EKSTRA
MENÜ

Zika Virüsü Nedir

ile ilgili tüm haberleri, son dakika haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 31 haberi bulunmuştur.

Zika Virüsü Nedir Haberleri

Zika virüsü nedir, belirtileri nelerdir Hindistanda yeniden görülen Zika virüs hastalığı bulaşıcı mı İşte tedavi yöntemleri

Zika virüsü nedir, belirtileri nelerdir? Hindistan'da yeniden görülen Zika virüs hastalığı bulaşıcı mı? İşte tedavi yöntemleri

Zika virüsü belirtileri, hastalığın Hindistan'da 14 kişide görülmesinin ardından endişeye yol açtı. Baş ağrısı, ateş ve döküntü şikayetiyle hastaneye başvuran bir kişide 28 Haziran'da ilk kez tespit edilen zika virüsü ile ilgili uzmanlar, insanlara enfekte "Aedes aegypti" türü sivrisineğin sokmasıyla bulaştığını bildirdi. Dünya, koronavirüs salgınında delta mutasyonuna karşı 4. dalga kaygısı yaşarken, zika virüsü nedir, hastalık nasıl önlenir? gibi sorular gündeme geldi. 1954’de ilk kez tespit edilen virüsün aşısı ise bulunmuyor. İşte, zika virüsü belirtileri, semptomları ve tedavi yöntemleri hakkında ayrıntılı bilgiler.

9.07.2021Gündem
Son dakika haberi: Hindistan’da Zika virüsü kâbusu 14 kişide tespit edildi

Son dakika haberi: Hindistan’da Zika virüsü kâbusu! 14 kişide tespit edildi

Hindistan’ın Kerala eyaletinde, 14 kişide Zika virüsüne rastlandı. Öte yandan virüs, ilk kez 28 Haziran'da 24 yaşındaki hamile bir kadında görülmüştü.

9.07.2021Dünya
Kapıda bekleyen tehlike: Batı Nil virüsü ve Zika virüsüne dikkat

Kapıda bekleyen tehlike: Batı Nil virüsü ve Zika virüsüne dikkat!

Ülkemiz son günlerde mevsim normallerinin altına düşen yağış ve su kullanımında yapılan hatalar nedeniyle ciddi kuraklık yaşıyor. Barajlarda su seviyeleri hızla düşerken uzmanlar, yaşanan bu durumun yazın bataklık ve küçük gölcükler oluşturabileceğine, bu ortamın sivrisinek üremelerine zemin hazırlayabileceğine, beraberinde ise Batı Nil Virüsü, Zika gibi ölümcül hastalıkların yayılabileceğine dikkat çekti.

28.12.2020Sağlık
Zika virüsü nedir nereden bulaşır

Zika virüsü nedir nereden bulaşır?

Zika virüsü, neden olduğu rahatsızlıklar nedeniyle vatandaşlar tarafından araştırılmaya devam ediliyor. Son günlerde gündemde yer alan haberlerin ardından Zika virüsü hakkında bilgi edinmek isteyen vatandaşlar, kökeni afrika olan bu hastalığı araştırmaya başladı. Peki, Zika virüsü nedir ve nereden bulaşır?

11.01.2018Sağlık
Zika virüsü nedir

Zika virüsü nedir?

Zika virüsü gündemdeki haberlerin ardından vatandaşlar tarafından merakla araştırılıyor. Zika virüsü konusunda belirtiler ve hastalığın nasıl bulaştığı en çok aranan konular arasında. Peki Zika virüsü nedir, bilinen belirtileri nelerdir?

9.01.2018Gündem
Zika virüsü nedir

Zika virüsü nedir?

Zika virüsü.Flaviviridae virüs familyasının ve Flavivirus cinsinin bir üyesi. İnsanlara sivrisineklerden ve cinsel yoldan geçer ve Zika ateşi veya Zika hastalığı olarak bilinen hastalığa neden olur. Bebeklerin beyin gelişimlerine de büyük zarar veren Zika virüs nedir, nasıl bulaşır?

16.12.2016Gündem
Zika virüsü nedir, belirtileri nelerdir Zika virüsü nasıl bulaşır

Zika virüsü nedir, belirtileri nelerdir? Zika virüsü nasıl bulaşır?

Son zamanlarda sıklıkla gündemde olan Zika virüsü bir çok kişinin hayatını kaybetmesine neden oluyor. Peki, Zika virüsü belirtileri nelerdir? Zika virüsünün Türkiye’de görülme olasılığı nedir? Zika virüsü ilk nerede ortaya çıktı? Zika virüsünün tedavisi var mıdır? Zika virüsü nasıl bulaşır? Tüm detayları haberimizden öğrenebilirsiniz...

22.03.2016Gündem
Yolcular Zika virüsüne karşı broşür ile bilgilendirildi

Yolcular Zika virüsüne karşı broşür ile bilgilendirildi

Atatürk Havalimanı'nda Zikavirüsünün görüldüğü ülkelere seyahat eden Türk yolcular Hudut veSahiller Sağlık Genel Müdürlüğü ekipleri tarafından bilgilendiriliyor.Zika virüsünün görüldüğü Tropikal Afrika, Güneydoğu Asya, PasifikAdaları ile Orta ve Güney Amerika ‘ya gidecek uçakların körüğüne gidenHudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğü ekipleri Türk yolculara Zikavirüsü hakkında bilgi vererek nasıl korunacaklarını da yolculara tek tekanlatıyor. Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğü ayrıca Zikavirüsünün görüldüğü ülkelere giden uçakların körüklerine Zika virüsühakkında bilgilerin ve nasıl korunma yollarının anlatıldığı bilgilerinbulunduğu broşürler dağıtıyor. Türkiye Hudut ve Sahiller Sağlık GenelMüdürlüğü ekipleri, Atatürk Havalimanı'nda Zika virüsünün yoğungörüldüğü ülkelere gidecek vatandaşlara virüsle ilgili bilgilendirmebroşürleri dağıtıyor. Broşürde "Zika virüsü nedir", "Bulaşma yollarınelerdir", "Nasıl korunabiliriz", "Seyahat dönüşü öneriler"başlıklarıyla bilgiler yer alıyor.Dünya Sağlık Örgütü'nün (WHO) verilerine göre son haftalarda Brezilya,Kolombiya, El Salvador, Surinam ve Venezuela'da bu sendromayakalananların sayısında artış oldu.Türkiye Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğü ekipleri de, Zikavirüsünün yoğun görüldüğü ülkelere gidecek olan vatandaşlara, AtatürkHavalimanı'nda uçağa binmeden önce hastalığın bulaşma yolları, yolculariçin riskleri, korunma yöntemleri gibi bilgilerin yer aldığı broşürdağıtıyor. Mayıs 2015'te Brezilya'da salgın başlarken, Türk HavaYolları'nın İstanbul-Sao Paulo seferinde seyahat edecek olan yolcularada broşürler dağıtıldı.

10.03.2016Haber
Atatürk Havalimanında Zika virüsü alarmı

Atatürk Havalimanı'nda Zika virüsü alarmı

Atatürk Havalimanı'nda Zika virüsünün görüldüğü ülkelere seyahat eden Türk yolcular Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğü ekipleri tarafından bilgilendiriliyor.

10.03.2016Gündem
Yurt dışına çıkacaklara Zika virüsü uyarısı

Yurt dışına çıkacaklara "Zika virüsü" uyarısı

Sağlık Bakanlığınca Zika virüsünün yoğun görüldüğü ülkelere gidecek vatandaşlara, havalimanlarında, hastalığın bulaşma yolları, yolcular için riskleri, korunma yöntemleri gibi bilgilerin yer aldığı broşür dağıtılıyor.

9.03.2016Sağlık
Sağlık Bakanı’ndan Zika virüsü açıklaması Zika virüsü nedir, belirtileri nelerdir

Sağlık Bakanı’ndan Zika virüsü açıklaması! Zika virüsü nedir, belirtileri nelerdir?

Tüm dünyayı büyük bir paniğe sevk eden Zika virüsü ile alakalı Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’ndan açıklama geldi. Müezzinoğlu, Zika virüsü ile alakalı gelişmelerin yakından takip edildiğini ve gerekli önlemlerin alındığını söyledi. Öte yandan hastalığın görüldüğü ülkelere gidecek olan vatandaşlar için Sağlık Bakanlığı resmi web sitesinden bilgilendirme yapıldığını açıkladı.

11.02.2016Gündem
Zika’yı bulaştıran Aedes cinsi Türkiyede var

'Zika’yı bulaştıran Aedes cinsi Türkiye'de var'

Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Salih Türkoğlu, Brezilya’da başlayan ve hamile kadınlara bulaşması sonucunda kusurlu bebekler doğmasına neden olan Zika virüsü ile ilgili endişenin her geçen gün arttığını kaydetti.

5.02.2016Sağlık
Uçaklarda Zika virüsü önlemi: Sivrisinek temizliği

Uçaklarda Zika virüsü önlemi: Sivrisinek temizliği

SAĞLIK Bakanlığı, dünyayı alarma geçiren ancak Türkiye’de henüz rastlanmayan Zika virüsü için Güney Amerika’dan gelen uçaklarda ilaçlamalara başladı.

4.02.2016Gündem
Almanyada Zika virüsü alarmı

Almanya'da Zika virüsü alarmı

Brezilya’da ortaya çıkan ve dünyaya yayılmaya başlayan Zika virüsü, Almanya’yı da alarma geçirdi.

30.01.2016Dünya
Hamilelere Zika virüsü uyarısı

Hamilelere Zika virüsü uyarısı

Uzmanlar uyarıyor: "Özellikle hamileler, Zika virüsünün görüldüğü bölgelere seyahat etmesin."

30.01.2016Sağlık
Zika Virüsü nedir, tedavisi var mı

Zika Virüsü nedir, tedavisi var mı?

Zika virüsünün, Avrupa'ya da sıçramasının ardından tüm dünyada alarm durumuna geçildi. 2015 Mayıs ayında Brezilya'da görülen ve hızla yayılmaya başlayan Zika virüsü nedir?, Zika virüsü nasıl bulaşır?, Zika virüsü belirtileri nelerdir? Detaylar haberimizde…

29.01.2016Sağlık
Zika virüsü hakkında bilmeniz gerekenler

Zika virüsü hakkında bilmeniz gerekenler

Zika vürüsü nasıl bulaşır? Belirtileri nelerdir?

28.01.2016Sağlık
Zika Virüsü nedir Survivor 2016 iptal mi edilecek

Zika Virüsü nedir? Survivor 2016 iptal mi edilecek?

TV8 ekranlarının fenomen haline gelen yarışma programı “Suvivor 2016”nın tüm hazırlıkları son hız devam ediyor. Ünlüler ve gönüllüler takımlarının belli olması ile heyacanın doruklarda olduğu programa Zika virüsü korkusu yayıldı. Detaylar haberimizde…

28.01.2016Kelebek
Zika bu kez de Danimarkada görüldü İşte virüsle ilgili bilmeniz gereken her şey

Zika bu kez de Danimarka'da görüldü! İşte virüsle ilgili bilmeniz gereken her şey

Güney Amerika'da binlerce bebeğin beyinlerine hasar veren Zika virüsü Danimarka'daki bir hastada görüldü. Avrupa kıtasında daha önce İngiltere ve Hollanda'da da Zika vakalarına rastlanmıştı. Virüsün insandan insana geçtiği bir vaka henüz görülmese de hastalığın cinsel yollarla bulaşabileceği ifade ediliyor. Öte yandan Güney ve Orta Amerika ülkelerine seyahat eden herkes de hastalık riskiyle karşı karşıya... Son olarak Dünya Sağlık Örgütü'nün bölgesel kuruluşu Pan Amerikan Sağlık Örgütü, Zika'nın Batı Yarımküre'de Kanada ve Şili hariç en az 20 ülkede görüldüğünü bildirdi. ABD de 22 ülkeye karşı seyahat uyarısında bulundu.

27.01.2016Dünya
Amerika kıtasını Zika virüsü paniği sardı

Amerika kıtasını Zika virüsü paniği sardı

Amerika kıtasını Zika virüsü sardı. Virüs, Kanada ve Şili hariç tüm kıtayı tehdit ediyor. Çocuklarda hidrosefali gibi doğumsal anomalilere neden olan virüsle savaş için devletler harekete geçti.

26.01.2016Sağlık
Zika virüsü nedir Zika virüsü belirtileri nelerdir

Zika virüsü nedir? Zika virüsü belirtileri nelerdir?

Zika virüsü nedeniyle kadınlara doğum yapmamaları önerildi!

25.01.2016Sağlık
Ah, karasinek ısırdı... diyoruz ama onlar karasinek değil İşte İstanbullunun yeni derdi...

'Ah, karasinek ısırdı...' diyoruz ama onlar karasinek değil! İşte İstanbullunun yeni derdi...

Normalde ısırmayan karasinekler bazı günler bacaklarımızı sokar ya... İşte onlar aslında kara sinek değil. İstanbul bir süredir adeta sineklerin buluşma noktası oldu. Son dönemde 'baldırsokan sineği' ile bir kez daha gündeme gelen sinek problemini uzmanlarla enine boyuna konuştuk. Sayıları neden arttı? Sağlığımıza ne gibi zararları var? Önlem almak için neler yapılmalı? Hepsinin ve daha fazlasının cevabı haberimizde...

17.09.2021Gündem
mRNA: Bir zamanlar kimse ciddiye almıyordu, bugün dünyayı kurtarıyor

mRNA: Bir zamanlar kimse ciddiye almıyordu, bugün dünyayı kurtarıyor

Yıllarca bilim çevrelerini ikna etmeye çalıştı ama bütün kapılar yüzüne kapandı. Bugün ise Covid-19’un sonunu getirebilecek kişilerden biri olarak Nobel’e layık görülüyor. Dünyanın umudu haline gelen mRNA teknolojisini ve bu teknolojinin ardındaki Katalin Kariko'yu daha yakından tanımaya ne dersiniz?

12.04.2021Gündem
Pfizer/BioNTech aşısı hakkında merak edilenler | 14 SORU 14 YANIT

Pfizer/BioNTech aşısı hakkında merak edilenler | 14 SORU 14 YANIT

Dünya genelinde pek çok ülkenin sipariş ettiği ve uygulamaya başladığı Pfizer/BioNTech aşısının uygulanmasına 2 Nisan itibarıyla Türkiye'de de başlandı. İşte BioNTech aşısı hakkında kamuoyunun aklındaki sorular ve o soruların yanıtları...

3.04.2021Gündem
Zika Virüs Hastalığı nediri belirtileri nelerdir

Zika Virüs Hastalığı nediri belirtileri nelerdir?

Sivrisinekler yaz aylarında sizi rahatsız edebiliyor. Isırdığında kızarıklık ve kaşıntıya neden olan sivrisinekler aslında hastalık saçıyor. Sivrisineklerin yaydığı hastalıklar düşünüldüğünde akla ilk gelen sıtmadır. Peki Zika virüsü hastalığının belirtileri nelerdir ve bu hastalık nasıl bulaşır?

23.09.2019Sağlık
O virüs için Türkiyeye önemli uyarı

O virüs için Türkiye'ye önemli uyarı

Özellikle Latin Amerika ülkelerinde ciddi doğum anomalilerine neden olan Zika virüsünün havaların ısınmasıyla birlikte önümüzdeki aylarda Avrupa’ya da yayılabileceği uyarısı yapıldı. Yayılma riski bulunan ülkeler arasında Türkiye de var.

18.05.2016Sağlık
Zika virüsü can almaya devam ediyor Zika virüsü Türkiye’de görülebilir mi

Zika virüsü can almaya devam ediyor! Zika virüsü Türkiye’de görülebilir mi?

Son günlerde sıklıkla gündemde olan Zika virüsünün 3 kişinin hayatını kaybetmesine neden olduğunu bilgisi verildi. Yapılan açıklamaya göre Venezuela'da Zika virüsü nedeniyle 3 kişi hayatını kaybetti. Peki, Zika virüsü belirtileri nelerdir? Zika virüsünün Türkiye’de görülme olasılığı nedir? Zika virüsü ilk nerede ortaya çıktı? Zika virüsünün tedavisi var mıdır? Tüm detayları haberimizden öğrenebilirsiniz...

12.02.2016Gündem
Survivor’ı bekleyen tehlike: Zika virüsü

Survivor’ı bekleyen tehlike: Zika virüsü

Yılmaz Morgül’ü, İbrahim Yattara’yı, Tuğba Özay’ı ve dahi tüm Survivor yarışmacılarını bu yıl doğa koşulları dışında bir büyük tehlike daha bekliyor: Zika virüsü...

28.01.2016Magazin
Zikaya dikkat

'Zika'ya dikkat

Sivrisinekten bulaşan ve özellikle hamileler ile yeni doğan bebeklerde ciddi rahatsızlıklara yol açan ‘Zika virüsü’nün giderek yayılmasına karşı, Sağlık Bakanlığı uyarı yayınladı!

25.12.2015Gündem

Yazar Sonuçları

Survivor’ı bekleyen tehlike: Zika virüsü

Yılmaz Morgül’ü, İbrahim Yattara’yı, Tuğba Özay’ı ve dahi tüm Survivor yarışmacılarını bu yıl doğa koşulları dışında bir büyük tehlike daha bekliyor: Zika virüsü...

27.01.2016