin kabulüyle sonuçlanan halk oylamasının iptalini istedi.

18.04.2017

Hukuk krizi

ENDİŞE ediyorum, mevcut sorunlarımız yetmiyormuş gibi bir de hukuk krizi ile mi karşılaşacağız diye.

5.04.2017

Neyi konuşuyoruz?

REFERANDUMA gidiyoruz, geceli gündüzlü evet-hayır konuşuyoruz fakat en az konuştuğumuz konu, referandumun içeriği: Nasıl bir sistem öneriliyor ki, evet veya hayır diyeceğiz?

8.03.2017

Ey adalet, herkes merakta evine dön yavrucuğum

HERKES mi şikâyetçi olur hukuktan, adaletten?

5.10.2016