EKSTRA
MENÜ

Zekeriya Mete

Zekeriya Mete haberleri sayfasında güncel ve son dakika Zekeriya Mete hakkında haberler ile bilgiler bulunmaktadır. Toplam 355 Zekeriya Mete haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber..

Zekeriya Mete Haberleri

Ünlü iş adamlarının FETÖ’ye yardım davası karara bağlandı

Ünlü iş adamlarının FETÖ’ye yardım davası karara bağlandı

FETÖ’ye finansal destek sağlamak amacıyla Bank Asya’ya 7 milyon 400 bin TL yatırdıkları iddiasıyla yargılanan iş adamlarının davasında karar çıktı. Mahkeme, Zekeriya Mete'nin 3 yıl 4 ay, Alpaslan Arduç'un 3 yıl 9, Selçuk Şağban’ın ise 2 yıl 1 ay hapis cezasına çarptırılmasına, 3 sanığın ise beraatine hükmetti.

18.07.2019Gündem
Ünlü iş adamları hakkında Silahlı Terör Örgütü Üyeliği iddiasıyla dava açıldı

Ünlü iş adamları hakkında 'Silahlı Terör Örgütü Üyeliği' iddiasıyla dava açıldı

FETÖ elebaşı Fetullah Gülen'in talimatı ile Bank Asya'ya 7.4 milyon lira yatırdıkları iddiası ile haklarında soruşturma açılan İstanbul Hububat Yağlı Tohumlar ve Mamuller İhracat Birliği eski Başkanı Zekeriya Mete’nin de aralarında olduğu 7 kişi hakkında 'Silahlı terör örgütü üyeliği' iddiası ile 5 yıldan 10 yıla hapis istemi ile dava açıldı. İstanbul Ağır Ceza Mahkemesinde açılan davanın ilk duruşması Mayıs ayı sonunda. Anılan dava kapsamında, Mete ile birlikte, Birlik’in eski genel sekreter yardımcısı Alpaslan Arduç tutuklu bulunuyor.

24.04.2018Ekonomi
Ünlü işadamı Zekeriya Mete tutuklandı

Ünlü işadamı Zekeriya Mete tutuklandı

FETÖ elebaşı Fetullah Gülen'in talimatı ile Bank Asya'ya 7.4 milyon lira yatırdıkları iddiası ile gözaltına alınan işadamlarından İstanbul Hububat Yağlı Tohumlar ve Mamuller İhracat Birliği Başkanı Zekeriya Mete ve İstanbul İhracatçı Birlikleri Genel Sekreter Yardımcısı Alpaslan Arduç, dün akşam sevk edildikleri Sulh Ceza Hakimliğince tutuklandı.

21.02.2018Ekonomi
Yağlı tohum paralarını Bank Asya’ya yatırmışlar: Zekeriya Mete de gözaltına alındı

Yağlı tohum paralarını Bank Asya’ya yatırmışlar: Zekeriya Mete de gözaltına alındı

FETÖ/PDY elebaşı Fetullah Gülen’in talimatıyla Bank Asya’ya 7 milyon 400 bin TL yatırdıkları iddia edilen İstanbul Hububat Yağlı Tohumlar ve Mamuller İhracat Birliği’nin üst düzey 7 yöneticisi İstanbul’da gözaltına alındı. Hürriyet Dünyası'nın edindiği bilgilere göre gözaltına alınan isimler arasında Zekeriya Mete de bulunuyor.

14.02.2018Ekonomi
Türk şekerine dizi dopingi

Türk şekerine dizi dopingi

İstanbul Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Zekeriya Mete, Türk dizilerinin Güney Amerika’da büyük beğeni kazanmasının ardından çikolata ve şeker ürünlerinin ilgi odağı haline geldiğini belirterek, “Güney Amerika ülkelerine tohumları ektik. 2018’de bölgesel bazlı çalışmalara ağırlık verip bütün ülkelerde ihracat artışı yakalamak için çalışmalarımıza yön vereceğiz” dedi.

4.02.2018Ekonomi
28 AB üyesi içinde yedinci sıradayız

28 AB üyesi içinde yedinci sıradayız

Almanya’nın Köln kentinde 48’inci kez düzenlenen Uluslararası Şekerleme ve Bisküvi Fuarı (ISM), 73 ülkeden bin 660 firmanın katılımıyla devam ediyor. Türkiye’den 78 şirketin katıldığı fuar, yarın sona erecek. Fuarda ürünlerini tanıtan, iş bağlantıları kuran Türk şirketlerinin temsilcileri, Hürriyet’e konuştu:

30.01.2018Avrupa
‘2023 hedefleri için daha çok çalışmalıyız’

‘2023 hedefleri için daha çok çalışmalıyız’

2017 yılı ihracatının 157,1 milyar dolarla tarihin en yüksek ikinci seviyesinde gerçekleşmesi ihracatçıları coşturdu. Türkiye’nin 2023 yılı hedefleri için bu rakamları yeterli görmediğini belirten İstanbul Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Zekeriya Mete, 2017 Yılında 1.8 Milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdik “Hedeflerimiz için ülke olarak daha çok çalışmalıyız” dedi.

8.01.2018Ekonomi
Dünyanın en büyük  gıda fuarı olacak

Dünyanın en büyük gıda fuarı olacak

TÜRK gıda sektörünü uluslararası arenaya taşıyacak ‘CNR Food İstanbul Fuarı’ için geri sayım başladı.

2.12.2017Ekonomi
Türkiyeden Rusyaya ihracat kuralı hamlesi

Türkiye'den Rusya'ya ihracat kuralı hamlesi

Rusya Tarım Bakanlığı, Türkiye’nin Rusya’dan sevkiyatları düzenlemek için yeni tarım ürünü ihracat kuralı getirdiğini öne sürdü.

9.10.2017Ekonomi
Habur iddiası: Referandum 7 milyar dolarlık ticareti de etkileyebilir

Habur iddiası: Referandum 7 milyar dolarlık ticareti de etkileyebilir

Barzani'nin referandumunda oy verme işlemi sürerken uluslararası ajanslara düşen "Habur Sınır Kapısı tek taraflı kapatıldı" haberi heyecan yarattı. Bakanlık bu iddiayı yalanlarken sadece Irak'tan Türkiye'ye geçişte denetimlerin sıkılaştırıldığını belirtti ve "İlerleyen saatlerdeki gelişmelere göre durumu yeniden değerlendiririz" dedi. Hürriyet'e konuşan Uluslararası Nakliyeciler Derneği yetkilileri konu ile ilgili şunları söyledi: “Hem valilik hem de Irak tarafı ile konuştuk. Herhangi bir kapanma durumu yok. Geçişler çift taraflı devam ediyor.”

24.09.2017Ekonomi
Fuara yabancı alıcılardan yoğun ilgi

Fuara yabancı alıcılardan yoğun ilgi

CNR Food İstanbul, 45 ülkeden gelen 4 milyar dolarlık ithalat hacmine sahip alıcılarıyla kapılarını açtı. Açılış konuşmasını yapan T.C Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci “CNR Food İstanbul’a yabancı alıcıların ilgisinin yoğun olduğunu görüyoruz. İstikrarımızı, güvenilirliğimizi ve kalitemizi koruduğumuz sürece dünya markası olmamamız için bir neden yok. Paris, Dubai, Münih neyse İstanbul’da odur” dedi.

20.09.2017Ekonomi
Kazakistan yeniden Türklerin radarında

Kazakistan yeniden Türklerin radarında

Kazakistan’da, “Astana EXPO 2017 Uluslararası Enerji Fuarı” kapsamında Türkiye Milli Günü etkinliği düzenlendi. Fuar alanında gerçekleşen etkinliğe Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Kazakistan Milli Ekonomi Bakanı Timur Suleymenov, Astana EXPO 2017 Ulusal şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Ahmetjan Esimov ve çok sayıda ziyaretçi katıldı.

12.08.2017Ekonomi
İş mi tatil mi

İş mi tatil mi?

Turizmciler zafer bayramı ve kurban bayramının peş peşe gelmesiyle oluşan 6 günlük tatilin, 10 güne uzamasını istiyor. Bu sayede 1 milyon kişinin tatile çıkıp 1 milyar lira harcamasını bekliyorlar. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ise Türkiye’nin tatilden çok çalışması gerektiğinin altını çiziyor. Bu fikre katılan ihracatçılar, “Biz üretirsek ülkeye 2 milyar dolar kazandırabiliriz” yorumunu yapıyor.

9.08.2017Ekonomi
Latin Amerikaya çikolata ve şekerleme ihracatında artış

Latin Amerika'ya çikolata ve şekerleme ihracatında artış

Dünyada ürün satmak her geçen gün daha da zorlaşırken yeni pazar teknikleri ve fuarlar ihracata büyük katkı sağlıyor. İstanbul Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Zekeriya Mete "Bugüne kadar katıldığımız fuarların ihracatımızın artmasına önemli bir katkı sağladığını gözlemledik" dedi.

8.08.2017Ekonomi
MÜSİAD’dan ‘CNR Food Fuarı’na destek

MÜSİAD’dan ‘CNR Food Fuarı’na destek

İSTANBUL Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği’nin öncülük ettiği ve 20-23 Eylül 2017 tarihleri arasında İstanbul’da düzenlenecek CNR Food İstanbul fuarına destek artıyor.

24.07.2017Ekonomi
MÜSİAD’dan CNR Food Fuarına tam destek

MÜSİAD’dan CNR Food Fuarı'na tam destek

Dubai’nin dünyaca ünlü gıda fuarı Gulfood’un tahtına göz diken CNR Food İstanbul'a destek sürüyor.

24.07.2017Ekonomi
Üç sektör ilk kez bir arada

Üç sektör ilk kez bir arada

Türkiye’de ilk defa gıda, ambalaj ve ev dışı tüketim sektörleri aynı tarihte, aynı çatı altında buluşuyor. CNR Expo Yeşilköy’de organize edilen CNR Food İstanbul ve CNR Ambalaj fuarları ile EDT - Ev Dışı Tüketim Ürünleri ve Tedarikçileri Buluşması sektör için bu güne kadar yapılmış en kapsamlı ticari platform olacak.

19.07.2017Ekonomi
Şekerli mamuller ihracatında bayram şekerinin payı yüzde 60

Şekerli mamuller ihracatında bayram şekerinin payı yüzde 60

İstanbul Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Zekeriya Mete, bayramlar ve diğer özel günlerde çikolata ve şekerleme tüketiminin önemli ölçüde arttığını, üretilen çikolatanın yaklaşık yüzde 25'inin, şekerleme ürünlerinin ise yaklaşık yarısının bayramlarda tüketildiğini belirtti. Mete, 2.2 milyar dolarlık şekerleme ihracatının yüzde 60’na denk gelen 1.3 milyar dolarlık kısmının bayramlarda gerçekleştiğini kaydetti.

21.06.2017Ekonomi
Rusyanın yerini Ukrayna alacak Türkiye geçici olarak...

Rusya'nın yerini Ukrayna alacak! Türkiye geçici olarak...

Türkiye’nin Rusya’dan buğday başta olmak üzere ithal ettiği toplam 6 ürüne uyguladığı yüzde 130’luk gümrük vergisi, Türk ithalatçıları geçici çözümlere yöneltti. İthalatçılar, Rusya’nın boşluğunu geçici olarak Ukrayna ile dolduracak.

17.04.2017Ekonomi
CNR Foodİstanbul 20 Eylülde başlayacak

CNR Foodİstanbul 20 Eylül'de başlayacak

Gulfood’un tahtına bu yıl ilk kez düzenlenecek olan CNR Food İstanbul göz dikti. İstanbul Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği’nin öncülük ettiği ve 20-23 Eylül 2017 tarihleri arasında İstanbul’da düzenleyecek CNR Foodİstanbul fuarı için 5 ihracatçı birliği ve bir tanıtım grubu birlikte hareket etme kararı aldı.

4.04.2017Ekonomi
Gulfood’a rakip olmak için birleştiler

Gulfood’a rakip olmak için birleştiler

Dubai’nin dünyaca ünlü gıda fuarı Gulfood’un tahtına bu yıl ilk kez düzenlenecek CNR Food İstanbul göz dikti.

3.04.2017Ekonomi
Orta Doğu’nun gıdacısı oluyoruz

Orta Doğu’nun gıdacısı oluyoruz

DÜNYANIN en büyük gıda fuarlarından Gulfood 2017’ye katılan Türk firması sayısı bu yıl 139 oldu. Rakamın en az 200 olabileceği ancak Dubai Dünya Ticaret Merkezi ve Fuar İdaresi’nin Türk firmalarının taleplerini ‘yer yokluğu’ gerekçesiyle karşılayamadığı bildirildi.

28.02.2017Ekonomi
Dünya’nın en büyüğüne rakip olacağız

'Dünya’nın en büyüğüne rakip olacağız'

Almanya’nın Köln şehrinde gerçekleştirilen ‘ISM 2017 Uluslararası Bisküvi ve Şekerleme Fuarı’na katılan İstanbul Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Zekeriya Mete “CNR Food İstanbul fuarımız ile dünyanın en büyük gıda fuarı olan ISM’e rakip olacağız” dedi.

1.02.2017Ekonomi
Türkiye’nin en büyük gıda fuarı kuru 2,99’a sabitledi

Türkiye’nin en büyük gıda fuarı kuru 2,99’a sabitledi

İstanbul Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği, “CNR Food İstanbul Fuarı" dolar kurunu 2,99 TL’ye sabitleyerek alanların TL üzerinden satılacağını duyurdu.

10.12.2016Ekonomi
Arjantin ‘şeker’ gibi pazar olur

Arjantin ‘şeker’ gibi pazar olur

İSTANBUL Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Zekeriya Mete, “Arjantin’in serbest piyasa ekonomisine geçmesi ihtacatımız için çok önemli gelişme. 40 milyondan fazla nüfusuyla çok ciddi bir pazar konumunda olan Arjantin’den daha önce korumacı önlemler sebebiyle aldığımız pay çok düşüktü. 10 Aralık’tan itibaren ülke serbest piyasa ekonomisine geçecek. 2015 yılında 60 milyon dolarlık şeker ithalatı yapan Arjantin’den sadece yüzde 0.50’lik bir pay alabiliyorduk” dedi.

26.11.2016Ekonomi
Fuara katılacak iş adamlarına pasaport işkencesi

Fuara katılacak iş adamlarına 'pasaport' işkencesi

Fransa'da yapılacak gıda fuarına katılmak üzere Türkiye'den giden iş adamlarının saatlerce pasaport kuyruğunda bekledikleri anlaşıldı. Fuara katılan isimlerden İstanbul Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Zekeriya Mete "Herhalde bir daha gelmememiz için bizi yıldırmaya çalışıyorlar" dedi.

15.10.2016Ekonomi
Mete: Özel ürünlere yönelmemiz şart

Mete: 'Özel ürünlere yönelmemiz şart'

Katma değeri yüksek ihracatın yolunun özel ürünlerden geçtiğine vurgu yapan İstanbul Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Zekeriya Mete, “Katma değeri yüksek ürün ihraç etmek istiyorsak ülkemize özgü ürünleri dünyaya duyurmalıyız” dedi.

15.09.2016Ekonomi
İhracatçılar Yargıtay Başkanını ağırladı

İhracatçılar Yargıtay Başkanı'nı ağırladı

1940 yılında kurulan Türkiye’nin en eski ihracatçı birliği, İstanbul Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği ve Şekerli Mamuller Tanıtım Grubu, Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit’i ağırladı.

2.05.2016Kobi
Singapura giden Türk iş adamlarına şok sorular: Niçin sık sık gidip geliyorsunuz

Singapur'a giden Türk iş adamlarına şok sorular: Niçin sık sık gidip geliyorsunuz?

Singapur ile Türkiye arasında vize uygulaması olmamasına karşın, bu ülkeye iş için giden Türk iş adamlarına yönelik 'sorgu' krizi sürüyor. Fuar için Singapur'a giden İstanbul Hububat, Bakliyat ve Yağlı Tohumlar Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Zekeriya Mete'ye yönelik "Ne iş yapıyorsunuz, yanınızda kaç dolar var. Niye sık sık gelip gidiyorsun' şeklinde soruların sorulduğu öğrenildi.

11.04.2016Ekonomi
Türk işadamlarına Singapurda şok...

Türk işadamlarına Singapur'da şok...

Türkiye ile Singapur arasında vize serbestisi olmasına karşın bu ülkede fuara katılmak üzere gitmek isteyen Türk işadamları üç saati aşkın havalimanında bekletildi. Singapur'daki Sin Changi Havalimanı'nda bekletilen iş adamlarına 'Siz gerçek Türk vatandaşı mısınız' yönünde soruların sorulduğu öğrenildi.

10.04.2016Ekonomi
Yeni markalar yaratmanın bir yolu e-ticaretten geçiyor

'Yeni markalar yaratmanın bir yolu e-ticaretten geçiyor'

Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, yeni pazarlara açılma, satışları büyütme ve yeni markalar yaratmanın bir yolunun e-ticaretten geçtiğini bildirdi.

10.04.2016Ekonomi
Türk çikolatası ve şekeri için geliyor

Türk çikolatası ve şekeri için geliyor

1940 yılından bu yana Türkiye ihracatını artırmak için çalışmalarına devam eden ‘İhracatın Öncü Birliği’, İstanbul Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği, Türk ürünlerinin Amerika kıtasında yer alması için çalışmalarına hızla devam ediyor. Meksika’da gerçekleştirilen ‘Expo Antad&Alimenteria 2016 Uluslararası Genel Ticaret Fuarı’na katılan birlik, fuarda kurduğu bağlantılarla Meksika’nın en büyük 3 market zincirinin satın alımcılarını Türkiye’ye getirecek.

27.03.2016Ekonomi

Yazar Sonuçları

Fabrika için çocukları özel okuldan aldık bize ‘nefes’ verin

Şükrü Göksoy’dan bana ilk mesaj 10 Ocak 2016’da geldi:

9.09.2018

Kazakistan yeniden radarda

Kazakistan’da, “Astana EXPO 2017 Uluslararası Enerji Fuarı” kapsamında Türkiye Milli Günü etkinliği düzenlendi. Fuar alanında gerçekleşen etkinliğe Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Kazakistan Milli Ekonomi Bakanı Timur Suleymenov, Astana EXPO 2017 Ulusal şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Ahmetjan Esimov ve çok sayıda ziyaretçi katıldı.

12.08.2017

Kolombiya ile ‘stratejik ortaklık’ kapısı aralandı

İSTANBUL Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Zekeriya Mete, Yönetim Kurulu Üyesi Aydın Soyyiğit ve Şekerli Mamuller Tanıtım Grubu Başkanı Hidayet Kadiroğlu ile Bogota’da (Kolombiya) gıda ürünleri fuarını gezerken Ticaret Müşavirimiz Soner Akdokur yanımıza geldi:

3.07.2016

Güney Amerika kapısı 'Sugar King'le açıldı

İSTANBUL Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Zekeriya Mete ile Şekerli Mamuller Tanıtım Grubu Başkanı Hidayet Kadiroğlu, 3-4 yıl önce sektör temsilcileriyle Peru’ya gitti.

16.06.2016

Fil geçerken motoru durdur, arabada otur

CUMHURBAŞKANI Recep Tayyip Erdoğan’ın Uganda, Kenya ve Somali resmi gezisinin ilk durağı Kampala’da konakladığımız otelin lobisinde Gülsan Holding Genel Koordinatörü Nevzat Saygılıoğlu, Yönetim Kurulu Üyesi Gökhan Gül ve Türkiye Otobüscüler Federasyonu (TOFED) Başkanı Birol Özcan’la karşılaştım.

2.06.2016