EKSTRA
MENÜ

Ziyaretçi Sayısı

Ziyaretçi Sayısı haberleri sayfasında güncel ve son dakika Ziyaretçi Sayısı hakkında haberler ile bilgiler bulunmaktadır. Toplam 3.542 Ziyaretçi Sayısı haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber..

Ziyaretçi Sayısı Haberleri

Patara’da tarihi mesai

Patara’da tarihi mesai

İşin Peşinde köşesi için bu hafta Patara Antik Kenti’nde arkeologların arasına karıştık. Gece kazı evinde kaldık. Kazı evinde mesai saat 05.00’te başlıyor. Saat 06.00’da kazı alanına varılıyor. Kazı sırasında 2 bin 300 yıllık bir yerleşim alanında amfora buluyoruz. Hocalarım dişçi aletlerini verip amforayı temizlememi söylüyor. Gerçekten cerrah hassasiyetinde çalışılıyor. İş hata kaldırmıyor. Kazıda iki büklüm çalışmak zor. Acemiler el arabasıyla başlıyor kürek ve kazma ile devam ediyor. Güneş tepeye çıkınca mesai kazı evinde sürüyor. Kazı mesaisi ise oldukça heyecan verici. Tarihe tanıklık etmek paha biçilemez. Arkeologların en büyük problemi ise iş bulamamak.

6.09.2021Ekonomi
Efes Antik Kentinde ziyaretçi sayısı 7 ayda 340 bini aştı

Efes Antik Kenti'nde ziyaretçi sayısı 7 ayda 340 bini aştı

Tarih turizminin gözde merkezlerinden Efes Antik Kenti'nde ziyaretçi sayısı, 1 Ocak-31 Temmuz döneminde geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 91 artış gösterdi.

26.08.2021Keyif
Kapadokyayı 7 ayda 854 bin turist gezdi

Kapadokya'yı 7 ayda 854 bin turist gezdi

Göreme Turizm Geliştirme Kooperatifi Başkanı Mustafa Durmaz, "Kapadokya'da 2020 yılında 1 milyona ulaşmayan ziyaretçi sayısı, yıl sonuna kadar 1 milyonu aşacaktır" dedi.

9.08.2021Keyif
Türkiyenin turizm geliri yılın ikinci çeyreğinde 3 milyar doları geçti

Türkiye'nin turizm geliri yılın ikinci çeyreğinde 3 milyar doları geçti

Türkiye'nin turizm geliri, bu yılın ikinci çeyreğinde 3 milyar 3 milyon 628 bin dolar olarak gerçekleşti. Türkiye İstatistik Kurumu, bu yılın nisan-haziran dönemine ilişkin turizm istatistiklerini açıkladı.

30.07.2021Ekonomi
Büyüme ve istihdamda turizm etkisi

Büyüme ve istihdamda turizm etkisi

Merkez Bankası turizmin milli gelire etkisini inceleyerek, turist sayısında yüzde 10’luk artışın milli geliri 0.7 puan artırdığını ortaya koydu. Turist sayısında yüzde 10’luk artışın toplam istihdamda ilk iki çeyrekte sırasıyla yüzde 0.2 ve yüzde 0.4 oranında yükseliş sağladığı vurgulandı.

23.07.2021Ekonomi
AVM’ler pandemi öncesine döndü

AVM’ler pandemi öncesine döndü

AVM’ler bayram öncesi ziyaretçi akınına uğradı. Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği (AYD) Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Hüseyin Altaş hem günlük ziyaretçi hem de ciro olarak pandemi öncesine dönülerek 2019 rakamlarının yakalandığını söyledi.

19.07.2021Ekonomi
Ayder Yaylası’na tatilci yoğunluğu

Ayder Yaylası’na tatilci yoğunluğu

Karadeniz Bölgesi normalleşme sürecinde doğa tatiline ilgi duyanların adresi oluyor. Rize’nin ünlü Ayder Yaylası’na gelen yerli ve yabancı turistler, horon ve türkülerle karşılanıyor. Tatilciler, yaylada otel, pansiyon ve bungolav evleri de doldurdu.

4.07.2021Haber
Otel, pansiyon, bungalov evler doldu Yerli yabancı turist akın ediyor

Otel, pansiyon, bungalov evler doldu! Yerli yabancı turist akın ediyor

Karadeniz Bölgesi normalleşme sürecinde doğa tatiline ilgi duyanların adresi oluyor. Rize’nin ünlü Ayder Yaylası’na gelen yerli ve yabancı turistler, horon ve türkülerle karşılanıyor. Tatilciler yaylada; otel, pansiyon, bungolav evleri de doldurdu.

4.07.2021Ekonomi
Turist akını yaşanacak

Turist akını yaşanacak

TÜRSAB Yönetim Kurulu Başkanı Firuz Bağlıkaya “2021 sonunda Rusya’dan gelen toplam ziyaretçi sayısının 4-4,5 milyon bandında gerçekleşmesini öngörüyoruz” dedi.

24.06.2021Ekonomi
Küresel piyasalarda şahin Fed gündemdeki yerini koruyor

Küresel piyasalarda 'şahin' Fed gündemdeki yerini koruyor

Küresel piyasalarda, ABD Merkez Bankası'nın kısmen şahinleşmesi sonrası satış ağırlıklı bir seyir izlenirken, gelecek hafta gözler başta Fed Başkanı Jerome Powell olmak üzere Fed üyelerinin yapacağı açıklamalara çevrildi.

19.06.2021Ekonomi
Hindistanda Kovid-19 salgını nedeniyle kapatılan Tac Mahal 2 ay sonra ziyarete açıldı

Hindistan'da Kovid-19 salgını nedeniyle kapatılan Tac Mahal 2 ay sonra ziyarete açıldı

Hindistan'da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle kapatılan Tac Mahal, vakaların düşmesinin ardından 2 ay sonra yeniden ziyaret edilebilecek.

16.06.2021Dünya
1 Haziranda normalleşme başlıyor Hangi sektör ne bekliyor

1 Haziran'da normalleşme başlıyor! Hangi sektör ne bekliyor?

Türkiye 1 Haziran itibarıyla devreye alınacak olan yeni normalleşme adımlarını vatandaşlar kadar sektör temsilcileri de merakla bekliyor. Covid 19 pandemisi nedeniyle uzun süre kapalı kalan mekanlar yeni haftada faaliyetlerine başlamak istiyor. Sektör temsilcileri 1 Haziran'dan beklentilerini hurriyet.com.tr'ye açıkladı.

27.05.2021Ekonomi
Hayat Çin’e güzel

Hayat Çin’e güzel

COVID-19 virüsünün ilk ortaya çıktığı yer olan Çin’de insanlar İşçi Bayramı tatili nedeniyle turistik merkezlere akın etti.

5.05.2021Dünya
Türkiyenin turizm geliri yılın ilk çeyreğinde 2,5 milyar dolar oldu

Türkiye'nin turizm geliri yılın ilk çeyreğinde 2,5 milyar dolar oldu

Türkiye'nin turizm geliri, yılın ilk çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 40,2 azalarak 2 milyar 452 milyon 213 bin dolar olarak gerçekleşti.

30.04.2021Ekonomi
Kültürel miras canlanıyor

Kültürel miras canlanıyor

Kentteki doğal ve kültürel değerleri canlandırarak turizme katkı sağlayacaklarını belirten Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel, “Kentin kültürel mirasını gelecek nesillere aktarabilmek için şehrin her noktasında çok yönlü bir restorasyon çalışması başlattık” dedi.

29.04.2021Ekonomi
Tarladan çilek toplayıp satın alıyorlar

Tarladan çilek toplayıp satın alıyorlar!

Adana'da bir girişimci 60 dönüm araziye çilek ekimi yaptı. 200 bin kişiyi ağırlayan çilek tarlasında mahsulü toplayanlar tartıp satın alıyor.

25.04.2021Ekonomi
Türkiye ile Azerbaycan arasında yeni iş birliği İmzalar atıldı

Türkiye ile Azerbaycan arasında yeni iş birliği! İmzalar atıldı

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Başkanı Firuz Bağlıkaya, Azerbaycan'ın, Türkiye açısından çok büyük önem arz eden turizm pazarları arasında bulunduğunu belirterek, "Salgın öncesi dönemde 1 milyona yakın Azeri dostumuzu ülkemizde misafir ederken, bu sayı pandemi dolayısıyla ciddi miktarda azaldı. Salgın sonlandığında bu rakamın tekrar 1 milyonun üzerine çıkacağına inanıyoruz." dedi.

5.04.2021Ekonomi
Antalyanın tarihi düğmeli evleri

Antalya'nın tarihi 'düğmeli evleri'

Antalya'nın Akseki ve İbradı ilçelerinde mimari tarzından dolayı "düğmeli ev" olarak adlandırılan yapılar, bölgeye turist çekmeye devam ediyor.

23.03.2021Keyif
Saldaya ziyaretçi sınırı

Salda'ya ziyaretçi sınırı

Salda Gölü’nün ‘Beyaz Adalar’ bölgesine ziyaretçi sınırı geliyor. Yılda yaklaşık 1.5 milyon turist ağırlayan alana bundan böyle en fazla 570 bin kişi kabul edilecek. Anlık ziyaretçi sayısı ise 540’ı geçemeyecek.

19.03.2021Ekonomi
Bakan Ersoy son beş yıllık bilançosunu açıkladı Ayasofya rekoru

Bakan Ersoy son beş yıllık bilançosunu açıkladı! Ayasofya rekoru

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Ayasofya’nın son beş yıllık bilançosunu açıkladı.

13.03.2021Gündem
Tarihin sıfır noktası: Göbeklitepe

Tarihin sıfır noktası: Göbeklitepe

Şanlıurfa'da 12 bin yıllık geçmişiyle "tarihin sıfır noktası" olarak nitelendirilen ve UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer alan Göbeklitepe, bünyesinde barındırdığı özelliklerle dikkatleri üzerine çekmeyi sürdürüyor.

8.03.2021Keyif
Türkiye 16 milyon ziyaretçi ağırladı

Türkiye 16 milyon ziyaretçi ağırladı

Dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını nedeniyle küresel krizin yaşandığı turizm sektöründe güvenli turizm uygulamasını başlatan Türkiye 2020 yılında yaklaşık 16 milyon ziyaretçiyi ağırladı.

30.01.2021Ekonomi
Turizm istatistikleri açıklandı

Turizm istatistikleri açıklandı

Türkiye'nin turizm geliri, geçen yılın dördüncü çeyreğinde 2019'un aynı dönemine göre yüzde 50,4 azalarak 3 milyar 913 milyon 758 bin dolara geriledi.

29.01.2021Ekonomi
Burdurun müze ve ören yerleri hayran bırakıyor

Burdur'un müze ve ören yerleri hayran bırakıyor

BURDUR müze ve ören yerleriyle her yıl yerli ve yabancı binlerce ziyaretçiyi ağırlıyor. Tarihi yıllar öncesine dayanan, onlarca tarihi eseri bünyesinde barındıran Kibyra ve Sagalassos gibi antik kentlerin bulunduğu Burdur, müzeleriyle de ilgi çekiyor. 2019 yılında 249 bin kişiyi ağırlarken, bu yıl pandemi nedeniyle ziyaretçi sayıları azalsa da Burdur'daki müze ve ören yerleri görenleri hayran bırakıyor.

22.01.2021Güncel
Anda iz bırakmak

Anda iz bırakmak

Merkür Galeri’de izleyiciyle buluşan Ara Güler seçkisi bizi 1950’lerin, 60’ların Ege’sine götürüyor. Serginin en çok dikkat çeken yanı, Ara Güler’in dünyaya tanıttığı antik kent Aphrodisias fotoğrafları...

22.01.2021Kitap Sanat
Avrupada Bayraktarların ve Ankaların uçtuğunu göreceğiz

"Avrupa'da Bayraktar'ların ve Anka'ların uçtuğunu göreceğiz"

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, özellikle son 5 yılda yapılan yatırımların çok kısa sürede Türkiye'yi savunma sanayisinde devler ligine çıkaracağını belirterek, "İnanıyorum ki Avrupa semalarında da Türkiye'den satın alınan 'Bayraktar'ların ve 'Anka'ların uçtuğunu göreceğiz." dedi.

21.01.2021Teknoloji
Bakan Varank: Savunma sanayinde devler ligine çıkacağız

Bakan Varank: Savunma sanayinde devler ligine çıkacağız

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank "İnanıyorum ki özellikle son 5 yılda yaptığımız yatırımlar çok kısa süre içinde ülkemizi savunma sanayisinde devler ligine çıkaracak" dedi.

21.01.2021Ekonomi
Riskli 10 bin kişi ‘güvenlikten’ döndü

Riskli 10 bin kişi ‘güvenlikten’ döndü

AVM’ler başta olmak üzere mekânlarda HES kodu zorunluluğu getirilmesi sonrasında riskli ziyaretçi sayısı yüzde 10’dan yüzde 1’e kadar düştü.

21.01.2021Ekonomi
SAHA EXPOya yoğun ilgi

SAHA EXPO'ya yoğun ilgi

SAHA İstanbul tarafından düzenlenen SAHA EXPO'ya katılan firma sayısı 304'e yükseldi, fuarın ziyaretçi sayısı 65 bin 757'ye ulaştı.

19.01.2021Teknoloji
Türkiyenin en yüksek cam terasına ziyaretçi sayısı yarı yarıya düştü

Türkiye'nin en yüksek cam terasına ziyaretçi sayısı yarı yarıya düştü

Artvin’in önemli turizm bölgelerinden biri olan Hatila Vadisi Milli Parkı'nda bulunan Türkiye’nin en yüksek cam seyir terası ziyaretçi sayısı yarı yarıya düştü.

16.01.2021Seyahat
Patara Antik Kentine rekor ziyaretçi

Patara Antik Kenti'ne rekor ziyaretçi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 2020'nin 'Patara Yılı' ilan edilmesinin ardından, Antalya'nın Kaş ilçesinde bulunan Likya Birliği'nin başkenti olan Patara Antik Kenti geçen yıl tarihi ziyaretçi ve gelir rekoruna imza attı.

16.01.2021Seyahat
‘Galata Kulesi’ sosyal medya fenomeni

‘Galata Kulesi’ sosyal medya fenomeni

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy tüm dünyada fotoğrafı sosyal medyada en çok paylaşılan mekânlar arasındaki Galata Kulesi’nin pandemi koşullarına rağmen 6 Ekim’den bu yana 160 bin ziyaretçiyi ağırladığını söyledi.

16.01.2021Gündem
Osmanlının sağlık hizmetlerinin anlatıldığı müze salgın sürecinde de ziyaretçi ağırladı

Osmanlı'nın sağlık hizmetlerinin anlatıldığı müze salgın sürecinde de ziyaretçi ağırladı

II. Bayezid Külliyesi Sağlık Müzesi Müdürü Pehlivancık, "2019 yılında yaklaşık 300 bin ziyaretçi ağırlarken 2020 salgın yılında 50 bin ziyaretçiyi ağırlama şansımız oldu." dedi.

13.01.2021Seyahat
Pamukkaleyi 11 günde 6 bin 850 kişi ziyaret etti

Pamukkale'yi 11 günde 6 bin 850 kişi ziyaret etti

UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer alan Pamukkale'yi, yılın ilk 11 gününde 6 bin 850 kişi gezdi.

12.01.2021Keyif
Pamukkaleyi 11 günde 6 bin 850 kişi ziyaret etti

Pamukkale'yi 11 günde 6 bin 850 kişi ziyaret etti

UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer alan Pamukkale'yi, yılın ilk 11 gününde 6 bin 850 kişi gezdi.

12.01.2021Seyahat
Pandemide sanal müzeler 11 milyonun üzerinde ziyaretçi ağırladı

Pandemide sanal müzeler 11 milyonun üzerinde ziyaretçi ağırladı

Kovid-19 salgını ile müze ve ören yerleri ziyaretleri askıya alınırken, sanal müzeler vatandaşların uğrak noktası oldu. Pandemi döneminde sanal müzeler 11 milyonun üzerinde ziyaretçi ağırladı. Göbeklitepe, Kurtuluş Savaşı Müzesi, Efes Ören Yeri, Troya Müzesi ve Anadolu Medeniyetleri Müzesi en fazla ziyaretçi ağırlayan yerler oldu.

6.01.2021Seyahat
Yıllara meydan okuyan tarihi düğmeli evler restorasyonla ayağa kaldırılıyor

Yıllara meydan okuyan tarihi 'düğmeli evler' restorasyonla ayağa kaldırılıyor

Antalya'nın Akseki ilçesinde mimari tarzından dolayı "düğmeli evler" olarak bilinen tarihi yapılar, restorasyon çalışmalarıyla aslına uygun şekilde turizme kazandırılıyor.

5.01.2021Seyahat
Turizmde Kovid-19 bu yıl karavan ve yat turizmine yaradı

Turizmde Kovid-19 bu yıl karavan ve yat turizmine yaradı

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) süreciyle bu yıl turizmdeki yoğunluğun azaldığı Türkiye'de, insanların korunaklı tatil yapma ihtiyacı karavan ve yat turizmine ilgiyi artırdı.

31.12.2020Ekonomi
İstanbullu firmalar pandemide hız kesmedi

İstanbullu firmalar pandemide hız kesmedi

İTO Başkanı Şekib Avdagiç "Ocak-Kasım 2020 döneminde İTO üyelerine kuruluş, dış ticaret, faaliyet, kapasite raporu gibi ticaret, imalat ve ihracat için belge verdik. Veriler, pandemiye rağmen İstanbullu girişimcilerin büyük azmini de ortaya koymaktadır" dedi.

25.12.2020Eğitim
Sanal müze ziyaretçi sayısı 11,5 milyona ulaştı

Sanal müze ziyaretçi sayısı 11,5 milyona ulaştı

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, "Önde gelen 32 müze ve ören yerimiz, sanal ortamda da gezilebilmektedir, sanalmuze.gov.tr web sayfası üzerinden sunduğumuz bu hizmet yaklaşık 11,5 milyon ziyaretçi rakamına ulaşmıştır" açıklamasında bulundu.

23.12.2020Seyahat
Çal Mağarası, pandemide de ilgi çekiyor

Çal Mağarası, pandemide de ilgi çekiyor

TRABZON'un Düzköy ilçesinde, dünyanın en uzun 2’nci mağarası olan, sarkıtları, dikitleri, deresi, şelaleleri ve göletleri ile ilgi çeken Çal Mağarası'na yılın 11 ayı 182 bin 511 turist geliyor. ‘Yer altındaki saklı cennet’ olarak nitelendirilen mağara, koronavirüs salgını tedbirleri kapsamında ziyaret ediliyor.

21.12.2020Güncel
Çal Mağarası, pandemide de ilgi çekiyor

Çal Mağarası, pandemide de ilgi çekiyor

Trabzon'un Düzköy ilçesinde, dünyanın en uzun 2’nci mağarası olan, sarkıtları, dikitleri, deresi, şelaleleri ve göletleri ile ilgi çeken Çal Mağarası'na yılın 11 ayı 182 bin 511 turist geliyor. ‘Yer altındaki saklı cennet’ olarak nitelendirilen mağara, koronavirüs salgını tedbirleri kapsamında ziyaret ediliyor.

21.12.2020Seyahat

Yazar Sonuçları

Ordu’dan notlar: Girişimcilik kültürü nasıl gelişir

Ordu’ya 22 ay önce gitmiştik, Büyükşehir Belediye Başkanı Hilmi Güler’in anlattıklarını ne kadar gerçekleştirdiğini gördük.

7.09.2021

Katar’ın İncisi Doha

Vizesiz girilebilen ülkeler listesinde yer alması ve birçok noktaya sağladığı uçuş alternatifleri nedeniyle Katar, kısa bir mola için sıklıkla tercih ediliyor. Mimari yapıları, sanata olan ilgisi nedeniyle ziyaretçileri oldukça şaşırtan Katar’ın başkenti Doha, ezberinizi bozacak bir gezi rotası. Kısıtlı bir zamanınız varsa ve Doha’yı hızlı bir şekilde keşfetmek istiyorsanız bu yazı tam size göre.

16.02.2021

Wiki’ye inanma, Wiki’siz kalma!

Kuruluşunun 20’nci yılında Wikipedia’nın tarihine kısa bir yolculuk yapalım. Zaman zaman hakkında sansasyonel haberler de çıkan bu dijital ansiklopedi, her ay 1.7 milyar ziyaretçi ağırlıyor. Belki akademik olarak itibar görmüyor ama dünyada en sık başvurulan kaynakların da başında geliyor...

10.01.2021

Turizmde ne umduk ne bulduk ne bekliyoruz

COVID-19 salgını nedeniyle turizm sektöründe 2020 yılı “kayıp yıl” olarak kayıtlara geçti. Hepimiz evlerde geçmiş yılların seyahat anılarına dair fotoğraflarla avunduk, sosyal medya hesaplarımızda eski kareleri tekrar paylaştık.

3.01.2021