MENÜ

Zihin

Zihin ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Zihin haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 4.563 Zihin haberi bulunmuştur.

Zihin Haberleri

Yetersiz su tüketimi nelere yol açabilir

Yetersiz su tüketimi nelere yol açabilir?

Susuzluk her yaş grubu için vücudun normal dengesini bozacak bir durumken, ileri yaşlı kimseler için ise yaşlanma sürecindeki fizyolojik değişikliklerden dolayı daha tehlikeli bir hal alabiliyor. Yaz aylarının en sıcak günlerinin yaşandığı bu dönemde, gözler İngiliz bilim insanları tarafından hazırlanan ve İngiliz Beslenme Vakfı tarafından yayınlanan makaleye çevrildi: “Hafif şekilde ortaya çıkan sıvı kaybı bile zihinsel durumu olumsuz etkiliyor ve yorgunluk hissini arttırıyor. Etkilenen zihinsel işlevler ise sırasıyla hafıza, dikkat ve konsantrasyon olarak öne çıkıyor.

3.08.2020Sağlık
Yaşamı dönüştüren mucize evde 14 günlük detoks

Yaşamı dönüştüren mucize evde 14 günlük detoks

Evlerimizden çıkamadık. Hatta tamamen evlere kapanıp üstüne üstlük bugüne kadar hiç yemediğimiz kadar hamurlu, şekerli lezzetleri tatmayı kendimize görev edindik. Her yıl rağbet gören detoks merkezleri pandemi nedeniyle ya kapalıydı ya da kısıtlı hizmetler için açıktı ama bunun da çaresi bulundu ve “Evde Detoks” programları büyük ilgi gördü. Hatta ve hatta daha verimli bulanlar, kendi evinin konforunda online desteklerle detoks yapanlar hedeflerine ulaştı.

31.07.2020Seyahat
Antalyasporun hocası Tamer Tuna: Gurur duyuyorum

Antalyaspor'un hocası Tamer Tuna: 'Gurur duyuyorum'

Antalyaspor Teknik Direktörü Tamer Tuna, Galatasaray ile 2-2 berabere kaldıkları maçın ardından konuştu.

24.07.2020Futbol
Açık Havada Spor Yapmak İçin 5 Neden

Açık Havada Spor Yapmak İçin 5 Neden

Havalar soğudu diye artık dışarıda spor yapılmaz demeyin! Spor yapmak için çoğu zaman kapalı salonları tercih etsek de uzmanlar açık havada yapılan sporun hem beden hem de zihin için daha faydalı olduğu konusunda hemfikir. İşte kış bile olsa açık havada spor yapmak için 5 neden...

24.07.2020Spor Fitness
Milliyetçiliğimiz mevsimsel değil

'Milliyetçiliğimiz mevsimsel değil'

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Zaman zaman 6 okumuzdan biri olan milliyetçilik ilkeleri tartışılır. ‘Vay efendim CHP milliyetçi değil’. Bizim milliyetçiliğimizde 83 milyonun kucaklaşması, hiç kimsenin kimliğinden, yaşam tarzından sorgulanmaması vardır” dedi. Kılıçdaroğlu, partisinin TBMM grup toplantısında özetle şunları söyledi:

22.07.2020Gündem
Son dakika... Cumhurbaşkanı Erdoğan: Hakkını söke söke alan bir ülke olarak devam edeceğiz

Son dakika... Cumhurbaşkanı Erdoğan: 'Hakkını söke söke alan bir ülke olarak devam edeceğiz'

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Sistemi'nin ikinci yılında önemli değerlendirmelerde bulundu. Erdoğan, ''Kimsenin hakkına göz dikmeyen ama kendi hakkını da söke söke alan bir ülke olarak hareket etmeye devam edeceğiz'' dedi. Libya'daki gelişmelerle ilgili de konuşan Erdoğan, ''Son zamanlardaki bazı gelişmeleri yakından takip ediyoruz. Kimse heveslenmesin ona da prim vermeyeceğiz'' ifadelerini kullandı. ''Biz ne sismik araştırma gemilerimizle, ne sondaj gemilerimizle birilerinin iznine tabi değiliz'' diyen Erdoğan, ''Biz uluslararası hukuk neyi gerektiriyorsa Doğu Akdeniz’de haklarımız neyse bu çerçeve içinde bu adımlarımızı attık. Bundan soran da bu adımlarımızı atmaya devam edeceğiz'' diye konuştu. Erdoğan konuşmasında ayrıca ''2019 yılında elektriğimizin yüzde 62'sini yerli ve yenilenebilir kaynaklardan ürettik. Yani enerjide de artık Türkiye muhtaç olmaktan çıkmıştır ve çıkıyor'' sözlerine de yer verdi.

21.07.2020Gündem
4. Sınıf Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi Günlük Hayattaki Dini İfadeler konu anlatımı

4. Sınıf Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi Günlük Hayattaki Dini İfadeler konu anlatımı

Günlük hayatta sıklıkla kullanılan dini ifadeler tek kelime ya da bir cümleden oluşabilir. Helal - Haram ve Günah - Sevap gibi ifadeler tanımlayıcıdır. Biriyle selamlaşırken ya da vedalaşırken ifade edilen dini terimler ise iyi dilek belirtmek için kullanılır. 4. sınıflar için günlük hayattaki dini ifadeleri ve anlamlarını listeledik.

20.07.20204. SINIF
İnşirah Suresi Oku ve Dinle - Elemneşrahleke Türkçe Arapça okunuşu, anlamı, fazileti, tefsiri (Diyanet meali)

İnşirah Suresi Oku ve Dinle - Elemneşrahleke Türkçe Arapça okunuşu, anlamı, fazileti, tefsiri (Diyanet meali)

İnşirah Suresi faziletleri nedeniyle okunması sıkça tavsiye edilen sureler arasında yer almaktadır. Sıkıntılı zamanlarınızda sıkıntı, keder ve üzüntü gibi durumlarınız için okuyabileceğiniz bir suredir. Halk dilinde Elemneşrahleke olarak da adlandırılan bu sure açılıp genişlemek ve huzura kavuşmak anlamlarını taşımaktadır. İnşirah suresi oku ve dinle sayfamız üzerinden İnşirah suresi Türkçe Arapça okunuşu, konusu, anlamı, önemi, tefsiri, ezberlemek isteyenler için Türkçe olarak anlamını bilmek isteyenler için Diyanet Türkçe meali yer almaktadır. Toplamda 8 ayetten oluşması nedeniyle ezberlemek isteyenlerin kolayca ezberleyebilecekleri bir suredir.

19.07.2020Namaz Sureleri
Çocuklar için aktivite: Minik tırtıllar iş başında

Çocuklar için aktivite: Minik tırtıllar iş başında!

Bazen bir parça peçete ile bile eğlenceli bir oyun oynarken çocuklarınıza kavramları öğretebilirsiniz. İşte tam da bunu amaçlayan, Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Öğretmeni Hande Dinçel’in önerdiği harika bir etkinlik var!

Uykusuzluğun en önemli sebeplerinden biri... Peki nasıl başa çıkılır

Uykusuzluğun en önemli sebeplerinden biri... Peki nasıl başa çıkılır?

“Cep telefonu, televizyon ve bilgisayardan yatmadan bir saat kadar önce uzaklaşın” diyen Nöroloji Uzmanı Dr. Didem Er, stres kaynaklı uykusuzlukla başa çıkma yolları hakkında önemli bilgiler verdi.

10.07.2020Sağlık
İnşirah suresi Dinle

İnşirah suresi Dinle

İnşirah suresi Dinle sayfamızdan halk arasında Elemneşrahleke olarak bilinen bu sureyi kolayca dinleyebilirsiniz.

8.07.2020Ne Oluyor
Demans hastalığı çocuklarda da görülebiliyor Peki nedenleri ve belirtileri nelerdir

Demans hastalığı çocuklarda da görülebiliyor! Peki nedenleri ve belirtileri nelerdir?

Demans hastalığının nadir olmakla birlikte çocuklarda da görülebileceğini söyleyen Çocuk Nörolojisi Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Hülya İnce, “Demansın yeni doğan döneminde belirti vermesi ve etyolojisinde metabolik hastalıkların bulunması durumunda ölüm riski daha yüksek orandadır. Daha ileri ki yaşlarda ise kelime söylemeye başlayan çocuğun artık konuşamaması, yürüyebilen bir çocuğun yürüyememesi gibi kazanılmış becerilerin kaybedilmesi şeklinde belirtiler görülebilir. Bu durumda, mutlaka vakit kaybetmeden hekime başvurulmalıdır” dedi.

Desenler arasında yolu aramak

Desenler arasında yolu aramak

İnci Eviner’in yeraltı ve yerüstü, bilinçaltı ve bilinçüstü gibi tezatlarla dolu yeni sergisi ‘Kalanlar, Geri Dönenler ve İmalar’, bir bakıma şiire benziyor. Okuması son derece kişisel. Sözcüklerle imgeler bir arada. Bilinen dünyanın bilinmeyen koordinatları var karşımızda. Yavaşlamanız, her desenin her bir parçası önünde durmanız gerekiyor. Kelimeler, sergiyi anlamak için yegâne ipuçlarınız.

3.07.2020Kitap Sanat
Çocuklar için renk örüntüsü çalışması

Çocuklar için renk örüntüsü çalışması

Çocuklar için renkleri kullanarak zihin çalışması ve önce-sonra kavramını verebileceğiniz bir örüntü çalışması için malzemeleri ve hazırlanışını Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Öğretmeni Hande Dinçel anlatıyor.

Son dakika haberi: AK Parti Sözcüsü Ömer Çelikten önemli açıklamalar

Son dakika haberi: AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik'ten önemli açıklamalar

Son dakika... AK Parti MYK toplantısı sonrası AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik açıklamalarda bulundu. Libya'da darbeci Hafter'i destekleyen Fransa'nın Türkiye'yi suçlamasına sert tepki gösteren Çelik, "Fransa'nın ikide bir çıkıp Türkiye'yi suçlaması kalkmaları basiretsizliktir. Macron'un eylemleri hukuka aykırıdır. Sayın Macron'a buradan ifade etmek isteriz; Libya'da suç işleyen sizsiniz, Libya'da tehlikeli bir oyun oynuyorsunuz" dedi.

30.06.2020Gündem
YKSye girecek adaylara başarı ve motivasyon mesajları

YKS'ye girecek adaylara başarı ve motivasyon mesajları

22-28 Haziran tarihlerinde gerçekleşecek üniversite sınavı YKS ‘ye girecek öğrencilere yakınları da başarı ve motivasyon mesajlarıyla destek oluyor. YKS'ye girecek adaylara başarı ve motivasyon mesajları hem WhatsApp hem de sosyal medya aracılığıyla iletiliyor. Sizler de üniversite sınavına girecek bir yakınınıza bu mesajlardan birin ileterek yanında olduğunu gösterebilir, sınav stresinin azalmasına yardımcı olabilirsiniz. İşte YKS'ye girecek adaylara başarı ve motivasyon mesajları

27.06.2020Gündem
Sınavda okunacak dualar neler YKS öncesi Türkçe ve Arapça dua okunuşu

Sınavda okunacak dualar neler? YKS öncesi Türkçe ve Arapça dua okunuşu

Sınavda okunacak dualar, YKS öncesi sınav heyecanını yenmek isteyen öğrencilerin ve en az onlar kadar heyecanlı olan ailelerin en çok araştırdığı konu oldu. Aylardır hazırlandıkları sınava 27-28 Haziran tarihlerinde girecek olan öğrencilere aileleri de dualarıyla destek olacak. Peki, sınav öncesi okunacak dualar neler? İşte sınavdan önce, sınava ve zihin açıklığı için okunacak dualar...

27.06.2020Gündem
Hocalarından nokta atışı antrenman önerileri

Hocalarından nokta atışı antrenman önerileri

Bugüne kadar bir spora tutku derecesinde bağlanmamış olabilirsiniz. Belki de denediğiniz ‘eski’ egzersizlerin teknik ve yöntemleri size uymadı. Oysa sportif bir yaşam için trendler, yeni seçenekler mevcut. Özellikle de salgın koşullarından fazla kilolarla çıkmışken bunları bilmekte yarar var. Üstelik birçoğunu hiç salona gitmeden, evde internet üzerinden de öğrenip yapabiliyorsunuz.

Erkekler Neden Aldatır İşte Aldatma Nedenleri...

Erkekler Neden Aldatır? İşte Aldatma Nedenleri...

Son zamanlarda, çift terapilerine başvurma sebepleri arasında aldatma önemli bir yer tutmaktadır. Her sabah İstanbul’da milyonlarca çift aldatılma ihtimaliyle güne başlamakta, inkar ederek ve olağan akışında günü tamamlayarak evine dönmeye çalışmaktadır. Her gün erkeklerin bir kısmı aldatmayı ilk kez düşünmekte, bir kısmı aldatma ile ilgili ilk adımı atmakta bir kısmı da aldattığı kişiyle ilk beraberliğini yaşamaktadır. Oran olarak baktığımızda küçük bir miktar olsa da sayı olarak düşündüğümüzde iyimser bir bakışla bile her gün yüzlerce kişinin sadakat sınırlarını ihlal ettiğinden bahsetmek mümkündür.

26.06.2020Aşk
Çocuğunuza hayat yolunda rehberlik etmek: Sınır koymak

Çocuğunuza hayat yolunda rehberlik etmek: Sınır koymak

Çocuklar üzerindeki sürekli kontrolün ve düzenli olma düşüncesinin keşfetme duygusunu engellediğini ifade eden Sosyolog & Aile Danışmanı Kimya Çifçi Dumlu, anne babaların çocuklarına nasıl sınır koymaları gerektiğiyle ilgili tavsiyelerini paylaştı.

Teknoloji, finans ve enerji sektörlerinin geleceği nasıl olacak

Teknoloji, finans ve enerji sektörlerinin geleceği nasıl olacak?

Daha yaşanabilir bir dünya için, değer yaratan işlerin geleceğini dizayn edecek nesillerin yetişmesine destek olmak üzere yola çıkan GelecektekiSen platformu, işinin geleceğine hazırlanan üniversitelilerle kurumları Future You Build online etkinliğinde bir araya getirdi.

25.06.2020Teknoloji
Anksiyete bozukluğu nedir, belirtileri nelerdir Tedavisi nasıl yapılır

Anksiyete bozukluğu nedir, belirtileri nelerdir? Tedavisi nasıl yapılır?

Anksiyete (Kaygı) bozukluğu, bireyin yaşamını ciddi şekilde etkilemeye başladığında ortaya çıkar. Peki anksiyete bozukluğu nedir? Anksiyete bozukluğunun belirtileri nelerdir? Tedavisi nasıl yapılır? Psikolog ve Aile Danışmanı Şeyma Uyar Çalmaz, konuyla ilgili merak edilenleri anlattı.

24.06.2020Sağlık
Kadınlar yalnızlaştırılıp şiddetin sorumlusu gibi gösteriliyor

Kadınlar yalnızlaştırılıp şiddetin sorumlusu gibi gösteriliyor

Son günlerde psikolojik şiddet lafını daha çok duymaya başladık. Suçlamak, çaresiz hissettirmek, tehdit etmek... Fiziksel şiddet kadar çok sık rastlanan bir durum. Biz de kadına psikolojik şiddeti masaya yatırdık. Nedir; nasıl ve kimler uygular; fark etmeden buna maruz kalıyor musunuz? Uzmanlara göre: “Partnerinizleyken aşağılama veya küçümsemeyle karşılaşıyorsanız yaşadığınız şeyin adı psikolojik şiddet ve siz psikolojik araçlarla kontrol ediliyorsunuz.”

21.06.2020Hürriyet Pazar
En büyük rakibim Elon Musk

En büyük rakibim Elon Musk

O, Türkçe elektronik müziğin yıldızı.Güneş gözlükleriyle dans etmeyi seven, parlak ışıkların parti adamı. Bedük yeni albümü ‘Intergalactic’i yayımladı. Albümü “Bedük Evreni’nde galaksiler arası yolculuk” diye tanımlıyor. Dinleyiciyi de bu seyahatte yanında görmek istiyor.

Bu belirtilere dikkat ALS hastalığının habercisi olabilir

Bu belirtilere dikkat! ALS hastalığının habercisi olabilir

Nöroloji Uzmanı Dr. Nursel Erdal, Amiyotrofik Lateral Skleroz (ALS) hastalığı hakkında yaptığı değerlendirmede, "Üst motor nöron tutulumu sonucu kol ve bacaklarda katılık, reflekslerde canlılık, nedensiz gülme ve ağlamalar ve alt motor nöron tutulumu sonucu kol ve bacaklarda asimetrik güçsüzlük, kaslarda erime, kramplar, kaslarda seğirme, konuşmanın zor anlaşılması ve yutma güçlüğü ortaya çıkar" dedi.

19.06.2020Sağlık
Ayurveda nedir Faydaları nelerdir İşte Ayurveda ile ilgili merak edilenler...

Ayurveda nedir? Faydaları nelerdir? İşte Ayurveda ile ilgili merak edilenler...

Ayurveda, insanoğlunun bilinen en eski tıbbi sistemi ve dünyadaki en eski ve en kapsamlı ruhsal öğretileri olma özelliğine sahiptir. Peki Ayurveda nedir? Faydaları nelerdir? Doçent Dr. Hasib Sheikh, konuyla ilgili merak edilenleri anlattı.

18.06.2020Sağlık

Demirel’in kaderi de coğrafyası mıydı?

Dr. Murat Arslan yakın tarihimizin en mühim siyasi aktörlerinden Süleyman Demirel’in biyografisini kaleme alırken, onun doğduğu ve büyüdüğü coğrafya ve dönemle ilişkisinin kodlarını çözmeye çalışmış. Arslan, Demirel gibi çok yönlü ve çok renkli bir karakteri olabildiğince detaylı inceliyor.

17.06.2020Kitap Sanat
Sivil Havacılıktan hava yolu personeli için Kovid-19 tedbirleri

Sivil Havacılıktan hava yolu personeli için Kovid-19 tedbirleri

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM), yeni tip koronavirüs (Kovid-19) belirtilerinin yolcuda veya mürettebatta görülmesi ya da şüphesi durumunda yapılacaklara ilişkin yeni kararlar aldı.

17.06.2020Ekonomi
Sınav ailesi olmak

Sınav ailesi olmak

Ülkemizde bir öğrencinin kariyerini belirleyen iki önemli sınavdan bahsedilir. Bunlar Liselere Giriş Sınavı (LGS) ve Yükseköğretim Kurumları Sınavıdır (YKS). Bu sınavların dışında da tabii ki başka sınavlar da var. Ancak bilinirliği en yüksek sınavlar bunlar. Bu iki sınavın bir insanın hayatında kapladığı toplam süreye baktığımızda ortalama altı saat olduğunu görürüz.

15.06.2020Eğitim
Paper Mario: The Origami King nasıl olacak

Paper Mario: The Origami King nasıl olacak?

17 Temmuz'da Nintendo Switch için satışa sunulacak olan Paper Mario: The Origami King'de tuhaf arkadaşlar ve zeka dolu savaş oyuncuları bekliyor.

15.06.2020Teknoloji
Son dakika Fatih Terim açıkladı Muslera ve Andonenin durumu...

Son dakika! Fatih Terim açıkladı! Muslera ve Andone'nin durumu...

Galatasaray teknik direktörü Fatih Terim, 2-0 yenildikleri Çaykur Rizespor maçı sonrası açıklamalarda bulundu.

14.06.2020Futbol
İnsan öykülerinden hayvan öykülerine...

İnsan öykülerinden hayvan öykülerine...

Arka kapak yazısında ‘kadının varoluşsal gerçekliği’ne yeni pencereler açan bir yazar olduğu söyleniyor Şafak Baba Pala için... ‘Sana da Güle Güle Nezahat’, kadınlardan çok erkeklerin öyküleri bile sayılabilir. Diğer yandan Hümeyra Yabar’ın ‘Hayvan Geçidi’ni açın, hayvanların şaşırtıcı, sarsıcı öykü dünyasına dalın.

12.06.2020Kitap Sanat
Zamanın ruhunun hatırlattıkları

Zamanın ruhunun hatırlattıkları

Teşvikiye’deki yeni mekânına taşınan Vision Art Platform’da açılan Leyla Emadi ve Rafet Arslan’ın ‘Olası Her Rüya’ başlıklı sergisi özgürlük, zorunluluk ve irade mefhumlarını tarih şeridinde çeşitli coğrafyalar üzerinden irdeliyor.

12.06.2020Kitap Sanat
Yaz Aylarında Yapılan 5 Beslenme Hatası

Yaz Aylarında Yapılan 5 Beslenme Hatası

Sağlıklı ve doğru beslenmenin sağlıklı zihin ve beden için önemli olduğu kadar uzun yaz günlerinde enerji seviyesini korumak için de önemli olduğunu vurgulayan Dyt. Duygu Yıldırım, yazın en sık yapılan beslenme hatalarını 5 maddede sıraladı...

10.06.2020Diyet Rehberi
Yeni normal döneminde sağlıklı beslenme önerileri

Yeni normal döneminde sağlıklı beslenme önerileri

Koronavirüs ile mücadelede elde edilen başarı sonucu başlayan yeni normalleşme sürecine uygun bir beslenme diyeti oluşturmanın püf noktalarını anlatan Beslenme ve Diyet Uzmanı Diyetisyen Duygu Yıldırım, “Sıcak yaz günlerine denk gelen normalleşme döneminde kırmızı et tüketimini azaltarak sebze ve meyve tüketimini artırmalısınız. Günlük su tüketiminiz kg başına 35 ml olmalıdır. En önemli kurallardan biri, tuz tüketimini sınırlandırmaktır. Çiğ sebzelerde tuz tercih etmek yerine sumak, nane, kekik gibi diğer baharatlara yer verebilirsiniz” dedi.

10.06.2020Sağlık
Pandemide Evlere Kapanan Çiftlere Tavsiyeler

Pandemide Evlere Kapanan Çiftlere Tavsiyeler

Çiftler evin içerisinde bu süreçte farklı odalarda vakit geçirebilirler. Çiftler yine işe gider gibi kendi odalarında vakit geçirip işlerine odaklanabilirler. Araya özlem de gireceği için ilişkilerine olumlu yönden de katkı sağlamış olur diyen Uzman Psikolog Selin Kalabaş, koronavirüs pandemisi sürecinde evlere kapanan çiftlere mutlu bir birliktelik için tavsiyelerde bulundu.

9.06.2020Aşk

Yazar Sonuçları

Farklılaştırılmış öğretim; Yetkin öğretmen ve başarılı öğrenciler

İçinde bulunduğumuz pandemi süreci bizlere eğitim ve okul algımızı yeniden düşünmemiz ve dizayn etmemiz için bir olanak sağladı.

28.07.2020

Geleceğin bilgeliğinde felsefe ve değerler

Geleceğe yönelik hata payı düşük tahminlerin zorlaştığı günümüzde yeni nesil çocukların sahip olması gereken beceriler ise her geçen gün daha da artmaktadır. Bu becerileri ve kazanımları; Dünya Ekonomik Forumu Hedefleri, 21. Yüzyıl Becerileri, BM Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri, Düşünme becerileri, Eş Zamanlı Bilişsel İşlemler, Çoklu Zeka kullanımı gibi örneklendirebiliriz.

21.07.2020

Anneler nasıl kendine annelik edebilir?

Anne olunca zihin yapımız değişiyor. Bedenimiz değişiyor. Önceliklerimiz, duyarlılıklarımız değişiyor. Eşimize ve kendi annemize babamıza bakışımız değişiyor. Toplum ve ailedeki rolümüz değişiyor. Biz bu kadar değişiklikle ne yapacağız? Yok mu sayacağız? İçimize mi atacağız? Ya da diğer annelerle ve destek gruplarıyla bağ kurup güçlenecek miyiz?

18.07.2020

Televizyon şeridi

Çocuklarınız ile evde bulunduğunuz süre içerisinde eğlenceli etkinlikleri yanı sıra birçok gelişimine katkısı olan hikaye okuma ve parmak oyunlarına da yer verilmelidir.

14.07.2020

Yeni Normalde Değişen Ofis Alanları

Bugünlerde, kontrollü bir şekilde ofislere dönüş devam ediyor. Karantina döneminde, kurumsal firmalar, ilk defa bu kadar uzun bir süre ve kapsamlı bir biçimde evden çalışmayı deneyimleme imkanı buldu. Bu süreç, evden çalışmanın en azından belirli koşullarda standart hale gelebileceğini de gösterdi. Öyle ki, ülkemizde ve dünyada, çoğu firma evden çalışmayı bir opsiyon olarak sunmaya başladı bile.

8.07.2020

Okyanus duyusal oyunu

Duyusal oyunların çocuk gelişimindeki rolünü ebeveynler olarak artık biliyoruz. Özellikle evde kalmaya devam ettiğimiz bu günlerde önemi daha da büyük. Çocuklarımız özgürce doğaya çıkamıyor, dokunup hissedemiyor maalesef. Bu yüzden evde hazırlayacağımız duyusal oyunlarla çocuklarımızın duyu gelişimini destekleyebiliriz. Peki, neden bu kadar önemli duyusal oyunlar?

4.07.2020

Proaktif Olma Samimi Ol  

İçide “aktif” geçtiğinden dolayı olsa gerek,

26.06.2020

Yakın geleceğin gezgini: Promadic

Merkezi Berlin’de bulunan Design Hotels topluluğunun CEO’su Peter Cole’dan zihin açıcı bir mail aldım.

24.06.2020

Tal Garih ile “Toplumun Yeni Normali” üzerine

Yeni normali ve Koronavirüs ile öne çıkan değişimleri, farklı sektörlerden kanaat önderleri ile tartıştığımız söyleşilerimize Sn. Tal Garih ile devam ediyoruz.

20.06.2020

Frekansımızı Yükseltmek

Herkesin, her sesin, her şehrin, sistemin, organın farklıdır titreşimi ve onları oluşturan dinamikleri. Bu yüzdendir ki, bazı duygular bizi cennette gibi hissettirse de, bazıları yaşatır cehennemi. İşte cennete, olumlu hissettirenlerin frekansı yüksek, olumsuz hissettirenlerin frekansı da düşüktür; küfürdür, nefrettir, gıybettir, güvensizliktir, egodur, güçtür, öçtür.

12.06.2020

Coşkun Sabah’a iktisat dersi

Yazık o canına, sıkma fazla, en fazla satıverirsin evlerinden birini, sonunda bütün tapular burada kalacak nasıl olsa.

10.06.2020

Çocuklara nefretle mücadeleyi öğretmek için yaşa göre öneriler

Koronavirüs salgınıyla mücadele tüm dünyada ve ülkemizde devam ederken, Amerika iç karışıklıklar yaşadığı bir döneme girdi. George Floyd’un ölümünün ardından nefret söylemleriyle, ırkçı yaklaşımlarla mücadelenin önemi tekrar hatırlandı. Bizler, haberler ve sosyal medya aracılığıyla sürece uzaktan dâhil oluyoruz. Her ne kadar ülkeler arası mesafeler olsa da, kaygılar ve endişeler ortak. Özellikle ebeveynler, en kıymetlileri çocuklarını ön yargılı, nefret dolu, ayrımcı düşünce ve kişilerden nasıl koruyabileceklerine dair endişe taşıyorlar. 

10.06.2020