EKSTRA
MENÜ

Zatürre

Zatürre ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Zatürre haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 1.897 Zatürre haberi bulunmuştur.

Zatürre Haberleri

Çocukların bağışıklığını okul dönemine hazırlarken bunlara dikkat edin

Çocukların bağışıklığını okul dönemine hazırlarken bunlara dikkat edin

Çocuk Yoğun Bakım Uzmanı Prof. Dr. Dinçer Yıldızdaş, okulların öğrenciler için güvenli hale getirildikten sonra açılmasının önemine değinirken, çocukların bağışıklığını bu döneme hazırlarken uyku ve beslenmenin önemli faktörler olduğunu açıkladı.

Önümüzdeki kış mevsimine dikkat Aynı anda hem grip hem de koronavirüs tehlikesi

Önümüzdeki kış mevsimine dikkat! Aynı anda hem grip hem de koronavirüs tehlikesi

Her öksürük ya da boğaz ağrısı, koronavirüs belirtisi değil! Bu belirtiler gribe de işaret ediyor olabilir. Peki, koronavirüsü gripten nasıl ayırt ederiz? Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Meral Sönmezoğlu, “Önümüzdeki kış mevsiminde çok sayıda benzer vaka göreceğimiz tahmin ediliyor ama iki hastalığı birlikte geçirecek vakalar olmasından da endişe duyuluyor” dedi ve konuyla ilgili merak edilenleri yanıtladı.

3.09.2020Sağlık
Son dakika haberi: Bakan Kocadan Bilim Kurulu Toplantısı sonrası önemli açıklamalar

Son dakika haberi: Bakan Koca'dan Bilim Kurulu Toplantısı sonrası önemli açıklamalar

Son dakika... Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu Toplantısı sonrası önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Koca, koronavirüs konusunda uyarılarda bulunarak, "Uzun bir süredir koronavirüs aramızda zaman zaman duyarsız hale geliyoruz. Koronavirüsün birinci dalgasının ikinci pikini yaşıyoruz, bayramlar ve düğünlerdeki hareketlilik ve dikkatsizliklerimiz bizi bu eşiğe getirdi" ifadelerini kullandı. Bakan Koca ayrıca vaka sayısının en yüksek olduğu illeri açıkladı.

2.09.2020Gündem
Grip aşısı ne zaman yapılır, kimler yaptırmalı Sağlık Bakanlığı grip aşısı yaptırması gereken kişileri açıkladı

Grip aşısı ne zaman yapılır, kimler yaptırmalı? Sağlık Bakanlığı grip aşısı yaptırması gereken kişileri açıkladı

Grip ve zatürre aşısı, koronavirüs salgınında gündeme gelen konulardan olmaya devam ediyor. Uzmanların koronavirüs riskine karşı grip aşısı konusunda yaptığı değerlendirmeler sürerken, Sağlık Bakanlığı 65 yaş ve üzeri bireylere grip ve zatürre aşısının yaptırılması tavsiyesinde bulundu. Grip salgının artış gösterdiği sonbahar mevsiminden önce aşının Türkiye'de eylül-aralık ayları arasında yapılması öneriliyor. Peki, grip aşısı ne zaman yapılır? İşte, Sağlık Bakanlığı'nın grip ve zatürre aşısı yaptırması gereken yaş grupları ile ilgili yaptığı açıklamalar.

2.09.2020Gündem
Çocuklarda belirti göstermeyebiliyor Sebebi ise...

Çocuklarda belirti göstermeyebiliyor! Sebebi ise...

Güney Kore'de, uzmanların yaptığı araştırma, çocukların koronavirüs semptomu göstermeseler bile virüsü haftalarca burun ve boğazlarında taşıyabildiği ortaya koymuştu. Araştırmayı değerlendiren Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Alper Özkılıç, "Bu durum çocukların bağışıklık sistemiyle ilgili olabilir. BETA mikrobu da (boğaz enfeksiyonu mikrobu) koronavirüs gibi en fazla taşıyıcılık özelliği olan mikrop ancak belirti vermediği durumlar oldu" dedi.

Aynı anda grip ve koronavirüse yakalanmak çok tehlikeli olabilir

Aynı anda grip ve koronavirüse yakalanmak çok tehlikeli olabilir

Havaların soğuması nedeniyle Ekim ayı itibariyle koronavirüs vaka sayısının artması bekleniyor. İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Ömer İnan Ayata, grip aşısı olmanın koronavirüs pandemisi sürecinde çok önemli bir avantaj sağlayacağını belirtti. Özellikle soğuk havayla birlikte insanların kapalı yerlere gitmeye başlamasının da vaka sayısının artmasında olumsuz etki yaratacağını söyleyen Dr. Ömer İnan Ayata, bu noktada grip aşısı olmanın alınacak önlemlerin başında geldiğini anlattı.

2.09.2020Sağlık
Bu gruptakiler grip aşısı olsun

Bu gruptakiler grip aşısı olsun

Sağlık Bakanlığı, grip aşısı tartışmaları sürerken kimlerin mutlaka grip aşısı olması gerektiğini açıkladı.

2.09.2020Gündem
Pnömokok ve grip aşısına talep bu yıl 50 kat arttı... Zatürre aşısı koronadan korumaz

Pnömokok ve grip aşısına talep bu yıl 50 kat arttı... Zatürre aşısı koronadan korumaz!

Aile hekimlikleri ve eczaneler pnömokok yani halk arasında bilinen adıyla zatürre aşısı olmak isteyenlerle dolup taşıyor. 200 kişilik listelere isim yazdırılıyor. İstanbul Eczacı Odası Başkanı Zafer Cenap Sarıalioğlu’na göre aşılara talep bu yıl 50 kat arttı. Yeditepe Üniversitesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Banu Musaffa Salepçi halkta yayılan yanlış bilginin aksine zatürre aşısının COVID-19’dan korumadığını söylüyor.

30.08.2020Hürriyet Pazar
Son dakika... Bilim Kurulu Üyesinden grip aşısı uyarısı Bu sene sıkıntı olacağı kesin...

Son dakika... Bilim Kurulu Üyesi'nden grip aşısı uyarısı! Bu sene sıkıntı olacağı kesin...

SAĞLIK Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, "Covid salgınının boyutlarının bu kadar büyük olmasının mart, nisan, mayıs ayı gibi görüldüğünü düşünürsek bu sene dünya genelinde grip aşısıyla ilgili bir miktar talebi karşılama konusunda sıkıntı olacağı kesin. Bu sıkıntıyı ülkemiz de yaşayabilir" dedi.

29.08.2020Gündem
Kıvanç Tatlıtuğun sağlık durumu nasıl Test değil rutin kontrol

Kıvanç Tatlıtuğ'un sağlık durumu nasıl? Test değil rutin kontrol

Kıvanç Tatlıtuğ dün apar topar Bodrum’daki bir özel hastaneye giderek koronavirüs testi yaptırdığı haberleriyle gündemdeydi.

29.08.2020Magazin
Keşanda hastalanan öğretmenin testi negatif çıktı, okuldaki 28 öğretmen tedbiren karantinada

Keşan'da hastalanan öğretmenin testi negatif çıktı, okuldaki 28 öğretmen tedbiren karantinada

EDİRNE İl Milli Eğitim Müdürlüğü, rahatsızlanması üzerine hastaneye kaldırılan tarih öğretmeni H.S.'ye 2 kez yapılan Covid-19 testlerinin negatif çıktığını, öğretmenin zatürre teşhisiyle tedavi altına alındığını açıkladı. Aynı okulda görevli 28 öğretmenin de tedbir amaçlı 14 gün süreyle evlerinde karantinaya alındığı bildirildi.

28.08.2020Gündem
Kovidi Atlatıp Yeniden Hasta Olunabilir mi

Kovid'i Atlatıp Yeniden Hasta Olunabilir mi?

Hong Kong'da, iyileştikten 4 ay sonra tekrar Kovid'e yakalanan vaka ile ilgili geçtiğimiz hafta yayınlanan bilimsel bir makalenin ardından, tüm dünyanın gündemine oturan "hastalığa karşı bağışıklık gelişmiyor mu?" sorusuna Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz yanıt verdi.

28.08.2020İyi Yaşam
Bilim kurulu üyesi o soruya cevap verdi: Bu korktuğumuz bir durumdu

Bilim kurulu üyesi o soruya cevap verdi: Bu korktuğumuz bir durumdu!

Hong Kong'da, iyileştikten 4 ay sonra tekrar Kovid'e yakalanan vaka ile ilgili geçtiğimiz hafta yayınlanan bilimsel bir makalenin ardından, tüm dünyanın gündemine oturan "hastalığa karşı bağışıklık gelişmiyor mu?" sorusuna Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz yanıt verdi. Yavuz, "Bu zaten koronavirüsler konusunda beklediğimiz ama aynı zamanda da korktuğumuz bir durumdu. Ama tek bir vaka üzerinden endişeye kapılmak da yersiz." dedi. Prof. Dr. Yavuz, pnömokok (zattürre aşısı) ve grip aşılarını ise herkese önermediklerini söyledi.

28.08.2020Gündem
Son dakika haberler: Bilim Kurulu Üyesi uyardı Koronavirüste bulaşma en çok bu dönemde

Son dakika haberler: Bilim Kurulu Üyesi uyardı! Koronavirüste bulaşma en çok bu dönemde

SAĞLIK Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi ve Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Yeşim Taşova, koronavirüste bulaşma ve hastalanma takvimini açıkladı. Kuluçka dönemine dikkat edilmesi gerektiğinin altını çizen Taşova, bulguların ortaya çıkmadığı 48 saat ve bulguların görüldüğü ilk günün, bulaşıcılığın en fazla seyrettiği dönem olduğunu kaydetti.

27.08.2020Gündem
Grip, Nezle ve Soğuk Algınlığı Koronavirüsten Nasıl Ayırt Edilir

Grip, Nezle ve Soğuk Algınlığı Koronavirüsten Nasıl Ayırt Edilir?

Grip, nezle ve soğuk algınlığı ile Covid-19 belirtilerinin birbirine çok benzediğine dikkat çeken uzmanlar, koronavirüs enfeksiyonunu diğerlerinden ayıran belirgin özelliğin alt solunum yollarından akciğerlere çok daha hızlı inip yayılması olduğuna dikkat çekiyor. Zatürre ve grip aşısının Covid-19’dan koruduğu algısının tamamen yanlış olduğunu ifade eden uzmanlar, tedbirlere mutlaka uyulması gerektiğini vurguluyor.

26.08.2020İyi Yaşam
Grip ve zatürre aşısı ne zaman ve kimlere yapılır Grip aşısının koronavirüs etkisini Sağlık Bakanı açıkladı

Grip ve zatürre aşısı ne zaman ve kimlere yapılır? Grip aşısının koronavirüs etkisini Sağlık Bakanı açıkladı

Grip ve zatürre aşısı koronavirüsten korur mu? sorusu bazı uzmanların yaptığı açıklamalarla gündeme geldi. Grip salgının arttığı sonbahar mevsiminin gelmesiyle koronavirüsün grip aşısındaki etkileriyle ilgili açıklama Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'dan geldi. Uzmanların grip ve zatürre aşısı yaptırılması yönündeki tavsiyeleriyle ilgili Koca, "Özellikle kimlere aşı yapılma zorunluluğunun olduğunu genel olarak biliyoruz ama Kovid döneminde kimler daha riskli olabilir, bununla ilgili çalışma yapılıyor olacak." dedi. İşte, ayrıntılar.

21.08.2020Gündem
Aile hekimlerinden 65 yaş ve üzeri vatandaşlara zatürre aşısı tavsiyesi

Aile hekimlerinden 65 yaş ve üzeri vatandaşlara zatürre aşısı tavsiyesi

AİLE Hekimliği Çalışanları Sendikası (AHESEN) Başkanı ve Aile Hekimi Dr. Gürsel Özer, özellikle solunum yollarında tutulmaya yol açan zatürreye karşı 65 yaş ve üzeri vatandaşlara aşı yaptırmaları tavsiyesinde bulundu. Dr. Özer, "65 yaş üzerinde pnömoni geçirme riski çok fazla aşı bu riski azaltıyor. 65 yaş ve üzeri vatandaşlar ile 65 yaş altında olup kronik rahatsızlığı olanlar bu aşıyı yaptırsınlar" diye konuştu.

20.08.2020Gündem
Son dakika: Bakan Kocadan Bilim Kurulu Toplantısı sonrası flaş açıklamalar

Son dakika: Bakan Koca'dan Bilim Kurulu Toplantısı sonrası flaş açıklamalar

Son dakika haberi: Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu Toplantısı sonrası açıklamalarda bulunuyor. Bakan Koca, '21 Eylül'de yüz yüze eğitim başlayacak mı?' sorusuna, "21 Eylül'de okulların temelde açılmasından yana bir yaklaşım içindeyiz. Bu kademelendirme tarzında olur" şeklinde cevapladı

19.08.2020Gündem
Avrasya ülkelerinde Covid-19 salgını yayılmaya devam ediyor

Avrasya ülkelerinde Covid-19 salgını yayılmaya devam ediyor

Ukrayna, Özbekistan, Kazakistan, Ermenistan, Kırgızistan ve Gürcistan'da yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını yayılmaya devam ediyor.

19.08.2020Dünya
Zatürre Nasıl Bulaşır Zatürre Aşısı Koronavirüsten Korur mu

Zatürre Nasıl Bulaşır? Zatürre Aşısı Koronavirüsten Korur mu?

koronavirus salgınının hız kesmediği bugünlerde, sonbaharın yaklaşmasıyla birlikte grip ve zatürre vakalarının da koronavirus vakalarına ekleneceği ihtimali uzmanları korkutuyor. Tüm dünyayı sarsan COVID-19 salgınına, grip ve zatürre salgınlarının da eklenmemesi için aşı olunması gerektiğini vurgulayan bilim adamları, özellikle de zatürre aşısına dikkat çekiyor. Peki zatürre aşısını kimler yaptırmalı? Bu aşı koronavirusten de korur mu?

18.08.2020İyi Yaşam
Uzmanlar pandemi sürecinde grip aşısını yaptırmayı tavsiye ediyor

Uzmanlar pandemi sürecinde grip aşısını yaptırmayı tavsiye ediyor

Covid-19’da olduğu gibi viral salgın hastalıklarla mücadelede en büyük yardımcı unsurun aşılar olduğunu belirten İmmünoloji ve Alerji Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ali Kutlu, sonbaharda mevsimsel gribin pandemi sürecinde etkili olarak sağlık sistemini zora sokmaması için risk grubundakilerin yanı sıra gençlere de grip aşısı olmalarını önerdi.

17.08.2020Sağlık
Zatürre aşısının Covid-19’a karşı özel bir koruyuculuğu yok

Zatürre aşısının Covid-19’a karşı özel bir koruyuculuğu yok

Grip mevsiminin yaklaşması, koronavirüs salgını nedeniyle bu yıl daha fazla endişeye neden oldu. Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, grip ve zatürre aşısının önemine değinerek, "Zatürreden korunmak Covid-19’un yaratacağı hasarı önlemede etkili. Covid-19’a karşı koruyucu değil. Zatürre aşısının Covid-19’a karşı özel bir koruyuculuğu yok ama ikisinin de hedefi akciğerler. İkisi de akciğerlerde hasara neden oluyor" dedi.

17.08.2020Sağlık
Bakan Fahrettin Koca: Sıcak da olsa maske takın

Bakan Fahrettin Koca: Sıcak da olsa maske takın

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Twitter hesabından yaptığı açıklamada maske uyarısını yineledi:

16.08.2020Gündem
Son dakika haberi: Sağlık Bakanı Koca 15 Ağustos koronavirüsü tablosu ve vaka sayısını paylaştı mı

Son dakika haberi: Sağlık Bakanı Koca 15 Ağustos koronavirüsü tablosu ve vaka sayısını paylaştı mı?

Son dakika haberi... Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Corona virüsü (koronavirüs) için son gelişmeleri ve Türkiye Günlük Korona Tablosu'nu açıkladı. Tabloya göre, son 24 saatte 1226 kişiye Kovid-19 tanısı konuldu, 22 kişi hayatını kaybetti, toplam vaka sayısı 246 bin 861, can kaybı 5 bin 934 oldu.

15.08.2020Gündem
Grip aşısı ne zaman yapılır, yan etkileri var mı  Risk grubundakiler için uzmanlardan grip aşısı önerisi

Grip aşısı ne zaman yapılır, yan etkileri var mı? Risk grubundakiler için uzmanlardan grip aşısı önerisi

Grip aşısı, koronavirüs pandemisinde uzmanlar tarafından gündeme getiriliyor. Yapıldığı grip sezonu için etkili olan ve her yıl sonbahar aylarında uygulanan grip aşısında son yıllarda influenza A’nın iki alt tipi ve influenza B’nin de bir alt tipi yer almaya başladı. Sağlıklı kişilerin de grip aşısı yaptırması gerektiğini belirten uzmanlar, zatürre aşısı yaptırmanın risk grubundaki kişilerin grip ve Kovid-19 enfeksiyonunu daha sorunsuz atlatmasına katkıda bulunduğunu açıkladı. Peki, grip aşısı ne zaman yapılır, yan etkileri var mı?

15.08.2020Sağlık
Avrasya ülkelerinde Covid-19 bilançosu artıyor

Avrasya ülkelerinde Covid-19 bilançosu artıyor

Ukrayna, Kazakistan, Özbekistan, Kırgızistan, Ermenistan ve Gürcistan'da yeni tip koronavirüs (Covid-19) vakaları artmaya devam ediyor.

14.08.2020Dünya
En temiz Rize, en kirli Iğdır

En temiz Rize, en kirli Iğdır

Temiz Hava Hakkı Platformu tarafından hazırlanan rapora göre Türkiye’de son 4 yılda havası en temiz iller Rize, Artvin, Ardahan ve Tunceli olurken havası en kirli iller olarak Iğdır, Bursa, Düzce, Afyon, Kahramanmaraş ve Manisa öne çıktı. İstanbul’da ise Sultangazi, Alibeyköy ve Kağıthane’nin hava kalitesi alarm verirken Kandilli, Büyükada ve Şile temiz havası ile kayıtlara geçti.

14.08.2020Ekonomi
Yapay zeka koronavirüs ile mücadelede nasıl rol oynuyor

Yapay zeka koronavirüs ile mücadelede nasıl rol oynuyor?

Yapay Zeka (AI) ve Makine Öğrenimi (ML) COVID-19 krizinin anlaşılmasında ve krizle mücadelede nasıl bir rol oynuyor?

13.08.2020Teknoloji
Erken dönemde pek fark edilmeyebiliyor Bu belirtilere dikkat

Erken dönemde pek fark edilmeyebiliyor! Bu belirtilere dikkat

Kronik Obstrüktif (Tıkanan) Akciğer Hastalığı yani KOAH ile ilgili önemli bilgiler veren Göğüs Hastalıklar'ından Prof. Dr. M. Emin Akkoyunlu “KOAH sinsi seyreden bir hastalıktır. Aslında aylar yıllar içinde yokuş gibi, merdiven gibi yüksek eforlar sırasında yaşanan sıkışıklık, hastayı bu eforları yapmaktan alıkoymuş ve sessizce alışmasını sağlamıştır. Hasta bu kaybın ve kısıtlamanın farkında değildir” dedi.

10.08.2020Sağlık
Son dakika... Sağlık Bakanı Kocadan sosyal medya paylaşımı çağrısı

Son dakika... Sağlık Bakanı Koca'dan sosyal medya paylaşımı çağrısı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Salgına karşı maske, mesafe, temizlik kurallarını hatırlatan bir mesaj hazırlayıp, takipçilerinizle paylaşın" ifadelerini kullandı.

9.08.2020Gündem
Zatürre nedir İşte zatürre hastalığı ve belirtileri hakkında bilgi

Zatürre nedir? İşte zatürre hastalığı ve belirtileri hakkında bilgi

Sağlık Bakanlığı'nın internet sitesinde yer alan ve Bakan Fahrettin Koca'nın da Twitter'dan paylaştığı, Türkiye Günlük Koronavirüs Tablosu'nda her gün zatürre oranı da yer alıyor. Bu gelişmenin ardından zatürre hakkındaki araştırmalar hız kazandı. Vatandaşlar zatürrenin ne olduğunu merak ediyor. Bunun yanı sıra belirtileri de sorgulanıyor. Peki, zatürre nedir, zatürre belirtileri neler?

8.08.2020Sağlık
Böyle uyardı: Aşı bulunmuş olsa dahi...

Böyle uyardı: Aşı bulunmuş olsa dahi...

SAĞLIK Bilimleri Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Gerek, dünya genelinde koronavirüse karşı aşı geliştirmede ciddi çalışmalar olduğunu, umut verici haberler geldiğini belirterek, "Aşının bulunması, bulunduktan sonra herkese ulaşabilmesi zaman alacak. Aşı bulunmuş olsa dahi, bu enfeksiyonla bir dönem birlikte yaşayacağız" dedi.

8.08.2020Gündem
KOAH nedir, belirtileri nelerdir

KOAH nedir, belirtileri nelerdir?

KOAH [Kronik (Müzmin) Obstrüktif (Tıkayıcı) Akciğer Hastalığı] nefes yollarında mikroplarla oluşmayan bir iltihaplanmaya bağlı oluşan ilerleyici bir akciğer hastalığıdır.

6.08.2020Sağlık
81 ilde koronavirüs denetimi Zonguldak Vali Vekili: İnşallah korktuğumuz başımıza gelmez

81 ilde koronavirüs denetimi! Zonguldak Vali Vekili: İnşallah korktuğumuz başımıza gelmez

İçişleri Bakanlığı'nın 81 il valiliğine gönderdiği "Koronavirüs Denetimleri" genelgesi kapsamında kent genelinde pazarlar, iş yerleri, marketler, toplu taşıma araçları, alışveriş alanları, lokantalar, kafeteryalar ve taksilerde denetimler yapılıyor. İstanbul'da yapılan denetimler sırasında bir kişi maske takılmamasına tepki göstererek, "Ben Moda'da yürüyemiyorum hepsi maskesiz kaçıyorum" dedi. Zonguldak'taki denetimlerde ise Vali Vekili Nevzat Taşdan, son zamanlarda vakaların arttığını söyleyerek, "İnşallah korktuğumuz başımıza gelmez" dedi.

6.08.2020Gündem

Yazar Sonuçları

Grip ve zatürre aşısı olalım ama...

Özellikle risk grubunda olanların, bu yıl grip ve zatürre aşısı yaptırmalarını diğer uzmanlar gibi ben de tavsiye ediyorum.

3.09.2020

Kardeşim Gülnaz’ın anısına… (2. bölüm)

Seni her gün sırayla birimiz görmeye geldik. Annem, abim, ablam, ben… Belinden alınan omurilik sıvısından testler yapılmaya başlandı. İlk etapta düşünülen ‘herpes ensefaliti’ için antibiyotik tedavisine başlandı. Sonra test sonucu negatif çıkınca (yani sebebi herpes virüsü çıkmayınca), kortizon tedavisine de başlandı. 5 gün sonra beynindeki enfeksiyon arttığı için kortizon tedavisi kesilip ilik tedavisine (IVIG) başlandı.

3.09.2020

Ankara’da vakalar arttı kamu esnek mesaiye geçti

Artan koronavirüs vakalarında başkent Ankara başı çekiyor. Ankara Valiliği de virüsün yayılımının en aza indirilmesi amacıyla hamile ve kronik hastalığı olan memurların idari izinli sayılacağı, 10 yaş ve altı çocuğu olan kadın personelin ise evden çalışabileceği esnek mesaiye geçti. Vaka artışı endişelendirse de kadınlar uzaktan eğitimin de başladığı bugünler de evden çalışmanın ‘isabetli’ olduğu görüşünde.

1.09.2020

Asansörlü üst geçit nefes aldırır

Keçiören’in Yeşiltepe Mahallesi muhtarı Ferhat Aygün, Kuzey Ankara TOKİ Konutları’nda (1. ve 2. etaplar) ikamet eden engelli ve yaşlı vatandaşlar için, “Evlerinde hapis hayatı yaşamaya mahkûm edilmiş durumdalar” demiş.

31.08.2020

‘Köy okullarını açın, bakım ve onarımını biz yapalım’

Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, kapatılan köy okullarının yeniden açılmasıyla ilgili bir mesaj yayınlayarak “Köy okullarını yeniden açın! Köy okulları yeniden açılırsa, bakım-onarım ve malzeme ihtiyaçlarını karşılayacağız” dedi.

27.08.2020

Vaka artışından korkan özel sağlık sigortası yaptırıyor

Koronavirüs vakalarındaki artış, SGK’nın özel hastanelere ödediği salgın tedavi ücretini sonlandırması ve özel hastanelerin pandemi hastalarını kabul etmemesi özel sağlık sigortasına talebi arttırdı.

24.08.2020

Zatürre aşısı yaptıralım mı

Özellikle 65 yaşı geçenler için zaten önemli bir korunma yöntemi olan zatürre aşısı, COVID-19 pandemisi nedeniyle sağlık gündemimizin ana maddelerinden biri haline geldi.

15.08.2020

Kıyılarımızdaki savaş gemilerinin verdiği mesaj...

Marmaris-Kaş  arasında seyreden amatör denizciler son 1 aydır görüyor.

15.08.2020

Grip ile koronayı karıştırmamak için aşı şart

Mevsimsel grip dönemi kapıda. Uzmanlar endişeli. Zira, koronavirüs ile influenza belirtileri; ateş, öksürük, nefes darlığı gibi, hemen hemen aynı. Dolayısıyla her iki hastalık karıştırılabilir. Grip olan kişiler ‘Korona oldum’ diye hastanelere başvurabilir. Aynı şekilde grip olan hastaya da koronavirüs tedavisi uygulanması olası. O nedenle uzmanlar bu kış 6 aylıktan büyük herkese grip aşısı öneriyor. İşte görüşler...

14.08.2020

Pandemiye fren olabilecek 10 yeni öneri

Durum pek iç açıcı değil. “Pandeminin yaz sınavı”nda sınıfta kaldığımız kesin. En azından aldığımız ilk notlar son derece düşük, oldukça kötü. Geldiğimiz bu noktada fikri olan herkesin katkı sunması, tavsiyede bulunması gerekiyor. Bayram boyunca yeni neler yapılabileceği sorusunun cevabını ben de aradım. Doğrusunu söylemek gerekirse şimdiye kadar yazıp çizdiklerimizden başka orijinal bir yanıt da bulamadım. Ama yine de aklıma gelen birkaç öneriyi sıralamak isterim.

6.08.2020

Yoğun bakımdaki hasta sayısı neden açıklanmıyor?

Bundan 10 gün kadar önce 25 Temmuz’da yayımlanan bir önceki yazımda, temmuz ayında yeni COVID-19 vakalarında açıklanan günlük sayıların 1000’li rakamlardan 900’lere inmesine karşılık, buradaki düşüşün yoğun bakımda tutulan hastaların durumuna yansımadığına, bu kategoride düzenli bir artışın gözlendiğine dikkat çekmiştim.

5.08.2020

Antibiyotik direncelimizi zayıflatıyor

TIP alanındaki en önemli buluşlardan biri hiç şüphesiz antibiyotiklerdir.

4.08.2020

Tablo alarm veriyor

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, önceki akşam ‘yeni hasta sayılarının artış eğiliminde olduğu 5 il’ arasında Ankara’yı bir kez daha saydı. Sağlık Bakanlığı’nın ‘Hayat Eve Sığar’ adlı uygulamasında da Ankara alarm veriyor.

4.08.2020

Ziyaretleri bir bayram daha erteleyelim

Pandeminin gölgesinde geçirdiğimiz Kurban Bayramı için vatandaşlara önemli uyarılarda bulunan Prof. Dr. İsmail Balık, “Bayramda kesinlikle evlere bayram amaçlı ziyaretleri yapmaktan kaçınmalıyız. Bayram kutlamalarımızı telefonlarla, görüntülü konuşma imkanıyla yapmayı tavsiye ediyoruz” dedi.

1.08.2020