EKSTRA
MENÜ

Zararlı

ile ilgili tüm haberleri, son dakika haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 25.722 haberi bulunmuştur.

Zararlı Haberleri

UNO sürdürülebilir bir dünya için çalışmaya devam ediyor

UNO sürdürülebilir bir dünya için çalışmaya devam ediyor

Kurulduğu ilk günden itibaren iyi beslenmeyi desteklemek için çalışan UNO, doğa dostu akıllı ambalajından cinsiyet eşitliğine pek çok alanda hayata geçirdiği sürdürülebilirlik politikalarını içeren UNO 2020 Sürdürülebilirlik Raporu’nu yayınladı.

Tarım için devrim gibi çalışma: YOMA

Tarım için devrim gibi çalışma: YOMA

TEKNOFEST sponsorluğunda kolları sıvayan 4 genç, tarım için devrim gibi buluşa imza attı. YOMA (Yabani Otla Mücadele Aracı) adını verdikleri, tarlalardaki zararlı otlarla mücadele aracı tasarlayan gençler TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali’nde ilk beşe girmeyi başardı. Gençlerin hedefi aracı biraz daha geliştirip Türk tarımına armağan etmek… Araçla “Ispanak içine karışan zehirli otlar” da tarih olacak…

23.10.2021Ekonomi
Kızılırmak Deltası’nda zirai tarım ilacı tehdidi

Kızılırmak Deltası’nda zirai tarım ilacı tehdidi

Türkiye'nin önemli sulak alanlarından Samsun'daki 56 bin hektarlık Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti'nde bilinçsizce kullanılan zirai tarım ilaçları nedeniyle türler yok olma tehlikesi ile karşı karşıya. Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Ziraat Fakültesi Bitki Koruma Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Sebahat Sullivan, “Zirai ilaçlar deltanın biyoçeşitliliğine, toprak yapısına, kuş türlerinin nesillerine, manda yetiştiriciliğine, göllerde yaşayan canlı türlerine, balıklara, insan sağlığına zarar veriyor. Önüne geçmek için büyük çapta organik tarım yapılması gerekiyor” dedi.

23.10.2021Gündem
Emine Erdoğan İşim var okula gidiyorum projesinin lansmanına katıldı

Emine Erdoğan "İşim var okula gidiyorum" projesinin lansmanına katıldı

Eğitimleri yarıda kalan öğrencilerin yeniden okullarını tamamlaması, çalışmak istedikleri iş alanında uzmanlaşmaları için hayata geçirilen "İşim Var Okula Gidiyorum." projesinin lansmanı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Eşi Emine Erdoğan'ın katılımıyla gerçekleşti. Lansmanda konuşan Emine Erdoğan, "Proje ile gençler ilgi duydukları meslek alanlarına yönlendiriyorlar. Haftanın 4 günü okula gidiyorlar diğer günler staj yapıyorlar. Böylece hem lise mezunu olup ustalık belgesi alarak meslek sahibi oluyorlar. " dedi.

22.10.2021Gündem
Evdeki böceklerden nasıl kurtulurum Böcekler neyin kokusuna gelmez, böcekleri temizlemeye ne iyi gelir

Evdeki böceklerden nasıl kurtulurum? Böcekler neyin kokusuna gelmez, böcekleri temizlemeye ne iyi gelir?

Geçmişte pek çok hastalığı taşıyarak insanlara bulaştıran ve insan sağlığını olumsuz etkileyen unsurlardan biri de yaşanılan ortamlarda bulunan böcekler olmaktadır. Böcekler tarihte pek çok medeniyetin yok olmasına neden olan zararlı haşereler olarak ifade edilmektedir. Pek çok çeşidi olan böceklerin kimisi zararsız olurken kimisi de zehirli olabilmektedir. Peki, evde ki böceklerden nasıl kurtulurum? Böcekler neyin kokusuna gelmez, böcekleri temizlemeye ne iyi gelir? İşte, evde bulunan böceklerden kurtulmak için nelerin yapılması gerektiğini detayları ile derledik.

Pandemiye rağmen satışlarını arttırdı

Pandemiye rağmen satışlarını arttırdı

Fleurantalya Süs Bitkisi Üretim ve Pazarlama İşletme Müdürü Bora Kaytanlıoğlu, tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgınına rağmen ihracatta artış sağladıklarını açıkladı. Şirketlerinin 2003 yılında Almanya’nın süs bitkisi üretimi ve pazarlaması konusunda önde gelen firmalarından VOLMARY ile Türkiye’de tohum ve hazır sebze fidesi alanında 40 yılı aşkındır faaliyet gösteren en büyük firmalarından TİTİZ Agro Grup’un iştirakiyle Antalya’nın Pınarlı Bölgesi’nde kurulduğunu belirten Kaytanlıoğlu, “Halen 45 dönümlük modern seralarda 600’e yakın türün üretimini yapıyoruz. Her ne kadar aralık, ocak, şubat, mart ve nisan en yoğun dönemimiz olsa da yıl boyu üretim ve ihracat yapıyoruz. Tüm üretim süreçleri, bilgisayar kontrollü otomasyon sistemleri ile yapılıyor” diye konuştu.

21.10.2021Ekonomi
Yüzdeki kılcal damarlar nasıl gider, neden olur Kılcal damarlara ne iyi gelir...

Yüzdeki kılcal damarlar nasıl gider, neden olur? Kılcal damarlara ne iyi gelir...

Yüzünüzdeki kılcal damarlar diğer bir değişle örümcek damarları sağlığınızla ilgili endişe duymanıza neden olabilir. Kılcal damarların birçok nedeni vardır ve bunların tedavisi kök nedenlere bağlı olabilir. Yüzünüzdeki kan damarlarının patlamasından endişe ediyorsanız, nedenleri ve çözümleri ile ilgili tüm detayları derledik.

Passiflora Meyvesi (Çarkıfelek) Nedir, Neye İyi Gelir Passiflora Meyvesi Faydaları ve Özellikleri

Passiflora Meyvesi (Çarkıfelek) Nedir, Neye İyi Gelir? Passiflora Meyvesi Faydaları ve Özellikleri

Passiflora (çarkıfelek) meyvesi çeşitli sağlık yararlarına sahip egzotik bir mor meyvedir. Passiflora meyvesi, güçlü bir antioksidan kaynağı olduğu ve başka sağlık yararları da olabileceği için son zamanlarda çok dikkat çekiyor. Peki passiflora meyvesi nedir, neye iyi gelir, nerelerde yetişir ve nasıl yenir? İşte passiflora (çarkıfelek) meyvesi faydaları ve özellikleri…

Gürültü ve trafik sandığınızdan çok daha tehlikeli Horlama sesi bile...

Gürültü ve trafik sandığınızdan çok daha tehlikeli! 'Horlama sesi bile...'

Şehir yaşamını çok mu seviyorsunuz? Cevabınız “evet” ise duyacaklarınıza hazır olun. Çünkü bu haberi okuduktan sonra şehir merkezinden uzak, daha sakin bir yerlere taşınmak isteyebilirsiniz. Danimarka'da yapılan bir araştırma, trafik gürültüsünün yol açtığı hastalıklara dair çarpıcı sonuçlar ortaya çıkardı.

20.10.2021Gündem
Sakarca otu nedir, ne işe yarar ve nerede yetişir Sakarca otunun faydaları nelerdir ve neye iyi gelir

Sakarca otu nedir, ne işe yarar ve nerede yetişir? Sakarca otunun faydaları nelerdir ve neye iyi gelir

Ülkenin farklı bölgelerinde sevilen ve değerlendirilen otlar içerisinde Sakarca otu yer almaktadır. Son dönemlerde faydaları ve etkisi ile beraber merak edilen otlardan biri olduğunu söylemek mümkün. Peki, sakarca otu nedir, ne işe yarar ve nerede yetişir? Sakarca otunun faydaları nelerdir ve neye iyi gelir? İşte, merak edilen tüm detaylar.

Sabır otu nedir, ne işe yarar ve nerede yetişir Sabır otunun faydaları nelerdir ve neye iyi gelir

Sabır otu nedir, ne işe yarar ve nerede yetişir? Sabır otunun faydaları nelerdir ve neye iyi gelir

Tabiattaki otların kendine özgü bir dünyası vardır. Otların özelliklerini ve kullanım alanlarını bilenler için bünyelerinde pek çok tedavi barındırırlar. Her bir bitkinin ayrı bir özelliği vardır. Ülkemizde tabiatta yetişen bitkiler açısından zengin bir coğrafyaya sahiptir. Sabır otu da çok eski yıllardan beri kullanılan tedavi edici bir bitkidir. Sabır otu Agave olarak bilinir. İşte, merak edilen tüm detaylar.

Mayasıl otu nedir, ne işe yarar ve nerede yetişir Mayasıl otunun faydaları nelerdir ve neye iyi gelir

Mayasıl otu nedir, ne işe yarar ve nerede yetişir? Mayasıl otunun faydaları nelerdir ve neye iyi gelir

Tabiatta bulunan otlar iyi analiz edilerek birer sağlık deposu olarak kullanılabilir. Günümüzde alternatif tıp olarak bilinen bir sağlık sektörü de bulunmaktadır. Şifalı otların doğru kullanımı ile pek çok hastalık tedavi edilmektedir. Ama bu otların özelliklerini bilmek ve doğru kullanmak gerekir. Aksi takdirde onarılmaz sorunlar yaşanabilir. Mayasıl otu da şifa kaynağı otlar arasında yer almaktadır.

Limon otu nedir, ne işe yarar ve nerede yetişir Limon otunun faydaları nelerdir ve neye iyi gelir

Limon otu nedir, ne işe yarar ve nerede yetişir? Limon otunun faydaları nelerdir ve neye iyi gelir

Ülkemizde yetişen ve insan sağlığı açısından çok faydalı olan otlar bulunmaktadır. Bu otların başında da limon otu gelmektedir. Limon otu gerek sahip olduğu özelliği gerekse de yetiştiriciliği ile yaygın olan bir ottur. Limon otu son günlerde internetten en çok araştırılan bitkisel otlardan bir tanesidir. Peki, limon otu nedir? Limon otu ne işe yaramaktadır? Limon otu nerede yetişmektedir? Limon otunun faydaları nelerdir? İşte limon otu ile ilgili tüm detaylar.

Arapsaçı otu nedir, ne işe yarar ve nerede yetişir Arapsaçı otunun faydaları nelerdir ve neye iyi gelir

Arapsaçı otu nedir, ne işe yarar ve nerede yetişir? Arapsaçı otunun faydaları nelerdir ve neye iyi gelir

Bitkilerin kullanımı sağlıklı yaşam için artış gösteriyor. Arapsaçı otu bitkisi sağlıklı yaşam için tercih edilen bitkiler arasında yer almaktadır. Mucize diye belirtilen etkilere sahip olan arapsaçı otu, ağrı kesici özelliğiyle biliniyor. Arapsaçı otu nedir, ne işe yarar, nerelerde yetişir, faydaları nelerdir, zararları var mıdır, yararları nelerdir gibi soruların yanıtlarını sizin için derledik.

Evdeki böceklerden nasıl kurtulurum Böcekler neyin kokusuna gelmez, böcekleri temizlemeye ne iyi gelir...

Evdeki böceklerden nasıl kurtulurum? Böcekler neyin kokusuna gelmez, böcekleri temizlemeye ne iyi gelir...

Geçmişte pek çok hastalığı taşıyarak insanlara bulaştıran ve insan sağlığını olumsuz etkileyen unsurlardan biri de yaşanılan ortamlarda bulunan böcekler olmaktadır. Böcekler tarihte pek çok medeniyetin yok olmasına neden olan zararlı haşereler olarak ifade edilmektedir. Pek çok çeşidi olan böceklerin kimisi zararsız olurken kimisi de zehirli olabilmektedir. Peki, evde ki böceklerden nasıl kurtulurum? Böcekler neyin kokusuna gelmez, böcekleri temizlemeye ne iyi gelir? İşte, evde bulunan böceklerden kurtulmak için nelerin yapılması gerektiğini detayları ile derledik.

171 neyin numarası, hangi durumlarda aranır ve ne işe yarar 171 hattı saatleri nedir ve ücretli midir

171 neyin numarası, hangi durumlarda aranır ve ne işe yarar? 171 hattı saatleri nedir ve ücretli midir?

En önemli sabit numaralar içerisinde 171 yer almaktadır. Özellikle son dönemlerde pek çok kişinin kullandığı ya da merak ettiği numaralar arasında yer alıyor. Peki, 171 neyin numarası, hangi durumlarda aranır ve ne işe yarar? 171 hattı saatleri nedir ve ücretli midir? İşte, merak edilen tüm detaylar.

19.10.2021Araştırma
Munzur ne demek, ne anlama geliyor Munzur kelimesinin anlamı nedir TDKya göre sözlük anlamı...

Munzur ne demek, ne anlama geliyor? Munzur kelimesinin anlamı nedir? TDK'ya göre sözlük anlamı...

Dilimize Arapçadan geçmiş olan Munzur kelimesi izrar sözcüğünden türetilmiştir. İzrar zarar vermek, yıkmak, düzeni bozmak anlamına gelirken munzur kelimesi de zararlı, yaramaz ve hayta demektir. Bu kelimenin muzır ve hınzır şeklindeki kullanımı da oldukça yaygındır. Kelimenin fiil hali ''munzurluk yapmak'' şeklinde kullanılır. Munzur ne demek, TDK sözlük anlamı nedir detayları ile derledik.

18.10.2021Sözlük
Karides haram mı, neden haram Diyanet açıklaması

Karides haram mı, neden haram? Diyanet açıklaması!

İslam dinine göre karides yemek haram mı vatandaşlar tarafından en çok sorgulanan dini konular arasında yer alıyor. Geçtiğimiz aylarda midye, karides, kalamar gibi deniz ürünlerinin yenmesi ile ilgili bilgilendirmede bulunan Din İşleri Yüksek Kurulu'nun konuyla ilgili açıklaması tartışma ve merak konusu oldu. Peki, kalamar haram mı, neden haram? İşte kalamar yemenin dindeki hükmü ile ilgili Diyanet açıklaması...

17.10.2021Gündem
Yerli ve milli uygulamalarla 500 binden fazla siber saldırı engellendi

Yerli ve milli uygulamalarla 500 binden fazla siber saldırı engellendi

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, alınan önlemler ve geliştirilen yerli ve milli uygulamalarla 1 Ekim itibarıyla bu yıl 60 bin 795 siber saldırının engellendiğini belirterek, "2017-1 Ekim 2021 döneminde engellenen siber saldırı ise 502 bin 386'ya ulaştı." ifadesini kullandı.

17.10.2021Ekonomi
Onlara kalsak birçoğumuz hayatta olmayacaktı İşte aşı karşıtlığının tarihçesi...

Onlara kalsak birçoğumuz hayatta olmayacaktı! İşte aşı karşıtlığının tarihçesi...

'Aşı diye beynimize çip takıyorlar... Hepimizi robotlaştıracaklar... Bizi kısırlaştıracaklar...' Komplo teorileri bitmek bilmiyor. Hayal gücünü zorlayan cümleler... Peki, bu aşı karşıtlığı yeni mi? Covid-19'la mı hayatımıza girdi? İşte aşı karşıtlığının 200 yüzyıllık tarihçesi ve ibretlik örnekler...

17.10.2021Gündem
Esnafa 235 milyon TLlik vergi desteği Yıllık beyanname kalktı, konaklama vergisi 2023’e ertelendi

Esnafa 235 milyon TL'lik vergi desteği! Yıllık beyanname kalktı, konaklama vergisi 2023’e ertelendi

Pandemi sürecinde çiftçi, esnaf gibi üretim ve ticaret sektöründeki kesimlere vergi indirimleriyle dolaylı destek içeren torba yasa Meclis’ten geçti. Yeni düzenlemeyle, ‘küçük esnaf’ olarak tanımlanan 850 bin civarındaki ticaret erbabının kazancı gelir vergisinden istisna tutuldu.

16.10.2021Ekonomi
Evin bilmediğiniz en kirli yerleri

Evin bilmediğiniz en kirli yerleri

Sizin ve aileniz için en hijyenik ortam olarak düşündüğünüz eviniz, tahmin ettiğinizden çok daha fazla mikrop ve bakteri bulunduruyor olabilir. İşte, en çok bakteri bulunduran yerler hakkında merak ettiğiniz her şey bu yazıda!

15.10.2021Temiz Sözlük
Göz Altı Morlukları Neden Olur, Nasıl Geçer Göz Altı Morluklarına İyi Gelen Doğal Çözüm Önerileri

Göz Altı Morlukları Neden Olur, Nasıl Geçer? Göz Altı Morluklarına İyi Gelen Doğal Çözüm Önerileri

Göz altı morlukları yorgunluğun ve yoğun stresin en hızlı şekilde dış görünüşe yansıdığı sorunlardan biridir. Bazı durumlarda şişkinlik ve göz altı torbaları da bu duruma eşlik eder. Peki göz altı morlukları nasıl geçer, neden olur? İşte, göz altı morluklarına iyi gelen evde doğal çözüm önerileri…

15.10.2021Kişisel Bakım
Eşek sütü haram mı helal mi Diyanetten açıklama

Eşek sütü haram mı helal mi? Diyanet'ten açıklama

Eşek sütü içmek haram mı, helal mi sorusu, belirli periyodlarla gündeme gelen bu konu dolayısıyla araştırılmaya başlandı. İçeridiği besin değeri dolayısıyla anne sütüne en yakın besin olduğu vurgulanan eşek sütü, hastalıklardan korunma amacıyla da bazı durumlarda önerilebilmektedir. Peki, Eşek sütü haram mı helal mi? İşte, Diyanet'ten o konu hakkında açıklama

15.10.2021Gündem
G7den dijital paraya yeşil ışık

G7'den dijital paraya yeşil ışık

G7 maliye bakanları ve merkez bankası başkanları, merkez bankası dijital para birimlerinin merkez bankalarının parasal ve finansal istikrar hedeflerini yerine getirme kabiliyetine zarar vermemesi gerektiğini bildirdi.

14.10.2021Ekonomi
İzmirde çocuklara çakmak ve çakmak gazı satışı yasaklandı

İzmir'de çocuklara çakmak ve çakmak gazı satışı yasaklandı

İzmir'de 18 yaşından küçüklere çakmak ve çakmak gazı satışının yasaklandığı bildirildi.

13.10.2021Gündem
Türkiyede ilk defa tespit edilen böcek, ağaçlara zarar veriyor

Türkiye'de ilk defa tespit edilen böcek, ağaçlara zarar veriyor

Fırat Üniversitesi Öğretim Üyesi Profesör Doktor İnanç Özgen, Türkiye'de görülen ve odun dokusunda beslenen, 'toz çıkaran kın kanatlı böcek' grubu ailesinden 'Xylopertha Reflexicauda' böceğinin görüldüğünü söyledi. Özgen, "5 yıl süren çalışma sonucunda böceğin dut, Antep Fıstığı, incir ağaçlarına zarar verdiğini tespit ettik" dedi.

13.10.2021Haber
Siyah pirinç nasıl pişirilir Siyah pirinç kaç dakikada pişer, faydaları nelerdir

Siyah pirinç nasıl pişirilir? Siyah pirinç kaç dakikada pişer, faydaları nelerdir?

Buğdaygiller ailesine mensup olan siyah pirinç; isminde olduğu gibi oldukça siyah renkli olmasından ve kuvvetli antioksidan özelliklerinden ötürü ‘’süper gıda’’ şeklinde isimlendirilmektedir. Beyaz pirinç kullanan ve tüketen herkes, siyah pirinci görünce çok şaşırtmaktadır. Siyah pirinç; içeriği açısından beyaz pirinçten daha sağlıklıdır. Peki, siyah pirinç nasıl pişirilir? Siyah pirinç kaç dakikada pişer, faydaları nelerdir? İşte, tüm detaylar.

13.10.2021Lezizz
Karnabahar nasıl haşlanır Karnabahar ne kadar süre haşlanmalı Suyu işe yarar mı

Karnabahar nasıl haşlanır? Karnabahar ne kadar süre haşlanmalı? Suyu işe yarar mı?

Karnabahar; kış mevsiminde çok fazla tüketilen sebzeler içerisinde bulunmaktadır. Karnabaharın haşlanma süresi; karnabaharın pişirileceği eşyaya göre farklılaşmaktadır. Bunların dışında; karnabaharları çok fazla bir şekilde haşlamak, besin değerini düşürür. Peki karnabahar nasıl haşlanır? Karnabahar ne kadar süre haşlanmalı? Suyu işe yarar mı? İşte, merak edilen tüm detaylar.

13.10.2021Lezizz
New York metrosunda biyolojik ve kimyasal saldırı testi

New York metrosunda biyolojik ve kimyasal saldırı testi!

ABD İç Güvelik Bakanlığına bağlı federal birimlerin dünyanın en yoğun toplu taşıma sisteminden biri olan New York Şehri (NYC) metrosunda biyolojik ve kimyasal saldırıya karşı test yapacağı belirtildi.

12.10.2021Dünya
Son dakika Kovid-19 Rehberinde hamileler için aşı güncellemesi yapıldı

Son dakika! Kovid-19 Rehberi'nde hamileler için 'aşı' güncellemesi yapıldı

Son dakika haberine göre, Sağlık Bakanlığı koronavirüs aşı uygulama rehberi güncellendi. Rehbere, aşıların hamilelik öncesi veya hamileliğin başlangıcından itibaren her dönemde uygulanabileceğine ilişkin çalışma sonuçlarını içeren bilgiler eklendi. Rehberde, gebelikte aşılamanın, enfeksiyona yakalanma riskini azaltacağı, kordon kanı ve anne sütüne koruyucu antikor geçişini sağlayacağı belirtildi.

12.10.2021Gündem
Dijital eğitimin öncüleri güçlerini birleştirdi

Dijital eğitimin öncüleri güçlerini birleştirdi

Dünya genelinde 10 milyondan fazla bireysel kullanıcıya ve yüzlerce okula ulaşan yerli zeka oyunları uygulaması MentalUP artık Kolay Kampüs’te!

12.10.2021Gündem
Ottur zararı yoktur demeyin... Bitki çaylarındaki tehlike

'Ottur zararı yoktur' demeyin... Bitki çaylarındaki tehlike!

Sonbaharın yüzünü göstermesiyle her yıl olduğu gibi bitki çaylarına talep artmaya başladı. Koronavirüs, grip gibi hastalıklara karşı kendini korumak isteyen, fazla kilolarından kurtulmaya çalışan soluğu aktarların kapısında alıyor. Ancak şifa niyetine tüketilen ve masum gibi görülen bitki çayları organ kaybından ölüme kadar çok ciddi sağlık sorunlarına neden olabiliyor. Uzmanlar, "Biri 100 defa içer hiçbir problem olmaz, başkası ilk içişinde karaciğer nakline gidecek kadar şiddetli organ hasarı yaşayabilir" uyarısıyla bitki çayları konusunda dikkat edilmesi gerekenleri sıraladı...

12.10.2021Gündem
İnternette, pazarda, dükkanlarda… Her yerde çakma ürün satılıyor Uzmanlar uyardı, dikkat edin

İnternette, pazarda, dükkanlarda… Her yerde çakma ürün satılıyor! Uzmanlar uyardı, dikkat edin

Çok ünlü e-ticaret sitelerinden mahalle pazarlarına kadar her yerde sahte ürünler satılıyor. 70 liraya orijinal olduğu iddia edilerek satılan marka ürünler hem sağlığı tehdit ediyor hem de para israfına neden oluyor. Sahte ürünler kanserojen maddeler içerirken kısa vadede yıpranmaları nedeniyle de parasal kayıplara neden oluyor.

12.10.2021Ekonomi
Lazer epilasyon işleminizi kim yaptı Yüksek derecede atışla yandım. İzler hâlâ duruyor...

Lazer epilasyon işleminizi kim yaptı? 'Yüksek derecede atışla yandım. İzler hâlâ duruyor...'

Lazer epilasyon uygulamasını her gün binlerce kişi yaptırıyor. Peki uygulamanın riskleri var mı? Geçtiğimiz günlerde Danıştay Onuncu Dairesi'nin kararıyla epilasyon cihazlarının güzellik salonlarında kullanımı iptal edildi. Bu karar neden alındı, ne anlama geliyor? Uzmanlara sorduk, yorumlarını aldık...

12.10.2021Gündem
Rüyada kendi dişini çekmek ne anlama gelir Rüyada kendi sağlam, sallanan ve köpek dişini çekmek

Rüyada kendi dişini çekmek ne anlama gelir? Rüyada kendi sağlam, sallanan ve köpek dişini çekmek

Rüyada görülen bazı olaylar kişilerin gündelik hayatında da karşılarına farklı şekilde çıkan önceden uyarı veya ikaz şeklinde kabul edilmektedir. Bu nedenle rüya tabirleri oldukça merak edilen bir konudur. Rüyada diş çekmek ve rüyada kendi sağlam dişini çektiğini görmek ile rüyada köpek dişini çekmek ne anlama gelmektedir hakkındaki tüm bilgileri sizler için derledik.

11.10.2021Rüya Tabirleri
Bakterilerde Üreme Nasıl Olur Ve Çeşitleri Nelerdir

Bakterilerde Üreme Nasıl Olur Ve Çeşitleri Nelerdir?

Bakteriler yararlı ve zararlı bakteriler olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Bazı bakteriler insanların ve diğer canlıların hasta olmasına neden olurken bazıları canlılar için fayda sağlamaktadır. Bakterilerde üreme nasıl olur ve çeşitleri nelerdir detayları ile derledik.

11.10.2021Araştırma
Kan Hücreleri İsimleri Ve Görevleri Nelerdir Kan Hücreleri Nerede Üretilir Ve Normal Değerleri

Kan Hücreleri İsimleri Ve Görevleri Nelerdir? Kan Hücreleri Nerede Üretilir Ve Normal Değerleri

Vücudun en önemli parçası olan kan ve aynı zamanda da kan hücreleri çeşitli sorumluluklara sahiptir. Örneğin kan insanın yaşaması için gerekli olan oksijeni akciğer organından dokulara taşımaktadır. Kan hücreleri ise bu taşınan oksijeni kandan almakta ve enerji üretiminde kullanmaktadır. İşte tam da bu esnada hücrelerin içinde karbondioksit açığa çıkmaktadır. Kan hücreleri isimleri ve görevleri nelerdir, kan hücreleri nerede üretilir ve normal değerleri nedir detayları ile derledik.

11.10.2021Araştırma
Beyaz Kan Hücresi Nedir, Nasıl Yükselir Ve Arttırılır Beyaz Kan Hücresi Ne İşe Yarar Ve Özellikleri Nelerdir

Beyaz Kan Hücresi Nedir, Nasıl Yükselir Ve Arttırılır? Beyaz Kan Hücresi Ne İşe Yarar Ve Özellikleri Nelerdir

B lenfosit (B hücresi), antikor üreterek adaptif bağışıklık tepkisinden sorumlu olan bağışıklık sisteminin beyaz kan hücreleridir. B Hücreleri olmadan vücudumuz istilacı patojenlere karşı savaşamaz ve bu da bağışıklık yetmezliği bozukluklarına neden olur. Beyaz Kan Hücreleri hakkında tüm detayları ile derledik.

11.10.2021Araştırma
Bakteri Hücresi Nedir Ve Özellikleri Nelerdir Bakteri Hücresinin Organelleri Ve Görevleri

Bakteri Hücresi Nedir Ve Özellikleri Nelerdir? Bakteri Hücresinin Organelleri Ve Görevleri

Yaşamın temel unsurları içerisinde bakteriler gelir. Gözle görülmeyen canlılar olması ile beraber aynı zamanda birçok farklı tür ve özellik üzerinden ön plana çıkmaktadır. Peki, bakteri hücresi nedir ve özellikleri nelerdir? Bakteri hücresinin organelleri ve görevleri üzerine merak edilen bilgileri derledik.

11.10.2021Araştırma

Yazar Sonuçları

Bence pirince biraz haksızlık yaptık!

Diyet listelerinde genellikle üzeri karalanan pirinç, bu kadar da zararlı mı gerçekten? Bu besini ve türlerini ne kadar iyi tanıyoruz? Örneğin basmatinin nar ve şeftali gibi meyvelerle salatası enfes olur. Çorbalara kıvam vermek için kepekli pirinci, uzun süre tok kalmak isterseniz de kırmızı pirinci tercih edebilirsiniz.

23.10.2021

Varikosel ameliyatsız tedavi edilir mi?

Varikosel toplumda sık görülen hastalıklardan biridir. Testislerde bulunan toplar damarlarda genişleme (varis) olması durumuna varikosel denilmektedir. Genel olarak normal popülasyonun yaklaşık %15’inde varikosel izlenmektedir. Öte yandan çocuk sahibi olma talebi ile üroloji polikliniğine başvuran hastaların yaklaşık %35-40’ında varikosel saptanmaktadır. Erkek infertilitesi olarak bilinen hastalıkta çocuk sahibi olamayan erkeklerin önemli bir bölümünde varikosel saptanmaktadır. Bu yüksek oran aynı zamanda tedavi edildiğinde hastalığın tedavisi için önemli başarı elde etme imkanı sunmaktadır.

22.10.2021

Can çıkar da ‘Hulk’ çıkmaz mı?

Çizgi roman-sinema dünyasının meşhur süper kahramanı “Hulk”u duymuşsunuzdur. Hani sinirlenip öfkelenince dev bir yeşil adama dönüşen...

22.10.2021

‘Şekerleme’ iyi ‘şekerlenme’ kötü

Gündüz saatlerinde yapacağınız kısa süreli “uyku molaları” yani “kısa süreli uykular” sağlığınız için zannettiğinizden çok daha faydalıdır. Günlük sohbetlerde “ŞEKERLEME” olarak tanımlanan bu basit, kısa ama etkili “sağlık kaçamakları” eğer “zaman” ve “zamanlama” meselelerine dikkat edilecek olursa düşünülenden de etkili mühim bir sağlık ayrıntısı olabiliyor.

21.10.2021

Bursa’ya 1 milyon içimlik uyuşturucu satacaklardı....

Tacettin Aslan’ın il Emniyet Müdürlüğü’nü yaptığı Bursa Polisi, geçtiğimiz hafta, belki de Türkiye’de yapılan en büyük uyuşturucu operasyonuna imza attı..Bursa’da başlayan takibi, İstanbul’da düzenlenen büyük bir operasyonla sonlandırdılar...

17.10.2021

Kış aylarında güneş koruyucu kullanmanın önemi

Ozon tabakası her yıl inceliyor ve zararlı güneş ışınları daha az filtreleniyor. Güneş ışınlarının filtrelenmesi azaldıkça cilt lekeleri, kanser ve yaşlanma sorunları artmaktadır. Yeterli güneş ışığı almanın görme, D vitamini sentezi, sedef hastalığı ve benzeri hastalıklar üzerinde olumlu etkisi vardır. Bununla birlikte, güneşe aşırı maruz kalmak yarardan çok zarar verir. Güneş, görünür ışık ve görünmez ışık yayar ve görünmez ışığı ultraviyole A, ultraviyole B ve ultraviyole C'yi içerir. Bu görünmez ışınlar ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. Ultraviyole C doğrudan kansere neden olur. Bronzlaşmış cildin popülaritesi ile birlikte son yıllarda cilt kanseri görülme sıklığı artmıştır. Bunun temel nedeni insanların çok fazla güneş ışığına maruz kalmasıdır. Her yaşta ve her mevsimde güneşten korunmak gerekir. Bu sayede zararlı güneş ışınlarının zararlı etkileri azaltılmış olacaktır. Güneşe aşırı maruz kalma nedeniyle, vücut ağrılı kırmızı cilt yanıkları yaşanabilir.

13.10.2021

Terör örgütü PKK’nın HDP, CHP, İYİ Parti’ye çizdiği perspektif

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, dün yaptığı bir konuşmada, terör örgütü PKK’nın 2023 seçimlerine giderken HDP’ye çizdiği perspektife ilişkin bir belgenin 15 gün önce güvenlik güçlerinin eline geçtiğini açıkladı.

11.10.2021